6897 Rebel Hunter

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

6897 Rebel Hunter

Post autor: Amal »

6897 Rebel Hunter

Obrazek

Seria: Space Police II
Rok premiery: 1992
Liczba elementów: 134 (bricklink) 143 (peeron)
Figurki: 2
Wymiary pudełka 23.8 x 19 x 5.7
Cena: różnie: 50-500 zł

bricklink
peeron

Cofnijmy się do schyłkowego okresu walk z chuliganami i rebeliantami z mrocznego imperium spod znaku Blacktron II, czyli do 1992 roku. Jak uczy historia, blacktronowcy dopiero na Ice Planet połamali sobie zęby, a do ich klęski wydatnie przyczyniły się także oddziały Space Police II. Mamy przed sobą przedstawiciela policyjnej jednostki pościgowej średniej klasy, pochodzącej z serii Space Police II. Wielu z Was może zastanawiać się, co ciekawego może być w jednostce tak niewielkich rozmiarów. A jednak. Model ten bowiem może naprawdę zaskoczyć wieloma ciekawymi i niestosowanymi wcześniej rozwiązaniami konstrukcyjnymi w serii space.

Pudełko i zawartość

Opakowanie zestawu nie stanowi rewelacji – ot, klasyczne boczne otwarcie, zaś na froncie dynamiczne ujęcie modelu, takie jakie na pościgową jednostkę przystało. Tylna strona to jednak rarytas przedstawiający trzy bardzo udane - moim zdaniem – modele alternatywne, ale po kolei. Po wysypaniu klocków dobieramy się do książeczkowej, czytelnej instrukcji, konkretnej w swej zawartości.

Obrazek

Obrazek

Budowa i bawialność

Zestaw utrzymany jest oczywiście w konwencji kolorystycznej charakterystycznej dla Space Police II, to jest dominacja szaro –czarnego z czerwonymi wyeksponowanymi wstawkami oraz trans zielonymi elementami przezroczystymi. Tak – elementami, gdyż to nie tylko wydłużona kabina kokpitu oraz zamknięcie klatki więziennej. Elementami charakterystycznymi dla serii Space Police II są bowiem także ćwierćkopułki wierzchnie w kolorze właśnie trans green. Takie elementy występują w zestawie w liczbie dwóch, a ich podstawami są równie charakterystyczne czerwone ćwierćkopułki spodnie.

Obrazek

Obrazek

Podczas budowy łatwo zauważyć dość dużą liczbę, jak na tak mały zestaw, elementów technic. Są tu bowiem trzy axle (dwunastki), cztery bricki 1x4 z dziurkami i trzy bricki 2x4 samiczki. Zdziwienie może budzić także obecność czterech mniejszych podpór wykorzystywanych m.in. do torów z kolejek monorail, a także duża ilość zawiasów. Jak się to wszystko poskłada, wychodzi dość zabawny stateczek o nietypowej konstrukcji : masywny i ciężki przód, następnie chudziutkie przęsła zawiasowe z axlami powyżej, zaś na końcu ogon starający się gabarytami dorównać przedniej części statku. Statek zaczyna jednak żądać dla siebie szacunku i wyglądać poważniej w momencie zamontowania klatki więziennej. Uśmiechu już nie budzą także odstające uszy w postaci wpiętych w bricka 2x4 podpór o szerokich podstawach. W tym także momencie zaczyna się niezwykła bawialność tego stateczku, bo sporo tu interesujących rzeczy ruchomych. Pominę otwieraną kabinę, bo to standard. Wyjmowane więzienie nie byłoby może taką sensacją, gdyby nie fakt, iż statek nagle kurczy się i wygląda wtedy całkiem okazale i groźnie !

Obrazek

Pustym z wyprostowanymi zawiasami też można polatać, aczkolwiek trzeba polubić układ modelu bez klatki pomiędzy zawiasowymi ramionami. Na uwagę zasługuje także montowanie klatki więziennej. Dokonuje się tego za pomocą wypukłych części zawiasów wchodzących w castlowy łuk wciśnięty w bricki. Całość dopełnia figurka łobuza z Blacktron II i zielono – biały policjant ma komu p…ć*

Obrazek

Zestawy alternatywne

Po odwróceniu pudełka , jak już napisałem, mamy trzy rarytasy, przy czym okazują się takimi dopiero po ich zbudowaniu.

Jako pierwszego na warsztat wziąłem…no właśnie co to ? stoi stabilnie jak wieża strażnicza, posiada areszt, zaś korpus ma kształt statku, a po bokach silniki pionowego startu. To chyba nic innego jak mobilny posterunek policji – przemieszcza się kiedy trzeba i kiedy nie trzeba zapewne też.

Obrazek

Jego budowa nie jest wcale taka prosta, bo wymaga zużycia największej ilości, z dostępnych w zestawie, klocków. Nie widać tyłu, ale po układzie szyby więziennej stwierdziłem, że trzeba zrobić wszystko by móc tam delikwenta posadzić i tak też zrobiłem. Tył można zrobić też inaczej, zaś przedstawiony przeze mnie, absolutnie nie predestynuje do miana najlepszego czy też jedynego. Jest to po prostu moja propozycja układu jednego z wielu możliwych.


Obrazek

Obrazek


Druga propozycja to mniejszy statek pościgowy. Po jego wykonaniu wpadłem w zachwyt, bo po pierwsze spodobał mi się, a po drugie to inny z możliwych sposobów wykorzystania elementów technic ! Tym razem axle wpiąłem centralnie w bricka – samiczkę, zwieńczając je również pozostałymi dwoma brickami i trzyma się pięknie ! Na tył również nie mogę narzekać. Miejsca jest tyle, że wpakowanie łobuza nie stanowi problemu. Stateczek jest proporcjonalny i zaryzykuję stwierdzenie, że jest piękniejszy od modelu głównego. Wygląda na jednostkę szybką i budzącą respekt. Należy do moich ulubionych budowli alternatywnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeci to taka pościgowa mątwa, bo proporcje ma wyraźnie zaburzone : Duży „łepek”, brak korpusu, kaczy kuperek no i te kładzione po sobie skrzydełka. Na jego budowę zużyłem zdecydowanie najmniej zestawowych klocków. Podoba mi się na tyle by otrzymać własne pudełko i zaszczytne miejsce w mojej kolekcji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ocena

Ocena całościowa jest bardzo wysoka, bo w skali od 1 do 6 daję jej właśnie szóstkę. Na wystawienie tak wysokiej oceny zaważyły przede wszystkim zestawy alternatywne, gdyż sam zestaw podstawowy oceniłbym na 4. Plusem są oczywiście nadruki zamiast nalepek, niestandardowe zastosowania konstrukcyjne i duża bawialność. Minusem nieproporcjonalność kształtu modelu głównego, ale to kwestia gustu, a o nim się nie dyskutuje. A tak w zasadzie…piękny to ten Rebel Hunter nie jest.

Obrazek
_____________
*przyłożyć – przyp.autora.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2014 10:54 przez Amal, łącznie zmieniany 1 raz.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 6897 Rebel Hunter

Post autor: jetboy »

No właśnie. Classic space mnie jara pomimo ze na dzisiejsze standardy to trochę bieda, a do późniejszych serii kosmicznych już nie ma takiego sentymentu.

Recenzja oczywiście świetna.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2014 12:00 przez jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 6897 Rebel Hunter

Post autor: tbzz »

Kolejny klasyk w kolejnej świetnej odsłonie. Żałuję, że nie posiadam go w swoich zbiorach. Po raz enty muszę napisać - z przyjemnością przeczytane! Dzięki :)
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
LePrzemo
Posty: 832
Rejestracja: 18 sty 2014 16:41
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Wrocław

Re: 6897 Rebel Hunter

Post autor: LePrzemo »

mam większość elementów tego zestawu. Był super. Bawialny na całego.
Teraz jest wśród klocków u mego siostrzeńca.

Recenzja fajna :).
Hej Kolego Klocki Lego To Zabawa Na Całego
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1308
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 6897 Rebel Hunter

Post autor: Havoc »

Zestawy space nie są i już nigdy nie będą tak fajne i klimatyczne jak te starocie. Wyczerpująca recenzja. Dobrze, że z tyłu nie ma 10 modeli alternatywnych, musiałbyś kupić masę elementów :)
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: 6897 Rebel Hunter

Post autor: Mateyo82 »

Havoc pisze:Zestawy space nie są i już nigdy nie będą tak fajne i klimatyczne jak te starocie. Wyczerpująca recenzja. Dobrze, że z tyłu nie ma 10 modeli alternatywnych, musiałbyś kupić masę elementów :)
I ja też się podpisuję w 100% pod pierwszym zdaniem. Wolę te kanciaste, kwadratowe pojazdy i statki z lat 80 i 90 ubiegłego wieku, niż te obłe królujące obecnie. Mi chyba wyobraźnia szwankuje bo z nowych zestawów linii np.: Space Police III czy Galaxy Squad nie potrafię zbudować nic sensownego. Co innego gdy do ręki wezmę garść klocków z wiekowych już Exploriens bądź Blacktron.

Co do zestawu - podoba mi się, jest ładny i przemyślany, choć SP II nie jest tak mocno wielbioną przeze mnie serią. Kupiłbym go raczej dla tych ażurowych masztów, silników i skrzydeł.
PituDitu
Posty: 68
Rejestracja: 12 sty 2014 20:32
Rok urodzenia: 1990
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki/Świat :)

Re: 6897 Rebel Hunter

Post autor: PituDitu »

Opływowe kształty, długie szyby tworzące kokpit, rakiety, odpowiednio ruchome skrzydła i lekka kanciastość - do dziś te statki cieszą się u mnie dużym powodzeniem, mało tego wyrobiły we mnie kreatywność i możliwość tworzenia modułów, jak np tu: wyjmowana klatka więzienna. Przyznam szczerze, że nieco bardziej odpowiadały mi te starsze wersje jeszcze ze Space Police I. To co się jednak nie zmienia to ogólna uniwersalność no i klimat sf jak należy. Alternatywny model (mobilna stacja więzienna?) skojarzył mi się nieodparcie z AT-ST choć dziób z przodu jest sporo za długi, przywodzący na myśl AT-AT. Niemniej, inspirację widać wyraźnie (tak samo było już przy jednym z modeli classic space oraz blacktronu).
Do czasów space police III modułowość ostała się chyba tylko przy największym statku flagowym. Mam pościg skuterem za piratem drgowym oraz nieco iwększy wahadłowiec (gdy już mieli kaski z czerwonymi szybkami) i powiem tak - fajnie to wygląda, ale dopaowanie elementów nie pozwala zbytnio na zbudowanie nic innego. No i wszędobylskie flick fire missilesy, które dawno temu powinny były odejść do lamusa, bo po prostu nie zdają testu na dłuższą metę.
A klasyk to jednak klasyki do dziś się broni. Skrzydła w pozycji ataku, więzienie włóż i lecimy!
ODPOWIEDZ