6035 Castle Guard

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

6035 Castle Guard

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 6035 Castle Guard

Seria: Castle
Rok wydania: 1987
Liczba klocków: 49 (Pudełko), 52 (Brickset)
Liczba figurek: 2
Cena : 60 - 200 (MISB) zł (BrickLink, allegro)

BrickLink, Brickset

Opisując przeróżne zestawy błądzę od dwóch lat po kilku seriach. Postanowiłem dokończyć jeden z wątków, czyli serię zamkową i przedstawić w najbliższych recenzjach kolejne zestawy castle, czego przykładem jest ta recenzja. Niewielki zamkowy zestaw przedstawiający małą wartownię z rycerzem oraz jeźdźca na koniu to charakterystyczna pozycja w zamkowej serii, odbiegająca od większość zestawów. W kilku rysach postaram się nakreślić jej wady i zalety.

Opakowanie i instrukcja

Prezentowany egzemplarz stanowi komplet. Poza klockami jest pudełko i instrukcja. Pudełko w stanie bardzo dobrym, szczególnie jak na swój wiek, instrukcja w nieco gorszym. Poprzedni właściciel czuł silną potrzebę przedziurawienia jej i trzymania w skoroszycie. Opakowanie jest w wersji przeznaczonej na rynek "za wielką wodą", co widać po typowych napisach i zdobionej nazwie zestawu. Samo pudełko pochodzi z serii z dodatkową dużą górną tekturą przeznaczoną do wieszania na półkach sklepowych.
Przód opakowania to grafika prezentująca zestaw w scenerii wykorzystującej zachodzące słońce. Ciekawostką jest zdjęcie z dachu głównej konstrukcji anteny z flagą, tak by konstrukcja mieściła się w przygotowanych wymiarach pudełka. Poza obrazem zestawu dodatkowa informacja o ilości elementów w zestawie.

Obrazek

Zawieszka stanowiąca integralną część opakowania zawiera informacje o przeznaczeniu wiekowym zestawu 6 - 12 lat oraz dużą nazwę zestawy z typowym dla zestawów "zza wielkiej wody" przyozdobieniem. Ładnie, a do tego pasuje do zamkowych klimatów. Poza tym logo firmy i nazwa serii wraz z numerem pozycji.
Górna krawędź pudełka to inna grafika zestawu. Widoczna scenka, gdzie rycerz wita się z koniem, który stoi na tylnych nogach. Jak wiadomo ówczesne figurki konia nie miały takiej możliwości. Za podpórkę robi tu sam rycerz. Dodatkowo klasyczna już informacja o niezliczonych możliwościach budowania i zabawy przy pomocy tego zestawu. Amerykanie. ;)

Obrazek

Pozostałe ścianki boczne to kolejne grafiki oraz typowe techniczne informacje, w tym wszelkie kodowe oznaczenia i rok powstania datowany na 1987. I tu ciekawostka, gdyż część źródeł określa rok powstania zestawu jako 1988. Podobnie jak część katalogów. Ja przyjmuję, że pudełko się nie myli, podobnie jak Bricklink w tym przypadku i uznaję, że zestaw pochodzi właśnie z 1987 roku.

Obrazek

Obrazek

Tylna ścianka, będąca moim ulubionym elementem opakowań zestawów pochodzących z okresu klasyki, nie zawodzi i tym razem. Projektanci z racji na rodzaj opakowania podzielili ją na dwie części. Górna, związana z dodatkowym tekturowym elementem przedstawia czarnego rycerza na jakimś wzgórzu, z umieszczoną niżej i dalej główną konstrukcją. Całość okraszono typowym napisem kierowanym do potencjalnych kupców, zachęcającym do zapoznania się z tymi wszystkimi ekscytującymi zabawkami, jakie można stworzyć dzięki tym kilkudziesięciu klockom.
W drugiej części otrzymujemy cztery grafiki przedstawiające alternatywne konstrukcje. Mały punkt kontrolny, tron z zadaszeniem, stanowisko do ćwiczenia walk turniejowych oraz konia ze specjalnym siodłem. Jest z czego wybierać, choć nie wszystkie konstrukcje mogą się podobać.

Obrazek

Była mowa o pudełku, więc czas na kilka słów o instrukcji. Jest ona typowym małym rozkładakiem z główną grafiką na przedniej stronie i poszczególnymi etapami budowy na pozostałych częściach. Zadrukowana dwustronnie, czytelna i typowa dla swojego okresu. Nic dodać nic ująć.

Obrazek

Na zdjęciu oczywiście dwie strony instrukcji w jednym ujęciu.

Elementy

Jak to już bywało wcześniej, tak i tutaj mam problem z ustaleniem właściwej ilości elementów. Nie wiem jak TLG je obliczało i oblicza. Pudełko informuje o 49 sztukach, a portale traktujące o klockach Lego wspominają inne wartości. Klasycznie przyjmuje, że informacje z opakowania muszą być zgodne z zawartością, więc taką też liczbę uznaję za właściwą. Zestaw odbiega kolorystyką od większość konstrukcji zamkowych , co widać po jego ogólnym zarysie. Wykorzystano w nim kolor biały i czerwony, z dodatkami czarnego, brązu, niebieskiego i zielonej płytki. Miszmasz. :)
Wśród elementów wyróżniamy głównie bricki i plate różnych rozmiarów. Nie zabrakło też wyposażenia typowego dla rycerskiej serii. Spis konkretnych elementów dostępny pod linkiem.

Obrazek

Wyposażenie zawarte w zestawie to łącznie sześć sztuk sprzętów służących do walki i obrony. Wychodzi po trzy sztuki na główkę minifiga, czyli całkiem ładnie jak na tak niewielki zestaw. Otrzymujemy tutaj miecz, tarczę, topór, dwa oszczepy i lancę.

Obrazek

Z ciekawszych elementów mogę wymienić tors minifiga z nadrukiem pancerza, czarny hełm z grillem i czarne pióro, tarczę oraz czerwoną owiewkę. Ciekawy element to pióro, które występuje jako podstawowy element w dwóch zestawach i w dwóch kolejnych jako dodatkowy element. W moim egzemplarzu brak dwóch dodatkowych ekstra elementów, w postaci pozostałych dwóch rodzajów piórek. Elementy te widoczne są pod linkiem ze spisem części.

Obrazek

W zestawie otrzymujemy dwa minifigi. Jednym jest czarny rycerz wyposażony w napierśnik, drugim typowy rycerz należący do klanu czarnych sokołów. Figurki typowe jak na swój czas, zdecydowanie różniące się, z odmienną bronią i nakryciami głowy. Czarny rycerz wyposażono w hełm z grillem i piórkiem, rycerza na warcie w klasyczny hełm z ochroną szyi.

Obrazek

Zestaw

6035 pojawił się, jak ustaliłem powyżej, w 1987 roku co odnotowane zostało w katalogach z owego kresu. Skutecznie występował w nich aż do początku lat 90-tych, co świadczyć może o tym, że niezbyt schodził firmie z magazynów.Albo był tak popularnym.. Zestaw przedstawia niewielką strażnicę, punkt kontrolny, czy jak to nazwać oraz rycerza na koniu. Odbiegał swoją kolorystyką od większości zestawów, które utrzymane były przecież w odcieniach szarości i czarnego. Dlatego też jeżeli widniał w zainscenizowanych scenkach w katalogach, to stanowił odrębny element. Dla przykładu rozkładówka z katalogu z 1987 roku.

Obrazek

Jak widać konstrukcja główna znajduje się przed właściwymi murami zamków. Przyznam, że 6035 najbardziej pasuje do zestawów turniejowych takich jak 1584, czy też 6021.
Jak już wspomniałem w zestawie otrzymujemy niewielką konstrukcję główną przedstawiającą strażnicę/punkt kontrolny, utrzymany w biało - czerwonej kolorystyce usadowiony na zielonej płytce. Do posterunku obsadzonego przez jednego rycerza podjeżdża drugi rycerz na czarnym koniu z tarczą i lancą. Wygląda na rycerza, który mógłby brać udział w turnieju, stąd tez moje wcześniejsze skojarzenia z konkretnymi zestawami. Konia wyposażono w niebieskie siodło z pojedyńczym zaczepem, do którego przytwierdzono miecz stanowiący alternatywne uzbrojenie jeźdźca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tarcza używana przez czarnego rycerza wskazuje, że także jest przedstawicielem frakcji czarnych sokołów, stąd też przyjęcie przez kontrolującego rycerza może być przyjazne co widać na pierwszym zdjęciu. Może jednak okazać się, że ów czarny rycerz to przebieraniec na którym pozna się czujny strażnik i przystąpi do zdecydowanego odparcia próby podstępnego wkroczenia na teren którego pilnuje. Widać to na dwóch kolejnych zdjęciach. ;) Tak patrząc zestaw nie daje zbyt wielu możliwości. Niewielki punkt kontrolny i pojedyńczy rycerz na koniu stanowią raczej uzupełnienie jakiegoś większego elementu, a nie samoistny zestaw. Bawiąc się nim można odgrywać zaledwie dwa scenariusze, z punktu widzenia punktu kontrolnego. Pozytywny i negatywny. Zestaw mimo wszystko jest jednak bawialną pozycją, gdyż pozwala na odgrywanie scenek.

Obrazek

Obrazek

Na podstawie powyższego należy stwierdzić, że wszystko w zestawie "kręci się" przy strażnicy. Poświęćmy więc jej jeszcze kilka słów. Konstrukcja oparta na kawałku gruntu to półotwarta "stróżówka", z białych i czerwonych ścianek, z bokami zakończonymi dużymi slope, celem nadania jej bardziej opływowych kształtów. Tylna ścianka, a zarazem wewnętrzna z punktu widzenia rycerza, w kolorze czerwonym, podobnie jak baldachim (zapewne taki element miała imitować czerwona kopuła). Nad całością góruje antena z chorągiewką w niebieskim kolorze. Jako dodatkowe wyposażenie dla rycerza przewidziano dwa oszczepy umieszczone po bokach konstrukcji. Trzydzieści klocków tworzy więc całkiem zgrabną wartownię. Jednak, jak napisałem wcześniej, nie mogącą funkcjonować samodzielnie. Jeżeli taki był zamysł projektantów, to czegoś tutaj jednak brak.Chociażby drugiego wartownika.

Modele alternatywne

Będąc fanem konstrukcji alternatywnych, tradycyjnie już przedstawiam także jedną wybraną budowlę, spośród tego co oferowali projektanci. Ww konstrukcje alternatywne nie powalały swoim wyglądem i pomysłem. Tragedii jednak nie ma, a ilość elementów pozwoliła chociażby na stworzenie kolejnej wartowni, którą też wybrałem jako najlepszą z alternatywnych konstrukcji. Wartownia posiada pełne zadaszenie, trzy ścianki i umożliwia wartownikowi na spokojne rozglądanie się w trzech kierunkach. Drugim elementem konstrukcji jest oczywiście rycerz na koniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przez chwilę zastanawiałem się nawet czy nie jest to lepsza konstrukcja od oryginału, ale chyba jednak model główny z 6035 przeważa spójnością. Z pozostałych konstrukcji nieźle wygląda jeszcze tron i proste stanowisko do treningu walki na lance. Podsumowując modele alternatywne napiszę, że poprostu są i to cieszy. :)

Podsumowanie

Zestaw 6035 Castle Guard to konstrukcja posiadająca dwie twarze. Dobrą, jeśli zestawimy go razem z innymi konstrukcjami i gorszą jeżeli miałby występować samoistnie. Jest zbyt ubogim na drugą funkcję i aż prosi się o uzupełnienie dodatkowymi elementami. Chociażby dodatkowym minifigiem. No bo kto widział pojedyńczego wartownika? Dlatego aby zbytnio mu nie obniżać oceny uznam, że wpisuje się on w schemat modułowości części zestawów zamkowych i tak też go ocenię. Ocena, którą podnoszą dwa minifigi, spora ilość wyposażenia i to że nadal jest chętnie kupowanym zestawem (jeżeli pojawia się na rynku) daje mu 6/10 punktów. Zestaw polecam każdemu fanowi zamkowych klimatów, ale przede wszystkim tym, którzy tworzą większe konstrukcje z dostępnych zestawów, gdzie 6035 spokojnie znajdzie dla siebie miejsce.

Za :
+ niezłe minifigi
+ spora ilość wyposażenia i uzbrojenia

Przeciw:
- brak dodatkowego minifiga
- konieczność uzupełniania innymi zestawami
- nieprzemyślana kwestia przeznaczenia konstrukcji

Czym byłaby moja recenzja bez klasycznego zakończenia w postaci scenki z wykorzystaniem opisywanego zestawu? ;) Tym razem, przyjmując pozytywny schemat, czyli spotkania się wartownika i rycerza spod znaku czarnego sokoła, dochodzi do małego spotkania przy strażnicy z wykorzystaniem pitnego miodu. Prowadzi to oczywiście do upojenia i przespania faktu przemknięcia grupy leśnych ludzi. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 6035 Castle Guard

Post autor: nori »

Jak zwykle bardzo przyjemna recenzja, i technicznie bez zarzutu - może służyć, jak wszystkie zresztą Twoje teksty, jako wzór! Ten zestaw to jak dla mnie część zabudowy turniejowej - otrzymujemy tu rycerza na koniu, jego giermka oraz namiot. Fakt, nie wszystko idealnie pasuje do takiej interpretacji, ale od czego w sumie jest wyobraźnia? I zasoby dodatkowych elementów? ;)
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7057
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 6035 Castle Guard

Post autor: Jaskier »

Podzielam zdanie noriego - to namiot z jakiegoś turnieju, nie żadna strażnica. :P

Choć gdy tak o niej napisałeś, to przez kolory skojarzyła mi się z tymi budkami, które na filmach o II wojnie światowej zawsze stoją przed budynkiem niemieckiej administracji w okupowanym kraju.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 6035 Castle Guard

Post autor: tbzz »

Dzięki Nori! Wiadomo na kim się wzorowałem swego czasu. ;) Ale ale koledzy..piszecie, że to turniejowa konstrukcja. Ja też tak w recenzji napisałem, że najbardziej to do właśnie takich zestawów 6035 mi pasuje. Tutaj rozwiązaniem jest chyba jednak nazwa zestawu. "Castle Guard". Wartownik jak nic. ;)
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 6035 Castle Guard

Post autor: Bricks Planet »

Haaaaa, super zestaw i recenzja. Przyznam sie, ze nawet nie znam tego zestawu. Jestem o kilka lat za mlody.

To Twoje pudelko ? Jesli tak to podziwiam ! Najstarsze pudelko jakie mam to z 1994 i nie wyglada tak dobrze.
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 6035 Castle Guard

Post autor: Silverbrick »

Nie przepadam za starymi zestawami. Jednak... jestem też wielkim fanem Castle. Knights Kingdom II i Fantasy Era był seriami mojego dzieciństwa. Być może zainteresuję się czymś ze starego Castle. Dzisiaj mam za mało kasy i wolę skupić się na tym co jest moim priorytetem. Ale kiedyś, być może się do tego dobiorę... tak dla urozmaicenia kolekcji
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 6035 Castle Guard

Post autor: wesyr »

Profi recenzja! Zestawik jest świetny i jak wspomnieli chłopcy wcześniej, jest do wykorzystania w innych pracach. Gratuluję zdobycia takiego setu i recenzji.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 6035 Castle Guard

Post autor: Amal »

No i jak zwykle bomba! Cieszę się, że spory nacisk kładziesz na wyeksponowanie pudełka - elementu super ważnego ze względów kolekcjonerskich.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
ODPOWIEDZ