60025 Grand Prix Truck

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

60025 Grand Prix Truck

Post autor: Seba »

Recenzja 60025: Grand Prix Truck

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City / Great Vehicles
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 315szt.
Liczba figurek: 3
Liczba worków z częściami: 4 duże worki + 5 małych (1 w starym stylu, dziurawy woreczek z narzędziami)
Spis części: BrickLink
Cena: ~100zł chociaż rozrzut duży bo za 69zł da się kupić w promocjach

Brickset
BrickLink

Ciężarówka Grand Prix. Ciekawy temat, tym bardziej że tegoroczne (tj. 2015) zestawy podtrzymują te klimaty. Recenzowany zestaw to taki "sztuczny, ale i większy brat" zestawu 60027, recenzowanego przeze mnie ponad rok temu. Oba pojawiły się w tym samym czasie i od razu wiedziałem, że zasilą moje zbiory. Octan'owe kolory, sporo gadżetów, dwa pojazdy w jednym zestawie. Chociaż na opakowaniu sprawia wrażenie prostego i lekko ociosanego, zabieram się za budowę.

Opakowanie:
Prostokąt o wymiarach ok. 30cm x 20cm. Kolorystyka tradycyjna: niebieski dominuje. Na tyle, kilka scenek sytuacyjnych prezentujących opisywany zestaw. Nadal reklamowany jest 60027, mimo iż w katalogach i sklepach jest już przeszłością.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja i dodatki:
Cztery worki z klockami i arkusz z naklejkami. Instrukcja natomiast to trzy książeczki. Pierwsze dwie mają tradycyjny format - prostokąt o wymiarach 15cm x 10cm. Trzecia jest kwadratem - mniej więcej 15cm x 15cm. Pierwsza kniga opisuje montaż wszelkich dodatków tj. skrzynka narzędziowa, minifigi i bolid. Dwie pozostałe poświęcone są ciężarówce.
Dwie największe części, czyli biały spód przyczepy oraz zielony dach są luzem wrzucone do kartonu.
Obrazek Obrazek

Minifigi:
Sami przedstawiciele płci męskiej. Kierowca bolidu, kierowca ciężarówki i mechanik? Oprócz kierowcy bolidu reszcie ciężko przypisać jakieś konkretne funkcje. Można śmiało napisać, że są wymienni ;-) Oczywiście instrukcja nakazuje umieścić ich w konkretnych miejscach, ale żaden z nich nie ma jakichś super wyróżnika, który wyraźnie wskazywałbym na pełnioną funkcję. Wszyscy, jak to przystało na swój team, są w identycznych trykotach.
Obrazek Obrazek

Klocki:
Zestaw mimo sporych rozmiarów nie ma zbyt wielu specyficznych klocków. Będąc złośliwcem można powiedzieć, że mnóstwo tu paneli i plate'ów 1xX ;-) Dlatego też wylistuję tylko te, na które zwróciłem uwagę:
Obrazek 11402: Tool Wheel
Obrazek 14045: Headset W. Shaft Ø1.5
Obrazek 11303: Figur Head Clothing No 6
Obrazek 4613126: Frontend 4X4X1 1/3
Obrazek 10314: Brick 1X4X1 1/3
Ciekawie prezentuje się szafeczka na narzędzia. Prosty czerwony zbiornik, dwie szuflady które ciasno suwają się wewnątrz.

FOTY Z BUDOWY:
1. BOLID:
Obrazek Obrazek Obrazek

2. CIĄGNIK:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

3. NACZEPA:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

4. "DODATKI:"
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Komentarze do zdjęć, zaczynając od lewego:
01. Wolna przestrzeń w przedniej części naczepy. Nic tam nie ma, ale to bardzo dobre miejsce na schowanie narzędzi, zapasowego koła czy skrzynki narzędziowej.
02. Poważnie da się tu wjechać bolidem?
03. A jak już się da to bez kierowcy.
04. Tylna klapa się nie domyka.

GOTOWY MODEL:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
BTW: Podobnie jak w 60027, woreczka z narzędziami nie rozcinałem, także nie ma go na zdjęciach. Świadoma decyzja.

ZA:
+ ciekawa tematyka -tym bardziej, że już wiemy, iż pojawi się seria Speed Champions, ale i pojedyncze zestawy wyścigowe, typu: 60084,
+ naczepa - do której można schować bolid i zestaw narzędzi. Całość da się upakować do ciężarówki,
+ OCTAN'owe barwy,
+ ciągnik - mimo swojej prostoty ma ciekawie rozwiązany motyw kolorów w postaci dwóch pasków przecinających maskę i dach - proste, efektowne rozwiązanie,
+ zestaw profesjonalnych narzędzi,
+ bolid można wyciągnąć przez boczną, uchylaną ścianę naczepy,

PRZECIW:
- minimalistyczna konstrukcja - całość to same prostokąty, wygląda jak jeden wielki brick. Przyczepie i ciągnikowi brakuje małych gadżetów,
- rozwiązania konstrukcyjne w naczepie - zaprezentowane w pkt. 4 "dodatki". Do tego można dorzucić brak podpory dla przyczepy, tak aby stała samodzielnie,
- mechanizm zaczepu - słaby, na jednego technicowego pina / najsłabsze połączenie jakie do tej pory spotkałem,
- słaby tylni most napędowy naczepy - proste bricki, zaczepione na dwóch pinach powodują luzy w podwoziu,
- wiotkość konstrukcji - całość się strasznie trzęsie i buja,
- naklejki - sporo.

Podsumowanie:
Przed rozpoczęciem budowy nurtowało mnie pytanie: Czy to 60025 przeszkadzał w sukcesie 60027, czy może 60027 w sukcesie 60025? Czyli, po prostu: który jest lepszy? Dziś śmiało mogę napisać, że 60027 zasługuje na wyższą ocenę. Na pewno nie zdecydowanie, ale przewagę czuć. Przeważyły detale, które w sumie przechyliły szalę na korzyść czerwonego transportera. 60025 nie ma silnego elementu, który dawałby mu przewagę. Tu wszystko jest średnie i przez to odnosi się wrażenie, że łatwymi ruchami dałoby się całość udoskonalić. Wyszedł jak model przygotowany na ostatnią chwilę. Takie mniejsze zło. Zastanawiające jest dlaczego Lego postanowiło zdjąć z półek 60027, a w jego miejsce ciągnąć 60025? Zapewne słupki zadecydowały. :-)
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 60025 Grand Prix Truck

Post autor: nori »

Bardzo lubię Twoje recenzję, tym bardziej, że potrafisz wychwycić dość ciekawe minusy zestawów. Z ciekawości, nie publikujesz już recenzji na swoim blogu, czy po protu ta trafiła najpierw na fora?
Robisz fajne zdjęcia, jednak bardzo dobre wrażenie wg mnie skutecznie psuje ohydny i zbyt wyrazisty znak wodny. Zestaw LEGO z bieżącej oferty nie jest jakimś strasznym unikatem, nie wiem, czy jest sens aż tak zabezpieczać zdjęć.Chyba że masz jakieś powody.

Poprawiłem Ci parę literówek. ;)
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60025 Grand Prix Truck

Post autor: Seba »

Dziękuję za opublikowanie news'a z moją recenzją na Twoim blogu. Oglądalność mi wówczas szaleje. W takim razie nie odpisuję już w komentarzu do ostatniego wpisu. Tutaj się wytłumaczę:
a) Publikuje recenzje na moim blogu, nie zaprzestałem, chociaż może powinienem po info o ochronie nazwy LEGO, ale raczej z poślizgiem. Powód? Potrzebuję czasu na dodatkową obróbkę zdjęć. Tam jest inna szerokość obrazka i to wymusza na mnie wygospodarowanie kolejnej porcji czasu. Treść także na blogu uboższa, post z forum wymaga edycji.
b) To tutaj dowiaduję się co zrobiłem źle, co powinienem poprawić, ewentualnie do czego jeszcze nawiązać i o czym warto wspomnieć czy też pokazać na zdjęciach - jesteście moimi pierwszymi krytykami,
c) Pracuję nad moim pierwszym dużym Lego projektem, ale ani nie MOCem ani MODem. Z czasem opublikuję rezultaty i mam nadzieję, pokrótce opisać jak mi to szło czemu? po co? i za ile? To info najpierw pojawi się na blogu, a ewentualnie później na forach. Zobaczę jaki będzie odzew :-)
d) Znak wodny - potrzebuję zabezpieczać swoje prace, póki co nie chcę go usuwać (podpatrzyłem u profesjonalistów -> Karl Taylor z UK).

BTW1: Moje recenzje są trochę sztampowe, ja sam zauważam już pewien schemat wokół którego działam. Niestety jestem typem zadaniowca, a praca w korporacji, w dziale technicznym wykreowała we mnie pewną powtarzalność i surowość działania. Natomiast pesymistyczna natura pozwala dostrzec minusy, o których wspomniałeś. Cały czas staram się zachować trzeźwość umysłu i oczywiście patrzeć przez pryzmat kilkulatka ale i korpo-rodzica jednocześnie.
BTW2: Literówki - jasne. Wielokrotnie powtarzałem, że nie piszę złotymi zgłoskami ;-) Może tylko dodam, nie jest to spowodowane żadnymi dys..cośtam. To zwyczajne lenistwo i nieczytanie postów przed publikacją :-D Dobrze, że tutaj nie widać ile razy edytowałem posta zanim ktoś odpisał, bo normalnie wstyd.
BTW3: Nie wspomniałem w recenzji, ale zestaw ma dwie różne rejestracje. Czyżby 60025 był pracą dwóch projektantów? Pomoc? Czy może użyczenie rozwiązania i takie oficjalne ... przylizanie?
Awatar użytkownika
george39
Posty: 108
Rejestracja: 25 cze 2014 20:48
Rok urodzenia: 1984
Lokalizacja: Bełchatów

Re: 60025 Grand Prix Truck

Post autor: george39 »

Widziałem ten zestaw w Carrefourze w promocji cena 80zł i zastanawiałem się czy nie wziąć ale grafika na pudełku wyglądała tak fatalnie że odstraszała potencjalnego kupującego( coś jak w chińskim "Lego"). Ale powiem że po przeczytaniu recenzji i dzięki świetnym fotką chyba skuszę się na ten zestaw. Tym bardziej że tak jak piszesz będzie on pasował do zestawów wychodzących w tym roku. A jeśli nie to się zrobi z naczepy wagon i zawsze to coś :)
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 60025 Grand Prix Truck

Post autor: tbzz »

Seba jak zwykle się przyłożył do pracy :) Miło się czytało. Wychwyciłeś sporo mankamentów. Przyznam, że ten wjazd do naczepy to jakaś porażka. Widzę dwa duże plusy zestawu. Sam fakt Octana oraz bolid, który wygląda nienagannie. Dzięki :)
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60025 Grand Prix Truck

Post autor: Seba »

tbzz pisze:Sam fakt Octana oraz bolid, który wygląda nienagannie.
Kupując zestaw byłem podobnego zdania. Odkąd zobaczyłem 75911 zmieniłem zdanie. McLaren jest lepszy ^_^
ODPOWIEDZ