10267 Gingerbread House

Moderator: nori

Awatar użytkownika
zagiwolf
Posty: 70
Rejestracja: 17 paź 2019 13:29
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

10267 Gingerbread House

Post autor: zagiwolf »

Obrazek

Lego 10267 - Gingerbread House (Chatka z piernika)
Rok wydania: 2019
Seria: Creator Expert (Winter Village)
Ilość elementów: 1477
Cena (RRP): £84.99 / $99.99 / 89.99€/ 419.99zł

Jest to moja pierwsza recenzja na forum, zatem wszelkie sugestie mile widziane - zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię merytoryczną, bo jeśli chodzi o zdjęcia i oświetlenie nie mam jeszcze niestety odpowiedniego setupu.
Na wstępie nadmienię, iż zestaw udało mi się wygrać w pierwszym etapie konkursu #lego20brickschallenge - należało zbudować pojazd z maksymalnie 20 elementów i moja mini-lokomotywa znalazła się wśród piątki laureatów:

Obrazek

Gingerbread Man pojawił się w 11 serii minifigurek w 2013 roku. Od tamtej pory chatka z piernika ukazała się w kilku mniejszych wariantach (40337 do zgarnięcia aktualnie na stronie Lego jako gratis do zakupów), a pojawienie się większego setu było tylko kwestią czasu. Dostaliśmy go w tym roku jako kolejny zestaw z serii Winter Village:

Obrazek

Karton o wymiarach standardowych jak na tę serię: 48x28x9cm - identycznie jak w przypadku Pociągu czy Remizy. Większe kartony miały zestawy 10229, 10235 oraz stary Toy Shop 10199.
Mam wrażenie, że Lego ostatnio przykłada nieco większą wagę do swoich wydań i pudełek, zwłaszcza przy większych zestawach - świetna grafika na nowym Star Destroyerze, wydanie Falcona UCS czy Chirona. W tym przypadku grafika jest naprawdę poprawnie, tło mroźne i świąteczne. Wizualne wrażenia psuje nieco informacja o obecności w zestawie lightbricka i o załączonych bateriach. Lego czasami przemyca na pudełkach trochę humoru - tutaj mamy z tyłu ciasteczkowego pana zażywającego kąpieli w wannie!

Obrazek

Dla porównania wrzucam też zdjęcie pudełek wszystkich głównych zestawów z Winter Village poniżej - zamierzam stworzyć z nich zimową makietę:

Obrazek

1477 elementów wypada naprawdę dobrze na tle pozostałych setów sezonowych, nieco więcej było jedynie w 10229 Winter Village Cottage (który swoją drogą uważam za najlepszy zestaw z tej serii). Zazwyczaj zimowe zestawy miały w granicach 800-900 elementów więc można powiedzieć, że ten jest duży. Cena przy tej ilości klocków również wygląda nieźle - Pociąg świąteczny w tej samej cenie ma ich prawie o połowę mniej (734). Zeszłoroczna Remiza jest droższa o 10zł przy 1166 elementach. Chatka jest całkiem spora (22cm szerokość, 21cm wysokość), ale dużą ilość nabija tutaj mocno drobnica. Warto jednak przejrzeć inventory, bo pojawia się w tym zestawie sporo ciekawych elementów, dla przykładu:

Obrazek

Minifigurki: dwie - i tu mam niestety pierwszy powód do narzekania. Lego w swojej świątecznej serii nigdy nie żałowało figurek - zazwyczaj było ich sporo i często naprawdę ciekawe. W nowszym Toy Shopie jest ich aż osiem (gdzie dwójka śpiewaków to moi faworyci - w starym sklepie z zabawkami raziło mnie wykorzystanie u śpiewającego Pana torsu pilota), w Wiejskiej Chatce również osiem, w Poczcie siedem, a w tegorocznym zestawie tylko dwie - za to całkiem ciekawe i nie występują nigdzie indziej.

Zabieram się za otwieranie!
W środku mamy łącznie 10 woreczków - pięć małych ponumerowanych 1-5 oraz pięć dużych ponumerowanych 1-5 (każdy duży ma w środku jeszcze po dwa małe woreczki z drobnymi elementami). Luzem lata biała płytka bazowa 16x16.
Instrukcje mamy dwie - zabezpieczone folią, niestety niezabezpieczone kartonikiem. Jedna instrukcja bardzo malutka, druga gruba, konkretna i ze śliską okładką - 156 stron.
Do tego arkusz z trzema naklejkami:
Home Sweet Home na wycieraczkę - no tak, to jest zdecydowanie SŁODKI dom. Taki napis nabiera tu zupełnie nowego znaczenia.
Candy Lane - oznaczenie ulicy (w sumie fajnie byłoby mieszkać na Cukierkowej).
Rodzinne zdjęcie całej trójki - no właśnie, trójki. Nie wspomniałem, iż jest tu jeszcze dziecko, które niestety jest nadrukiem na tile 1x2 - no cóż, zawsze mogło być naklejką. :) Szkoda jednak, że nie dostaliśmy dziecka na wzór tego z people packa Lego City Fun in the park.

Obrazek

Obrazek

Pierwsza część instrukcji pozwala złożyć figurki i zbudować choinkę wraz ze wszystkimi dodatkami. Czyli takie trochę przystawki przed głównym daniem (chociaż w przypadku domku z PIERNIKA to raczej deser). Użyjemy do tego obu woreczków z jedynką.
Podoba mi się gwiazda na choince - no ale to po prostu kolejna choinka, pojawiała się już w Winter Village wiele razy, aczkolwiek za każdym razem inna - tak jak i latarnie. Brakuje mi natomkiast klasycznych małych i dużych drzewek-choinek w tym zestawie - niestety nie ma ani jednego, a przy budowie makiety są bardzo mile widziane.
Fajny jest wózek z ciastkowymi kołami, podoba mi się pociąg, trafne wykorzystanie precla, prezent w kształcie serca.
Po zbudowaniu wszystkiego zostaje nam trochę drobnicy z czego najciekawsze zdecydowanie jest małe serce, dwa elementy z nadrukami i czarna "wrotka":

Obrazek

Obrazek

ETAP 1

Druga instrukcja w całości poświęcona jest Chatce, a budowa podzielona jest na cztery etapy.
Pierwszy etap to woreczki z numerem 2 i przede wszystkim pieczołowite wykończenie podłoża tilami - trochę żmudne, ale efekt jest tego warty.
Rozpoczynamy również budowę dwustronnego kominka. Używamy również pierwszej naklejki na wycieraczkę. Po tym etapie budynek wygląda tak:

Obrazek
Obrazek

ETAP 2

W kolejnym etapie (woreczki z numerem 3) używamy lightbricka. Zazwyczaj podświetlał on w tej serii pomieszczenia, tym razem został użyty do podświetlenia kominka - takie rozwiązanie mieliśmy już w 10229, aczkolwiek tam można było zablokować świecący klocek tak żeby świecił permanentnie, ponieważ przycisk umieszczony był z boku budynku. Tutaj sytuacja jest nieco utrudniona, ponieważ włącznik umieszczony jest w... kominie. Rozwiązanie ciekawe, ale żeby go przyblokować trzeba trochę pokombinować na własną rękę.

Obrazek

Nie sposób nie wspomnieć tu o moich zastrzeżeniach odnośnie samego lightbricka. Brakuje w nim włącznika, dzięki któremu mógłby świecić na stałe, a niestety aby był uruchomiony trzeba przycisk podtrzymywać. Jak mniemam ma to uchronić użytkowników przed pozostawieniem go włączonego przez roztargnienie na dłuższy czas, przez co baterie szybko by się wyczerpały. Oczywiście możemy przyblokować przycisk używając własnych elementów - ja wykorzystałem ten świecący klocek przy małej modyfikacji R2-D2 10225 - nie będę tutaj wrzucał zdjęć żeby nie zaburzać świątecznego klimatu gwiezdnymi wojnami, ale możecie zobaczyć to u mnie na Instagramie - przy okazji się zareklamuję i zachęcę do obserwowania (profil jest w całości poświęcony Lego):

http://www.instagram.com/zagibricks

Bardzo spodobały mi się świeczki - wyglądają naprawdę perfekcyjnie. Meble w kuchni również wyglądają ciekawie, kinkiety także, aczkolwiek ten element wygląda bardzo delikatnie, a zapasu brak - trzeba na niego uważać

Obrazek

Obrazek

Gdy przechodzimy do woreczków z numerem 4, chatka zaczyna nabierać już kształtów i mamy ładnie wykończony parter:

Obrazek

Obrazek

ETAP 3

W tym etapie zaczynamy zabawę z dachem. Trafne użycie białych łuków, sporo kolorowych ozdobników - moim zdaniem na plus. Rozpoczynamy również prace na piętrze, zaczynając od łazienki z wanną:

Obrazek
Obrazek

Obrazek

ETAP 4

Pora na ostatni etap - i tu już muszę przyznać, że nie wytrzymałem. Po skończeniu mebli z białej czekolady przerwałem budowę i pojechałem do sklepu po białą czekoladę!

Obrazek

Jeśli ktoś jest na diecie to zalecam na ten zestaw uważać! Czekolada tak dobra, że mam ochotę napisać również jej recenzję.
Komin wznosi się do góry - naciskając parę uruchamiamy lightbrick. Ostatnie szlify to wykończenie dachu, tabliczka z ulicą Cukierkową i zestaw jest gotowy!

Obrazek

Obrazek

Wnętrze:

Obrazek

Ponownie zostaje nam trochę zapasowych elementów - mnie bardzo cieszą aż 3 klocki z nadrukiem imitującym drewno, będą bardzo przydatne do makiety.

Obrazek

A tak prezentuje się całość w pełnej okazałości:

Obrazek

PODSUMOWANIE

Chatka jest naprawdę spora i mocno dopracowana w środku, mam nadzieję że seria będzie zmierzać w tej kwestii właśnie w tę stronę. Pod względem wykończenia kojarzy mi się z 10229. Kominek z wiszącymi skarpetkami tworzy wewnątrz świąteczny klimat, detali jest naprawdę sporo - podoba mi się lampka z abażurem z waty cukrowej, łóżko z białej czekolady, wanna.
Ciężko jednak jest mi go ocenić, bo z jednej strony bardzo mi się podoba (chatka z piernika to wdzięczny temat i wygląda naprawdę urokliwie), a z drugiej nie do końca mi on pasuje do pozostałych setów z tej serii. Zestawem odbiegającym od klimatu był już wcześniej Warsztat Świętego Mikołaja. Temat równie wdzięczny (elfy, renifery, pani Mikołajowa) i taki zestaw po prostu musiał się pojawić, ale odbiega od reszty i stylistycznie i kolorystycznie. No i jeśli ktoś tworzy makietę i ceni sobie realizm, to jak wytłumaczyć pojawienie się w wiosce ciasteczkowej pary? Innymi słowy z tegorocznego zestawu jestem bardzo zadowolony, choć bardziej ucieszyłby mnie kolejny klasyczny budynek z dużą ilością figurek zaludniających wioskę.

PLUSY:
- duży budynek, dużo detali
- duża ilość elementów jak na serię Winter Village
- tylko trzy naklejki
- ciekawe figurki

MINUSY:
- odbiega nieco od klimatu klasycznej, zimowej wioski
- ciągle liczę na zmodyfikowaną wersję lightbricka z przełącznikiem
- aż trzy naklejki
- tylko dwie figurki

Może trochę za wcześnie, ale... Wesołych Świąt!
Mój tramwaj na Lego Ideas: https://ideas.lego.com/projects/ffadcc0 ... b14a161b59" target="_blank
Mój profil o Lego na Instagramie: http://www.instagram.com/klockidladoroslych" target="_blank
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 10267 Gingerbread House

Post autor: Jaskier »

Hej, dzięki za recenzję. Swego czasu pojawiały się takie teksty na temat każdego z zestawu serii, ale z tradycja ta umarła. Twój jest naprawdę dopracowany.

Aha - gratulacje wygrania konkursu. ;)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 10267 Gingerbread House

Post autor: jetboy »

Wow! Świetna recenzja w najlepszym stylu!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
zagiwolf
Posty: 70
Rejestracja: 17 paź 2019 13:29
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 10267 Gingerbread House

Post autor: zagiwolf »

@Jaskier - dzięki! Może uda mi się nieco przywrócić tradycję, bo cztery zestawy z tej serii mam jeszcze zamknięte w pudełkach (a z tego co widzę recenzowany był tylko jeden z nich).
@jetboy - dziękuję! Nie jestem zadowolony ze zdjęć, będę musiał nad tym popracować - chciałem zdążyć z publikacją na Mikołajki więc nie odkładałem budowy na kolejny dzień z lepszym światłem (no i przyznam też, że po prostu nie mogłem się doczekać, bo byłem ciekawy jak chatka będzie się prezentować).
Mój tramwaj na Lego Ideas: https://ideas.lego.com/projects/ffadcc0 ... b14a161b59" target="_blank
Mój profil o Lego na Instagramie: http://www.instagram.com/klockidladoroslych" target="_blank
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 390
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 10267 Gingerbread House

Post autor: romkoo »

Fajna recenzja, tak jak nie byłem przekonany do tego zestawu to zaczęły mnie nachodzić wątpliwości, a może jednak kupić??
Awatar użytkownika
zagiwolf
Posty: 70
Rejestracja: 17 paź 2019 13:29
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 10267 Gingerbread House

Post autor: zagiwolf »

romkoo pisze:Fajna recenzja, tak jak nie byłem przekonany do tego zestawu to zaczęły mnie nachodzić wątpliwości, a może jednak kupić??
Powiem Ci, że też nie byłem przekonany, a finalnie okazało się, że coraz bardziej mi się podoba.
Mój tramwaj na Lego Ideas: https://ideas.lego.com/projects/ffadcc0 ... b14a161b59" target="_blank
Mój profil o Lego na Instagramie: http://www.instagram.com/klockidladoroslych" target="_blank
ODPOWIEDZ