42039 24 Hours Race Car

Moderator: nori

darekmroz
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 156
Rejestracja: 15 maja 2013 07:16
Rok urodzenia: 1968
Kontakt:

42039 24 Hours Race Car

Post autor: darekmroz »

42039 24 Hours Race Car

Obrazek

Dane Techniczne
Seria: TECHNIC
Rok premiery: 2015
Liczba klocków: 1219
Cena: Allegro 365zł, S@H 459,99zł

Spis części
BRICKLINK, BRICKSET

Galeria: Flickr

Pudełko

Pudełko o rozmiarach ok. 47,5cm x 37,5cm x 9cm utrzymane w czarnej tonacji z typowymi oznaczeniami zestawu i logotypami, ogólnie wzornictwo znane nam już od 2004r.
W tym roku nastąpiła mała zmiana - otóż chodzi mi o tła do prezentacji modeli na pudełkach. Niby nic ważnego ale wydają mi się one nieco zbyt ponure i wzbudzają we mnie niepokojące odczucia, wręcz apokaliptyczne. Świat z tych obrazków nie wygląda na dobry...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pudełko zawiera dużą książkę z instrukcją do złożenia modelu, arkusz z naklejkami, woreczki z częściami oraz luzem opony.

Obrazek Obrazek

Instrukcja

Wydana w typowym formacie, zawiera wszystkie informacje potrzebne do zbudowania modelu, dodatkowo kilka obrazków jak zmotoryzować model przy pomocy zestawu 8293. Spis wszystkich elementów można obejrzeć pod koniec instrukcji do drugiego modelu.
Instrukcję składania dla modelu alternatywnego można pobrać w formacie pdf ze strony LEGO

Klocki

W tym zestawie pojawiło się kilka nowych klocków, a kilka już znanych otrzymało nowy kolor.
Nowe elementy, które pojawiły się w tym i innych tegorocznych zestawach:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nowy kolor to Bright Green i otrzymały go elementy:18944, 42003, 6536, 32316, 32524, 32525, 64683, 64391, 64681, 64393, 15458, 18944,

Model A

Obrazek Obrazek

Po paru godzinach spędzonych przy budowie otrzymamy model samochodu przystosowanego do 24-godzinnego wyścigu LeMans. Model posiada następujące funkcje:
- skręcane koła przednie (skręt realizowany przez pokrętło w dachu),
- ośmiocylindrowy silnik w układzie V z ruchomymi tłokami (napęd z tylnych kół),
- mechanizm różnicowy,
- ruchome zawieszenie przedniej i tylnej osi,
- podnoszone i opuszczane drzwi,
- podnoszona i opuszczana pokrywa silnika,
- podnoszona i opuszczana pokrywa przed niego schowka,
- podnoszone i opuszczane pokrywy mechanizmów funkcji pojazdu.
Funkcje podnoszenia i opuszczania drzwi i pokrywy silnika można uaktywnić przełącznikiem z lewej strony kabiny, natomiast z prawej strony pojazdu wystaje pokrętło służące do ręcznego napędu przełączanych funkcji.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Posiadając silnik PF Medium i batterybox można zmotoryzować model. Jednak zamiast zastosować silnik do napędu kół pojazdu, projektanci postanowili ulżyć tym, którzy chcą się bawić otwieraniem i zamykaniem drzwi i pokrywy silnika. Po zamontowaniu silnika zgodnie z instrukcją pozostaje nam tylko przełączanie funkcji i zmiana polaryzacji zasilania, a wspomniane wcześniej elementy będą się podnosić i opuszczać automatycznie.
Zestaw 8293 pozwala dodatkowo na zamontowanie świateł z przodu pojazdu.



Obrazek Obrazek

Model B

Obrazek Obrazek

Drugi model to też wyścigówka, tyle że terenowa. Pojazd posiada następujące funkcje:
- skręcane koła przednie (skręt realizowany przez pokrętło w dachu),
- ośmiocylindrowy silnik w układzie V z ruchomymi tłokami (napęd z tylnych kół),
- mechanizm różnicowy,
- ruchome zawieszenie przedniej i tylnej osi,
- otwierane i zamykane drzwi boczne,
- podnoszona i opuszczana pokrywa silnika,
- podnoszone i opuszczane tylne drzwi,
- chowane światła dodatkowe z przodu pojazdu.
Funkcje podnoszenia i opuszczania tylnych drzwi i dodatkowych świateł można uaktywnić przełącznikiem umieszczonym w centralnej części dachu, pokrętło służące do ręcznego napędu przełączanych funkcji znajduje się nieco z prawej strony dachu. Instrukcja nie podaje żadnych sposobów na zmotoryzowanie pojazdu lub jego funkcji, jest więc pole do popisu dla składających model...



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Pierwsze co się rzuca w oczy po złożeniu auta to spora ilość klocków, które zostały na stole.

Podsumowanie

Po kilkudniowej styczności z zestawem, złożeniu obu modeli i zabawy nimi nie żałuję ani chwili poświęconej na te zajęcia.
Podczas budowy irytowało mnie zbyt częste obracanie tworzonych modeli w kolejnych krokach, ale to częsty przypadek w legowych instrukcjach, więc nie pozostało mi nic innego, jak budować tak jak instrukcja każe :0).
Trochę dziwny wydaje mi się dobór kolorów klocków w mechanizmach. Sporo jest takich miejsc gdzie obok szarych występują klocki żółte lub czerwone, tworząc niezrozumiały dla mnie kolorowy patchwork. Wolałbym w tych miejscach bardziej jednorodne kolory, ale nie ma co narzekać, różne kolory być może ułatwiają rozmieszczenie elementów w kolejnych krokach instrukcji.

Oba modele mogą się podobać i pewno wielu będzie się zachwycać wyścigówką LeMans. Choć wygląda na typową wyścigówkę to ma swój charakter podkreślony przez spojlery z przodu i z tyłu, specyficznie otwierane drzwi i zespół świateł przednich. Pojazd kojarzy mi się z krokodylem, a skojarzenie to pogłębia jeszcze kolorystyka modelu.
Mnie jednak bardziej podoba się SUV. Trudno mi jednoznacznie określić dlaczego, ale może to być jego pancerny wygląd, może pochylenie nadwozia charakterystyczne dla śmigłowca w locie, może wielkie chowane światła nadające pojazdowi specyficznego charakteru, może...
Warto mieć ten zestaw, bo przecież to flagowiec na 2015r, zawiera masę użytecznych (dla trialowców :)) części i można zbudować dwa nieuzinkowe modele .
Pozdrawiam
Darek Mróz
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 42039 24 Hours Race Car

Post autor: SERVATOR »

Piękna recenzja. :)
Pojazd już mam w domu od jakiegoś czasu ale grand opening będzie dopiero za 2 tygodnie. Mój Antek dostanie go za dobre wyniki na koniec I klasy szkoły podstawowej. ;)

Dziś trafiłem na genialny model C -> Klik!

Obrazek
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: 42039 24 Hours Race Car

Post autor: Mateyo82 »

Kupiłem ten zestaw w lutym ale dopiero teraz miałem okazję go złożyć do kupy. Jak dla mnie jest piękny, zdecydowanie lepszy niż bolid F1 z 2013 roku. Żal go rozbierać. Polecam dla kolekcjonerów (fajny wygląd) jak i budowniczych (dużo przydatnych paneli).
ODPOWIEDZ