4201 Loader & Tipper

Moderator: nori

Michał_M
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2014 10:21
Rok urodzenia: 1990

4201 Loader & Tipper

Post autor: Michał_M »

Recenzja 4201: Loader and Tipper
Obrazek
Dane techniczne:
Seria: City
Temat: Mining
Liczba klocków: 139
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 2
Spis części
Cena: 39,00zł (allegro)

BrickSet
BrickLink

Mój drugi zestaw z tematyki kopalnianej, dołączy do 4200 - Mining 4x4. Tak jak poprzedni, zakupiony po mocno promocyjnej cenie, tym bardziej mile widziany ;)
Mam nadzieję że niniejsza recenzja niejako będzie korespondować z tą autorstwa kolegi Seba (4203: Excavator Transporter).

Pudełko:
Wymiary 26x19x6 cm - rozmiar, w którym występują niektóre ciężarówki z rodziny City. Można by sądzić, że za duże - czy tak jest, napiszę przy woreczkach. Akurat mój egzemplarz jest lekko podniszczony, stąd dość okazyjna cena w jakiej go nabyłem. Typowe niebieskie brzegi pudła charakterystyczne dla serii City oraz wizerunek pojazdów w akcji. Tematykę Mining poznać po scenerii: za koparką widać wjazd do kopalni, natomiast daleko na horyzoncie majaczy miasto właściwe.
Tak pudełko prezentuje się ze wszystkich stron:

Przód:
Obrazek

Tył:
Obrazek

Boki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Instrukcja:
Część 1
Obrazek
Część 2
Obrazek

Dwie niemal identyczne książeczki, pierwsza 18 stron i 20 kroków, a druga 22 strony i 23 kroki. Bez fajerwerków, prosto i na temat. Na ostatnich stronach znajdują się: w pierwszej ilustracja całej serii Mining, w drugiej spis klocków (jednak tylko tej drugiej części, nie wiedzieć czemu).
Pozwolę sobie na małą dygresję na temat dzisiejszych instrukcji. Otóż zauważyłem sporą różnicę w, z braku lepszego określenia, poziomie trudności. Instrukcje do zestawów z lat 90-tych były niekiedy wyzwaniem - pomiędzy dwoma kolejnymi krokami trzeba było się zastanowić, jaki klocek wstawić i gdzie, słowem zabawa w znajdowanie różnic między dwoma obrazkami.
W tych "dzisiejszych" budowa jest rozwlekana w niekończące się etapy. Prawie że jeden etap na dodanie jednego klocka. Czyżby teraz dzieci były mniej ogarnięte od tych sprzed 20 lat?

Woreczki:
Teraz wrócę do kwestii rozmiarów pudełka i całej reszty. Woreczki... wróć, wory są wręcz monstrualne w stosunku do tego, co zawierają. Chyba z tego powodu pudełko rozrosło się do rozmiarów ciężarówkowych. Kojarzy mi się to z kupowaniem paczki chipsów gdzie 80% objętości to powietrze.
W jednym worku można by zmieścić cały zestaw i jeszcze by miejsce zostało. A tutaj dostajemy ich dwa, oba z numerkami, a w każdym jeszcze malutki woreczek z drobnicą. Na przykład torsy i nogi minifigów były w głównym "worze", ale już główki i kaski w drobnicy. Dziwny pomysł jak na mój gust. Ot, nowoczesny dizajn. Oczywiście luzem w pudełku znajdują się naklejki.
Wygląda to wszystko tak:
Woreczek nr 1
Obrazek
i woreczkowa incepcja
Obrazek

Oraz woreczek nr 2
Obrazek
i 2a
Obrazek

Minifigurki:
Obrazek
Obrazek

Dwie, po jednej na pojazd.
Operator koparki to wesoły gość z nieco cwaniackim uśmieszkiem, kilkudniowym zarostem i blizną na twarzy. Nadrukowane na torsie robocze spodnie dobrze grają kolorystycznie z jednolitymi niebieskimi nogami. Na głowie kask górnika.
Kierowca wywrotki to zgoła inny osobnik. Zacięty wyraz twarzy i krople potu sprawiają, że minifig wygląda jak prawdziwy pracownik fizyczny - zmęczony, spocony i spracowany. Jego tors jest bogatszy niż u operatora koparki - tu na granatowej koszuli nadrukowano uprząż, a z kieszeni wystaje klucz. Jednak tym razem nie ma kontynuacji motywu na nogach, choć kolorystycznie ładnie to wygląda, jednak nogi są całkiem puste i nadruk z torsu się urywa.

Interesujące części:
Tutaj mogę się wykazać, jaki (póki co) jestem zielony w kwestii klocków i częstości ich występowania, więc z góry proszę o wyrozumiałość. Klocki, które zwróciły moją uwagę, to:
Obrazek64450 - Black Windscreen 6 x 4 x 3 1/3 Roll Cage - klatka nadwozia koparki
Obrazek92280 - Red Plate, Modified 1 x 2 with Clip on Top - takiego to jeszcze nie widziałem
Obrazek62361 - Yellow Vehicle, Mudguard 1 1/2 x 6 x 1 with Arch - ciekawe nadkole
Obrazek4080 - Yellow Vehicle, Tipper Bed 4 x 6 - naczepa wywrotki


Budowa:
Mimo wielkości pudełka i woreczków budowanie wraz z robieniem zdjęć zajęło około dwudziestu minut. Oto foty z poszczególnych etapów składania:

#1 - ładowarka (loader)
Zawartość woreczka nr 1
Obrazek
oraz woreczka-w-woreczku
Obrazek

Stan budowy po 10 krokach (połowa)
Obrazek
No i na koniec
Obrazek


#2 - wywrotka (tipper)
Zawartość woreczka nr 2
Obrazek
oraz analogicznie jak poprzednio
Obrazek
Stan budowy po 7 krokach
Obrazek
po 16 krokach
Obrazek
I na koniec
Obrazek

Gotowe pojazdy:
Obrazek
O ile w koparce klatka jest odchylana i można łatwo wsadzić tam operatora, to w koparce trzeba zdjąć dach wraz z przednią szybą. Można by było tam np. dać drzwi. Nie wiem czemu lusterka w koparce są odchylane na boki - to samo zauważyłem w zestawie 60017 Laweta. Odchylone lusterka przypominają mi skrzydła samolotu.

Pora kończyć recenzję, jeszcze kilka fot już po złożeniu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ZA:
- dwa pojazdy w jednym zestawie
- ciekawe minifigurki
- kopareczka ;) kształt i proporcje oddane naprawdę wiernie

PRZECIW:
- rozmiar opakowania i woreczków
- zbyt duża prostota instrukcji (ale to wada ogólna, nie tylko tego zestawu)
- nie wiadomo jak kierowca wsiada do kabiny wywrotki

Podsumowanie:
Zestaw jak zestaw. Gdzieś w środku swojej serii, choć fajne jest to, że dostajemy dwa pojazdy i dwa minifigi. Mimo wszystko za normalną cenę sklepową raczej bym się nie skusił (50-60zł). W moim osobistym odczuciu koparka jest dużo lepsza niż wywrotka i mogłaby stanowić osobny zestaw, który byłby najmniejszym w temacie. Niemniej jednak, jak się ma zamiar uzbierać całą kolekcję to nie można tak wybrzydzać ;)


Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że nie marudziłem za bardzo i moja pierwsza recenzja przypadnie Wam do gustu. Jak tylko dorwę kolejny zestaw (oczywiście w okazyjnej cenie), to pochwalę się kolejną recenzją ;)
Uwagi dla żółtodzioba oczywiście mile widziane.

P.S. Nie wiem, jak zrobić miniaturki jako linki do dużych zdjęć. Jak mi ktoś podpowie, to poprawię.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2014 15:48 przez Michał_M, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 4201 Loader & Tipper

Post autor: Seba »

Michał_M pisze:Uwagi dla żółtodzioba oczywiście mile widziane.
P.S. Nie wiem, jak zrobić miniaturki jako linki do dużych zdjęć. Jak mi ktoś podpowie, to poprawię.
1. miniaturki można zrobić na dwa sposoby:
a) ręcznie otwierając, każde zdjęcie np. w Paint -> Ctrl+W, zmniejszyć do wymaganego rozmiaru i zapisać jako nowy plik.
b) automatycznie: IrfanView i Batch Conversation
2. do posta wrzucasz miniaturki i pod miniaturkę podpinasz linka do większego zdjęcia (miniaturka jest linkiem do dużego zdjęcia)
3. obrabiaj zdjęcia: kadruj (wycinaj niepotrzebne fragmenty zdjęć - np. fragmenty biurka na którym leży kartonik)
a) lepiej wrzucić fotkę z internetu ładnego pudełka niż obdrapane swoje :P
4. używaj większej wartości przysłony w aparacie. Część zdjęć z Twojej recenzji jest słaba, bo w przestrzeni głębi ostrości, która jest znikoma (przysłona "f" jest jednym z trzech czynników mających wpływ na głębię ostrości) jedynie fragment pojazdu jest ostry. A przecież my, czytający recenzję chcemy widzieć jak najwięcej z zestawu, a nie jedynie "fragment", a reszty detali domyślać się z nieostrych partii zdjęć.
5. mała wartość przysłony daje krótszy czas naświetlania, ale także trzeba bardzo dobrze trafić w "cel" (czyli to co chcesz aby było ostre na zdjęciu). Niestety w ten sposób odpada kolejne kilka zdjęć z Twojej recenzji - drugi górnik jest nieostry, pierwsza instrukcja czy obaj górnicy stojący przy znaku (ostrość ustawiona na znaku). Pamiętaj, że głębia ostrości nie rozkłada się symetrycznie od płaszczyzny ostrzenia !
6. Zamiast zmiany przysłony możesz także odsunąć się od fotografowanych obiektów. Im bardziej się odsuniesz tym szersza będzie przestrzeń głębi ostrości, ale i mniej wypełniony będzie kadr tym co chcesz sfotografować. Oczywiście przy założeniu, że równolegle nie zmieniasz ogniskowej obiektywu.
7. Świadomie prześwietlaj zdjęcia. Każdy aparat balansując biel, a tym bardziej robiąc to automatycznie, dąży do uzyskania szarości. Oznacza to, że punktem odniesienia - takim teoretycznym zerem dla aparatu - jest szarość. Jeśli masz "białą" kartę jako tło i takowe chcesz aby pozostało to musisz zdjęcia prześwietlić. Wartość ekspozycji w aparacie powinna być dodatnia.
8. Mając tak cierpliwych modeli jak minifigi i ich pojazdy możesz wyłączyć lampę w swoim aparacie. Zdjęcia z lampą, a tym bardziej kierunkową, dają strasznie sztuczny efekt i wymagają zmiany temperatury barwowej w aparacie, co także zakłóca balans bieli. Dodatkowo przedmioty metalowe, plastykowe o gładkiej powierzchni dają odblaski, które ciężko przewidzieć, opanować czy później obrobić.

W moim mniemaniu dobra recenzja powinna być okraszona dobrymi zdjęciami. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to proste, nie każdy to rozumie i chce zrozumieć, ale trzeba próbować jeśli chce się być w tym dobrym. Fotografia to świetna nauczycielka praktyki. Teorię warto znać, ale jeszcze lepiej potrafić ją zastosować.

Recenzja, przez słabe zdjęcia, dużo traci. Proste zestawy powinny być pokazane w jak najlepszym świetle, aby zachęcały do przeczytania treści. Estetyka !
Michał_M
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2014 10:21
Rok urodzenia: 1990

Re: 4201 Loader & Tipper

Post autor: Michał_M »

Dziękuję za konstruktywną krytykę, widziałem od razu że moje zdjęcia nie są takie jak w innych recenzjach.
Fotografią zajmuję się i interesuję od lat, toteż teoria czy niuanse dotyczące przysłony i czasu naświetlania nie są mi obce. Jednak nie wiedziałem jak to wszystko zastosować przy zdjęciach klocków. Wydaje mi się, że wyszło moje skrzywienie z robienia "zwykłych" zdjęć makro, gdzie mała głębia ostrości jest postrzegana jako pozytyw. Winny się tłumaczy ;)

Niemniej jednak teraz już wiem co i jak. Następna recenzja na pewno będzie miała lepsze zdjęcia!
ODPOWIEDZ