21313 Ship in a Bottle

Moderator: Allemov

Rok urodzenia: 1982

21313 Ship in a Bottle

Postprzez Sariel » 13 lut 2018 12:18

Recenzja zestawu 21313 Ship in a Bottle

Obrazek

Dane techniczne
Seria: Ideas
Rok premiery: 2018
Liczba klocków: 962
Katalogi: Brickset, Bricklink
Cena: $69.99;, S@H: 329,99 PLN, Allegro: od ok. 370 PLN wzwyż
Oryginalny projekt Ideas: https://ideas.lego.com/projects/eca1b08 ... 2580e1dce2

Najnowszy zestaw z serii Ideas, budzący spore kontrowersje z uwagi na duże różnice względem oryginalnego projektu. Ale po kolei. Zestaw składa się z trzech części: statku, butelki i podstawki na butelkę. Sam statek jest malutki, dość zgrabny i z ciekawymi kolorami, i wygląda nawet nieźle dopóki nie porównamy go z wersją z Ideas:

Obrazek

LEGO wzięło ten modelik, będący prawdziwym dziełem sztuki, i zaserwowało nam wersję całkowicie, za przeproszeniem, wykastrowaną: statek z zestawu jest mały, uproszczony i dość pokraczny, bo w porównaniu z oryginałem widać jak nienaturalnie skrócono maszty. Zniknęło olinowanie, zniknęła większość dział i masztów, za to z grubsza zachowano formę żagli. Dziwi mnie czemu zrezygnowano z genialnych dymków przy działach oryginału, bo dało się je przenieść - być może statek który strzela to za dużo agresji jak na standardy LEGO.

Butelka również jest sporo mniejsza niż w oryginale, chociaż to akurat mogło wyjść na plus ze względu na mniejszą ilość elementów trans-clear, a co za tym idzie: mniej widocznych połączeń między nimi. Szkoda tylko, że butelka nie stoi na krawędzi, jak w oryginalnym projekcie, bo i wygląda to moim zdaniem fajniej, i pozwala na wyższy statek. Tu wychodzi jeden z problemów 21313: statek zbudowany jest na styk pod wysokość butelki. A przynajmniej tak pokazuje instrukcja, ja natomiast, mimo wciskania masztów w pokład tak że prawie się połamały, miałem duży problem żeby wszystko się zamknęło w butelce. Skończyło się lekkim ugięciem tylnego masztu, tak żeby wszedł pod "szew" między panelami na górze butelki. Gdyby tylko statek był o płytkę niższy, problemu by nie było. Dodatkowym mankamentem masztów jest użycie kafelków 1x1 z cienkim klipsem, który to klips ma powszechnie znaną tendencję do łamania się. Mi jeden się ułamał w trakcie montażu, a że w zestawie nie ma zapasowego, musiałem - piszę to ze wstydem - poratować się klejem. Dodatkowo przy budowie statku momentami ciężko w instrukcji rozróżnić elementy dark orange, reddish brown i dark brown. Statek dość łatwo można wyjąć ze złożonej butelki, i pobawić się nim, chociaż - tradycyjnie - nie pływa na wodzie.

Wracając do butelki: ma ona puste wnętrze ze statkiem przypiętym do ścianki na stałe, szyjkę która nie łączy się z wnętrzem (butelka z marzeń AA), a w niej wielki korek z kaflem udającym woskową pieczęć, który to korek niestety nie da się wyjąć bez demontażu szyjki. Widoczne połączenia między panelami można ignorować lub nie, faktem jest że nieco psują wygląd całości, a w tych dwóch najgrubszych wokół butelki są nawet dziury. Chociaż te akurat połączenia mają funkcję: pasują między uchwyty podstawki tak, że butelka siedzi pewnie w miejscu i nie zjeżdża nawet jeśli mocno przechylimy podstawkę. Najgorzej zdecydowanie wygląda denko butelki, zbudowane straszną drobnicą i wyglądające jak tłuczone szkło. LEGO nie zdecydowało się wprowadzić ani jednego nowego elementu w trans clear na potrzeby zestawu, a szkoda, bo jakiś np. okrągły panel pośrodku denka wyglądałby zdecydowanie bardziej jak denko prawdziwej butelki niż te dwa prostokąty. Ciekawym pomysłem jest dodanie "wody" w postaci 284 (+1 jednego zapasowego, och dzięki Ci LEGO za myślenie o nas) groszków trans-light-blue, wygląda to nieźle i dodaje całości uroku, chociaż zastanawiam się czy groszki w kilku odcieniach niebieskiego nie wyglądałyby bardziej przekonująco.

Najbardziej przypadła mi do gustu podstawka, utrzymana w przyjemnej kolorystyce, z kompasem którym można zakręcić i dwoma globusami które można obrócić np. żeby widzieć dwie różne półkule. Podstawka jest ładna, solidna, ciekawie zbudowana, i przede wszystkim pewnie trzyma butelkę.

Na koniec: rozczarowała mnie instrukcja. Przyzwyczaiłem się do wypasionych instrukcji z serii Ideas, np. ta od Saturna V ma osiem stron wprowadzenia opisujących całą historię lądowania na księżycu, budowę rakiety, co, gdzie, kto, jak i dlaczego. Instrukcja 21313 ma wprowadzenia całe dwie strony: biografię autora oryginalnego projektu i biografię projektantów LEGO. Przy dość słonej cenie zestawu wypada to słabo i tandetnie - ja np. chętnie przeczytałbym jaki konkretnie statek zainspirował model, albo w ogóle skąd wziął się pomysł umieszczania modeli statków w butelkach.

Jeśli jesteście w stanie przełknąć jak wiele LEGO wycięło z oryginału, pozostaje kwestia ceny. 70 dolców za zestaw z 962 elementami brzmi dość rozsądnie, ale jeśli odejmiemy te 285 groszków które według BL nie mogą w żaden sposób być warte więcej jak $2, to nagle dostajemy 677 części za circa 68 dolarów. Średnia skacze więc do ok. 10 centów za klocek, a to już naprawdę słono jak na zestaw bez żadnych fikuśnych części. Ledwie o centa mniej niż w takim np. Porsche 42056, i naprawdę ciężko taką cenę wytłumaczyć.

Podsumowując:
Za:
- świetny zestaw na półkę dla każdego, nie tylko fana LEGO; dobry materiał na prezent
- dobre źródło nowych części i części w nowych kolorach
- ciekawa budowa z interesującymi technikami budowania; do tego zestaw buduje się zaskakująco szybko bo prawie 1/3 części po prostu wrzuca się do butelki zamiast budować
- ogólnie ładny wygląd, ciekawe kolory z dużą liczbą detali, szczególnie w podstawce
- ładne pudełko

Przeciw:
- zestaw wyłącznie na półkę, z zerową bawialnością
- statek w ogóle się nie umywa do znakomitego statku z oryginalnego projektu
- butelka kłuje w oczy widocznymi łączeniami między klockami
- budowa masztów i wciśnięcie ich w butelkę może nastręczać problemów
- instrukcja wypada biednie w porównaniu z innymi zestawami Ideas (zaledwie 2 strony wprowadzenia)
- dość wysoka cena jak na to co zestaw zawiera

Film:

tripeman

Re: 21313 Ship in a Bottle

Postprzez Szczepan » 13 lut 2018 13:48

No cóż, każdy wie, że LEGO skończyło się na "Kill 'Em All".

Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Rok urodzenia: 1976

Postprzez Kris Kelvin » 13 lut 2018 15:21

Szczepan napisał(a):No cóż, każdy wie, że LEGO skończyło się na "Kill 'Em All".

Nie wszyscy. Są tutaj jeszcze niedobitki, które bronią tej "firmy" :D

Początkowo mi się nawet ten zestaw podobał. Z czasem coraz mniej i mniej.
Moich 300 zł nie dostaną!
Jak ja cię dzieciak rozumiem, hej, usłysz mnie Khamûl mordo,
raz chciałem zrobić replikę Lothlórien, co wyszło? Wyszedł mi Mordor.

Moderator forum Zbudujmy.to

Postprzez Havoc » 13 lut 2018 15:45

Fajny pomysł na zestaw. Podstawka fajna, butelka też. Ale statek jest tak beznadziejny, że psuje całą resztę.
IN DARKNESS I SHALL BE LIGHT, IN TIMES OF DOUBT I SHALL KEEP FAITH
IN THROWS OF RAGE I SHALL HONE MY CRAFT, IN VENGEANCE I SHALL HAVE NO MERCY
IN THE MIDST OF BATTLE I SHALL HAVE NO FEAR, IN THE FACE OF DEATH I SHALL HAVE NO REMORSE
MOC BRICKSHELF FLICKR

Rok urodzenia: 1979

Postprzez nori » 14 lut 2018 07:31

Zestaw był na mojej liście zakupowej, ale jak zobaczyłem cenę, a do tego "poprzydzenie" stateczku, to jednak sobie odpuściłem. Natomiast reszta jak najbardziej na plus: butelka wygląda fajnie, korek jest rewelacyjny, podstawka także zrobiona została ze smakiem. Tylko ten stateczek...
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek

Lego Ambasador
Rok urodzenia: 1973

Postprzez jetboy » 14 lut 2018 08:36

nori napisał(a):Zestaw był na mojej liście zakupowej, ale jak zobaczyłem cenę, a do tego "poprzydzenie" stateczku, to jednak sobie odpuściłem. Natomiast reszta jak najbardziej na plus: butelka wygląda fajnie, korek jest rewelacyjny, podstawka także zrobiona została ze smakiem. Tylko ten stateczek...

stateczek jest całkiem spoko, ale zawsze można do tej butelki wstawić coś własnego.

I to oczym zapominacie to że oryginalny model to nie jest statek w butelce tylko w baniaku do pędzenia bimbru.

Rok urodzenia: 1989

Postprzez Marzyciel » 14 lut 2018 12:02

Można wyciągnąć z butelki stateczek i wsadzić do niej kawałek papieru.Będzie się miało list w butelce :)

Powrót do Recenzje