42032 Compact Tracked Loader

Moderator: nori

darekmroz
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 156
Rejestracja: 15 maja 2013 07:16
Rok urodzenia: 1968
Kontakt:

42032 Compact Tracked Loader

Post autor: darekmroz »

42032 Compact Tracked Loader

Obrazek

Dane Techniczne
Seria: TECHNIC
Rok premiery: 2015
Liczba klocków: 252
Cena: Allegro 55zł, S@H 69,99zł

Spis części
BRICKLINK, BRICKSET

Galeria: Flickr

Wstęp
Mam w pamięci słynną ładowarkę Jennifer Clark i zdziwiłem się trochę, kiedy okazało się, że recenzowany dziś zestaw jest pierwszym oficjalnym zestawem przedstawiającym małą ładowarkę gąsienicową. Nie śledzę (nawet pobieżnie) historii serii i wychodzących zestawów, ale często rzucały mi się w oczy różne odsłony a to ciężarówki, koparki, spychacza, śmigłowca czy innych pojazdów, sądziłem więc, że z taką ładowarką jest podobnie.
Niestety nie znalazłem, jest to więc w pewnym sensie premierowy zestaw ;).

Pudełko

Pudełko o rozmiarach ok. 26cm x 14cm x 5cm utrzymane w czarnej tonacji z typowymi oznaczeniami zestawu i logotypami, ogólnie wzornictwo znane nam już od 2004r. W tym roku nastąpiła mała zmiana - otóż chodzi mi o tła do prezentacji modeli na pudełkach. Niby nic ważnego ale wydają mi się one nieco zbyt ponure i wzbudzają we mnie niepokojące odczucia, wręcz apokaliptyczne. Świat z tych obrazków nie wygląda na dobry...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pudełko otwiera się poprzez naciśnięcie krawędzi we wskazanym miejscu i zawiera dwie małe książeczki z instrukcją, arkusz z naklejkami, trzy woreczki z częściami oraz luzem łyżkę ładowarki i dwie belki 15u.

Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja

Wydana w dwóch częściach, dla każdego modelu osobno. W obu znajduje się informacja o możliwości skopiowania instrukcji w wersji elektronicznej na tablety i smartfony. Instrukcja w takiej formie dostępna w sklepach AppStore i GooglePlay.
Spis wszystkich elementów można obejrzeć pod koniec instrukcji do drugiego modelu.

Obrazek

Klocki

Nie ma w tym zestawie żadnych unikalnych lub nowych klocków. Za to ten liftarm w kolorze pomarańczowym występował dotąd tylko w dwóch zestawach z 2002r.

Model A

Obrazek Obrazek

Pierwszy model to kompaktowa ładowarka gąsienicowa posiadająca funkcje:
- układ jezdny na gąsienicach
- podnoszona i opuszczana łyżka ładowarki (regulacja pokrętłem z tyłu modelu)
- przechylanie łyżki ładowarki (regulacja dźwignią z lewej strony modelu)
- zamykanie i otwieranie od góry łyżki ładowarki (regulacja dźwignią z prawej strony modelu)
- ruchome dźwignie w kabinie operatora (atrapy)



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na poniższym krótkim filmie przedstawiłem małą usterkę w pewnych warunkach uniemożliwiającą jazdę :)



Wydaje mi się, biorąc pod uwagę kolorystykę, że model A wzorowany był na jednej z ładowarek BOBCATa, tylko tak mógłbym sobie wytłumaczyć użycie pomarańczowych liftarmów :)

Model B

Obrazek Obrazek

Drugi model to ratrak śnieżny z następującymi funkcjami:
- układ jezdny na gąsienicach
- podnoszony i opuszczany lemiesz (regulacja pokrętłem od góry modelu)
- obracany mały dźwig
- podnoszone i opuszczane ramiona dźwigu (regulacja pokrętłem i dźwignią)



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podoba mi się w tym modelu sposób prowadzenia gąsienic, nadaje on modelowi zadziorny wygląd.

Podsumowanie

Nie ma się co wiele rozpisywać, oba modele są proste i szybkie do złożenia, dają radość z zabawy i możliwość poprawy dostrzeżonych niedomagań.
Tę radość wystawia na próbę nieco długi czas opuszczania i podnoszenia łyżki ładowarki albo blokada gąsienic przy zbyt nisko opuszczonej łyżce. Ale to są naprawdę drobiazgi i w mojej ocenie to zestaw wart zakupu.
Pozdrawiam
Darek Mróz
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: Amal »

Nie znam się na Technicach, ale z przyjemnością poczytałem sobie Twoją recenzję. Ba! Nawet obejrzałem i zachodzę w głowę jak Ty to robisz, że przy Twoich zdjęciach wzrok odpoczywa, a filmiki koją stargane nerwy?
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Lordofdragonss
Posty: 1201
Rejestracja: 20 lip 2013 05:10
Rok urodzenia: 1990
Lokalizacja: Bełchatów/ Łódź

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: Lordofdragonss »

Przyznam, że model alternatywny podoba mi się o wiele bardziej, jest bardziej pocieszny przez te zadarte gąsienice.
Dzięki za recenzję!
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: wesyr »

Zestaw ten wpadł też w moje ręce, więc postanowiłem go zrecenzować.

Wpis z bloga legopo30.blogspot.com

Czas na recenzję kolejnego z małych zestawów Lego Technic. Tym razem trafiło na 42032: Compact Tracked Loader, czyli mała ładowarka gąsienicowa (tłumaczenie zaczerpnięte ze sklepu S@H). Zestaw ten padł moim łupem podczas zwykłych zakupów spożywczych w markecie. Przy wyborze kierowałem się raczej chęcią złożenia zestawu gąsienicowego bądź jakiegokolwiek z Technic niż szukaniem czegoś skomplikowanego. na pewno nie w tym przedziale cenowym. Zdjęcie właściwego modelu na pudełku nie powoduje przyspieszonej akcji serca, jednak zestaw alternatywny wygląda już całkiem przyzwoicie.

Seria: Technic
Rok: 2015
Numer: 42032
Elementów: 252
Cena za jeden element: 0,27 zł
Model alternatywny: tak
Cena: od 69 zł (na allegro od 66 zł, na BL od 52 zł)

- > Bricklink

Pudełko i zawartość


Tradycyjnie dla tej serii carne pudełko o wymiarach 26 x 14 x 5 cm opatrzone jest dużym zdjęciem ładowarki, na niewyraźnym tle jakiegoś placu budowy. Biorąc pod uwagę to, że zestaw zawiera sporo ciemnych części TLG mogło pokusić się o jaśniejsze tło co wyróżniłoby model na sklepowej półce. Ale to mało istotny szczegół z mojego punktu widzenia. Rewers pudełka prezentuje nam zestaw alternatywny, czyi Snow Groomer (ratrak). Na jednym z dłuższych boków jak zawsze znajduje się zdjęcie jednego z elementów w skali 1:1.

Obrazek



Obrazek



Obrazek




Ważniejsze od tego co na pudełku jest to co ono zawiera. Po otwarciu kartonu znajdujemy dwie instrukcje i całkiem sporo części (recenzuję składany wcześniej model, stąd też nie dysponuję zdjęciami części w woreczkach), z których dwa elementy występują w dość rzadkich kolorach.

Obrazek


Obrazek


Łyżka ładowarki nie jest niczym nowym. Była już wykorzystywana w pięciu zestawach od 2006 roku począwszy, jednak w kolekcji części przydać się może.

Obrazek


Obrazek



Budowa i gotowy model


Budowę opisuje 52 stronicowa instrukcja pozbawiona reklam oraz spisu części (ten znajduje się w instrukcji modelu alternatywnego).

Obrazek



Obrazek



Obrazek




Elementy zapasowe

Obrazek


Liczny w elementy model jest bardzo łatwy w konstrukcji i dla doświadczonego Technic maniaka nudny.

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Podsumowanie


Zestaw 42032 przeznaczony jest dla dzieci od 8-14 roku życia. Z poziomu skomplikowania budowy wydaj mi się, że raczej celuje w tą dolną granicę wiekowo. Ale nic to. Model dostarcza trochę części do kolekcji, co przy cenie 69 złotych za 252 elementy, co może być jego największym atutem. Wydaje mi się też, że model alternatywny jest ładniejszy od podstawowego. Patrząc na "bawialność" dla dzieci możliwość podnoszenia i opuszczania pługu i zabawa podnośnikiem ratraku jest ciekawsza niż samo podnoszenie łyżki w ładowarce. Oczywiście to moja opinia. Dzieci lepiej będą wiedziały jak się tym bawić.

Model alternatywny


Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek




Read more at http://legopo30.blogspot.com/2016/02/42 ... 4V15I3U.99" target="_blank
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7485
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: Benny80 »

wesyr pisze:Łyżka ładowarki nie jest niczym nowym. Była już wykorzystywana w pięciu zestawach od 2006 roku począwszy, jednak w kolekcji części przydać się może.
Oj, chyba wcześniej, skoro miałem ją już w moim drugim zestawie Technic jakieś.. 24 lata temu ;D

Obrazek
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: SERVATOR »

No właśnie.
Wesyr znowu TWORZYSZ informacje zamiast je wyszukiwać, sprawdzać i dopiero na końcu podawać.
Skąd Ci się wziął rok 2006 skoro na BL piszą, że łyżka ta jest dostępna od 1992 roku.
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: wesyr »

Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: SERVATOR »

To doczytaj, bo wiele już razy na wielu forach była o tym mowa, że kompletność bazy części na Brickset mówiąc oględnie nie jest idealna.
Z Brickset.com możesz się właśnie dowiedzieć, że model 8235, który pokazywał Benny wcale nie miał łyżki. ;)
Kluczowy jest tu bowiem ich komentarz: "According to the set database, this set has 165 parts. The inventory from LEGO.com contains 115 parts. This suggests that the inventory is 69.7% complete."
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: goldsun »

Dodam, że pełniejszą bazę części dotyczącą starszych zestawów ma np. peeron.com.
Powtarzam dotyczącą starszych zestawów - niestety, z nowszymi już nie jest tak dobrze.
Ale od tego jest recenzent, żeby poszukać w różnych miejscach i sprawdzić. :-)
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 42032 Compact Tracked Loader

Post autor: wesyr »

Ok, macie rację. Sprawdziłem teraz pozostałe serwisy i faktycznie brickset wprowadził mnie w błąd.
ODPOWIEDZ