[MOC] Łazik z filmu Marsjanin

samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

[MOC] Łazik z filmu Marsjanin

Post autor: samolot »

https://youtu.be/dIsbAvWqrmE" target="_blank


Kiedy parę lat temu oglądałem film Marsjanin z Mattem Damonem jego marsjański pojazd zwrócił moją uwagę. Jednak wówczas nie udało mi się go zbudować, kabina wydała mi się niemożliwa do odwzorowania w technicowej materii. Poza tym, w sieci było bardzo niewiele materiałów na temat tej konstrukcji.

Obrazek Obrazek Obrazek

Kilka lat później podczas wakacji w Jordanii zobaczyłem w muzeum w Ammanie oryginalny pojazd. Zrobiłem dużo zdjęć detali i postanowiłem, że spróbuję jeszcze raz. Po powrocie z wakacji wpadłem na pomysł jak zabudować motory w kołach. Wiedziałem że będę musiał zbudować felgi samodzielnie z dostępnych klocków.
Do napędu wybrałem PF L motor bo jest najlepszy jako element konstrukcyjny, ma dużo dziur do których można przypiąć liftarmy. Na okrągłe panele których użyłem da się naciągnąć opony od power pullera.
Największym problemem było dopięcie round plateów od zewnętrznej strony koła. Połączenie było dobre do jazdy na wprost ale po kilku zakrętach się rozczepiało. Więc dodałem kilka naklejek na brzegu felgi, i teraz pracuje doskonale. Przy okazji powstał model który trzyma się kupy dzięki naklejkom hi hi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pojazd odwzorowuje proporcje oryginału jeśli chodzi o długość i wysokość jest tylko szerszy o ok dwa study ale to za sprawą opon które są proporcjonalnie szersze od oryginalnych.
Starałem się odtworzyć wszystkie funkcje oryginalnego pojazdu. Posiada dwie funkcje mechaniczne, wyciągarkę i obrót dźwigu. Oraz pneumatycznie sterowane drzwi i dźwigu w pionie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

4 x PF L napęd w kołach
1x PF L napęd kompresora
1x PF M sterowanie
1x PF M napęd wyciągarki i obrót dźwigu poprzez skrzynię rozdzielczą

waga 2.77 kg
długość 50 cm
szerokość 33 cm
wysokość 21 cm
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Łazik z filmu Marsjanin

Post autor: jetboy »

Nie moglem sie doczekac aż wrzucisz tutaj. Znkomity patent z tymi kołami. Spodziewam sie ze dIala tak sobie, ale sako rozwiazanie genialne. No i calosc wyglada znakomicie! Brawo!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
ODPOWIEDZ