42079 Heavy Duty Forklift

Moderator: nori

Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: M_longer »

Obrazek
Recenzja 42079 Heavy Duty Forklift

Dane techniczne

Seria: Technic
Rok premiery: 2018
Liczba klocków: 592
Spis części: Bricklink

Cena: MSRP: / $69.99 , Polskie sklepy: 230 PLN, Allegro: ok. 200 PLN

Przed Państwem najmniejszy (fajne czasy nastały, kiedy najmniejszym jest zestaw mający prawie 600 klocków) zestaw Technic na drugą połowę roku 2018.

Jest to wózek widłowy, a raczej klockowa interpretacja cięższych wersji (jak sama nazwa wskazuje Heavy duty), bo z takimi małymi magazynowymi ma mało wspólnego (paleta jest chyba dla zmyłki).

Nie jest to pierwszy wózek w widłowy w serii Technic, począwszy od roku 1977 i zestawu 850 kilka wózków w różnych skalach i różnej funkcjonalności się przewinęło.

Obrazek

Ze wszystkich poprzednich wózków opisywanemu dzisiaj zestawowi najbliżej do 8416, który miał identycznie rozwiązany mechanizm podnoszenia (czyli listwy zębate i linki), a nawet był nieco lepszy, bo miał korbkę do podnoszenia i skręcał kołami przy użyciu koguta (o tym dlaczego na to zwracam uwagę niżej).

[Obrazek

Wracając do 42079:

Opakowanie i instrukcja

Pudełko o wymiarach 38x25x9,5cm, wypełnione mniej więcej w 2/3 (instrukcje dużo zajmują).

Na przodzie standardowo model główny, po bokach informacje i zdjęcie felgi w skali 1:1, z tyłu pokaz możliwości modeli A i B:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie ma natomiast nigdzie informacji o tym że instrukcję do modelu alternatywnego należy ściągnąć z internetu, bo...

Obrazek

... obie instrukcje są w zestawie. Cóż za brak poszanowania dla środowiska naturalnego :D

W środku jak zwykle sugestia żeby mierzyć klocki, reklamy, pokaz możliwości modeli, reklamy, spis części i reklamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, w przeciwieństwie do ubiegłorocznych zestawów (instrukcja i naklejki zapakowane razem do worka), tutaj instrukcje były luzem. Tak samo jak arkusz naklejek, który latał sobie obok nich w pudełku. Minus za takie pakowanie.

Obrazek

Klocki

Klocki zapakowane w 8 woreczków, do tego 4 opony luzem. Ciekawostką jest to, że jeden panel Dark Blue (#2) był zapakowany w innym woreczku niż pozostałe.

W zestawie dostajemy okrągłe zero klocków w nowych kolorach. Co nie zmienia faktu, że kilka ciekawostek jest:

Obrazek

Klocki w Dark Blue:
3x liftarm L 3x5
7x liftarm 11
1x panel #21
1x panel #22
1x panel #1
1x panel #2
1x panel #5
1x panel #6

Rack 14L + obudowa w LBG:

Obrazek
Obrazek

Blue, Technic, Pin with Friction Ridges Lengthwise and Pin Hole, sztuk 2:
Obrazek

Czarna ramka 5x7, sztuk dwie:
Obrazek

LBG, Technic, Panel Curved 3 x 6 x 3, sztuke jeden:
Obrazek

LBG, Technic, Axle Connector 3L, sztuk 5:
Obrazek

Ślimak do beveli:
Obrazek

I dwie białe połówki cylindrów:
Obrazek

No to skoro omówiliśmy klocki, pora coś z nich zbudować. Tak więc:

Obrazek

Modele

Model główny to wózek widłowy, budowany modułowo i całkiem przyjemnie (praktycznie zero szans żeby coś pomylić).

Budowę zaczynamy od kawałka masztu wraz z podstawą na zawiasie:

Obrazek

Potem przednia oś:

Obrazek

I tylna:

Obrazek

Zwróćcie uwagę na niesamowicie skomplikowany mechanizm skrętu, ten szary liftarm i czarny connector to cały mechanizm skrętu (który działa na odwrót, ale o tym później)

Następnie łączymy wszystko wstępnie:

Obrazek
Wygląda to nieco jak podstawa wyrzutni rakiet?

Oczekując na przekładnię:

Obrazek

Obrazek

Kolejny etap to dźwignia mechanizmu przechylania masztu:

Obrazek

Obrazek

Łączymy wszystko razem i dodajemy silnik (całe dwa cylindry, szał na sali)

Obrazek

Obrazek

Pora pogrzebać trochę przy kabinie. Odpowiednio siedzenie, kierownica i dach:

Obrazek

Obrazek
To jest stanowisko operatora dla operatora bez nóg.

Obrazek

Skoro mamy główną część ramy za sobą, pora go upiększyć z zewnątrz:
Dodajemy panele i nadkola z prawej:

Obrazek

I lewej strony:

Obrazek
Zwróćcie uwagę na dźwignie po obu stronach, służą do pochylania masztu.

Dodajemy koguta, koła i bierzemy się za maszt:

Obrazek

Jest to drugi zestaw, który wykorzystuje ślimaka bezpośrednio do przesuwania racka:

Obrazek

Montujemy to do podstawy masztu:

Obrazek

Ostatnim elementem są widły:

Obrazek

W sumie to została jeszcze paleta:

Obrazek

Koniec procesu budowy. Więc co właściwie zbudowaliśmy?

Obrazek

Zapomniałbym dodać, że rurę wydechową, odpowiedzialną za skręt kołami dodajemy na samiutkim końcu (nie dadzą się pobawić w czasie budowy, nieładnie).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak dla mnie jest to dosyć luźna interpretacja cięższych wózków widłowych, na dużych kołach i mocnym masztem. No, prawie, bo brakuje mu bliźniaków z przodu. I szerokiego masztu. I podwójnego rzędu sznurka. I... mimo to działa.

Obrazek

Obrazek

Gotowy model wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całkiem ciekawe połączenie kolorów, Dark Blue jest nowym kolorem w linii Technic, może się przyjmie. Bardzo podoba mi się kształt tylnej przeciwwagi.

Obrazek

A co potrafi? Skręcać, ruszać cylindrami, pochylać masz i podnosić widły; Tak więc po kolei:

Praktycznie wszystkie mechanizmy są w osi pojazdu:

Obrazek

Obrazek

Układ skrętu jest prosty do bólu (a jednak mimo to udało się go skopać). Raz; działa odwrotnie, tzn. gdy kręci się kominem w prawo, wózek jedzie w lewo. Dwa; w przeważającej większości zestawów, które miały koguta na dachu służył on do skręcania kołami. Tutaj tego niestety nie ma (kogut służy do podnoszenia wideł) i jest to nieco irytujące podczas zabawy, bo przyzwyczajenia robią swoje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A skoro już o kogucie mowa:

Obrazek

4 koła zębate, dwa kardany i mamy napęd dla ślimaka, który przesuwa listwę wewnątrz masztu. Do tego sznurek i kompletny mechanizm podnoszenia wygląda tak:

Obrazek

Bardzo słaba wysokość podnoszenia, w górnym położeniu widły dosięgają połowy masztu i ledwo wystają ponad kabinę. Wspomniany wcześniej 8416 podnosił widły do samej góry, kwestia lepszej konstrukcji masztu. Szkoda.

Obrazek

Obrazek

Mechanizm pochylania jest bardzo prosty, to kilka liftarmów połączonych razem i poruszanych przez dźwignie znajdujące się po obu stronach kabiny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak mimo prostoty sprawuje się bardzo dobrze, z pozycji zablokowanej prędzej połamie się klocki niż opuści maszt.

Na koniec został silnik. Dwucylindrowy, o dziwo napędzany przez dyferencjał, a nie jedno koło, jak to miało miejsce w tym nieszczęsnym 42049.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model B

Mała ciężarówka holownicza. I przy okazji jeden z najlepiej wyglądających modeli B w ostatnich latach. Jak wspominałem wyżej, instrukcja jest w formie drukowanej:

Obrazek

Zaczynamy budowę i... na dzień dobry kwiatek:

Obrazek

Zaczynam się zastanawiać jakim cudem przepuszczono takiego babola. Ale nie przeszkadza to w budowie:

Obrazek

Obrazek

Atrapa silnika:

Obrazek

Mocujemy ją w ramie:

Obrazek

Następnie budujemy maskę, siedzenia i kierownicę. Ciekawe jest to, że w modelu A siedzenie to jeden klocek, a tutaj mamy nawet możliwość regulacji oparcia:

Obrazek

Obrazek

Kolejne moduły to tył ramy, wysięgnik, do tego kilka elementów karoserii:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Montujemy to na podwoziu:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze kilka klocków, takich jak panele i tylna belka ze światłami:

Obrazek

Obrazek

Przedni zderzak:

Obrazek

Gotowy model powinien przypominać to:

Obrazek
1985 Ford tow truck by Wntagh Auto Body, on Flickr

I prezentuje się tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ma całe trzy funkcje; skręcane koła (tym razem zgodnie z tradycją, kogutem na dachu), działająca atrapę silnika oraz wysięgnik (o nim niżej).

Obrazek

Obrazek

Elementy karoserii otwierają się. Chociaż maska i tak ma otwór na silnik, więc w sumie mogłaby się nie otwierać :)

Obrazek

Obrazek

Sam wysięgnik to bardzo ciekawie rozwiązany problem pod tytułem "jak w zestawie bez sznurka zrobić wyciągarkę" (tak, to jest sznurek, ale zakończony studami).

Obrazek

Otóż działa to następująco:
Ramię w pozycji złożonej ma hak w górze:

Obrazek

A po przesunięciu ręką tej ramki z przymocowanym sznurkiem, ramię się rozsuwa i opada jednocześnie:

Obrazek

Sam hak wygląda tak:

Obrazek

Elementy pozostałe po budowie (nie ma ich zbyt wiele, doceniam, chociaż paleta pozostała nieruszona):

Obrazek

Tak na szybko dodałem kilka klocków z tych pozostałości i mamy daszek ze światłami:

Obrazek

Jak widać funkcje proste i mało skomplikowane, ale model nadrabia wyglądem.
Biorąc pod uwagę to, jak w ostatnich latach wyglądały niektóre modele B w zestawach Technic (lemiesz w 42054, przerobienie wyłącznie wieży na młotek w 42082), naprawdę doceniam to jak ten holownik wygląda.
Bez problemu mógłby być osobnym zestawem, a to "tylko" model alternatywny.
Tak czy inaczej polecam go zbudować :)

Podsumowanie
I co ja mam tutaj napisać tym razem? Bardzo dobrze zbudowany model, z nieco kulejącymi funkcjami (kogut), które jednak nie przeszkadzają tak naprawdę w zabawie. Model B mniej funkcjonalny, ale bardzo dobrze wyglądający. Ogólnie polecam, bo mi się podoba. O!

Za
  • Wózek widłowy!
  • Holownik!
  • 4 funkcje w stosunkowo małym modelu
  • kilka przydatnych elementów
  • holownik wygląda świetnie
Przeciw
  • Kogut nie służy do skręcania
  • Widły podnoszą się do połowy masztu
  • Brak bliźniaków z przodu.
  • Model B ma błąd w instrukcji
A tak by wyglądał, jakby dorzucono do zestawu kilka klocków i dwa koła więcej:

Obrazek
Obrazek

Porównanie wielkości z Anthemem:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 lip 2018 21:33 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: SERVATOR »

Za fotkę zestawu 850, który był jednym z dwóch (obok 851) jakie miałem w całym swoim dziecięcym życiu już masz za recenzję gigantyczny plus. :)
Całość recenzji, jak zwykle w Twoim przypadku bez najmniejszego zarzutu. Jest w niej wszystko co potrzeba o zestawie wiedzieć, dobre zdjęcia, fotki z etapów budowy, merytoryczna ocena i elegancki język. Po prostu Twoje recenzje przyjemnie się czyta. :)
A zestaw, jak dla mnie jest taki sobie. Po prostu mi się nie podoba, zwłaszcza ten długi tył. Twoja podrasowana wersja jest zdecydowanie ładniejsza.
Mam nadzieję, że zapezentujesz nam też model B.
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:Mam nadzieję, że zapezentujesz nam też model B.
Tak, właśnie zaczynam demontaż widlaka.
Awatar użytkownika
Bricksley
Posty: 78
Rejestracja: 24 lip 2013 18:49
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: Bricksley »

SERVATOR pisze:Po prostu mi się nie podoba, zwłaszcza ten długi tył. Twoja podrasowana wersja jest zdecydowanie ładniejsza.
No tak, zwłaszcza że prawdziwe podnośniki (te do dużych ciężarów) też tak wyglądają ;) Ale za bliźniaki z przodu +, dodają więcej realizmu.
Pozdrawiam, Bricksley :)
Facebook Flickr YouTube
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: Jaskier »

Ten szary krótki ślimak to jest jakiś niespotyk?

Namierzyłem ostatnio jednego w sklepie i chyba by mi pasował jako detal do modelu i nie wiem, czy go muszę szybko kupić, żeby mi ktoś nie zwinął.
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: M_longer »

Jaskier pisze:Ten szary krótki ślimak to jest jakiś niespotyk?
4 zestawy (póki co):
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... ge?P=27938" target="_blank
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: jetboy »

Znakomita recenzja. Czekam jeszcze na model B, bo modele alternatywne w Technic ostatnio bardziej mi się podobaja niż modele A.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: M_longer »

Dodałem opis modelu alternatywnego:

Obrazek
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: Kris Kelvin »

Dzięki Longer. Świetna recenzja.
Zgodnie z obietnicą - nie czytałem.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42079 Heavy Duty Forklift

Post autor: M_longer »

Kris Kelvin pisze:Dzięki Longer. Świetna recenzja.
Zgodnie z obietnicą - nie czytałem.
Jestem zaszczycony tym, że w ogóle tu zajrzałeś :)
ODPOWIEDZ