MTZ-82.1 & Autosan D-732

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 63
Rejestracja: 22 sty 2016 22:02
Rok urodzenia: 1993
Lokalizacja: Osięciny

MTZ-82.1 & Autosan D-732

Post autor: Jakeof »

Obrazek


MTZ-82.1 z przyczepą Autosan D-732, a w zasadzie z dwoma przyczepami, w innym kolorze i konfiguracji burt. MTZ-82 to starszy brak mojego poprzedniego traktorka, MTZ-52. Mają wiele podobieństw, toteż wiele rzeczy, takich jak np. maska albo przedni most po prostu skopiowałem. Jednakże jest też wiele różnic, i to o nich myślę warto napisać. Pierwszą i w zasadzie największą różnicą jest kabina - o wiele większa, kanciasta. Za wszelką cenę chciałem aby była przeszkolna, nie chciałem używać flexów, i to mi się udało. Sporym wyzwaniem były lusterka, ale ostatecznie cieszę się z rozwiązania, jakie znalazłem. Łączy je z kabiną ludzikowa łapka, która trzyma lusterko i wystający z ramy okna dzyndzel. I to trzyma dość mocno :) Tylne górne światła też są wciśnięte w te dzyndzle. Można powiedzieć, że gdyby nie dzyndzle, to traktor pewnie by nie powstał :) Inaczej zbudowane są też przednie światła, no i w MTZ-82 są z przodu błotniki (zbudowane z kiełbasek, to pomysł zaczerpnięty od Karwika z Jego Ursusa C-360). Te małe kiełbaski idealnie się do tego nadają w tej skali. Możnaby też wygiąć flexa, ale kiełbaski wyglądają lepiej.


Obrazek


Kilka słów o przyczepach. Jest to Autosan model D-732. Zbudowana na tej samej zasadzie co moja poprzednia przyczepa, Autosan D-44, czyli studami do dołu. Jest tyle wersji tych przyczep, w tylu różnych kolorach, że postanowiłem zbudować dwie sztuki, w innym kolorze. Jasnozielona ma też jak widać inny kształt burt z przodu i z tyłu.


Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


MTZ-82.1 ze swoim starszym bratem:


Obrazek



Postanowiłem także skorzystać z sugestii kilku forumowiczów, i przerobiłem DT-75. Dorobiłem mu grill z przodu, umożliwił mi to nowy brick z dwoma studami (nr 26604). Zmieniłem także w obydwu deciakach przednie koła, i poprawiłem kilka pomniejszych detali. Teraz jestem z nich w 99% zadowolony. Tez jeden procent zostawiam sobie na wypadek pojawienia się jakiegoś nowego klocka, który umożliwi wpadnięcie na jakiś rewolucyjny pomysł:) Poprawionych Deciaków nigdy wcześniej na forum jeszcze nie pokazywałem, więc korzystam z okazji.


Obrazek

Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


To wszystko, dziękuję za uwagę i zapraszam do dzielenia się uwagami ;)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: MTZ-82.1 & Autosan D-732

Post autor: Jaskier »

Nie znam się na traktorach, ale te na gąsienicach są naprawdę urokliwe.
Planuję przerabiać część swoich maszyn z WH40k i chciałbym z nimi pójść bardziej w takim stylu.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: MTZ-82.1 & Autosan D-732

Post autor: Thietmaier »

Bardzo ładny model! Rozpoznawalny od razu i schludnie zbudowany. Podoba mi się.

Przyczepy też są świetnie zbudowane, aczkolwiek nie wiem czy skrzynia nie jest za wysoko osadzona względem osi o 1 płytkę. Szczególnie rzuca się to w oczy w przypadku szarej wersji. W rzeczywistości one są co prawda dosyć wysoko zawieszone, jednakże w klockowej wersji coś mi zgrzyta.
Nie wiem czy nie podkradnę tej koncepcji na przyczepę dla swojego użytku, a prawie na pewno skorzystam z patentu na koła - nie pomyślałem nigdy o tej kombinacji :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 63
Rejestracja: 22 sty 2016 22:02
Rok urodzenia: 1993
Lokalizacja: Osięciny

Re: MTZ-82.1 & Autosan D-732

Post autor: Jakeof »

Thietmaier pisze:Przyczepy też są świetnie zbudowane, aczkolwiek nie wiem czy skrzynia nie jest za wysoko osadzona względem osi o 1 płytkę. Szczególnie rzuca się to w oczy w przypadku szarej wersji. W rzeczywistości one są co prawda dosyć wysoko zawieszone, jednakże w klockowej wersji coś mi zgrzyta.
Przejrzałem mnóstwo zdjęć tych przyczep, praktycznie wszystkie modele Autosana. D-732 są właśnie takie wysokie, te małe koła też potęgują to wrażenie. Gdybym obniżył całość o płytkę to wyglądałaby jak model D46. Może teraz jest lekko przerysowana, ale wolę takie przerysowanie, niż gdyby miała być za niska, i wyglądać jak wspomniana D46. Można powiedzieć że zostawiłem sobie pewną furtkę, bo kto wie, może D46 też kiedyś zbuduję ;)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: MTZ-82.1 & Autosan D-732

Post autor: Thietmaier »

Możliwe, że w głowie siedzi mi bardziej model D46 i stąd odnoszę takie wrażenie. Albo to przez wysokie burty. Moje czepialstwo jest nieistotne, bo wyszły Ci znakomicie tak czy siak :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Agro_FilQ__
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2019 19:11
Rok urodzenia: 2005

Re: MTZ-82.1 & Autosan D-732

Post autor: Agro_FilQ__ »

Super! Jak żeś przyczepił te koła do flexów w d44? Pięknie wyglada i chyba sobie spróbuję zbudować:) no i pewnie też mtz-a 80:D
Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 63
Rejestracja: 22 sty 2016 22:02
Rok urodzenia: 1993
Lokalizacja: Osięciny

Re: MTZ-82.1 & Autosan D-732

Post autor: Jakeof »

W D44 felga jest zrobiona z round plate'ów 2 x 2 i okrągłych kafli 2 x 2 z dziurą w środku (nr 15535), flex przechodzi przez środek, ot cała filozofia :)
ODPOWIEDZ