44009 Dragon Bolt

Moderator: nori

Awatar użytkownika
QQS
Posty: 89
Rejestracja: 06 sie 2013 21:19
Rok urodzenia: 1990

44009 Dragon Bolt

Post autor: QQS »

Zawsze lubiłem smoki. Sam nie wiem czemu - być może dlatego, że zwykle kojarzymy je z silnymi, bezwzględnymi bestiami, z którymi liczyć się musieli nawet najdzielniejsi wojownicy? A może dlatego, że bez nich niejedno uniwersum mogłoby zubożeć? Cóż, coby nie to nie było, smoki to temat dość obszerny i chyba uniwersalny, gdyż patrząc z perspektywy AFOLa możemy je przyporządkować zarówno do tematyki fantasy, jak i do dalekiej przyszłości, do której najbliżej recenzowanej tu gadzinie.

Model od samego początku zwrócił moją uwagę - w końcu nieczęsto można spotkać błękitnego smoka! Owszem, kiedyś już Lego wypuściło granatowego z serii Vikings (wciąż mam ten zestaw, ale już w częściach), ale był strasznie obładowany pancerzem (myślę tu o 7021).

Model kupiłem jakoś z początkiem tego roku. Recenzja Video jest już od dawna dostępna, jednakże wersję pisemną dokończyłem dopiero teraz (w końcu zdaję sobie sprawę, że niektórzy preferują czytanie od oglądania, choć starałem się, aby wszystkie recenzje były interesujące).

Tak czy inaczej - zapraszam Was do recenzji!



44009
Obrazek

Obrazek
Seria: Hero Factory
Rok produkcji: 2013
Liczba klocków: 149
Liczba figurek: 0
Cena: ok. 100 zł



SPIS CZĘŚCI
PEERON
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Wpis na blogu.



Obrazek
Obrazek
Opakowaniem jest typowa dla serii foliowa torebka. Aby dostać się do jej wnętrza, należy ją rozciąć za pomocą nożyczek, przy czym trzeba to zrobić nieco poniżej białej, przerywanej linii. Kiedy to już zrobimy, naszym oczom ukaże się coś w rodzaju takiego suwaczka, umożliwiającego otwieranie i zamykanie naszej saszetki, kiedy tylko zechcemy - czyli, jeżeli będzie taka potrzeba, możemy przechowywać klocki w jej wnętrzu (zupełnie, jak to było za starych, dobrych Bionicle czy nawet wcześniej - Slizerów).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przód opakowania to ilustracja zawierająca naszego smoka. To, co się tu jeszcze rzuca w oczy, to wielkie logo Hero Factory (lewa strona), logo Brain Attack (górny prawy róg) oraz napis "Dragon Bolt" wraz ze świecącym w ciemności klockiem (prawy dolny róg).

ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tył przedstawia funkcjonalność zestawu, czaszkę stwora w skali 1:1, informację o punktach do gry internetowej oraz masę ostrzeżeń przed dziećmi chcącymi połknąć małe elementy. Wśród krajów, w których wyprodukowano elementy wymieniono Polskę (w końcu mamy do czynienia z saszetką), ale o Chinach (na szczęście) nie ma żadnej informacji.



Obrazek
Obrazek
Zawartością opakowania są 4 woreczki z klockami (3 większe i 1 mniejszy) oraz instrukcja.


Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Instrukcją jest dość duża książeczka, składająca się z 48 nieponumerowanych stron. Papier, z którego jest wykonana, do najgrubszych nie należy, co jednak w żaden sposób nie utrudnia zabawy. Grafika jest bardzo czytelna (dla przejrzystości czarne elementy otoczono białą obwódką, choć w sumie nie wiem, czy jest sens o tym pisać, gdyż obecnie w Lego jest to standardem) i myślę, że target tego zestawu, którym są dzieciaki, nie powinien mieć problemów, żeby samodzielnie złożyć bestię - montaż jest łatwy, szybki i przyjemny.

Instrukcja składa się z:
- komiksu (str. 2-3)
- informacji, jak segregować klocki (str. 4)
- instrukcji właściwej (str. 5-40)
- spisu elementów (str. 41)
- reklamy gry Hero Factory (str. 42-43)
- reklamy instrukcji potrzebnej do budowy superbohatera (str. 44-45)
- reklamy aplikacji HF na smartfona (str. 46)
- reklamy Lego Club (str. 47)
- rozwrzeszczanego dzieciaka chaosu we flanelowej koszuli informatyka z nienagannym uzębieniem i wielkim napisem "WIN!" (str. 48)



Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Do tej pory zawsze szczegółowo omawiałem każdy woreczek z osobna, jednakże w przypadku tego zestawu sprawa jest o tyle wyjątkowa, że producent nie ponumerował ich. Warto może wspomnieć, że zastosowany tu podział umożliwia oddzielenie od siebie elementów o różnych wielkościach - drobnica spakowana jest osobno, podobnie zresztą, jak większe elementy (takie jak ostrza czy robak); myślę, że takie rozwiązanie ułatwi budowę młodszym budowniczym.

Do ciekawych elementów możemy zaliczyć mały tors bohatera:
Obrazek
Obrazek
Jak dla mnie to jest absolutny hit, dzięki któremu zestaw wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjny. Chyba nie muszę wspominać, ile nowych kombinacji daje ten mały, niepozorny element! Szkoda tylko, że w zestawie występuje zaledwie w 1 sztuce ...

Klocek, który zwykle pełni rolę głowy bohatera, wystąpił już wcześniej:
Obrazek
jednakże jest on bardzo charakterystyczny dla tego modelu.

Czaszka smoka jest całkowicie nowym elementem:
Obrazek
Trochę szkoda, że TLG nieco go z tyłu oskalpowało. Nie zmienia to jednak faktu, iż ogólny design wyszedł całkiem nieźle - co potwierdzają też liczne detale nozdrzy czy uzębienia. No i z robakiem komponuje się ona bardzo dobrze! Klocek ten możemy połączyć z innymi jedynie za pomocą wystającej od spodu ośki, co jednak jest dużo bardziej praktyczne od złącza stawu kulkowego.

Przyjrzyjmy się na chwilę samemu robakowi:
Obrazek
pomimo, że w swojej kolekcji mam kilka modeli z serii Brain Attack, robaka do tej pory jeszcze nie posiadałem. Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że owy stwór został wykonany z różnych rodzajów gumowego tworzywa: nieprzepuszczającego światła, materiału przezroczystego oraz czegoś, co umożliwia świecenie w ciemności (oczy i kolce na plecach). Całość jest bardzo elastyczna, więc szansa, że dzieciak coś połamie jest raczej niewielka (chociaż ma to też drugą stronę medalu, polegającą na tym, że trudniej stworka wyprostować). Jeśli ktoś lubi detale, to powinien zwrócić uwagę na grzbiet stwora, który swoją strukturą przypomina mózg. Ogólnie robak nie wygląda źle, ale w porównaniu np. do Rakshi wypada - w moim przekonaniu - słabiej:
Obrazek
Podobnie, jak czaszka smoka, również i ten element można doczepić za pomocą umieszczonej na brzuchu ośki.

Ostrza:
Obrazek
W zestawie otrzymujemy aż 4 sztuki tego klocka, choć wydaje mi się, że twórcy spokojnie mogli dać więcej. Mam tu jedno zastrzeżenie - klocki są lekko wygięte w 1 stronę (nie, żeby jakoś bardzo, ale jednak). I z tego co mi wiadomo, mój przypadek nie jest odosobniony.

Moją uwagę zwróciły też elementy przypominające błyskawicę:
Obrazek
jeśli wierzyć Bricksetowi, jest to trzeci zestaw, w którym taki element występuje (i to w ilości aż 8 sztuk!).

Niebieskie kolce:
Obrazek

Niebieski pancerz:
Obrazek
mniejszy naramiennik wystąpił dotychczas tylko tutaj!

Kolce na grzbiecie:
Obrazek

Przezroczysty pancerz:
Obrazek

Gumka:
Obrazek

Po zbudowaniu modelu pozostaje kilka części zapasowych:
Obrazek



Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Czyli smok w całej swojej okazałości. I muszę przyznać, że wbrew początkowemu przeczuciu, końcowy model okazał się na tyle dobry, iż w tej chwili nie mam serca go rozbierać - prezentuje się dobrze zarówno podczas zabawy, jak i do postawienia na półce!

Artykulacja i bawialność zestawu stoją na tak wysokim poziomie, że prawdę mówiąc ciężko jest znaleźć fragment modelu, który by się nie zginał, albo z którym nie dałoby się czegoś zrobić. Chyba nikogo nie zdziwi zatem fakt poruszających się kończyn, ogona czy wreszcie głowy z otwieraną żuchwą. Zaskoczeniem może być natomiast ruch skrzydeł, którymi możemy poruszać za pomocą specjalnego mechanizmu z białą gumką:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A jakby tego jeszcze było mało, piórom (żółte katany) możemy zmieniać położenie w obrębie samych skrzydeł! Wciąż mało? To co powiecie na to, że nasz smok świeci w ciemności?

Myślę, że niejeden dzieciak będzie zadowolony, mogąc wcielać się bestie, która może gryźć, kopać, łamać, połykać, drapać, strzelać piorunami czy machać skrzydłami:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Również i kolekcjonerzy powinni być zadowoleni, wszak bestyja może przybierać różne ciekawe pozycje - w sam raz do postawienia na półce.

Pod względem wyglądu też nie jest źle. Model posiada sporo detali, takich jak ciekawie wykonane skrzydła, czy żłobienia na czaszce. Także i użyte tutaj kolory znacznie wzbogacają model.
Nie oznacza to jednak, że nie mogłoby być jeszcze lepiej - pomiędzy poszczególnymi piórami umieszczonymi w skrzydłach widoczne są przerwy, które można by zakryć przy użyciu dodatkowych klocków. Kłopotliwe mogą być też pozostawione samym sobie otwory i szpary - zwłaszcza w okolicy połączenia szyi z torsem i na brzuchu gadziny. Oczywiście recepta na to jest jedna - wystarczy użyć nieco wyobraźni i obudować gościa dodatkowymi klockami, przy czym w przypadku szyi musimy uważać, aby dodatkowa obudowa nie ograniczyła jej artykulacji.

Na końcu warto porównać naszego błękitnego stwora z wersją filmową:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
od razu widać, że coś nie gra ze skalą, wszak na filmie był on znacznie większy! Wersji, którą możemy kupić, bliżej do pisklęcia smoka, niż do dorosłego osobnika (co szczególnie widoczne jest przy zwykłych figurkach bohaterów z tej serii), co jednak nie powinno mieć wpływu na radość z samej zabawy. Zresztą, przy skali minifig wygląda on jak olbrzym, który z powodzeniem mógłby konkurować nie tylko z czerwonym smokiem Vikingów, ale też z innymi, castlowymi kuzynami ;)

Zróbmy teraz kilka szybkich porównań. Najpierw z przeciwnikiem smoka, Jet Rocką:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A następnie z mniejszym EVO:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

W pierwszym przypadku dysproporcje związane ze skalą dają się mocno we znaki - szczególnie osobom, które oglądnęły film. Rocka, który jest większy i uzbrojony po zęby, może stanowić większe zagrożenie dla naszego smoka... chociaż, gdyby wziąć pod uwagę współczynnik anorektyczności, to chyba smok nie miałby się o co martwić.

W przypadku EVO różnica skal aż tak się nie gryzie i te dwa modele znacznie lepiej do siebie pasują. Do perfekcji wciąż jednak daleko ...



Obrazek

Zabawy ze smokiem:
Obrazek
- Grzeczny smoczek ...

Obrazek
- AAA! TO BOLI!!

Obrazek
- ZOSTAW MNIE!

Obrazek
- RATUNKU!!!

Obrazek
- Nie masz dość, co?

Obrazek
- Ze mną nie pójdzie ci tak łatwo!

Obrazek
- Zobaczysz, jeszcze tego pożałujesz!

Jakiś czas później ...
Obrazek
- Paszoł won, robaku!


Trochę bawiłem się ustawieniami aparatu - w efekcie wyszło mi coś takiego:
Obrazek



Obrazek
Błękitny smok ma szansę na otrzymanie tytułu najlepszego możliwego zestawu, który możemy zakupić w ramach linii "Brain Attack" Hero Factory. Jest niezwykle pozowalny, a artykulacja jego poszczególnych części ciała stoi na niezwykle wysokim poziomie. Że o bawialności nie wspomnę (ruchome skrzydła, świecące w ciemności klocki). Również pod względem wyglądu nie jest źle, chociaż w kilku miejscach przydałoby się zrobić drobne poprawki. Osoby, którym zależy na ciekawych elementach, również powinny być usatysfakcjonowane - mały torsik, sporo błyskawic czy wreszcie mnóstwo niebieskich części (w tym takich, które wystąpiły dotychczas tylko tutaj) - wszystko to może być niezwykle pomocne w budowie jakiegoś własnego, HF-owego MOCa.

Osobiście nie żałuję zakupienia tego modelu i szczerze go polecam (tym bardziej, jeśli jakimś cudem trafimy go na stosownej promocji).



Obrazek
+ ciekawe elementy (głowa, skrzydła, dużo niebieskich klocków!)
+ artykulacja kończyn
++ kolorystyka
++ wysoka bawialność (ruchome skrzydła, otwierana szczęka)
+ klocki świecące w ciemności

+/- naklejki
- drobne niedociągnięcia konstrukcyjne (brzuch, okolice szyi)
- cena
Ostatnio zmieniony 18 cze 2014 20:51 przez QQS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 44009 Dragon Bolt

Post autor: jetboy »

Zestaw okropny, ale recenzja bardzo udana.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
QQS
Posty: 89
Rejestracja: 06 sie 2013 21:19
Rok urodzenia: 1990

Re: 44009 Dragon Bolt

Post autor: QQS »

jetboy pisze:Zestaw okropny, ale recenzja bardzo udana.
Dzięki :)

Z ciekawości sprawdziłem, czy jest jakaś możliwość zbudowania jakiegoś innego modelu z klocków, występujących tylko w tym zestawie. A oto co mi wyszło:



Melancholijny Stwór
Obrazek
Obrazek Obrazek
GALERIA
Bo nawet potwory bywają czasem melancholijne. Powiadają, że Melancholijny Stwór irytuje się, widząc video-recenzje.

Żal, że nie dałem modelu alternatywnego w powyższej recenzji bije z twarzy naszego bohatera:
Obrazek Obrazek Obrazek

Ale po krótkiej wymianie zdań:
Obrazek Obrazek
potwór przekonał mnie, abym naprawił swój błąd i cyknął trochę stosownych zdjęć.


I jeszcze taka ciekawostka - pierwotnie chciałem zrobić coś na kształt kałamarnicy (smoczy pysk idealnie się do tego nadaje), ale w pewnym momencie stwierdziłem, że lepszy będzie taki cudaczek z 4 nóżkami. Trochę kojarzy mi się z z takim jednym gostkiem (22 sekunda): https://www.youtube.com/watch?v=hgvsp6ph5V4" target="_blank

I w tej chwili na myśl przyszedł mi do głowy jeszcze 1 pomysł - głowę można przecież wykorzystać do budowy jakiejś większej figurki, np. kosmity.



Żółw
Obrazek
ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek
GALERIA
W recenzji EVO pojawił się model alternatywny w postaci królika, więc stwierdziłem, że najwyższa pora na żółwia. Pierwotnie skorupa miała być zrobiona ze stóp smoka, ale w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że dołączenie ich do głównego szkieletu mogłoby być kłopotliwe (nie chciałem używać gumki).

Ostatecznie pancerz wykonałem z niebieskich naramienników:
Obrazek Obrazek
Oczywiście można je trochę inaczej poukładać, ale dla mnie priorytetem było wykorzystanie tylko części, dostępnych w tym zestawie. Przy innej kombinacji pancerz mógłby się po prostu rozlecieć.



Statek kosmiczny
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
GALERIA

Statek kosmiczny wyszedł mi w momencie, gdy bawiłem się dużym kręgosłupem (we wcześniejszych modelach użyłem ten mniejszy) oraz smoczymi stopami. Teoretycznie można by zmienić nieco kształt boków i dodać koła, ale jak już wspomniałem, zależało mi na tym, aby ograniczyć się jedynie do elementów występujących w powyższym zestawie.


W sumie, gdyby się tak zastanowić, to statek można przerobić na tors dla nowego mecha...



Miałem jeszcze pomysł na zrobienie ulepszonej głowy smoka, ale w pewnym momencie dałem już sobie spokój.
Awatar użytkownika
LePrzemo
Posty: 832
Rejestracja: 18 sty 2014 16:41
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Wrocław

Re: 44009 Dragon Bolt

Post autor: LePrzemo »

wow.
Przydało by się jeszcze dopisać logo zbudujmy to i wio :)
Hej Kolego Klocki Lego To Zabawa Na Całego
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 44009 Dragon Bolt

Post autor: jetboy »

Statek niczego sobie, ale zółw genialny!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
ODPOWIEDZ