6038 Wolfpack Renegades

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

6038 Wolfpack Renegades

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 6038 Wolfpack Renegades

Seria: Castle
Rok wydania: 1992
Liczba klocków: 100 (Brickset), 86 (BrickLink)
Liczba figurek: 2
Cena : 40 - 180 (MISB) zł (BrickLink, allegro)

BrickLink, Brickset

Robiąc dzisiaj zdjęcia do wpisów na swojej stronie tknęła mnie myśl, że dawno nic nie zrecenzowałem. Otworzyłem więc szafkę z pudełkami i na chybił trafił wyciągnąłem pudełko od prezentowanego właśnie 6038 z zamkowej serii. Zestaw ni stary ni nowy, bo z 1992 roku, czyli okresu, gdy Lego w swojej klasyce prezentowało się jeszcze bardzo dobrze. Tego też roku w ramach castle zagościł temat, który wydałoby się na dłużej zadomowi się w serii, a mianowicie Wolfpack. Przyznam, że nie pamiętam zestawu na sklepowych półkach, ale to tylko dlatego, że w owym czasie zajmowało mnie już modelarstwo i klocki poszły w odstawkę. Ale do rzeczy.

Opakowanie i instrukcja

Mój egzemplarz to komplet. Jest zarówno pudełko, jak i instrukcja. Stan tej drugiej nie budzi zastrzeżeń, natomiast pudełko lekko pogięte miejscami. Napomknę tutaj, że elementy zestawu także w stanie bardzo dobrym. Poprzedni właściciel poprostu dbał o klocki. Opakowanie nie odbiega od innych z początku lat 90-tych. Podkład kolorystyczny to kolor ciemno żółty o nasyceniu pomarańczowym. Przód opakowania to główna grafika z logiem firmy i określeniem '"System". Pudełko otwierane z boku. Na jednej ze ścianek typowe techniczno - konsumenckie kwestie. Tył opakowania to oczywiście alternatywne konstrukcje (tylko dwie) i dwa ujęcia możliwości zestawu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Instrukcja czytelna i nie stwarzająca problemu przy budowie. Zadrukowana dwustronnie ze zdjęciem z pudełka na przednim płacie. Całość utrzymana w kolorystyce opakowania. Róg instrukcji do wycięcia, podobnie jak we wszystkich innych pozycjach z tego okresu.

Obrazek

Elementy

Zestaw składa się z niewielkiej, no powiedzmy średniej, ilości elementów. Sto, lub osiemdziesiąt sześć (zapewne nie ujmuje ta liczba części od figurek), w zależności od źródła. Kolorystyka całości utrzymana z przewagą niebieskiego z czarnymi oraz brązowymi elementami plus sporadyczny szary i czerwony. W zestawie mamy duże nasycenie elementów wyposażenia. Wydaje się wręcz, że zestaw jest dedykowanym do stanowienia źródła uzbrojenia dla renegatów lub rycerzy. Zdjęcie poniżej niechcący pomija siodło, lecz ujmuję je już na zdjęciu z wyposażeniem.

Obrazek

Obrazek

Jak widać naprawdę sporo tego. Trzy miecze, lanca, włócznia, łuk ze strzałami, kusza, bat, dwie peleryny, siodło, flaga z symbolem wilków i w końcu tarcza. Dwa ostatnie, nie licząc torsów minifigów, to jedyne elementy z nadrukiem. W zestawie poza figurkami dwa zwierzaki, czyli niezbędny koń oraz ptak - pewnie orzeł, lub sokół. Minifigi. Właśnie. Główni bohaterowie to dwaj ludzie Wilka o takich samych torsach, z kapturami. Czarnym i brązowym. Ww. pozycje to najciekawsze elementy zestawu.

Obrazek

Zestaw

Zestaw jak już wspomniałem to jeden z nielicznych przedstawicieli tematu Wilków. Piszę nielicznych, bo trzy pozycje, plus pojawienie się figurki w zestawie minifigów 6105 to trochę za mało jak na ciekawy temat. A szkoda. Tym bardziej, że zapowiedzi z 1992 roku, m.in. w rodzimym katalogu przedstawiały zestawy jako nowe rozdanie. Czwartą siłę w serii. Niech zacytuję ze zdjęcia poniżej " Nadchodzą ludzie Wilka - ilu ich jest? Podczas gdy Czarni Rycerze i Rycerze Lwa walczą o tron, Leśni ludzie obawiają się Ludzi Wilka - nowej bandy rabusi - dżentelmenów z miasta" :) No wrażenia murowane. I przyznam, że to chyba najlepszy opis w rodzimym języku w katalogach Lego.

Obrazek

No właśnie. I co z tego, że na obrazku ich wielu, jak tak dobrze zapowiadająca się seria szybciej się skończyła niż zaczęła.. Ale do tematu. Sam zestaw to pojazd złodziei, pełen wyposażenia, a w zasadzie sprzętu do walki, przyjmując to, że na stanie mieści jeszcze skrzynię i beczkę ze zrabowanymi kosztownościami. Wóz ciągnie czarny koń, którego można używać oddzielnie dzięki wyposażeniu zestawu w siodło. Choć zmieniłbym jego kolor, bo zlewa się z wozem. Dyszel zastosowano w kolorze czerwonym, to i siodło w takim być powinno. Taka mała wstawka..W zestawie jak już wspomniałem dwa minifigi, w tym woźnica i renegat pilnujący by nikt nie odebrał im zagrabionych kosztowności. Renegat może robić za piechura, lub jechać wozem. Miejsce się znajdzie. Wszystko wydaje się, że jest jak należy i zostało dobrze skomponowane. Choć może "pozytywna" ilość wyposażenia za mocno rzuca się w oczy i przytłacza ogólny zarys wozu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pojazd naszych bohaterów, to jak wspominałem pojazd złodziei. Gdy nic się nie dzieje, skrzynię z kosztownościami spokojnie można przewozić na pace. Jednak, gdy chcemy coś ukryć mamy drugie dno. Patrząc na naszą wschodnią i północno - wschodnią granicę można zapytać - skąd my to znamy ;)
Otóż w tym drugim dnie, po podniesieniu pokładu możemy umieścić skrzynię, a na pace ląduje nasz niezmotoryzowany renegat i może np. prowadzić ostrzał do tyłu i bronić wóz przed pościgiem. Ciekawa funkcja pojazdu znacząco wzbogacająca bawialność.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przyznać też trzeba, że wóz dobrze zaprojektowano. Zarówno jeśli idzie o upchnięcie wszystkich elementów wyposażenia, jak i o to, że nie widać tego, że skrywa przestrzeń na nierejestrowany ładunek. Pojazd z każdej strony wygląda dobrze i nie mam mu co zarzucić. Kiedyś przeszkadzał mi jego kolor, ale obecnie cofam zastrzeżenia :)

Zestaw spokojnie można podzielić też na trzy części. Jedną jest sam wóz, który może robić np. za barykadę, drugą osiodłany koń, a trzecią dwaj renegaci używający uzbrojenia. Gdyby jeszcze odciążyć wóz z wyposażenia i uzbrojenia to nagle okazuje się, że sto elementów daje nam naprawdę sporo możliwości.

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie

Jak można podsumować ten średniej wielkości zestaw. Niewątpliwie mógł spowodować nabranie chęci do zakupu drugiego, większego zestawu w serii, tj. 6075. Zachęca do zainteresowania się bogactwem zestawów, jakie będzie można znaleźć w serii. I nie zawiódł. To twórcy zawiedli nie wypuszczając nic więcej. Nie znam przyczyn, ale wydaje mi się, że gdyby temat został pociągnięty dalej, jak np. ludzie lasu, to mógłby być na takim samym poziomie zainteresowania konsumentów.
Sam 6038 to bardzo udana pozycja. Ma w sobie wszystko. I figurki i zwierzęta, sporo wyposażenia, coś co jeździ, a do tego wzbogaca zabawę poprzez skrętną oś wozu i ukryty luk. Zestaw był bardzo popularny w swoim czasie i zapewne niejeden z Was go posiadał. Należy do tych zestawów, które zapadają w pamięć. I nie zmieni tego uczucie wręcz przesytu, czy paradoksalnie brak drugiej tarczy do obrony dla woźnicy. Dla mnie zestaw na pełną piątkę. Spokojnie mogę go polecić wszystkim fanom zamkowych tematów.

Za :
+ dużo wyposażenia
+ bardzo dobre minifigi
+ pomysłowość i funkcjonalność konstrukcji
+ dopracowanie

Przeciw:
- czasem sprawia wrażenie przesytu (za dużo broni dla dwóch renegatów)
- brak drugiej tarczy

Z uwagi na fakt, iż od dłuższego czasu pisząc recenzję staram się wpleść opisywaną pozycję w scenkę rodzajową, nie inaczej jest i tym razem. Różnicę stanowi jedynie to, że nie jest to coś, co przygotowałem dziś pisząc to co powyżej, a jakiś czas temu, gdy dwa posiadane zestawy z tego tematu, czyli ten i 6075 ująłem w jednej scenerii. Celem było puścić trochę wodze fantazji - co mogłoby być jeszcze w ramach tematu Wilków. Całość, dla chętnych, na mojej stronie we właściwym wpisie o "Wolfpacku w służbie tworzenia", a poniżej dwa zdjęcia z ww. scenki.
Nie są to jakieś wodotryski, ot mała scenka rodzajowa. Pozdrawiam fanów zamkowych serii. :)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 paź 2014 07:35 przez tbzz, łącznie zmieniany 2 razy.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3119
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: 6038 Wolfpack Renegades

Post autor: rASch »

Ileż ja sie kiedyś nawzdychałem do zesatwów z ludzi wilka.
Dzięki za recenzje ;)
Awatar użytkownika
Johny
Posty: 26
Rejestracja: 13 wrz 2014 10:35
Rok urodzenia: 1991

Re: 6038 Wolfpack Renegades

Post autor: Johny »

rASch pisze:Ileż ja się kiedyś nawzdychałem do zestawów z ludzi wilka.
Dzięki za recenzje ;)
Ehh ja też pamiętam, jak śliniłem się do tych zestawów przeglądając katalog :)
Ciekawe jest to, że instrukcja to 2 strony... dzisiaj taki zestaw miałby pewnie kilkunastostronicową gazetkę.
Dzięki za fajną recenzje - dowiedziałem się, że wóz jest otwierany !
Olaf RagnaFoL
Posty: 1029
Rejestracja: 09 lut 2014 10:09
Rok urodzenia: 1901

Re: 6038 Wolfpack Renegades

Post autor: Olaf RagnaFoL »

Bardzo przyjemnie się czyta, nabiera się ochoty na pozyskanie takiego zestawu.
Nasuwa mi się jedno pytanie. Czemu miało służyć wycinanie rogu instrukcji?
"tylko co to wnosi do dyskusji?"
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: 6038 Wolfpack Renegades

Post autor: Mateyo82 »

Miałem ten zestaw. Wpadł mi w ręce jak podczas wizyty (1993 rok) w jednym ze sklepów Lego w Ostrołęce, gdy nie znalazłem interesującego zestawu Space Police. A, że nie chciałem wyjść stamtąd z pustymi rękami wybór padł na 6038. Moim zdaniem bardzo dobry ze względu na dużo wyposażenia i w sumie dość przydatne do MOCy klocki. Dzięki za recenzję.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 6038 Wolfpack Renegades

Post autor: tbzz »

Dzięki, za podobanie się :) Zestaw nie jeden fan klocków ciepło wspomina. Nie inaczej jest i tym razem widzę.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
ODPOWIEDZ