1974 Triple Pack

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

1974 Triple Pack

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 1974 Triple Pack

Seria: Castle, Town, Space
Rok wydania: 1989
Liczba klocków: 153 (Pudełko)
Liczba figurek: 4
Cena : 200 - 800 (MISB) zł (BrickLink)

BrickLink, Brickset

Po ponad miesięcznej przerwie wracam z recenzją, jednak tym razem nietypowego zestawu. 1974 bowiem to pozycja unikatowa, która sama w sobie nie stanowi żadnej jednolitej konstrukcji (jak zestaw danej serii), a jest zbiorem trzech niewielkich zestawów z serii castle, town i space. Co ciekawe, zestaw z tą cyfrą kojarzony był przede wszystkim z zestawem castle wchodzącym w jego skład, a przedstawiającym powóz przemytników. Zestaw był wydany tylko i wyłącznie na rynek amerykański, co znajdzie także odzwierciedlenie w zdjęciach katalogu. W poniższej recenzji przybliżę szerzej to co wchodzi w skład tego nietypowego zestawienia. 1974 w mojej ocenie.

Opakowanie i instrukcja

Jak widać na zdjęciu głównym mój zestaw to komplet. Trzy zestawy klocków, trzy instrukcje i pudełko z wysuwaną szufladką. Do całości katalog w wersji amerykańskiej. I to już samo w sobie stanowi rzadkość. Pudełko jest w stanie dobrym. Drobne przetarcia na rantach widoczne na zdjęciach. Pudełko co oczywiste w wersji amerykańskiej, co potwierdzają napisy na stronie głównej wskazujące cenę za zestaw. Strona główna opakowania przedstawia trzy rzuty na poszczególne pozycje, w typowej dla nich kolorystyce. Zieleń z niebem dla śmigłowca, kratowaną przestrzeń kosmiczną dla pojazdu futurona, czy zachód słońca dla zamkowego zestawu. W tym miejscu mała autopromocja, gdyż moje pudło posłużyło za zdjęcie umieszczone na stronie zestawu na "bricksecie". ;)
Bok opakowania powtarzalny ze zdjęciami trzech zestawów. Na jednym z nich dodatkowe informacje techniczne i marketingowe wraz z kodem kreskowym. Do tego informacja z ilością elementów i nazwami zestawów.

Obrazek

Obrazek

Tylna ścianka to oczywiście konstrukcje alternatywne dla wszystkich trzech zestawów. Po dwie na sztukę. Do tego typowa informacja w stylu amerykańskim, o tym jakie to można ekscytujące konstrukcje zbudować z dostępnych w 1974 zestawów.

Obrazek

Słowo wspomnienia jeszcze o zawartości pudełka. Elementy zostały umieszczone weń na wysuwanej tacce o rozmiarach kartonu. W środku oczywiście ww. katalog.

Obrazek

Skoro to tyle jeśli idzie o pudełko, to teraz czas na instrukcję. Zestaw z racji na swoją konstrukcję posiada trzy sztuki rozkładanych blistrów, typowych dla ery, z której pochodzi zestaw. Moje egzemplarze są w idealnym stanie. Instrukcje czytelne i nie sprawiające problemu dla zwykłego zjadacza klocków. ;) Poniżej połączone zdjęcia obu stron instrukcji. Wszystkich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Elementy

Zestaw zawiera łącznie 153 części. Tym razem nie zagłębiam się w to, czy zgadza się ze stanem rzeczywistym, bo nigdy nie mogę dojść do tego jak Lego liczyło części w zestawach, szczególnie podając informacje na pudełku. Każdy z zestawów utrzymany jest w innej kolorystyce. I tak śmigłowiec to mieszanka białego, czerwonego i niebieskiego. Zestaw futurona to mieszanka białego i czarnego, natomiast zestaw zamkowy, a raczej leśnych ludzi to czarna konstrukcja i żółto - czerwono - brązowe dodatki. Poniżej na zdjęciach elementy poszczególnych konstrukcji i ujęcie całości. A pod linkami spis części kolejnych z zestawów.Śmigłowiec, powóz, futuron.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wśród zestawów można wyróżnić sporą ilość ciekawych części. W zasadzie z każdego z nich. Najskromniej wygląda to w przypadku śmigłowca, gdzie części to powszechnie spotykane elementy. Wymienić można trzy niebieskie tile z pinem. W pojeździe futurona z pewnością są to trzy sztuki z nadrukiem - dwa tile i jeden slope z symbolem serii space oraz dwie anteny w kolorze trans red. Najciekawszy w elementy jest powóz przemytników, gdzie znajdziemy dwa dorodne torsy w zamkowym temacie, nakrycia głowy i pióra do jednego z nich, kilka sztuk broni no i oczywiście widły.

Obrazek

Zawartość pudełka w poszczególnych zestawach oferuje łącznie cztery figurki. Po jednej dla śmigłowca i futurona oraz dwie dla przemytników leśnych ludzi. Figurki klasyczne, dwie z ciekawszymi torsami, o czym wspomniałem wcześniej. Główki w figurkach również typowe dla swojego okresu, czyli z pełnym pinem.

Obrazek

Wszystkie cztery sztuki w idealnym stanie. I to by było na tyle jeśli idzie o figurki.

Zestaw

1974 pojawił się na rynku w ograniczonej ilości sztuk (nieznanej mi niestety) w roku 1989. "US only" jak to określane są tego typu pozycje. Nie mniej jednak nie mogło być ich aż tak mało z racji na to, że zestaw znalazł swoje miejsce w katalogu. Katalogu amerykańskim oczywiście dołączonym do zestawu. Przedstawiony został z uwypukleniem informacji o tym, że otrzymamy darmowy zestaw kosmiczny przy zakupie zestawów - miejskiego i zamkowego. Wszystko w jednej "bułeczce sezamowej". ;) Zdjęcia na potwierdzenie.

Obrazek

Obrazek

Tego typu zestawy występowały w latach 80-tych i 90-tych i były lub wrzucane do jednego pudła, jak w tym przypadku, lub na dużym blistrze umieszczano pojedyńcze pudełka i nazywano value pack, lub coś w tym stylu. Przeważały blistry z umieszczonymi na nich pudełkami z poszczególnymi zestawami. Dla przykładu zestaw 1675.

Ponieważ nie mamy tu do czynienia z jedną konstrukcją, którą można opisać będę opisywał każdy z zestawów w kolejności zgodnej z tym co znajduje się na pudełku od strony lewej do prawej. Pierwszym zestawem jest śmigłowiec, kryjący się pod nazwą Flyercracker USA.

Flyercracker USA

Niewielka latająca maszyna z drobnym naziemnym wyposażeniem jest podstawowym elementem zestawu. Śmigłowiec utrzymany w kolorach z flagi amerykańskiej, to konstrukcja utrzymana w typowej wielkości dla tego typu maszyn z okresu lat 80-tych i 90-tych. Posiada standardową łamana owiewkę, podnoszoną ku górze, wirnik główny oraz belkę ogonową z śmigłem tylnym. Belka wsparta belką ukośną, co stanowi odstępstwo od pozostałych konstrukcji tego typu. Dodatkowo za kabiną umieszczono dwa zbiorniki z paliwem, co powoduje optyczne powiększenie maszyny. Podwoziem w śmigłowcu są dwie płozy ze zwykłych plate. W zestawie także mały przybornik zawierający sprzęt obsługi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moim skromnym zdaniem projekt tej maszyny to bardzo udane rozwiązanie. Wraz ze śmigłowcami z zestawów 6392 - maszyna Bell, oraz 6642 - śmigłowiec policyjny, stanowią trzy najlepsze konstrukcje tego typu w serii town. Nie jest płytkim wiropłatem, jakich to sporo w zestawach miejskich, ale sprawia wrażenie kompletności konstrukcji. W zestawieniu tym pominąłem śmigłowce strażackie będące oddzielną (jak dla mnie) kategorią.

Obrazek

Podsumowując 1/3 zestawu napiszę, że to solidna konstrukcja dobrze rokująca na resztę 1974.

Star Quest

Drugim z zestawów jest niewielki pojazd latający zaliczany do serii futuron, w ramach kosmicznych tematów z klasyczna figurką i kolorystyką właściwą dla serii. Konstrukcja oparta została o "kosmiczny fotel" starego typu, będący punktem centralnym latającego maleństwa. Przód pojazdu zawiera charakterystyczny slope z nadrukiem, przed którym widnieją dwa działka w postaci anten w kolorze czerwonym, przezroczystym. Środek maszyny skonstruowano tak, że dwa niewielkie skrzydła umieszczono na zawiasach, dzięki czemu istnieje możliwość zmiany ich pozycji, co będzie widoczne na zdjęciu poniżej. Na skrzydłach także dwa małe tile z nadrukiem stanowiące coś w rodzaju paneli kontrolnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spód skrzydeł okraszono czterema talerzami w kolorze trans blue i jak się wydaje są one czymś w rodzaju napędu kosmicznego pojazdu. Gdyby chcieć go ocenić to wydaje się, iż mimo ładnej i przemyślanej konstrukcji, ruchomych skrzydeł i dwóch antenek na przodzie nadających charakteru, ginie on gdzieś w momencie zestawienia go z innymi zestawami z serii. Kolejny dobry, acz nie porywający model.

Obrazek

Na zdjęciu powyżej widać możliwość zmiany położenia skrzydeł. Ta funkcja z pewnością podnosi jego ocenę i funkcjonalność. Ot poprostu kolejny mały zestaw kosmiczny, a w tym przypadku, darmowy dodatek o wartości 2,29 $ do pudełka klocków za 9,99 $. ;)

Smuggler's Hayride

Ostatnim z zestawów wchodzących w skład 1974, jest identyfikowany z tym numerem (o czym wspominałem) powóz przemytników złożony z drabiniastego powozu ciągniętego przez czarnego rumaka i powożonego przez kumpla leśnych ludzi oraz banity będącego obstawą dla transportu kryjącego skarb.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powóz wraz z zawartością wydaje się idealnie pasować do całej serii leśnych ludzi i stanowi bardzo dobre uzupełnienie większych zestawów przedstawiających kryjówki banitów. Sama konstrukcja oparta została o jedną oś z dużymi drewnianymi kołami. Przestrzeń ładunkową ograniczono dwoma bokami złożonymi z czterech zawiasów, na których umieszczono cztery elementy imitujące drabiniaste boki. W przedniej części umieszczono niebieską uprząż dla konia. Na pakę powozu rzucono luzem pięć żółtych bricków 2 x 2 imitujących siano. Przyczyna jest oczywista. Otóż pod tym zeschłym dobrodziejstwem projektanci umieścili skrzynię z kosztownościami. Stąd też nazwa zestawu taka a nie inna. ;)

Obrazek

Obrazek

Tył powozu zaopatrzono w dwa uchwyty, do których przyczepiona została włócznia i widły. Jedno i drugie koloru brązowego. Powóz ogólnie ujmując ma bardzo przyzwoitą linię i nie ma w nim żadnych zbędnych części. Powozem kieruje jak już wspomniałem kumpel banitów, a do powożenia i poganiania czarnego rumaka projektanci dedykowali zielony bat. W zestawie znajdziemy jeszcze czerwone siodło z jednym uchwytem oraz dodatkowe elementy, które jako takie występują tylko w tej części 1974. Mowa o dwóch dodatkowych żółtych kropkach (skład skrzyni ze skarbem) oraz dwóch dodatkowych piórach do nakrycia głowy dla banity. Łącznie trzy różne pióra w trzech różnych kształtach.

Tego typu wozy do przewozu siana, tudzież innych ukrytych rzeczy występują w zestawach forestmenów co najmniej jeszcze dwa razy, w bardzo podobnych konstrukcjach o numerach 1680 i 1877.

Skoro 1974 stanowi jeden zestaw złożony z trzech odrębnych pora na zestawienie wszystkich konstrukcji obok siebie w dwóch ujęciach.

Obrazek

Obrazek

Jak widać spójności tu zero. ;) Ale takie właśnie były tzw. value lub triple packi. Zestawy były zbiorem małych konstrukcji poszczególnych serii, by zachęcić do kupna dużych, liniowych (katalogowych) pozycji każdej z nich. Chwyt marketingowy i dobra reklama.

Modele alternatywne

Jako niezłomny fan nieodżałowanych propozycji alternatywnych konstrukcji, które proponowało TLG w ramach danego zestawu postanowiłem (jak to już jest w zwyczaju) podrzucić po kilka zdjęć wybranych przeze mnie rozwiązań. Pudełko oferuje po dwie konstrukcje na każdy z zestawów. Nie ma tu wielkiego wyboru. Może to z racji na brak miejsca na kartonie, no bo przecież trzeba było umieścić napis informujący o ekscytujących modelach alternatywnych. Ale wracając do meritum, to wydaje się, że w dwóch na trzy przypadki projektanci nie zawiedli. Najsłabiej wypadł śmigłowiec, którego konstrukcje dodatkowe są delikatnie mówiąc mierne.
W ramach elementów biało - czerwono - niebieskiego śmiglaka, twórcy proponują coś w rodzaju podnośnika i skuter śnieżny napędzany śmigłem. Z racji niewielkiego wyboru zdecydowałem się na drugą z konstrukcji. I tak trąca słabością.

Obrazek

Obrazek

Drugim zbiorem alternatyw są dwa nowe pojazdy latające dla przedstawiciela futurona. Oba są całkiem całkiem. Nie mam im nic do zarzucenia. Przypominają w swojej wielkości i przeznaczeniu model podstawowy. Ja wybrałem mniejszą z wersji i to chyba tylko dlatego, że przypomina latający skaner z ładnie ułożonym panelem pionowym, tuż przed naszym spacemenem.

Obrazek

Obrazek

Trzecim i ostatnim pakietem alternatywnych modeli jest coś w rodzaju przeprawy przez mostek (lub stanowisko do nauki) załadowanego towarami rumaka, którego z jednej strony zachęca (zapewne czymś) leśny banita, a z drugiej pogania batem jego pomocnik. Spodobało mi się w tej wersji przemytników to jak obłożono konia towarami. Dzięki jednemu plate 1x6 i dwóm uchwytom przytwierdzono do konia skrzynię z jednej strony i włócznię z widłami z drugiej. Bardzo pomysłowe i do tej pory nie spotykane przeze mnie rozwiązanie. Ogólnie konstrukcja bardzo ciekawa.
Drugi zestaw alternatywny przedstawia trywialne połączenie jeźdźca (banity) na koniu i jego kumpla ciągnącego mały wózek ze sprzętem. Wybór oczywisty.

Obrazek

Obrazek

Na koniec wspólne zdjęcie trzech wybranych przeze mnie alternatywnych konstrukcji zestawu 1974.

Obrazek

Podsumowanie

I tak oto dotarłem prawie do finału opisu zestawu 1974. Czas na podsumowanie. Gdyby 1974 był jednolitym zestawem nie miałbym z tym problemu. Ale tak nie jest. Jest składową trzech różnych konstrukcji, takiej samej ilości serii. Castle, Town i Space w jednym ujęciu robią wrażenie. Z pewnego punktu widzenia są kompletnością tego, co młody fan klocków Lego może chcieć na początku swojej drogi z wyrobami grupy TLG. Tak patrząc ocena zestawu jest maksymalna. Szczególnie, że Lego wypuszczało więcej podobnych kompleksowych tworów. Jak najbardziej wartość dodana. Gdybym miał rozczłonkować zestaw na poszczególne części to 2/3 także otrzymałoby ocenę maksymalną, jeden (futuron) może o dwa punkty niższą. Tak patrząc średnia to i tak trzy dziesiąte ponad dziewięć (skala 1-10). Do tej całej analizy muszę dołożyć modele alternatywne, które są gdzieś tak na szóstkę oraz dostępność zestawu w okresie istnienia na rynku (ograniczona ilość jak informował katalog) wraz z dostępnością obecnie. Te dwa kryteria nadwyrężają moją opinię o zestawie. Nie mniej jednak. Trzy w jednym. Unikat sam w sobie. Jedna z pozycji (przemytnicy) często na listach "wanted". Zestaw 1974 mimo swoich wad ww. otrzymuje ode mnie 10/10 punktów.

Za :
+ unikatowość
+ klimat
+ różnorodność - trzy odmienne zestawy
+ sporo ciekawych elementów

Przeciw:
- słabe trzy propozycje alternatywnych modeli
- dostępność

Na zakończenie recenzji podzielę się kilkoma zdjęciami wybranej konstrukcji ze składu 1974, którą (standardowo już przy recenzjach) umieściłem w pewnej niewielkiej scenerii dla niej właściwej. Oczywistym jest, że wybór padł na najmocniejszy element zestawu, czyli powóz przemytników leśnych ludzi, który obsadziłem wśród dwóch klasycznych zestawów, tj. 6066 i 6054. Cóż. Leśni ludzie rządzą. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 1974 Triple Pack

Post autor: Amal »

Cudowna recenzja, cudowne zdjęcia i cudowny futuronik!!! Co do samego modeliku to oczywiście go mam, ale niestety bez pudełka... Te zbiorcze niezbyt mi się podobają. Generalnie z tymi "for US only" jest kłopot, bo i zestaw drogi a wysyłka czasem jeszcze droższa.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 1974 Triple Pack

Post autor: tbzz »

Dzięki Amal! Masz rację. Ten zestaw jest trochę inny przez brak poszczególnych pudełek. I potwierdzam US only. Dzisiejsze ceny bywają kosmiczne.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
ODPOWIEDZ