60013 Coast Guard Helicopter

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

60013 Coast Guard Helicopter

Post autor: Seba »

Recenzja 60013: Coast Guard Helicopter

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City / Coast Guard
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 230szt.
Liczba figurek: 4 + 1
Liczba worków z częściami: 2 woreczki + 2 (po 1 mniejszym w każdym dużym worku)
Spis części: BrickLink
Cena: ~100zł

Brickset
BrickLink

Trzeci co do wielkości zestaw z odświeżonej w 2013 roku podserii Coast Guard. To także trzeci, mój śmigłowiec w kolekcji. Tym samym mam już jakiś punkt odniesienia i mam nadzieję, że przez pryzmat poprzednich recenzji uda mi się oceniać 60013.
W skład podserii wchodzą:
60011: Surfer Rescue
60012: Coast Guard 4x4 & Diving Boat
60013: Coast Guard Helicopter
60014: Coast Guard Patrol
60015: Coast Guard Plane
Recenzowany zestaw miał już swojego poprzednika 5 lat wcześniej 7738. Był to także helikopter ratunkowy, ale wyposażony w boje ratowniczą. W 2013 rozbitek na żaglówce jest dodatkiem do zestawu.

Opakowanie:
W kwadracie ~30cm x ~30cm i tu już niemal każdy zauważy, w lewym dolnym rogu, niestandardowe rozwiązanie z ukazanym specjalnym klockiem = wciągarką linową. Jest także napis informujący, że łódka rozbitka nie pływa.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Tylko jedna kwadratowa książeczka, wyglądająca jak miniaturka opakowania. W zestawie znajdziemy także dwa worki z klockami, szablon z etykietami oraz plastikowy żagiel.
Obrazek Obrazek

Minifig:
To zdecydowanie najsilniejszy punkt zestawu. Cztery figurki i rekin. Dużo jak na stosunkowo średni rozmiar zestawu. Każda z figurek jest unikalna na swój sposób. Pilot i płetwonurek. Ci są najbardziej do siebie podobni, torsy i nóżki identyczne, ale różne główki i dodatki. Płetwonurek ma bardzo ładną szybkę z rurką, natomiast pilot ma lekko przydymioną szklaną "przyłbicę". Pilot ma także wesoły wyraz twarzy, co może nie zawsze odzwierciedla powagę sytuacji ratując kogoś u wybrzeży. Pani ... koordynatorka? Świetny trykocik z blachą, naramienniki, kamizelka i krótkofalówka. Do całości rozbitek, czyli ostatni przedstawiciel człekokształtnych w tym zestawie. Ubrany w czarny kombinezon z suwakiem na plecach i logo na klacie. Co dziwne, uśmiechnięty :-) No i rekin. Co dziwne - biały. Za to wyprofilowany jak strzała, oczywiście porównuję do tych z początku lat 90tych.
Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki:
Z racji tego, że to kolejny mój śmigłowiec, wiele z ciekawych klocków już widziałem. Dlatego tym razem wybiorę tylko te charakterystyczne dla 60013:
Obrazek 4519013: Undercarriage W. Vert. Snap - świetna część, wygląda profesjonalnie i estetycznie.
Obrazek 4499885: Divers Mask
Obrazek + Obrazek 6034346: Shark, Jaw + 6050548: Shark Body 6X9
Obrazek 4609907: Foil 45X95Mm, Windsurfer"No.1"
Obrazek 4516196: Plate 1X4X2/3 W. Tube

Oczywiście nie może zabraknąć klocka, który wystąpił na froncie opakowania ! KLIK

FOTY Z BUDOWY:
A: Łódka/żaglówka
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

B: Helikopter
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ minifigurki - dużo różnorodnych,
+ zwarta konstrukcja samego helikoptera,
+ kolorystyka
+ silniki - świetna i zróżnicowana konstrukcja silników aż 4 rury wydechowe, wloty powietrza, turbiny - mniam :-)
+ dużo ciekawych klocków, w tym gwiazda - sprężynowa wciągarka,
+ co za tym idzie, działająca mechaniczna wciągarka w helikopterze,
+ łatwy dostęp do kabiny pilota,
+ duże oba wirniki, adekwatne do rozmiaru maszyny,
+ rozmiary - jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne, to wydaje się najbardziej optymalny, Arctic Helicrane jest długi, natomiast Fire Helicopter to taka beczka z ogonkiem, ten jest akurat,

PRZECIW:
- szkoda, że nasza gwiazda jest w szarym, a nie białym odcieniu,
- wirnik główny wpada w druga harmoniczną - nie lubię tego efektu gdy zamiast kręcić się całość drży i telepie całym zestawem,
- nowe kamizelki
- minifigurka nie mieści się we wnęce śmigłowca, nawet na siedząco :-(

Podsumowanie:
Estetyczna pozycja. Racjonalnie zagospodarowane miejsce, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, optymalna bryła, cztery minifigi. Całość wygląda lepiej niż na pudełku. Zestaw miło mnie zaskoczył. Odwlekałem jego budowanie, nie do końca byłem przekonany, że może mnie czymś zaskoczyć, a jednak końcowy odbiór jest jak najbardziej pozytywny. Szczerze polecam fanom wirnikowców. W ogóle całą seria straży przybrzeżnej zasługuje na uwagę. Zapewne nie jest dobrze znany temat w Polsce czy w ogóle w Europie, ale zestawy Lego promujące zasługują na zauważenie.

Skoro już jesteśmy przy helikopterach to w lokalnym sklepie widziałem złożony najnowszy zestaw: 60067: Helicopter Pursuit i spodobał mi się, na tyle, że trafił na moją listę WANTED. Szczególnie kolory, połączenie granatowego z białym i przecięcie ich żółtym - miodzio! :-)

=== EDIT ===
Powód? Patrz cztery posty niżej.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2015 13:18 przez Seba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 60013 Coast Guard Helicopter

Post autor: nori »

Sam zestaw zupełnie mnie nie porywa, jednak głównie z powodu tych ogromnych elementów, choć w pełni się z Tobą zgadzam, wygląda całkiem ładnie. Sama recenzja jak zwykle rewelacja, o czym pozwoliłem sobie jak zwykle skrobnąć na 8s.

Jedyne co bym dodał, to jako pierwsze zdjęcie dałbym oryginalną grafikę na białym tle - tym bardziej, że zdjęcie pudełka i tak dajesz dalej.
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60013 Coast Guard Helicopter

Post autor: Seba »

nori pisze:Sama recenzja jak zwykle rewelacja, o czym pozwoliłem sobie jak zwykle skrobnąć na 8s.
Dziękuję :-)
nori pisze:Jedyne co bym dodał, to jako pierwsze zdjęcie dałbym oryginalną grafikę na białym tle - tym bardziej, że zdjęcie pudełka i tak dajesz dalej.
Co masz dokładnie na myśli? To samo zdjęcie, front opakowania, ale z białą ramką dookoła? Czy dowolne zdjęcie złożonego zestawu na białym tle?
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: 60013 Coast Guard Helicopter

Post autor: Nexus 7 »

Bardzo zabawowy model, jak bym byl dzieckiem to bardzo bym chcial taki zestaw. A swoja droga coraz bardziej podoba mi sie ten kokpit - trzeba by cos z nim zbudowac.
Recenzja super, dzieki.
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 60013 Coast Guard Helicopter

Post autor: nori »

Chodzi mi o oficjalne zdjęcie TLG:
http://cache.lego.com/r/dynamic/is/imag ... 0&hei=1800" target="_blank
jest dość duże, więc trzeba by je skopiować i zrobić miniaturkę.
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 60013 Coast Guard Helicopter

Post autor: Amal »

Jestem mocno zaskoczony, że figurka nie mieści się w śmigłowcu. Recenzja bardzo udana, choć zdjęcia robiłbym na innym tle niż białe.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60013 Coast Guard Helicopter

Post autor: Seba »

Brałem pod uwagę inne tło - czarne. Niestety nie mam płytki akrylowej w czarnym odcieniu i głupio wyglądałaby biała na czarnym tle :-( Muszę doposazyć swoją "pracownię" o taki gadżet.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 60013 Coast Guard Helicopter

Post autor: Amal »

Seba pisze:Brałem pod uwagę inne tło - czarne.
Nie myślałem o czarnym. Raczej szary lub błękitny. Ja w zasadzie używam zamiennie białego i błękitnego. Szary mam w rezerwie.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
ODPOWIEDZ