60035 Arctic Outpost

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

60035 Arctic Outpost

Post autor: Seba »

Recenzja 60035: Arctic Outpost

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City / Arctic
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 361szt.
Liczba figurek: 3
Liczba worków z częściami: 4 duże worki i 5 małych (2 woreczki w 4ce)
Spis części: BrickLink
Cena: ~150zł

Brickset
BrickLink

Przyszła pora na największy i moim zdaniem najciekawszy z oczekiwanych przeze mnie zestawów tegorocznej edycji Arctic, czyli kołowy ciągnik z doczepioną bazą arktyczną, a raczej jej fragmentem. W wolnym tłumaczeniu przyczułkiem. Pierwsze zdjęcia, kiedy to z dnia na dzień odkrywane były kolejne sekrety serii, od razu mnie ujeły. Ciągnik wydaje się niebanalną, modułową konstrukcją ale prostą. Całość równoważy "naukowy kemping na nartach", czyli mobilna arktyczna baza. Oryginalny pomysł ! A ! Gdzieś tam jeszcze między płozami pląta się mały pojazd kołowy, taki quadzik ;-) Dobra, rozrywamy pudełko, bo mnie nosi.

Opakowanie:
Prostokąt o wymiarach ok. 40cm x 25cm. Duży. Kolorystyka tradycyjna: niebieski, biel i pomarańczowy. Na tyle, kilka scenek sytuacyjnych prezentujących opisywany zestaw. Oprócz rozmiaru nic tu więcej nie zaskakuje.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

PRAWO I LEWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja i dodatki:
Dwie niemal 70 stronicowe książeczki. Pierwsza opisuje w około 40tu krokach złożenie ciągnika oraz małego quad’a. Druga to składanie bazy. Rozmiar standardowy, bez wodotrysków.

Obrazek Obrazek

Minifig:
Trójka panów, w tym dwójka kierowców (quad'a i ciągnika) oraz pracownik mobilnego laboratorium. Dwóch kierowców to już dobrze mi znani pracownicy serii Arctic. Na szczęście nie są zdublowani krok w krok, różnia się kolorami gogli. Wart uwagi jest natomiast pracownik laboratorium. Fajny kaszkiet, ciekawe wdzianko, okulary ochronne i nadal zachowana kolorystyka. Minifigi w serii Arctic są naprawdę bardzo dobre !

Obrazek Obrazek

Klocki:
Jest kilka ciekawych klocków:
Obrazek Landing Gear 1X6 W. Hole Ø4.85
Obrazek Right Door W/Knob Hinge 1X3X3
Obrazek Left Door W/Knob Hinge 1X3X3
Obrazek Plate 2X4 W.Snap/4Xø4,85
Obrazek Rock Crystal "No 1000"

FOTY Z BUDOWY:
1. QUAD:
Obrazek Obrazek Obrazek

2. CIĄGNIK:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie mogę przejść obojętnie. Ciągnik jest po prostu niesamowity. Świetna konstrukcja. Projektant, odszedł od znanej koncepcji ciężarówek City. Wymuszone jest to poniekąd, środowiskiem, w którym ma pracować maszyna, ale z drugiej strony wolę sobie wmówić, że to nowatorskie podejście. Podniósł podwozie, zwiększając prześwit poprzez zastosowanie kół z dużymi oponami; tymi samymi, które były użyte w 60027. Całe podwozie ciągnika jest łudzaco podobne do monster trucka z 60027. Oświetlenie również specjalne, reflektory przednie ukryte za osłonami, dodatkowe cztery reflektory na przedniej masce, kolejne cztery przy dachu. Yeah ! Za kabiną wielki, ale i prosty schowek, do tego uchwyty na narzedzia po boku ciągnika. Na tyłach niewielki dźwig.
Jedna z najlepszych konstrukcji Lego ! Szkoda, że pojazdy nie mają rejestracji, może ktoś z Was orientuje się co do ojcostwa tego cuda ? PN ?

3. BAZA:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ ciągnik - jest po prostu wyjeban* ! Zawsze coś bym znalazł, ale tym razem nie chcę, bo zwyczajnie w świecie miło mnie zaskoczyła całość.
+ dopracowane minifigi,
+ kolorystyka,
+ duża bawialność,
+ stosunkowo niewiele naklejek, aczkolwiek uważam, że logo Arctic mogłoby być nadrukowane jak to zrobiono w skuterze: 60032,

PRZECIW:
- kierowca quad'a rażąco uśmiechnięty ;-)
- wystająca czarna antena, dużo poza wysokość całej konstrukcji,
- jeśli się dobrze przyjrzałem, to na opakowaniu pomarańczowy stud na pile ręcznej, jest po drugiej stronie niż w instrukcji nakazano,
- płozy w przyczepie po uniesieniu same się przekręcają, aby je później doprowadzić

Podsumowanie:
Zestaw jest udany. Wszystko jest w nim niemal na tip-top. Niczym się nie zawiodłem, oczekiwania z opakowania w pełni zostały przeniesione do rzeczywistości. Ciągnik, bomba ! Do tego przyczepa, które może mogłaby być trochę lepsza IMHO, ale to co dostajemy też jest dobre i w pełni pozwala cieszyć się arktyczną bazą. Mały quad, kręcący się tam gdzieś "pod nogami" będzie świetnym elementem, aby go wcześniej czy później zgubić. Ale kto się będzie przejmowałem takim perpeciem, przecież tu rządzi ktoś większy ! Widać, że model jest przemyślany, wykorzystano w nim każdą wolna przestrzeń dając mnóstwo dobrej zabawy. Ciągnik jest jedną wielką, skompresowaną bryłą, która w rękach dziecka przetrwa wiele. Przyczepa może być bardziej awaryjna, ale co tam. Ja idę pojeździć truckiem :-]
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: 60035 Arctic Outpost

Post autor: Nexus 7 »

Rzeczywiscie fajny ten ciagnik, nawet bardzo fajny, az sie chce do reki wziac i pojezdzic. Recenzja bardzo dobra, dzieki, przeczytalem z przyjemnoscia. O co chodzi z ta antena? Czemu ci przeszkadza ze wystaje? Antena przeciez musi byc wysoka i wystawac.
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 60035 Arctic Outpost

Post autor: SERVATOR »

Zestaw nie budzi moich wielkich emocji bo mnie ta seria szczególnie nie interesuje.
Kształty "terenówki" fajne. W innych kolorach, po niewielkich modyfikacjach mógłby jechać na klockowy Dakar ;)
Nie podobają mi się zielone gogle jednego z pracowników stacji. Dla mnie gryzą się one z kolorystyką serii. Żółte lub niebieskie byłyby ok.
Recenzja czytelna i kompletna. Dzięki.
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: 60035 Arctic Outpost

Post autor: glaz_pimpur »

Bardzo fajny zestaw. Co do bawialności to mam zastrzeżenia do zawiasów, z których zrobiony jest dźwig. Testy domowe wykazały, że błyskawicznie się wycierają (2-3 tygodnie zabawy) i w efekcie dźwig smutno sunie za pojazdem.
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60035 Arctic Outpost

Post autor: Seba »

Nexus 7 pisze:O co chodzi z ta antena? Czemu ci przeszkadza ze wystaje? Antena przeciez musi byc wysoka i wystawac.
Tak. Masz rację. Nie traktuję tego jako mankamentu, mi przeszkadza w składowaniu. Wszelkie wystające, cieńkie elementy łatwo uszkodzić. Jako element wykończeniowy, super jako element, który łatwo uszkodzić także super :-)
SERVATOR pisze:W innych kolorach, po niewielkich modyfikacjach mógłby jechać na klockowy Dakar ;)
Na to liczę. Takie niebanalne konstrukcje powinny pojawiać się częściej. Nie obraziłbym się gdyby rozwiązanie skopiowano i lekko zmodyfikowane użyto pod inne projekty/potrzeby.
glaz_pimpur pisze:Co do bawialności to mam zastrzeżenia do zawiasów, z których zrobiony jest dźwig. Testy domowe wykazały, że błyskawicznie się wycierają (2-3 tygodnie zabawy) i w efekcie dźwig smutno sunie za pojazdem.
Ja nie testowałem na dziecku ;-) Aczkolwiek jestem w stanie się zgodzić, że przy wzmożonej eksploatacji uszkodzą się "zębatki".
Awatar użytkownika
stpman
Posty: 66
Rejestracja: 11 wrz 2013 22:28
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Pszczyna

Re: 60035 Arctic Outpost

Post autor: stpman »

Seria Arctic jakoś nigdy specjalnie nie była w moim kręgu zainteresowań, choć muszę przyznać szczerze, że czasem lubiłem na niej zawiesić oko w katalogu:)

Tegoroczna seria też mi gdzieś umknęła, a tu recenzja i to na dodatek takiego fajnego zestawu!

Jak to już zostało powiedziane tu wielokrotnie ciężarówka jest NIESAMOWITA! Aż mnie korci, żeby kupić te koła i coś w ten deseń samemu zbudować!

Laboratorium badawcze także wygląda bardzo ciekawie i oryginalnie, choć mam wrażenie, że w środku jest jakoś tak pustawo...

Co do samej już recenzji... Bardzo ładne zdjęcia, wszystko ładnie napisane, ale... brakuje mi tutaj trzech zdjęć!
Co znajduje się w obu schowkach ciężarówki? Bo nie wierzę, że są puste... No i co jest za drzwiami z przodku laboratorium badawczego?

P.S szukam zdjęć całej serii Arctic, bo mnie ten zestaw lekko zafascynował. :)
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 60035 Arctic Outpost

Post autor: nori »

8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60035 Arctic Outpost

Post autor: Seba »

stpman pisze:ale... brakuje mi tutaj trzech zdjęć!
Co znajduje się w obu schowkach ciężarówki? Bo nie wierzę, że są puste... No i co jest za drzwiami z przodku laboratorium badawczego?
Już śpieszę z wyjaśnieniami. Otóż:
a) w schowku ciężarówki jest jedynie brązowa skrzynia, a w niej czarny klucz i jeden mały ... kilof ? Schowek wydaje się duży, ale to jedynie wnęka otwierana na przestrzał, z obu stron można włożyć, jak i wyjąć wspomnianą wcześniej skrzynkę. Widać ją na jednym ze zdjęć w recenzji. Podobne rozwiązanie zastosowano w 60002 (Fire Truck).
b) natomiast za drzwiami laboratorium jest jeszcze gorzej, bo tam nie ma nic. Biała podłoga, pomarańczowe ściany i dach. Ów schowek także jest otwierany na przestrzał. Ja trzymam tam piłą ręczną pana laboranta.

Budując zestaw robię średnio ok. 40 zdjęć, jeśli zestaw jest duży lub moim zdaniem zasługuje na większą uwagę robię nawet 70/80 zdjęć. Z tego publikuję część. Świadomie wyrzucam niektóre foty. Szczególnie te złe technicznie, słabe kompozycyjnie, czy takie, które nie pasują mi do rozkładu posta. Niektóre perełki zostawiam sobie na swojego blog'a. Przecież nie mogę wszystkich kart pokazać na forach ;-)

Reasumując, schowki to nic ciekawego, po prostu box'y z otwarciem na przestrzał i świadomie je odpuściłem prezentując na zewnątrz ich skromną zawartość.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 60035 Arctic Outpost

Post autor: Amal »

Prawdę powiedziawszy, seria Arctic zrobiła na mnie duże wrażenie, bo lubię mroźne klimaty. Jest całkiem prawdopodobne, że dzięki Twojej twórczości publicystycznej zestawy z tej serii nabędę.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
ODPOWIEDZ