60010 Fire Helicopter (ver. B)

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: Seba »

Recenzja 60010: Fire Helicopter (ver. B)

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City / Fire
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 232szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 2 woreczki + 4 (po 2 mniejsze w każdym dużym worku)
Spis części: BrickLink
Cena: 120zł

Brickset
BrickLink

Z założenia, wolę ciężarówki, ale helikoptery też są ciekawe. Tak sobie myślę, iż generalnie mógłbym napisać, że podobają mi się każde 'ustrojstwa', gdzie możliwa jest wariacja na dany temat bez zbędnej rozbudowy, nie wychodząc poza kanony. 60010 spodobała mi się na zdjęciu i dałem się pochwycić. Już dawno, moim zdaniem, nie było w Lego dobrego śmigłowca, a ten prezentuje się nieźle. A nie ! Był jeden dobry w Coast Guard 2008: 7738 O samej serii nie będę się rozpisywał, Fire to jak Police, szlagier Lego. Dodam jedynie, że ponad miesiąc temu na swoim blogu zrecenzowałem tematycznie identyczny zestaw: 6531 -> Flame Chaser. Różnice ? :-)

Opakowanie:
W kwadracie ~30cm x ~30cm i tu już niemal każdy zauważy, w lewym dolnym rogu, niestandardowe rozwiązanie z ukazanym specjalnym klockiem = wciągarką linową.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

PRAWO I LEWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Dwie kwadratowe książeczki, wyglądają jak miniaturki opakowania. Pierwsza to płonące pojemniki z paliwem (chyba ?) i fragment podwozia, druga to cała reszta, czyli nadwozie śmigłowca. Pierwsza część instrukcji cieńsza: jedynie 40 stron, druga grubsza: 60 stron.

Obrazek Obrazek

Minifig:
Pilot i strażak. Ten drugi identyczny jak w 60002. Niczym nie wyróżniający się szeregowy strażak, natomiast pilot to już inna bajka. Czarne gacie bardzo dobrze komponują się z czerwonym torsem. Dużo detali, ciekawe motywy. Fajne, fajne. Szkoda, że główka taka skąpa. Nie podobają mi się te srebrne okulary. Wygląda jak niewidomy albo naćpany ;-) Minifigurka pilota, jako całość, sprawia wrażenie bałaganu kolorystycznego, ale z drugiej strony to musi być osoba widoczna w każdych warunkach i być może taki zabieg jest zamierzony ? Mi nie przeszkadza, ale Lego słynie z umiejętnego doboru kolorów i szukam na siłę wyjaśnienia takiej pstrokacizny.

Obrazek Obrazek

Klocki:
Ja jestem przytłoczony ‘nowościami’. Piszę w cudzysłowie, bo nie wiem czy rzeczywiście są to nowości, ale moje oczy i palce, pierwszy raz widziały i dotykały poniższych:
Obrazek Beam 4X2 W. 90 Hole Ø 4.8
Obrazek Lattice Tower 2X2X10 W/Cross
Obrazek Propeller Ø71.84
Obrazek Wall Element 1X2X2 W. Window
Obrazek Wall W/Window W.Radius 1X4X2
Obrazek Wallelement 1X2X2
Obrazek Mini Upper Part No. 1976
Obrazek Roof Tile 6X10 W. Double Bow
Obrazek Inv. Roof T.6X10X4 W.Doubl.Bow
Obrazek Cockpit 6X4X3 – tylko w tym zestawie !
Obrazek Bobbin
Obrazek Jet Engine
Obrazek Front 4X6X1 2/3
Obrazek Frontend 4X4X1 1/3
Obrazek Jet Engine Turbine
Obrazek Glass For Frame 1X2X2
Obrazek Cockpit Glass 6X4X2
Obrazek Wall Element, Round 5X4X2 – Tr

Oczywiście nie może zabraknąć klocka, który wystąpił na froncie opakowania ! Wciągarka, niestety na bricksecie nie jest wylistowany, więc nie znam szczegółów. Ogólnie, masa tego !

FOTY Z BUDOWY:
A: Płonący kącik paliwowy
Kącik, z tak naprawdę, z nie wiem czym. Barwy Octan’owe, więc zakładam, że to paliwo. Całość w płomieniach. Optymalne, proste i zgrabne.
Obrazek Obrazek

B: Helikopter
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek ObrazekObrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek ObrazekObrazek

ZA:
+ “out of the box” podejście do tematu, szczególnie jeśli chodzi o konstrukcję, kształt, rozwiązania techniczne, ukryte podwozie itp.,
+ zwarta konstrukcja samego helikoptera,
+ dużo ciekawych klocków, w tym gwiazda - sprężynowa wciągarka,
+ co za tym idzie, działająca mechaniczna wciągarka w helikopterze,
+ prosty ale bawialny dodatek w postaci płonących dystrybutorów z wieżyczką,
+ ciekawa minifigurka pilota,
+ dużo szyb,
+ łatwy dostęp do kabiny pilota,
+ duże oba wirniki, adekwatne do rozmiaru maszyny,
+ dużo etykiet, ale tym razem nadających całości charakteru,
+ nadkola/dodatkowe zbiorniki po bokach śmigłowca,

PRZECIW:
- szkoda, że nasza gwiazda jest w szarym, a nie czerwonym odcieniu,
- trochę za krótki ogon – całość, z profilu wygląda jak czerwona krowa z rozprostowanym ogonem,
- wirnik główny wpada w druga harmoniczną – nie lubię tego efektu gdy zamiast kręcić się całość drży i telepie całym zestawem,
- strażaka ubrałbym w coś więcej niż tylko hełm
- kokpit pilota jest dziwnie za wysoki, aby pilot mógł chwycić w dłonie drążki sterownicze musi ręce unieść powyżej linii ramion,
- za silnikami pozostaje niewykorzystane czy chociażby zaślepione miejsce (2x2). Szkoda, bo silniki wyglądają świetnie,

Podsumowanie:
Mimo swojego podobieństwa do radzieckiego MI-8 konstrukcja, jako całość wygląda zgrabnie. Nie zauważyłem znaczących braków, które rażąco wpłynęłyby na odbiór wizualny. Mamy ciekawe rozwiązania z ‘sikawkami’, jest skromne, ale dodatkowe oświetlenie, wciągarka, zapewne radar na nosie śmigłowca, nadkola które służą jako dodatkowe zbiorniki wody lub/i paliwa. Masę nowych klocków. Wkręciły mnie duże wirniki, na tyle, że w swoich zbiorach mam już kolejnego przedstawiciela do poskładania, a i w najbliższej przyszłości szykuje się zakup o identycznej tematyce.

===

Na koniec wyjaśnienie: O co chodzi z tym new design / ver. B ?
Nie wiem ilu z Was o tym wie, a ilu zauważyło lub doczytało, ale ten model występuje w dwóch wersjach. Podobnie zresztą jak 6531. To jakaś przypadłość strażackich helikopterów ? Przypadkowo trafiłem na tę informację. Oglądałem recenzję tego zestawu i wizualnie wykryłem różnice, porównałem i okazało się, że ja mam inna wersję niż recenzowane w sieci zestawy. Wygooglowałem i okazało się, iż rzeczywiście istnieją dwie wersje 60010. Poniżej okładki instrukcji, które najlepiej zobrazują różnice:

Obrazek Obrazek
======= NOWY DESIGN (ver. B) ======= ======= STARY DESIGN (ver. A) =======

Dokładne różnice najlepiej prześledzić z instrukcjami w ręku, a jak rozpoznać tę właściwą w sklepie ? Myślę, że najłatwiej po schodku do kabiny. Stara wersja ma żółty klocek, nowa szary. Jedyne pytanie jaki pozostaje bez odpowiedzi, to: po co w ogóle powstała faceliftingowa wersja 60010 ?
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: Amal »

Konkretna recenzja. Im dłużej patrzę na ten model, tym bardziej jego kabina kojarzy mi się z pociągiem. Z drugiej jednak strony patrząc na wczesne etapy budowy w pierwszej chwili pomyślałem, że to jakiś statek rybacki. Nie ma to jak spojrzenie "kosmity".
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: tbzz »

Dla mnie to czysty SH-3. A recenzja..co ja będę pisał. To tak jak w przypadku Amala..nic dodać nic ująć :) No i świetnej jak zwykle fotki! Sam zestaw mnie nie powala, choć przyznam, że kiedyś chodził mi po głowie.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Olaf RagnaFoL
Posty: 1029
Rejestracja: 09 lut 2014 10:09
Rok urodzenia: 1901

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: Olaf RagnaFoL »

Dzięki za recenzję, bardzo mi się podoba. Wszystko czytelne i przejrzyste.

Jedna rzecz przy okazji, którą mi również swego czasu wytknięto :)
Zacytuję noriego "W języku polskim znaki kończące zdanie piszemy bez spacji poprzedzającej, a jedynie ze spacja oddzielającą od kolejnej sentencji ;)"


Jako osoba przymierzająca się do tematu śmigłowców już kilkukrotnie, wychwyciłem potencjalny błąd?
Przeglądałem dostępne konstrukcje i porównywałem ich budowę i użyte klocki.
W pamięci utkwiło mi, że kokpit użyty w tym zestawie występował kilkukrotnie.
Według spisu BL był użyty ośmiokrotnie.
Wymiar na BL również jest inny i wynosi 4 x 6 x 4.

Sprawdź to i ewentualnie popraw?
Amal pisze:Konkretna recenzja. Im dłużej patrzę na ten model, tym bardziej jego kabina kojarzy mi się z pociągiem.
Kabina a raczej dwie, były użyte w zestawie 7939 Cargo Train.
Bardzo udany model na marginesie.


Ogólnie to nie podobają mi się konstrukcje samolotów i śmigłowców które mają jako kokpit jeden kawał plastiku.
W tej chwili jeżeli miałbym kupić helikopter to najlepiej wypada nowość z serii Arctic.
Wcześniej numerem jeden był dwu wirnikowy policyjny z zestawu 4439.
"tylko co to wnosi do dyskusji?"
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: Seba »

Amal pisze:Konkretna recenzja. Im dłużej patrzę na ten model, tym bardziej jego kabina kojarzy mi się z pociągiem. Z drugiej jednak strony patrząc na wczesne etapy budowy w pierwszej chwili pomyślałem, że to jakiś statek rybacki.
W sumie prawda. Po przeprowadzonym śledztwie, rezultaty poniżej, ta część występowała w pociągach i poduszkowcach. Więc masz racje, "kosmito" ;-)
tbzz pisze:Dla mnie to czysty SH-3.
Moim zdaniem pierwowzór jest bardziej smukły. 60010 to taka wielka, pękata krowa a'la radziecki MI-8.
Olaf RagnaFoL pisze:Zacytuję noriego "W języku polskim znaki kończące zdanie piszemy bez spacji poprzedzającej, a jedynie ze spacja oddzielającą od kolejnej sentencji ;)".
A gdzie się nie zastosowałem do tej zasady ? :-)
BTW: Już kiedyś pisałem, że łatwiej mi sfotografować niż zrecenzować.
Olaf RagnaFoL pisze:W pamięci utkwiło mi, że kokpit użyty w tym zestawie występował kilkukrotnie.
Według spisu BL był użyty ośmiokrotnie.
Wymiar na BL również jest inny i wynosi 4 x 6 x 4.

Sprawdź to i ewentualnie popraw?
Rzeczywiście coś w tym jest. Zerknijcie TU. Element kokpitu teoretycznie występuje łącznie w czterech wersjach, ale najdziwniejsze jest to, że 6025393 i 4500708 są czerwone, ale występują jako osobne pozycje. Nie mam pojęcia o co tu chodzi ??? Co do rozmiaru to napisałbym, że w rzeczywistości ma 6x4x5 !
BTW: Nie wiem jak poprawić pierwszego posta ? Było ? Nie było ? 6x4x3 ? 6x4x4 ? 6x4x5 ? :-/

Ja także czekam na 60034: Arctic Helicrane. W kolejce, do zrecenzowania, mam także 60013: Coast Guard Helicopter.
Olaf RagnaFoL
Posty: 1029
Rejestracja: 09 lut 2014 10:09
Rok urodzenia: 1901

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: Olaf RagnaFoL »

Seba cały czas nie stosujesz się do tej zasady :)
Robisz tak: Słucham ?
Powinno być tak: Słucham?
Widzisz różnicę?
Jak już mówiłem ja również tak robiłem i zostałem poproszony o zmianę nawyków :)

Coast Guard to bardzo udana seria.
Helikoptery są tam dwa, zestaw 7738 minimalnie lepszy niż 60013.
"tylko co to wnosi do dyskusji?"
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: Allemov »

Z tymi różnymi wersjami tych samych zestawów jest spore zamieszanie. Przy czym jak dla mnie - jeśli Lego pamięta żeby zrobić nowe opakowanie to nie ma problemu. Cały czas widzisz co kupujesz, w przeciwieństwie do na przykład tej sytuacji:
Lego Service pisze:Odnośnie zestawu 4641 Speedboat, kamizelka na obrazku jest różna od tej w pudełku, ponieważ w trakcie produkcji i sprzedaży nasz dział projektantów podjął decyzję o tej zmianie. Było to więc celowe, nie mamy już nawet starszej wersji kamizelki na stanie, a firma LEGO nie podjęła decyzji o produkcji nowych opakowań. Mam nadzieję, że Pańswto wybaczą nam tę niekonsekwencję.
Chodź i tak chyba najgorszym tego typu problemem było to, że jeśli dobrze interpretuję spis części na bricklinku - zdarzały się egzemplarze pierwszych pirackich zestawów z alternatywnymi - niestrzelającymi armatami. Jeśli ta lista: http://www.bricklink.com/catalogItemIn.asp?P=518&in=S" target="_blank - to prawda, to nie wiem kto wpadł na taki poroniony pomysł.
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: Innos »

Allemov pisze:Chodź i tak chyba najgorszym tego typu problemem było to, że jeśli dobrze interpretuję spis części na bricklinku - zdarzały się egzemplarze pierwszych pirackich zestawów z alternatywnymi - niestrzelającymi armatami. Jeśli ta lista: http://www.bricklink.com/catalogItemIn.asp?P=518&in=S" target="_blank - to prawda, to nie wiem kto wpadł na taki poroniony pomysł.
Źle interpretujesz. Niestrzelające armaty były przeznaczone na rynek amerykański ze względu na tamtejsze prawo. Reszta świata miała wyłącznie takie jakie znamy z zestawów dostępnych u nas.
Seba pisze:
Olaf RagnaFoL pisze:Zacytuję noriego "W języku polskim znaki kończące zdanie piszemy bez spacji poprzedzającej, a jedynie ze spacja oddzielającą od kolejnej sentencji ;)".
A gdzie się nie zastosowałem do tej zasady ? :-)
Przed każdym wykrzyknikiem i znakiem zapytania.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: Allemov »

Innos pisze:]Źle interpretujesz. Niestrzelające armaty były przeznaczone na rynek amerykański ze względu na tamtejsze prawo. Reszta świata miała wyłącznie takie jakie znamy z zestawów dostępnych u nas.
Jestem zszokowany. Ale i zadowolony w sumie, że jest... było, coś w kwestii czego Lego nas traktowało lepiej. Czyli teraz też nie dostają strzelających armat z The Lego Movie np.?
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
interesado
Posty: 141
Rejestracja: 03 kwie 2014 08:13
Rok urodzenia: 1900

Re: 60010 Fire Helicopter (ver. B)

Post autor: interesado »

Allemov pisze:było, coś w kwestii czego Lego nas traktowało lepiej.
Gdzie tu kogoś potraktowali lepiej? Zrobili tak bo musieli a nie że chcieli kogokolwiek potraktować lepiej
ODPOWIEDZ