79003 An Unexpected Gathering

Moderator: nori

sekua
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1664
Rejestracja: 03 sie 2013 11:26
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Warszawa / Radom
Kontakt:

79003 An Unexpected Gathering

Post autor: sekua »

Recenzja 79003: An Unexpected Gathering

Obrazek

Dane techniczne

Seria: The Hobbit
Liczba elementów: 652
Spis części: Bricklink
Rok wydania: 2012
Cena: Allegro: ok. 260,00 zł - 400,00 zł; Amazon: od ok. 240 zł; S@H: 369,99 zł
Bricklink
Brickset

Cześć. Mam wielką przyjemność przedstawić wam kolejną recenzję. Tym razem jest to zestaw licencyjny należący do serii Hobbit - 79003: An Unexpected Gathering (Nieoczekiwane zebranie).

Opis zestawu na oficjalnej stronie LEGO:
Visit Bilbo Baggins™ in his Hobbit home!

Gandalf™ the Grey has invited the Dwarves to Bag End the Hobbit home of Bilbo Baggins™. Uncover the Hobbit hole to entertain the Dwarves with food and drink accessories! Then invite Bilbo Baggins on a great journey to The Lonely Mountain and begin the epic LEGOŸ The Hobbit: An Unexpected Journey™ adventure. Includes Gandalf the Grey and 5 exclusive minifigures featured only in this set: Bilbo Baggins in his Shire outfit, Balin the Dwarf, Dwalin the Dwarf, Bombur the Dwarf and Bofur the Dwarf, all with assorted weapons.

Includes 6 minifigures: Bilbo Baggins in Shire outfit, Gandalf the Grey, Balin the Dwarf, Dwalin the Dwarf, Bombur the Dwarf and Bofur the Dwarf, all with assorted weapons
Accessories include 3 Middle-earth™ maps, flowers, fence, goblets, plates, chicken, bread, carrots, sausage, bottles, shovel and apples
House features a fence with gate, barrel, bench, removable roof, tree and leaf exterior, round windows and door, a table with stools and shelves
Includes 7 weapons: 2 swords, 2 knives, club, pick axe and a staff
Collect 5 exclusive minifigures featured only in this set: Bilbo Baggins in his Shire outfit,Balin the Dwarf, Dwalin the Dwarf, Bombur the Dwarf and Bofur the Dwarf!
Uncover the Hobbit hole to play inside!
Feed the hungry Dwarves with tons of food and drink accessories!
Open the doors, gate and windows!
House measures over 6” (16cm) high, 11” (28cm) wide and 6” (17cm) deep
Pragniecie więcej szczegółów? Zapraszam do lektury!

Wstęp

Obrazek

Shire to fikcyjny region ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia zamieszkany przez hobbitów. Region ten leżał w Eriadorze, w granicach Arnoru. Dzielił się na cztery Ćwiartki (ang. Farthings). Zachodnia Ćwiartka była największa i najgęściej zabudowana, a także najbardziej pagórkowata. Gospodarczo ustępowała pozostałym Ćwiartkom. To tutaj znajdował się Hobbiton, w którym wydrążono Bag End. Większość mieszkańców Hobbitonu stanowiła rodzina Bagginsów.

Nora jednego z bohaterów - Bilba Bagginsa - została odwzorowana w recenzowanym zestawie LEGO.
Obrazek Obrazek

Pudełko

Klocki zapakowane są w dobrej jakości pudełku, którego zewnętrzna faktura jest połyskująca. Na przedzie zobaczymy norę hobbita wraz z bohaterami filmu Hobbit. Postacie (minifigi) zostały dodatkowo przedstawione w rogu pudełka oraz podpisane. Z tyłu widzimy bawialne cechy zestawu wraz z serią klimatycznych scenek. Na jednym z boków ponownie zobaczymy bohaterów i ich rzeczywisty rozmiar w skali 1:1. Spoglądając na inny bok pudełka, możemy się również dowiedzieć, w którym miejscu na świecie klocki zostały wyprodukowane.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zawartość

W pudełku znajdziemy naklejki, klocki rzucone luzem, cztery ponumerowane woreczki oraz dwie instrukcje.

Skan naklejek:
Obrazek

Klocki rzucone luzem:
Obrazek

Woreczek nr 1 i jego zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek
(W tym miejscu muszę zwrócić uwagę na wadę Tan Tile 1x4 - dziwne przebarwienia, wzorki. Smuteczek)

Woreczek nr 2 i jego zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek

Woreczek nr 3 i jego zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek
(oddzielnie zapakowana czapka Bofura oraz pelerynki)

Woreczek nr 4 i jego zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek
(oddzielnie zapakowany brzuch Bombura)

W tym miejscu, należy jedynie zaznaczyć, że pakowanie poszczególnych minifigurek wraz z ich akcesoriami do kilku woreczków staje się już normą.

Instrukcje:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W instrukcji nr 1 (83 s.) zawarte są standardowe porady o segregacji klocków oraz opis działania nowego typu rozdzielacza do klocków. Budowa składa się z 77 kroków. W instrukcji nr 2 (49 s.) znajdują się reklamy oraz spis elementów. Budowa składa się z 38 kroków. W instrukcjach nie znalazłem żadnych błędów. Ciekawostką może być tło kroków budowy, w którym można dostrzec mapę Śródziemia.

Ciekawe (rzadkie) klocki:

1) 4x Medium Dark Flesh Plate, Round 4 x 4 with 2 x 2 Hole
Obrazek

2) 1x Trans-Clear Plate, Round 4 x 4 with 2 x 2 Hole
Obrazek

3) 1x Green Tile, Round 8 x 8 with Stripes and Dots (Wooden Door) Pattern
Obrazek Obrazek

4) 3x Reddish Brown Vehicle, Mudguard 1 1/2 x 6 x 1 with Arch
Obrazek

5) 2x Dark Tan Plate, Round Corner 6 x 6
Obrazek

6) 4x Medium Dark Flesh Brick, Round Corner 4 x 4 Macaroni Wide with 3 Studs
Obrazek

7) 4x Dark Green Window 1 x 2 x 2 2/3 with Rounded Top
Obrazek

8) 1x Medium Dark Flesh Bread
Obrazek Obrazek

i kilkanaście przydatnych, bardziej lub mniej, drobiazgów...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

oraz niezastąpiony...
9) 1x Orange Human Tool, Brick and Axle Separator
Obrazek Obrazek

wraz z masą innych klocków w kolorach green, bright green, tan, dark tan, medium dark flesh i reddish brown.

Moim zdaniem można śmiało zachwycać się powyższą listą. Mamy tu zbiór naprawdę rzadkich elementów. Niektóre z nich miały premierę w niniejszym zestawie. Na aprobatę zasługuje również bardzo duża liczba minifigowych akcesoriów.

Na marginesie, klocki zmieściły się do jednej szufladki OKT:
Obrazek

Minifigurki

1) Bilbo Baggins
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
2) Gandalf Szary
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
3) Balin
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
4) Dwalin
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
5) Bofur
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
6) Bombur
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Komentarz? Minifigi pochodzące z zestawów licencyjnych są klasą samą w sobie. Wiadomo. Nie inaczej jest w przypadku minifigów z serii Hobbit. Wykonane zostały wprost wyśmienicie oraz z wielką dbałością o szczegóły. A co najważniejsze, przypominają filmowe postacie. Na szczególną uwagę zasługuje pomysł przedstawienia Bombura. Chciałbym ujrzeć podobny element w kolejnych seriach CM.

Zestaw

Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 1:
Obrazek Obrazek

Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 2:
Obrazek Obrazek

Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 3:
Obrazek Obrazek
(w zasadzie gotowa nora bez elementu zadaszenia)

Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 4:
Obrazek Obrazek

Gotowy zestaw:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Hobbit umie zadbać o swoją norę. Dom, jak na jego gospodarza przystało, jest przepiękny.

Budowla jest nie tylko piękna wizualnie, ale również konstrukcyjnie. Najbardziej zaskoczył mnie pomysł budowy dużego okrągłego okna (patrz zdjęcie instrukcji nr 1). Cała konstrukcja przypomina bardziej MOC, niż kolejny, standardowy zestaw LEGO. Projektantom udało się w genialny sposób zmieścić ogromną ilość szczegółów. Oczywiście nie mogło zabraknąć charakterystycznych elementów, tj. ławeczki i ogródka (idealnego miejsca na odpoczynek przy fajkowym zielu), pamiętnika/powieści Hobbit. Tam i z powrotem, map Śródziemia oraz krótkiego miecza - Żądła.
Hobbici lubią też dobrą zabawę i dobrze zjeść, zatem sporą część domu zajmuje piecyk kuchenny oraz sporych rozmiarów stół biesiadny, przy którym Bilbo ugościł niezapowiedzianych gości...
Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki pozostałe po budowie:
Obrazek

Ocena

Nie skłamię, jeśli napiszę, że pierwsze zdjęcia zestawu przyprawiły mnie o szybsze bicie serca...
TLG stanęło na wysokości zadania i stworzyło, moim zdaniem, jeden z najlepszych zestawów licencyjnych w historii. Pomysł, temat i wykonanie połączyły się w idealną całość. Dostaliśmy produkt, który śmiało można pokazywać innym w celu promowania naszego hobby. Ten zestaw nie ma wad. Jest w pełni przemyślany pod kątem estetycznym i konstrukcyjnym. Ponadto wątpię, aby ktoś narzekał na bawialność zestawu lub niezadowalającą ilość i rodzaj elementów. A wisienkę na torcie stanowi wykonanie minifigurek. Nawet decyzja o wykorzystaniu naklejek (mój odwieczny dylemat), nie była dla mnie tym razem problemem.

Uważam, że na obecną chwilę jest to najpiękniejszy zestaw w mojej kolekcji. Od teraz jestem w stanie uwierzyć innym AFOLom, kiedy mówią, że zakochali się w konkretnym zestawie lub zestawach. Czuję się podobnie i cieszę się, że mogłem zrecenzować zestaw 79003 An Unexpected Gathering.

Podsumowanie

Zalety:
+ pomysł;
+ konstrukcja;
+ wykorzystanie elementów;
+ ilość elementów;
+ bawialność;
+ zgodność z filmowym oryginałem;
+ minifigurki.

Wad nie zauważyłem.

Mały bonus na zakończenie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję.
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: 79003 An Unexpected Gathering

Post autor: Nexus 7 »

Bardzo solidne recenzje, wszystkich jeszcze nie przeczytałem ale na przykład od tej nie mogłem sie oderwać. Dzięki ze je tutaj zamieściles.
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
sekua
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1664
Rejestracja: 03 sie 2013 11:26
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Warszawa / Radom
Kontakt:

Re: 79003 An Unexpected Gathering

Post autor: sekua »

Dziękuję! Mam nadzieję, że mój postęp w pisaniu recenzji jest widoczny. :)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7057
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 79003 An Unexpected Gathering

Post autor: Jaskier »

Świetny zestaw i uczciwa recenzja.
Ja bym go sobie nie zostawił na półce, do cud, które można zbudować jednak wiele mu brakuje. A części ma bardzo przydatne, można je wykorzystać do zbudowania własnej wersji Bag End.
Awatar użytkownika
Lordofdragonss
Posty: 1201
Rejestracja: 20 lip 2013 05:10
Rok urodzenia: 1990
Lokalizacja: Bełchatów/ Łódź

Re: 79003 An Unexpected Gathering

Post autor: Lordofdragonss »

Zgadzam się, recenzja najwyższych lotów. Tak trzymaj!

Zestaw jest świetny i moim zdaniem bardzo warty swej ceny. Właśnie sam rozpatruję zdobycie go.
Jedyny minus jak dla mnie to te naklejki...
ODPOWIEDZ