6950 Mobile Rocket Transport

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

6950 Mobile Rocket Transport

Post autor: Amal »

6950 Mobile Rocket Transport

Obrazek

Seria: Space Classic
Rok premiery: 1982
Liczba elementów: 202 (peeron) 199 (bricklink)
Figurki: 2
Wymiary pudełka 31,5 x 29,5.2
Cena: różnie: 100-550 zł na ebay

bricklink
peeron

Jest rok 1982, czyli początek rozkwitu serii space classic. Mamy przed oczami zestaw szczególny dla tej serii i to szczególny pod każdym względem.

Pudełko i zawartość

Na pierwszy rzut oka pudełko wydaje się zbyt duże dla niewielkiego zestawu, ale po bliższym przyjrzeniu się modelowi musimy dojść do wniosku, że faktycznie na takie pudełko zasługuje, bo wcale taki mały to ten zestaw nie jest. W środku zastajemy plastikową wyściółkę i książeczkową, czytelną instrukcję składania pojazdu. Tył pudełka to oczywiście zestawy alternatywne, o których będzie mowa poniżej.

Obrazek

Obrazek

Wygląd, budowa i bawialność

Wyjątkowość tego zestawu wcale nie tkwi w jego wielkości, aczkolwiek wystarczy prześledzić produkty późniejsze, by stwierdzić, że pojazdów takich gabarytów wcale tak wiele nie wyprodukowano.Ad rem jednakże - wystarczy pierwszy rzut oka by dostrzec jeden z walorów modelu, jakim jest niewątpliwie kolorystyka. Niebieskie podwozie i płyta główna stanowią podstawę dla szarego nadwozia z dźwigiem czy też ogólnie – wysięgnikiem, który to wysięgnik starannie obejmuje czarno – białą rakietę. Do tego pojazd zawiera czarne dodatki i kokpit w kolorze trans yellow. Na czubku rakiety „wisienka na torcie” w postaci odcinających się kolorystycznie żółtych zawiasów, nawiązujących do żółtych kombinezonów załogi, no i oczywiście czerwone i zielone światełka. Osobliwością owej kolorystyki jest to, że żaden z kolorów nie przytłacza pozostałych na tyle, by wywołać efekt pstrokacizny. Kolorystyka to jednak nie wszystko. Idąc od dołu przyjrzyjmy się podwoziu – zdecydowanie nowatorski i zdecydowanie wyjątkowy układ jezdny, wykonany w układzie dwóch niezależnych osi po dwie pary dużych kół każda, przy zastosowaniu wahadłowych, równoległych belek, zapewniających szerokie możliwości jazdy w górzystym terenie. Ktoś z logistyków wpadł jeszcze na pomysł wykonania tylnej osi na dużej obrotnicy, co powoduje dodatkowe atrakcje podczas pokonywania zakrętów. Wspomniałem już o zastosowaniu dużych kół, lecz zaznaczyć też trzeba umiejscowienie podwozia w całości pod płytą pojazdu. Trzeba powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę, bo pojazd sprawia przez to wrażenie właściwie dobranego gabarytowo w stosunku do przewożonego ładunku. Jak już jesteśmy przy tym elemencie, zauważmy, że przewożona rakieta nie jest już patykowatym, podłużnym tworem, lecz stabilnym, poważnym urządzeniem, a to dzięki rozłożystemu umiejscowieniu jej silników. Sama rakieta umieszczona jest na pojeździe na dźwigarze o oryginalnym, rozsuwanym na boki koszu – trzymaku, zwieńczonym radarem. Bawialność w związku z tym jest spora, bo wydobycie rakiety z trzymaka nie sprawia problemu, a zastosowany system zamknięcia powoduje, że rakieta nie ma zapędów do samo uwalniania się. Tu dochodzimy do jednego z minusów pojazdu – pomimo przetestowania dwunastu zawiasów utrzymujących kosz z rakietą, nie udało mi się uzyskać efektu zatrzymania kosza rakietowego na wybranym pułapie. Kosz z rakietą jest po prostu zbyt ciężki, albo może zawiasy zbyt wątłe i zwyczajnie w świecie opada ! Ja nie próbowałem gmerać w zawiasach by je usztywnić, choć to wydaje się jedynym ratunkiem dla poprawienia bawialności pojazdu. Warto słów parę napisać o kokpicie. Przeszklony od góry i od dołu, otwarty i umieszczony na samym przodzie, znakomicie podkreśla walory pojazdu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Reasumując, na wyjątkowość pojazdu głównego składa się : kolorystyka, zastosowanie ruchomego podwozia, zastosowanie po raz pierwszy dużych kół, zastosowanie po raz pierwszy dużej obrotnicy a także świecących, czerwonych groszków, zastosowanie niespotykanych w pozostałych zestawach żółtych zawiasów oraz właściwe zastosowanie zadrukowanych klocków – przede wszystkim szarych bricków 1x4 z czarnymi pionowymi pasami. Kolorytu pojazdowi dodaje także zastosowanie czterech sztuk płotków – relingów, na płycie pojazdu.

Obrazek

Zestawy alternatywne

Tył pudełka oferuje budowniczemu cztery propozycje. Dwa pojazdy kołowe, jeden statek powietrzny i nieduża stacja. Stację uznałem za najmniej ciekawą z powyższego asortymentu, a że braki materiałowe zaczęły doskwierać, musiałem więc coś pominąć.
Pierwszy pojazd uwidoczniony w lewym górnym rogu pudełka jest przykładem na to jak wiele zależy od ułożenia modelu do zdjęcia, by był ciekawy. Chodzi mi głownie o skrócenie perspektywy sześciokołowego pojazdu, zakamuflowanie najmniej ciekawego elementu budowy jakim jest obrotnica oraz wyeksponowanie odjazdowego radaru lub jak kto woli anteny. Nie ukrywam, że to właśnie ten element miał decydujący wpływ na fakt, iż model ten w moim warsztacie powstał. Jego budowa w zasadzie nie nastręczyła mi żadnych problemów. Piszę „w zasadzie”, bo patent z obrotnicą – dość prosty (po fakcie) zmusił mnie do pewnego wysiłku intelektualnego. Po zbudowaniu widać, że najmocniejszym punktem pojazdu jest antena – mocno osadzona na długim axlu, dzięki czemu nie odpada przy zabawie ! Skrzydełka boczne są tak paskudne, że aż urocze. Słabym punktem jest niewykorzystanie potencjału części jakie jeszcze zostały z zestawu, co powoduje, że pojazd na wierzchu jest trochę niezagospodarowany oraz element kokpitu z obrotnicą. Co ciekawe koła przednie chowają się pod podwozie blokując się dopiero na pewnym etapie skrętu.

Obrazek

Obrazek


Drugim zestawem alternatywnym jest pojazd sześciokołowy, aczkolwiek pozbawiony skrętnego podwozia. Jest przykładem na to jak bardzo udane mogą być zestawy alternatywne. Z cała stanowczością stwierdzam, że pojazd ten mógłby być osobnym zestawem fabrycznym. Jest to bowiem twór kompletny, proporcjonalny z dobrze wykorzystanym materiałem budowlanym jaki oferuje zestaw. Mógłby stanowić suplement zestawu głównego. Oparty jest na pomyśle wykorzystanym w zestawie głównym – kosza na wysięgniku, na którym koczuje obserwator lub monter, mogący wykonywać prace wymagające działania z wyższego pułapu. Obrotowy wysięgnik, po jego złożeniu jest blokowany przez skuteczny, acz prosty zamek, by w trakcie zabawy nie obracał się bez potrzeby. Projekt ten należy do ścisłej czołówki moich ulubionych zestawów alternatywnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trzeci zestaw alternatywny, to bez wątpienia protoplasta wydanego w następnym roku zestawu 1593. Zestaw ciekawy m.in. ze względu na nieprzezroczyste zamknięcie kabiny pilota, radar na dziobie statku i oryginalne rozwiązanie płatów nośnych. Trochę drażni natomiast uchwyt otwarcia kabiny i kratkowany brick 1x4 nad przednią częścią kabiny. Zadowolony byłem z faktu iż do jego zbudowania nie jest potrzebna niebieska płyta 6x14, bo takowej już nie posiadałem. Po zbudowaniu statku zdałem sobie jednak sprawę, że wcale nie jest powiedziane, że nie został on zbudowany na tej płycie, bo tego akurat na zdjęciu nie widać. Uznałem jednak, że logistycy Lego stoją na wyższym poziomie intelektualnym i zbyt prostego rozwiązania nie wprowadziliby w życie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ocena
Po zbilansowaniu plusów i minusów zestaw główny oceniam na 5. Podobną ocenę wystawiam zestawom alternatywnym. Jeśli ktoś zastanawia się czy zestaw 6950 nabyć, to z cała odpowiedzialnością polecam, a jeśli ktoś ma jeszcze w dodatku dostateczną ilość „śmietnika” stanowiącego materiał do budowy, to na pewno z zestawów alternatywnych wybierze coś dla siebie.

Obrazek
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 6950 Mobile Rocket Transport

Post autor: jetboy »

Miałem, ale jakos nigdy nie zbudowałem modeli alternatywnych. Za to ile różnych innych rzeczy powstało z tego i nie tylko zestawów... (ociera łezkę z oka).
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1308
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 6950 Mobile Rocket Transport

Post autor: Havoc »

Amal pisze: Jest rok 1982, czyli początek rozkwitu serii space classic. Mamy przed oczami zestaw szczególny dla tej serii i to szczególny pod każdym względem.
Rocznik dobry pod każdym względem :D

Wiele osób mówi, że stare zestawy są be ale według mnie są jak stare samochody. Mają dusze.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 6950 Mobile Rocket Transport

Post autor: tbzz »

Ale cudo :) Śliczna staroć. I ta chyba ziemia na scence z opakowania. Recenzja jak zwykle na poziomie. No i kolejny klasyk :)
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 6950 Mobile Rocket Transport

Post autor: Seba »

Cacko, trzeba Ci przyznać. Sama bryła mnie nie powala, wygląda lekko koślawo. Taki jakiś samochodzik z Pana Kleksa. Najbardziej model alternatywny #2 wpada mi w oko. Za to podobają mi się wszystkie funkcje motoryczno-kinetyczne. Przegub, podnoszona i odczepiana rakieta czy też podwozie. Podoba mi się jeszcze fakt, że kierownice służą jako sterowniki. Aj min, to takie ówczesne, że w latach 80tych nie było jeszcze komputerów i część rzeczy była sterowana manualnie, a nie jak to jest dziś, jeden guziczek i pyk: drzwi otwarte czy rakiet gotowa do wystrzału. Ładny trans-yellow, orzeźwia całość !
BTW: Amal, możesz zdradzić ile kroków na złożenie całości ma instrukcja ? 30 ? 40 ?
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: 6950 Mobile Rocket Transport

Post autor: Mateyo82 »

Kurcze jak mi się podoba ten potwór. Budowałem podobne pojazdy ze swojej kolekcji klocków gdyż nie miałem okazji mieć tego zestawu. Jedynie co mi się nie podoba to wygląd rakiety i wyrzutni, ale sam pojazd jest genialny w swojej prostocie.
Awatar użytkownika
dingodog19

Re: 6950 Mobile Rocket Transport

Post autor: dingodog19 »

Mi się średnio podoba przez te żółte szybki i główki, ale wiadomo, lata 80. Niektóre części mam np. opony, płytki, rakietki. Co do recenzji -, po prostu świetna.
ODPOWIEDZ