3367 Space Shuttle

Moderator: nori

sekua
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1664
Rejestracja: 03 sie 2013 11:26
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Warszawa / Radom
Kontakt:

3367 Space Shuttle

Post autor: sekua »

Recenzja 3367: Space Shuttle

Obrazek

Dane techniczne

Seria: City - Space
Liczba części: 231
Spis części: Bricklink
Rok wydania: 2011
Cena: Allegro: ok. 40,00 zł - 130,00 zł; S@H: 129,99 zł
Bricklink
Brickset

Wstęp

Cześć. Pomęczę Was kolejną recenzją zestawu, który niedługo dokona swojego żywota na półkach sklepowych. Niniejszym przedstawiam recenzję zestawu LEGO City - Space 3367 Space Shuttle (Prom kosmiczny), zestawu wyprodukowanego przy drobnym udziale agencji NASA (jakkolwiek dziwnie to brzmi).

Na wstępie przyznam się, że nie jestem specjalistą w dziedzinie lotów kosmicznych i związanej z nimi otoczki, a przede wszystkim specyfikacji promów (wahadłowców) kosmicznych. Ograniczając recenzję zestawu LEGO do najważniejszych informacji z punktu widzenia fana LEGO, jestem zobowiązany do przypomnienia, że nie jest to jedyny tego typu zestaw. Począwszy od kultowych zestawów 1682 i 8480, kończąc na 7470 i 10213. Bardzo możliwe, że jest to jeden z ostatnich zestawów - klasycznych promów kosmicznych - ponieważ rzeczywista historia wahadłowców zakończyła się. Ostatnie misje (loty wahadłowców Discovery, Endeavour oraz Atlantis) odbyły się w 2011 roku - roku produkcji przedmiotowego zestawu.

Z opisu zamieszczonego na oficjalnej stronie LEGO dowiadujemy się, że zestaw 3367:
Includes astronaut minifigure in spacesuit
Features the Hubble Space Telescope
Open cargo bay doors!
Catch and release the Hubble Space Telescope with the robotic arm!
Space Shuttle measures over 8” (20cm) tall and 10” (25cm) wide
Telescope measures over 2” (5cm) long and 3” (7cm) wide
Skrótowo, oprócz wahadłowca dostajemy minifiga astronauty, teleskop Hubble'a i kilka bawialnych funkcji.

Pudełko

Klocki zapakowane są w standardowej wielkości i jakości pudełku. Na przedzie zobaczymy gotowy model na tle orbity okołoziemskiej, natomiast z tyłu przedstawiono liczbę znajdujących się w środku woreczków z klockami (2), funkcje bawialne zestawu i kilka klimatycznych scenek. Na jednym z boków zobaczymy rzeczywisty rozmiar minifiga w skali 1:1.
Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na notkę sporządzoną dzięki "współpracy z NASA". To w tym miejscu dowiemy się, iż recenzowany zestaw został oparty na promie kosmicznym Discovery (który wyniósł na orbitę kosmiczny teleskop Hubble'a), a ponadto dowiemy się, że prom ma 37,2 m długości oraz zorientujemy się, jak zostały nazwane główne jego części. Należy przyznać, że tego typu informacje to bardzo dobra opcja. Tego rodzaju treści pojawiają się nie tylko w tym miejscu, o czym więcej w dalszej części recenzji.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zawartość

W pudełku znajdziemy dwa ponumerowane woreczki, instrukcję, naklejki oraz jeden Black Plate 6x16 rzucony luzem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Skan naklejek:
Obrazek

Woreczek nr 1 i jego zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Woreczek nr 2 i jego zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W instrukcji zestawu (73 s.) zawarte są standardowe porady o segregacji klocków przed rozpoczęciem budowy, spis elementów oraz reklamy. Budowa składa się z 60 kroków.

I kolejny raz uwagę skupia naprawdę bardzo fajna rzecz, mianowicie na stronach 66-71 zobaczymy super grafiki ze zdjęciami i ciekawostkami na temat lotów kosmicznych. Przykładowo: "Happy Birthday" była pierwszą piosenką wykonaną w przestrzeni kosmicznej a autobus szkolny (żółty, amerykański) może zmieścić się w ładowni promu kosmicznego (przy czym zwracam uwagę na super grafikę z klockowym autobusem). Poniżej więcej szczegółów:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ciekawe (rzadkie) klocki:

1) 6x White Hinge Panel 2 x 4 x 3 1/3 Locking Dual 2 Fingers
Obrazek

2) 2x White Wedge, Plate 10 x 10 Cut Corner with no Studs in Center, 2x Black Wedge, Plate 10 x 10 Cut Corner with no Studs in Center
ObrazekObrazek

3) 2x White Windscreen 7 x 4 x 2 Round with Handle
Obrazek

4) 1x White Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 10 Top with Space Shuttle Pattern, 1x Black Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 10 Bottom, 1x Trans-Light Blue Glass for Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 10 Top (87613)
Obrazek Obrazek Obrazek

Wyszczególniłem klocki, które pojawiają się tylko w powyższym zestawie lub w bardzo małej ilości zestawów. Jednak wydaję mi się, że nie ma czym się podniecać, ponieważ moim zdaniem ich przydatność jest bardzo ograniczona.

Minifigurka

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jednym zdaniem, jest to minifigurka astronauty w skafandrze kosmicznym z obustronnym nadrukiem, wyposażona w dwa hełmy oraz z jednostronnym nadrukiem głowy.
A jednym słowem - idealna.

Zestaw

Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 1:
Obrazek

Gotowy zestaw:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Prom kosmiczny wygląda jak... prom kosmiczny. Mamy tu oczywiście kabinę pilota, kadłub, w którym najważniejszym elementem jest ładownia, teleskop z robotycznym ramieniem oraz wielkie silniki.
Dziób promu został całkiem dobrze oddany za pomocą "zjunioryzowanych" klocków. W kabinie znajdziemy to co znaleźć się powinno, tj. miejsce dla pilota-astronauty, komputer pokładowy i najważniejszy dla sukcesu misji przedmiot - kubek!
Podążając wzrokiem dalej, zobaczymy otwieraną ładownię, w której znajdziemy wspomniany już kosmiczny teleskop, który unoszony jest za pomocą obrotowego ramienia (Canadarm). Teleskop jest odczepialny i posiada rozsuwane panele słoneczne. W ładowni znajdziemy również miejsce na pozostałą część skafandra astronauty.
Skrzydła wyposażone zostały w lotki sterujące promem - bardzo fajny detal, ale wydaję mi się, że włożony trochę na siłę.
Natomiast statecznik pionowy i silniki wydawały mi się być trochę "przerysowane", ale po porównaniu ze zdjęciami oryginału nie mam już takiego wrażenia. Konstrukcja oddana dosyć zgrabnie i ładnie.

Klocki pozostałe po budowie:
Obrazek

Ocena

Może się wydawać, że po poprzednim opisie ocena całego zestawu będzie bardzo dobra. Niewątpliwie wahadłowiec jest udaną konstrukcją... udaną, ale czy coś więcej? Nie zostałem jednak oczarowany tym zestawem. Oczywiście mam na uwadze to, że przykładowo jego wielkość determinuje umowność pewnych fragmentów, choćby brak wysuwanego podwozia. Tak naprawdę skalę tego modelu ogranicza rozmiar elementu kabiny/dzioba. Projektanci chcieli wykorzystać ten klocek, więc musieli dobudować w odpowiedniej przykładowo szerokości resztę. Ale to nawet nie chodzi o aspekty skali, bawialności i funkcjonalności zestawu. Po prostu mam jakiś z nim problem. Możliwe, że jeśli byłbym projektantem to wykaflowałbym wahadłowiec gdziekolwiek dałoby radę, albo zmieniłbym konstrukcje skrzydeł, nie wiem, nie mam pojęcia.
Pomimo to polecam powyższy zestaw, w szczególności fanom "kosmicznej" technologii. Jest w odpowiednim stopniu bawialny, można nim polatać po wyimaginowanych orbitach planet itd. Możliwe, że ktoś znajdzie tutaj kilka przydatnych klocków (moim zdaniem nie ma ich tu zbyt dużo). Zestaw, jak już wspomniałem, jest udany, chociaż dla mnie nie jest wystarczająco hm... atrakcyjny, nie ma tego "czegoś". Chyba rzeczywiście serie space, w różnej ich postaci, nie są w zakresie moich zainteresowań. A może problem tkwi w tym, że seria City przyzwyczaiła nas do budowli i pojazdów, które zazwyczaj widzimy na co dzień, przez co odbiór zestawu przedstawiającego prom kosmiczny traci na tle czysto empirycznym? Hm, chętnie wysłucham komentarzy.

Podsumowanie

Zalety:
+ ciekawostki sygnowane logiem NASA (pudełko, instrukcja);
+ udana konstrukcja;
+ bawialność;
+ ciekawy minifig astronauty.

Wady:
- niedosyt;
- mała ilość przydatnych elementów;
- założenia konstrukcyjne;
- naklejki?

Dziękuję.
Obrazek
ODPOWIEDZ