60061 Airport Fire Truck

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

60061 Airport Fire Truck

Post autor: Seba »

Recenzja 60061: Airport Fire Truck

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 326szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 3 duże woreczki + 3 małe woreczki + 2 sznurki luzem (węże)
Spis części: BrickLink
Cena: 125zł (sklep stacjonarny / Bydgoszcz)

Brickset
BrickLink

Numer 3 na mojej prywatnej liście 'must have & most wanted'. Lotniskowy pojazd straży pożarnej. 8 studów szerokości, 8 kół i niebanalna bryła. Można by się spodziewać kroku 'out of the box', zobaczmy czy aby w dobrą stronę ?

Opakowanie:
Bardzo dobrze dopasowane: 35cm x 19cm, ponad 9cm wysokie. W końcu to ponad 300 klocków i 2 minifigi, więc potrzebne jest niechude opakowanie. Przecież, to drugi, co do wielkości, zestaw z serii 'Great Vehicles' 2014.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Podobnie jak w 60056 dwie książeczki. Niestety podział nie jest już taki sam jak w Tow Truck'u. Dwie instrukcje, ale trzy worki. Poza tym pierwsza instrukcja zawiera operacje dla pierwszych dwóch worków, a druga instrukcja do ostatniego, trzeciego. Dysproporcje są znaczące. Instrukcja 1 to ponad 70 stron, "okładka" z papieru kredowego, natomiast dwójka to 20 stron wykonana z o wiele gorszego jakościowo papieru. Zupełnie nie rozumiem tego posunięcia. Rozmiar także odstaje od standardowego. Tym razem niemal kształt kwadratu ... ale nie instrukcje są tu najważniejsze.
Obrazek

Worki i etykiety:
Luzem w kartonie były etykiety i dwa "węże" strażackie.
Obrazek Obrazek

Minifig:
Rodzaj męski i żeński. Nie widziałem jeszcze pani w szeregach straży pożarnej, więc miło. Nie do końca jednak jestem przekonany czy to się podoba panu strażakowi. Ma wyraźnie niepocieszoną minę, ale nie wiem co jest tego przyczyną ? Oba minifigi składamy już w pierwszym worku, ale pozostałe gadżety: butla, maska dostaniemy dopiero w trzecim worku. Dlaczego tak ?
Obrazek Obrazek

Ciekawe klocki:
Woda ... świetnie wyszła !
Obrazek 6055858: Flame 7M Shaft Ø3,2
Obrazek 6055313: Flat Tile 2X2 Round W. Hole Ø4.85
Obrazek 4278756: Middle Ring

Foty z budowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Silnik, a może pompa - montowana w tylniej częsci pojazdu.
Obrazek

Gotowy model:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

=== === === === === === ===

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ odważny krok 'out of the box' - wygląda profesjonalnie w stosunku do swojego protoplasty 7891 z 2006,
+ całość, to jedna wielka bryła, a mimo to jest wiele schowków i ruchomych elementów, które uatrakcyjniają zestaw,
+ niebanalna konstrukcja bez użycia specjalnych klocków,
+ brak jajecznicy,
+ otwierane ku górze drzwi,
+ nietypowy tył pojazdu z narzędziami - to najlepszy element pojazdu,
+ fajne koła,

PRZECIW:
- dziura na dziurze - model jest dziurawy:
a) kabina nie ma tylniej ściany,
b) z kabiny widać koła pierwszej osi,
c) cała konstrukcja niejako nałożona na "kościstą" konstrukcję. W poziomym położeniu między kołami a nadwoziem hula wiatr,
d) na dachu 6 dziur,
e) bęben z nawiniętym wężem także odsłania w tle środek pojazdu,
f) silnik/pompa także ma jeszcze dookoła sporo miejsca
,
- słaby przód, nie wygląda zbyt dobrze i jakoś osłabia całość wizualnie,
- mimo, iż jest to ponad gabarytowy pojazd, to przez dziury i słaby przód wizualnie odchudzają całość,
- armatce wodnej brakuje jakiego sterowania, uchwytu czy gałki,
- słaba, prosta konstrukcja pompy/silnika,
- mechanizm odchylania kabiny czasami zawodzi i wyskakuje z zębatki, przez co jedna część kabiny się nie domyka,

Podsumowanie:
Mimo tylu minusów nie mogę jednoznacznie napisać, że model jest zły. Jest odważnym krokiem naprzód, ale nieodważnego projektanta. Zestaw wygląda jakby mu była potrzebna jeszcze godzinka pracy w celu dorobienia kilku szczegółów, aby domknąć całość. Na kartonie wygląda masywnie, odważnie, a w rzeczywistości wydaje się kolosem na glinianych nogach. Czy 8 studów było tu potrzebne ? Jestem skłonny napisać, że tylko po to aby zmieścić dwa minifigi i pulpit w kabinie. Taka szerokość daje więcej możliwości i miejsca, ale trzeba je umiejętnie wykorzystać, a tutaj wydaje się, że właśnie tego zabrakło.
Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 107
Rejestracja: 20 lip 2013 16:07
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: bonczyk85 »

Fajny zestaw, ciekawe podejście do tematu straży pożarnej. Mimo pewnych niedociągnięć może nawet sobie kupię:). Recenzja jak zwykle pierwsza klasa.
Seba pisze: wygląda profesjonalnie w stosunku do swojego protoplasty 7891 z 2006
...oraz pra-protoplasty 6440 z 1991 r.
My sets:): http://www.brickset.com/search/?ownedBy=bonczyk85
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: Jerac »

A ja tego pra-protoplastę bardzo lubiłem. I do dzisiaj uważam że jego migające światła i syrena biją na głowę wszystko co ma zaoferowania ten nowy.
Szarnywirk
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: Seba »

Ten przykład, lotniskowych fire truck'ów świetnie ukazuje to co pisałem w poprzedniej recenzji. Jak ładnie można ewoluować kręcąc się wokół jednego tematu. To cały czas ten sam pojazd, ale za każdym razem inaczej przedstawiany. Zapewne kolejny będzie jeszcze bardziej 'hi-tech'.

Dzięki za dorzucenie 6440 - fakt, wygląda ładnie. Może właśnie w 60061 przydałoby się jakieś "migotełko" na 9V ?
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1308
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: Havoc »

Właśnie, funkcja light & sound to to czego mi brakuje w nowych zestawach.

PS koła wczepiłeś odwrotnie (spójrz jak są wczepione felgi na zdjęciu)
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: Seba »

Havoc pisze:PS koła wczepiłeś odwrotnie (spójrz jak są wczepione felgi na zdjęciu)
Słusznie ! Ale wtopa ! :P Pokonał mnie zestaw dla 5latka ... ;-)

=== EDYTA
Panie i Panowie poprawiłem foty. Wykonałem nowe (kadry starałem się zachować identyczne) i zrobiłem podmiankę na Brickshelf'ie. Raz jeszcze przepraszam za błąd, a Havoc'owi wiszę piwo ! Wstyd i pośmiewisko ! :P
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: tbzz »

Świetna recenzja. Zdjęcia jak zwykle ten sam poziom. Pierwsze zauroczenie zestawem, które miałem po fotkach promocyjnych, trochę mi przeszło przez niektóre rozwiązania. Dzięki za przybliżenie :)
Ostatnio zmieniony 04 lut 2014 20:11 przez tbzz, łącznie zmieniany 1 raz.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: solic »

Warto wspomnieć, że w tym zestawie zadebiutował nowy panel 1 x 4 x 2:
Obrazek
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=14718

Do ciekawych elementów doliczyłbym jeszcze Obrazek w kolorze czarnym.

A zestaw średni, dzielona przednia szyba strasznie razi. Ale pewnie i tak syn go dostanie przy jakiejś okazji.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1308
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: Havoc »

Seba pisze:
Havoc pisze:PS koła wczepiłeś odwrotnie (spójrz jak są wczepione felgi na zdjęciu)
Słusznie ! Ale wtopa ! :P Pokonał mnie zestaw dla 5latka ... ;-)

=== EDYTA
Panie i Panowie poprawiłem foty. Wykonałem nowe (kadry starałem się zachować identyczne) i zrobiłem podmiankę na Brickshelf'ie. Raz jeszcze przepraszam za błąd, a Havoc'owi wiszę piwo ! Wstyd i pośmiewisko ! :P
To było tylko jako ciekawostka (coś jak wyłapanie literówki) za bardzo się tym przejąłeś, żeby tak od razu foty na nowo robić. Ale dobrze, że dbasz o wysoki poziom recenzji, to się chwali :)
Awatar użytkownika
rutek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2699
Rejestracja: 15 maja 2013 07:05
Rok urodzenia: 1970
Kontakt:

Re: 60061 Airport Fire Truck

Post autor: rutek »

Recenzja świetna, zestaw fajny ...do kupienia i przebudowania. Jak dla mnie za dużo żółtego. Jestem też szczerze zdziwiony tymi szybami bo istnieją inne lepsze i sprawdzone rozwiązania.
Kupię go i przebuduję po swojemu - zbudowałem już coś takiego z myślą o umieszczeniu na moim lotnisku, ale z powodu braku odpowiednich klocków nie wygląda za dobrze.
________________________________________________________________
Nie pytaj Co ZT może zrobić dla Ciebie. Zapytaj co Ty możesz zrobić dla ZT!
BRICKSHELF FLICKR
ODPOWIEDZ