21109 Exo Suit

Moderator: nori

Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

21109 Exo Suit

Post autor: jetboy »

EXO SUIT

Obrazek

Classic Space to moja ulubiona seria. Peter Ried to jeden z moich ulubionych AFOLi. Mark Stafford to mój ulubiony projektant LEGO... Tak wiele ulubionych w jednym miejscu sprawiło że nie mogę być wobec tego zestawu obojętny. Szczęśliwym trafem dostałem go przed premierą w ramach podziękowania za pomoc w projektach CEET i korzystając z tej okazji postanowiłem napisać recenzje.

Numer: 21109
Seria: Space Classic
Data premiery : 1 sierpnia 2014
Ilość elementów: 321
Ilość figurek: 2
Cena: 35$ w USA, w Polsce 149,99 pln.

Exosuit to kolejny projekt który ujrzał światło dzienne dzięki programowi Lego Idea http://idea.lego.com" target="_blank dawniej Lego Cuusoo. Afolem który zgłosił oryginalny projekt jest Peter Ried, uznany brytyjski budowniczy specjalizujący się w Neo Classic Space. Jego fabryka zółwi, z których jeden występuje także w tym zestawie, jest klasykiem. Poza tym Peter jest współautorem książki

Obrazek

oraz gościnnie występował także w kilku innych okołolegowych publikacjach.

Co ciekawe, jest to jeden z nielicznych zestawów z Lego Idea, który nie jest oparty na licencji flimowej, książkowej czy growej. Można by się kłócić że jest oparty na licencji Classic Space, ale to mi nie przeszkadza i ja się kłócił nie będę.

Kiedy zostało zdecydowane że Exo Suit wgrał w edycji w której zdobył 10 000 głosów, Peter prosił żeby projektantem Lego który będzie pracował nad zestawem był Mark Stafford. Także Mark, wywodzący się z brytyjskiej sceny afolskiej, projektant Lego, działał w Lego by to właśnie jemu przypadła ta praca. Peter i Mark znają się jeszcze z Afolskich czasów, i nie jest to pierwszy raz kiedy współpracują. Efektem tej współpracy stał się Exo Suit którego zwiastun możecie zobaczyć tutaj:



Pudełko
jak w zwykle w serii Idea/Cuusoo jest na poziomie zestawów Architecture. Jest otwierane i może służyć do przechowywania różnych różności, na przykład klocków.
Warto zauważyć znaczek drzewka FSC - oznacza on że wszelkie materiały papierowe zostały wykonane z ekologicznego papieru. Taki znaczek, od połowy tego roku pojawia się już na wszystkich zestawach Lego.

Obrazek

Obrazek
Przód

Obrazek
Tył

Obrazek
Wierzch/spód

Obrazek
Boki

Zawartość pudełka to instrukcja, 4 woreczki oraz 2 elementy luzem:

Obrazek Obrazek


Instrukcja
Jak przystało na Lego Idea jest w formie konkretnej książeczki. Oprócz samej instrukcji budowania, znajdziemy w niej krótki tekst na temat Classic Space, powstania zestawu, oraz mini opowiadanie wprowadzające w klimat zestawu, a wszystko to po Angieslku, Niemiecku, Francusku, Hiszpańsku i Chińsku - językach w których mówi najwięcej ludzi na świecie. Wydaje się że instrukcja jest wykonana lepiej niż w Ecto-1, przynajmniej ta mi się nie rozpadła podczas budowania, ale może nauczony doświadczeniem po prostu traktowałem ją delikatniej?

Na niektórych stronach instrukcji znajdują się zbliżenia elementów maszyny i opis jaką funkcje pełni dana część. Taki mały fajny smaczek.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Elementy
to 321 klocków:

Obrazek

Jak już tak leżały poukładane nie mogłem się powstrzymać i nie złożyć kilku z nich w kształt o który się prosiły:

Obrazek

A tu kilka nowych/ciekawych elementów. Nie będę się o nich rozpisywał, każdy sam widzi co to jest.

Obrazek

Jednym z najbardziej fascynujących elementów tego zestawu są minifigi. Pete i Yva to dwójka kosmonautów w nowym, zielonym kolorze. Pete to oczywiście Peter, a Yve to jego dziewczyna.
Podczas projektowanie zestawu Mark konsultował się wielokrotnie z Jensem Nygaard Knudsen, twórcą minifiga i wszystkich oryginalnych zestawów Classic Space aż do serii Spyrius. Według niego Czerwoni i Biali na początku byli Kosmonautami i Astronautami, a potem Czerwoni stali się pilotami, Biali badaczami, Żółci naukowcami, Niebiescy żołnierzami/security, a Czarni szpiegami. Teraz mamy nowy kolor - zielony - oficjalnie piloci maszyn kroczących.
Oczywiście ta kolorystyka nie była bardzo przestrzegana, bo do zestawów trafiały takie figurki jakie Jensowi pasowały :)

Obrazek

Jak wszystkie remejki Space Guy'a także Zieloni mają nowe hełmy. Na poniższym zdjęciu możecie je porównać. Nowy wzór został wporwadzony ponieważ stare hełmy miały tendencje pękać, a to dla lego jest niedopuszczalne. Mimo płaczu wielu fanów, stare hełmy nie wrócą, chyba że ktoś wymyśli bardziej trwały plastik, a na to specjalnie nie ma co liczyć. No i nowe hełmy mają ta zaletę że można im założyć szbki, które są do starych niedopasowane.

Porównanie hełmów.
Obrazek

Kolejną rzeczą po minifigach którą budujemy jest platforma z beczkami:
Obrazek

A następnie powstaje żółw który jest ikoną Petera:
Obrazek

A tu żółw z cała rodzinką kosmonautów. Czarnego nie ma bo robi zdjęcie swoją szpiegowską kamerą.
Obrazek

Dalej pozostaje nam już tylko zbudować zam Exo Suit. Jest on nieco zmieniony w stosunku do oryginału Petera. Mark musiał tak przystosować zestaw żeby spełniał on wymogi Lego i nie rozpadał się przy zabawie. Dodatkowo Mark założył sobie żeby nie używać nowych, znanych z mikseli zawiasów. Mimo to zestaw prezentuje się bardzo dobrze i nie odbiega bardzo od pierwowzoru Petera, który konsultował jego powstawanie, a nawet przez kilka dni pracował z Markiem w Danii nad szlifowaniem modelu.

Bardzo częstym zarzutem jest użycie beczki. Element zastosowany przez Petera łączył się tylko jednym studem i podczas zabawy zdecydowanie zbyt często się odczepiał. Mark tworząc model zaproponował kilkadziesiąt różnych rozwiązań zgodnych z wymogami Lego, ale wszystkie były zbyt pokraczne i nie oddawały idei modelu. Wspólnie doszli do wniosku że jedynie beczka jest sensownym kompromisem kształtu i wytrzymałości.

Tak prezentuje się sama maszyna:
Obrazek

A tu zestaw w całej okazałości:
Obrazek

Zestaw jest bardzo bawialny. Mecha można dowolnie upozować. Drobną wada jest to że niektóre elementy "ozdobne" ciężko się obracają, lub podczas tego obracania rozpadają i trzeba je ponownie złożyć. Nie są to jednak rzeczy które przeszkadzają w zabawie, raczej jeśli chcemy zestaw idealnie upozować by stał w monumentalnej pozie na półce.

Czu mi się podoba? A czy ryba pływa w wodzie? No jasne że tak! To dla mnie, a zapewne także dla każdego fana Classic Space, obok Statku Bennego najlepszy zestaw ostatnich lat!

Klocki które zostają po zakończeniu budowy:
Obrazek

A tu jeszcze kilka zdjęć:
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Jaśniepanie! Obiad podano!

Obrazek
Biały pilot, jak w oryginalnej kreacji Petera.

Podziękowania dla Ani za zdjęcia.

Zalety:
-Classic Space!
-Kosmiczne minifigi w nowym kolorze
-Bawialny
-Monumntalny
-Pozowalny
-Żółw
-Nowy Hełm
-Dobry dawca części

Wady:
-Nowy hełm
-Niektóre greble są zbyt delikatne
-Dostępny tylko na shop.lego.com

Werdykt: Musimieć!

edit:
EXOSUIT w wersji Braci Surma:
Obrazek

edit 2:
EXOSUIT Can Dance Now - zabawna animacja autorstwa Brick Replay
Ostatnio zmieniony 14 mar 2015 17:31 przez jetboy, łącznie zmieniany 6 razy.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
sekua
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1664
Rejestracja: 03 sie 2013 11:26
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Warszawa / Radom
Kontakt:

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: sekua »

Genialna recenzja. Cholera... teraz myślę czy by czasem nie kupić sobie dwóch sztuk. Jeden na półkę, drugi dla samych części.
Husarz
Posty: 329
Rejestracja: 31 gru 2013 18:21
Rok urodzenia: 1991

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: Husarz »

To pierwszy i ostatni zestaw z tej serii czy będą inne?
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: SERVATOR »

Recenzja fajna. Plus za porównania (kaski, kolory). Prima kelner.
Z białym operatorem białkowym maszyna wygląda jeszcze lepiej. Już nawet zapomniałem o tych beczkach....
Klimatyczne zdjęcia. Dla mnie najlepsze to z postacią wyniesioną na exo ręce.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: Amal »

Chylę czoło przed wielką wiedzą - niedostępną dla zwykłego zjadacza chleba !!! Nie jestem wielkim fanem neo-space, bo zbyt bardzo on odbiega od klasycznego, ale skoro jest to kontynuacja space to jest to pozycja z rodzaju koniecznych. Wspaniała recenzja okraszona świetnymi zdjęciami w dodatku. Co mnie urzekło ? Oczywiście, że Zielony. Hełmu jednak przeboleć nie mogę.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: Seba »

Wygląda jak transformers poskładany z jednokolorowych części ze skupu złomu ;-) Ciekawy set. Podoba mi się. Dobrze, że jest artykulacja kończyn. Osobiście, beczka mi nie przeszkadza.
BTW: Przypomina exo-szkielet pirata z Lego Movie.

Nie mogę się zgodzić z Amalem, że foty są świetne, bo:
A) jeśli mamy ciemne tło (czyt. czarne) oświetlamy tylko przedmiot fotografowany i odsuwamy go maksymalnie od tła, tak aby światło nie padało na nasz background. Dobrze jest także mieć kilka źródeł światła, aby unikać oświetlenia jednostronnego. Chociaż to także ma swój urok, ale raczej w portrecie, a nie fotografii reklamowej/produktowej.
B) jeśli czarny kolor dominuje na zdjęciach, a tak jest w tym przypadku, wykonać należy foty w tzw. niskim kluczu (ujemna ekspozycja = niedoświetlone)
Aparat ma jeden punkt odniesienia, którym jest szarość (18% czerni) i z automatu każdy aparat, nawet ten najbardziej wyjeb** w kosmos, naświetla matrycę dążąc do wyrównania ilości światła na matrycy = dociągnąć do szarości.

Przez to foty wyglądają jakby były na ciemno-szarym, a nie czarnym, tle (fota: A tu żółw z cała rodzinką kosmonautów - zwróćcie uwagę, że biały minifig wręcz się świeci na tym zdjęciu, a granica żółtej główki i białego hełmu jest niewidoczna w najjaśniejszym punkcie = przepalone). Na oddalonym czarnym tle gubimy także fakturę tła, które przecież może być różne i niepotrzebnie przykuwa wzrok widza (coś a'la fota: porównanie hełmów). To fotografowany przedmiot jest "gwiazdą" na zdjęciu, a nie tło. Trzeba też bronić się przed paproszkami i śmieciami na takim tle, a tym bardziej w kontrastowych jasnych barwach.

Szkoda, że niektóre foty są poruszone. Zakładam, że to nie wina sprzętu?

Za to trzeba Panią Anię pochwalić za pomysł na zdjęcia. Najbardziej podoba mi się fotka, w której 'transformers' trzyma w łapie, na pierwszym planie, minifiga z krótkofalówką. Świetny kadr, kompozycja po przekątnej, w dwóch, przeciwległych, mocnych punktach "dłonie" i do tego umiejętna gra głębią ostrości. Dużo dynamiki na zdjęciu. Dobra jest także fota z białym pilotem. Super! :-)

Proszę nie traktować moich porad jako uszczypliwości, a raczej jako wskazówki. Moją intencją jest oglądanie dobrych fotografii i jak widzę potencjał, to staram się napisać kilka wskazówek jak ulepszyć foty bez suwaków w Photoshopie.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: Amal »

Seba, masz zapewne racje, tyle że ... dla mnie jednak pozostaną już tylko suwaki w fotoszopie, a każde zdjęcie lepsze od moich jest świetne.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
interesado
Posty: 141
Rejestracja: 03 kwie 2014 08:13
Rok urodzenia: 1900

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: interesado »

A wiadomo jaka będzie polska cena?

edit:
W jakim kraju mówi się po chiszpańsku?
GrublukTheGrim
Posty: 331
Rejestracja: 03 maja 2014 21:33
Rok urodzenia: 1900
Lokalizacja: Nigdzie

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: GrublukTheGrim »

Bardzo fajna recenzja. Przeczytałem z zainteresowaniem.
Tylko sam zestaw... Żeby on mi się podobał tak, jak... mi się nie podoba. :-(
Awatar użytkownika
szww
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1820
Rejestracja: 19 wrz 2013 11:16
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 21109 Exo Suit

Post autor: szww »

Dzięki za recenzję!
Powiem tak, jak byłem jeszcze pacholęciem bawiącym się czerwonymi, białymi, żółtymi, niebieskimi i czarnymi (no dobra, jednym czarnym.. i to pożyczanym od czasu do czasu od kolegi :) kosmonautami marzyłem, żeby był też zielony... uznam więc ten zestaw za spełnienie, choć z lekką obsuwą, moich dziecięcych marzeń !

PS.
A sam pojazd, czyli egzo-skafander mnie nie rusza, jakoś nie jestem fanem takich mechoidalnych tworów... ale te zielone ludziki :)))
ODPOWIEDZ