42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Sariel »

Obrazek

Seria: Technic
Rok wydania: 2015
Liczba elementów: 2793
Cena: ?
Brickset

Pełna recenzja:



Recenzja jest długa i szczegółowa, ale postaram się ją podsumować:

Za:
- ogromny i wyzywający zestaw z fantastycznym zbiorem nowych części
- najlepsze źródło części w ostatnich latach: nowe elementy do skrzyni biegów, elementy zawieszenia, nowa pneumatyka i pancerna nowa obrotnica
- najbardziej realistycznie wyglądająca ciężarówka jaką widziałem w zestawie Lego, z umiarkowaną liczbą nalepek
- najbardziej zaawansowane zawieszenie i skręt jakie widziałem w zestawie
- podwozie jest świetną bazą pod własne ciężarówki
- wszystkie funkcje są dopracowane, działają realistycznie i niezawodnie. Szczególnie zaimponowała mi paka która wygląda niepozornie a dźwiga ponad kilogram ładunku.
- nowa pneumatyka jest dobrze pomyślana i świetnie działa: siłowniki są mocne i mają potężny zasięg
- instrukcja jest lepszej niż zwykle jakości, a B-model wygląda ciekawie

Przeciw:
- 90% szans że podczas budowy dźwigu z 4 metrami przewodów pneumatycznych w środku narobisz błędów, znienawidzisz pneumatykę, Lego i siebie
- najdroższy zestaw roku wyposażono w wiele funkcji do obsługi ładunku... pod warunkiem że jakiś sobie zorganizujesz, bo w zestawie nie przewidziano na to nawet pół klocka
- kompletnie nie trawię białej kabiny. Arocsy są zielone, są pomarańczowe, a dostaliśmy najbardziej kijowy kolor ze wszystkich, który w połączeniu z jasnoszarą paką wygląda jeszcze bardziej nijako. Gdyby nie dźwig, możnaby podejrzewać ze Markus nienawidzi kolorów.
- układ skrętu ma duże opory, duże luzy, a małe gładkie pokrętła jeszcze pogarszają sprawę. Żeby w ogóle skręcić trzeba je naprawdę mocno ścisnąć.
- przy całym swoim skompikowaniu, zawieszenie niewiele tak naprawdę robi. Jest bardzo twarde, ma mały skok i widać że stworzono je przede wszystkim do trzymania ciężarówki prosto. Jest całkowicie realistyczne dla typowej ciężarówki drogowej, natomiast nawet nie stało koło TrTr
- zestaw jest wypasiony, ale jeśli nie ruszają Cię ciężarówki ani pneumatyka to właściwie traci cały urok
- całość wygląda na dopracowaną, ale jak się przyjrzeć wychodzą drobne babole: np. piękne logo Merca lata trochę luzem, dach kabiny w okolicach batboxa prosi się o zasłonięcie czymś, kabina się nie zamknie jeśli nie jest co do milimetra równo z podwoziem (a lubi się gibać kiedy jest podniesiona), łyżka się nie zamknie jeśli nie wisi do dołu, a zakres obrotu dźwigu ściśle zależy od tego jak dobry jesteś w upychaniu pneumatycznego makaronu na poziomie trudności hardcore

Ogólne wrażenie:
Zestaw jest fantastyczny. Budując podwozie miałem wrażenie że Markus słuchał przez parę lat naszego jęczenia o brak realistycznej zawieszki w zestawach, i tym razem stwierdził "no to teraz patrzcie". Technicznie jest to arcydzieło i jego zawieszkę i skręt można studiować całymi dniami. Dobrze nadaje się do zabawy, funkcje działają dokładnie tak jak powinny (no dobra, pneumatyka wciąż wali w dół jak młotem, ale tego nie obejdziemy), a sterowanie całością nie jest tak trudne jak się zdaje. O ile nie wychowałeś się w nienawiści do ciężarówek lub pneumatycznego makaronu, na bank się nie rozczarujesz.
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: 42043: Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Mateyo82 »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą recenzję tego zestawu. Gdy w ubiegłym roku oglądałem pierwsze zdjęcia 42030 od razu wpadł mi w oko. Inaczej było z 42043. Na pierwszy rzut oka wydał mi się taki nijaki, ze względu na tę nieco szpetną kabinę. Z niecierpliwością czekałem na dokładną recenzję, a teraz gdy przyjrzałem się mu bliżej - spodobał mi się. No i w końcu Volvo będzie miało towarzysza na budowie. :) Model B jest również niczego sobie. Gdy już nabędę ten zestaw, chyba zbuduję go w pierwszej kolejności bo wydaje mi się ciekawszy. Sariel, jest szansa, że zdołasz zrobić jeszcze recenzję modelu B przed premierą?
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 42043: Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Sariel »

Niestety, jak zwykle nie mam wcześniejszego dostępu do instrukcji modelu B.
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 42043: Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: SERVATOR »

Recenzja jest bardzo, bardzo dobra. Precyzyjnie punktujesz wszelkie niedociągnięcia projektantów. ;)
Ta plątanina kabli mnie trochę przeraża. U Ciebie są naprawdę estetycznie upchnięte.
Początkowo nie byłem pewien czy chcę go mieć. Na dziś mogę powiedzieć, że Twoja recenzja mnie przekonała.
Jeszcze jakbyś chciał pokazać, jak zrobić w tym Mercu pełne RC (jazdę ze skrętami) to byłoby genialnie. Myślę, że taki MOD miałby na YT wieeele odtworzeń.
Dzięki.
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: 42043: Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Nexus 7 »

Super recenzja, jaram sie coraz bardziej.
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2015 20:41
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: trzciana k. Rzeszowa

Re: 42043: Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Krall »

Czuję się oszukany ;) czekam i czekam na te recenzje a narazię wrzuciłes tylko jedną:\
A co do recenzji to jak zwykle swietnie (ten twój chomik ma niezły apetyt :D)
Teraz zostaje mi tylko marzyć że kiedys sobie tak kupię.
Nie mogę się doczekać pozostałych dwóch.
~Tej nocy, idziemy budować!
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7484
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: 42043: Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Benny80 »

Fajna i ciekawa recenzja.
Co do modelu, to faktycznie possali trochę z tymi podporami, komicznie to wygląda. No i te gotowe elementy... eh. Za to obrotnica wydaj się fajna, zwłaszcza że można ją napędzić prostopadle umieszczoną zębatką typu bevel - to będzie przydatne. No i ta nowa pneumatyka.. ;D

Jeszcze raz dzięki za dokładne naświetlenie tematu. ;)
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Nexus 7 »

W gazecie nawet dali: http://www.gazeta.tv/Wideo/10,130250,18 ... #BoxVidImg" target="_blank
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Sariel »

Trochę kręcę na boku z Agorą, więc tego typu akcje będą pojawiać się częściej :)
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Jellyeater »

Wciąż uważacie, że klocki są dla dzieci?
Ech to ich dziennikarstwo. Tak nadal tak uważam. :P
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
ODPOWIEDZ