6356 Med-Star Rescue Plane

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

6356 Med-Star Rescue Plane

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 6356-1 Med-Star Rescue Plane

Seria: Town
Rok wydania: 1988
Liczba klocków: 159 (Brickset), 147 (BrickLink)
Liczba figurek: 3
Cena : 50 - 500 (MISB) zł (BrickLink, allegro)

BrickLink, Brickset

Po tym, jak ostatnimi czasy zająłem się polybagami opisując ich kilkanaście na swojej stronie przyszedł czas na powrót do korzeni, czyli recenzję klasyki. Wybór za sugestią jednego z zacnych kolegów klockowego grona padł na medyczny samolot. Maszynę na którą długo polowałem, a która w tym roku na wiosnę wpadła w moje ręce. Zestaw pamiętam z czasów minionych, jak uświetniał półkę w Pewexie. W owych czasach był poza moim zasięgiem. Mogłem liczyć tylko na niewielkie zestawy, a ten zalicza się już raczej do kategorii średniej wielkości. Ale do tematu.

Opakowanie i instrukcja

Prezentowany tutaj 6356 to komplet. Posiada zarówno instrukcję, jak i pudełko. Pudełko jest w stanie prawie idealnym. Instrukcja natomiast posiada liczne dziurki, z racji trzymania jej przez poprzedniego właściciela w jakimś ogólnym skoroszycie, lub coś takiego. Pudełko, sądząc po innych napisach, kodach oraz ostałej się naklejce ze wskazaniem sklepu i ceny w $ wskazuje nam, że to amerykańska wersja. Kolorystyka to klasyk, z żółtymi obramowaniami oraz niezłym zdjęciem na przedniej ściance. Boczne panele to garść informacji, w tym to, by używać pudełka do trzymania elementów, czy informując, że w środku znajduje się 148 elementów. Czyli jeszcze inaczej, niż wskazują nam dwie znane fachowe strony. Tylna ścianka to kolejny zachęcający napis informujący, że z tego zestawu można zbudować te wszystkie ekscytujące modele. Mamy tu cztery alternatywne konstrukcje i zdjęcie zestawu z tylnej półsfery.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Instrukcja to rozkładany spory, dobrze zadrukowany arkusz. Niestety w moim egzemplarzu pokutuje sposób przechowywania, a poprzedni właściciel posługujący się językiem niemieckim nakreślił coś mazakiem na frontowej ściance. Poza tym bez uwag.

Obrazek Obrazek

Elementy

Zestaw składa się ze sporej liczby elementów, bo zależnie od źródła od 147 do 159. I trzeba tu zauważyć, iż w zastosowanym pudełku chyba musiało być ciasno biorąc pod uwagę zarówno elementy w woreczkach, instrukcję i zapewne katalog. Same części to mieszanka białego z czerwonym z dodatkiem czarnego i kilku elementów przezroczystych. Dostajemy tutaj sporo slope w różnych konfiguracjach i rozmiarach, sporo płytek, w tym dwie rzadko spotykane 2x16 oraz kilka elementów z nadrukiem. Z wyposażenia figurek tylko nosze. Do tego kilka tile, sześć kół, trzy golenie i cztery małe śmigła.

Obrazek

6356 oferuje nam też trzy figurki. Mamy tu pilota, medyka oraz poszkodowanego transportowanego na noszach. Figurki klasyczne dla lat 80-tych, z główkami z zamkniętymi studami oraz typowym uśmieszkiem :) Dwie postacie posiadają zadrukowane torsy w przedniej części. Jest to pilot oraz medyk. Szczególnie tors pilota ciekawy. Posiada m.in. mały symbol samolotu. Całkiem całkiem. No i aż trzy sztuki. Nic dziwnego, że to niezła pozycja w klasycznej serii miejskiej.

Obrazek

Zestaw

Zestaw to czterosilnikowy samolot medyczny w układzie górnopłata z dwoma usterzeniami pionowymi połączonymi belką oraz ww. trzech muszkieterów. Samolot należy do niezbyt bogatego i rozwiniętego tematu w ramach town, czyli do subtematu medical, w ramach którego włączając naszego bohatera mamy tylko dziewięć zestawów. Jednocześnie samolot można zaliczyć do zestawów prezentujących statki latające. Zarówno tu, jak i w serii medycznej prezentuje się całkiem zacnie. Duża bryła z szerokimi skrzydłami, aż czterema silnikami oraz z nietypowym zastosowaniem może przyciągać wzrok.

Obrazek

Model jest bawialny. Nie da się ukryć. posiada obrotowe koło przednie, ruchome śmigła, ale przede wszystkim podnoszoną boczną ściankę oraz otwierany tył łącznie gwarantujące sporo zabawy. Do tego nosze ze składanymi nóżkami i cała masa zabawy przed właścicielem zestawu gotowa :) Mankamentem jest tu jedynie to, iż tylna część maszyny, otwierana na bok, przymocowywana jest zadrukowanym tile z czerwonym krzyżem na białym tle. By otworzyć tylną klapę i móc włożyć do środka nosze musimy go odpiąć, po czym ponownie przypiąć, by tylna ścianka umieszczona na zawiasach nie otworzyła się w locie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracając jeszcze do linii samolotu nie da się ukryć, iż jest to próba odwzorowania jakiejś większej maszyny z przeniesieniem wprost na wielkość figurek. Jest to niezbyt dobre rozwiązanie, które jednak widzimy w większości samolotów z czasów starego town. A wystarczyłoby zastosować tylko dwa, ale większe śmigła, i odrazu zmieniłaby się postać rzeczy. A to dlatego, że podobne samoloty, w tym typowo medyczne i własnie w takiej wielkości są produkowane. Tu trochę przegięto. Ale się już nie czepiam. Ogólnie linia maszyny jest bardzo dobra. I poza tym co napisałem, projektanci się dobrze spisali.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie

Moim zdaniem zestaw jest udany. Zastosowano dobrą kolorystykę i niezłe elementy. Włożono trzy figurki, które dzięki sporej ilości ruchomości samolotu tworzą dużą dawkę bawialności i możliwości wykorzystania maszyny. Nie uniknięto błędów. Zauważyłem co najmniej dwa. Nie mniej jednak zestaw się podobał i się podoba. I wcale się nie dziwię. Jak dla mnie zestaw na cztery z plusem. Ciekawa i godna polecenia propozycja od Lego. Ponadto ten konkretny model pokazuje nam, że i kiedyś potrafiono tworzyć bardzo udane zestawy ;)

Za :
+ klimat
+ temat medyczny
+ bawialność i możliwości
+ trzy figurki

Przeciw:
- cztery śmigła zamiast dwóch
- otwieranie tylnej klapy

Jak to już bywa w tworzonych przeze mnie recenzjach staroci, mała scenka rodzajowa z zastosowaniem bohatera tej recenzji oraz jeszcze jednego zestawu medycznego. Miłego oglądania ;)

Obrazek

Obrazek
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 6356 Med-Star Rescue Plane

Post autor: Seba »

Na początku śpieszę pogratulować zestawu ! Pudełko w świetnym stanie jak na 26lat istnienia. Co zwróciło moją uwagę, to fakt, że zestaw pochodzi z USA. Nie chcę być uszczypliwy, ale wygląda na to, że w hamburgerlandzie już 25lat temu trzeba było pisać rzeczy typu: "Use this box for storage" ;-) Ktoś natrafił na coś podobnego w europejskich zestawach ?
BTW: Szkoda, że instrukcja podziurkowana - jak mnie to wku...rytuje ;-)

Sam model do złudzenia przypomina zestaw, który już widziałem na Twoim blogu, ale obecnie nie mogę sobie przypomnieć numeru. W pierwszej chwili byłem pewien, że to ten sam zestaw. Także samolot ratowniczy, ale z dwoma wirnikami. To trochę ujmuje recenzowanemu zestawowi, bo wynika z tego, że zróżnicowanie między nimi nijakie. Wydaje się także ciasny, mimo iż zapewne 4 wirniki miały mu nadać masywności. W ogóle konstrukcja przypomina dzisiejszego 60064.

Podoba mi się wdzianko pilota - eleganckie i dopracowane. Nosze, jako rzadko spotykany element, no i fakt, że wszyscy w zestawie są uśmiechnięci, nawet pacjent ! :-)
BTW: Ładne foty.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 6356 Med-Star Rescue Plane

Post autor: Amal »

Tak jakoś... poczułem ciepło w okolicy serca oglądając zdjęcia i czytając Twoją recenzję. To chyba starość ...
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: 6356 Med-Star Rescue Plane

Post autor: Mateyo82 »

Piękny zestaw. Zazdroszczę naprawdę idealnego stanu jak na swoje lata. Ja posiadam natomiast bardzo zbliżony konstrukcyjnie samolot towarowy 6375 wraz z personelem naziemnym. Zdążyłem go oczywiście w latach dzieciństwa co nieco "zużyć" i nie wygląda już tak dobrze. Mimo tego trzymam go w gablocie na pamiątkę.
Awatar użytkownika
Ździsław Źdźbło
Posty: 100
Rejestracja: 11 gru 2014 18:05
Rok urodzenia: 1999

Re: 6356 Med-Star Rescue Plane

Post autor: Ździsław Źdźbło »

Co do zestawu to tylko powtórę: pogratulować, pogratulować. Ja sam mam podobny zestaw, nie wiem gdzie jest instrukcja więc powiem, że budowa dziobu niemal identyczna dach taki sam, tylko silniki odrzutowe po bokach kadłuba, a ogon i skrzydła w stylu bardziej "nowoczesnym".
"Battlecruiser operational!"
spacelord
Posty: 169
Rejestracja: 11 mar 2014 17:13
Rok urodzenia: 1981

Re: 6356 Med-Star Rescue Plane

Post autor: spacelord »

Miałem w dzieciństwie samolot, sporo mniejszy, ale też w tych kolorach. Stare zestawy mają swój urok (nawet jak nie są kosmiczne). Jakoś specjalnie nigdy nie patrzyłem na alternatywne konstrukcje z zestawów nie kosmicznych, ale widzę że też działają sentymentalnie ;)
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: 6356 Med-Star Rescue Plane

Post autor: Jerac »

Podoba mi się ten samolocik. Jest taki... proporcjonalny. Chyba drugi mój ulubiony, po takim maleńkim żółtym używanym jako samolot pocztowy, chyba z roku 2006 czy coś koło tego?

Co ciekawe ten zestaw wygląda jakby się jakoś szczególnie nie zestarzał. Nie jest rachityczny jak np ta furgonetka w scence, jest dopracowany jak nowe modele , nawet jeśli miejscami brakuje mu obłości czy kafli.
Szarnywirk
ODPOWIEDZ