[MOC] Krampe Big Body 550

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

[MOC] Krampe Big Body 550

Post autor: eric trax »

Dzisiaj będzie skromnie :)

Od długiego już czasu chodziła za mną chęć zbudowania przyczepy rolniczej w skali 1:17. Nie posiadałem takiej w swoich zbiorach więc potrzeba była tym większa. Na początku celowałem w klasyczne dwuosiowe konstrukcje wyposażone w Mkę i małe siłowniki do wywracania skrzyni na boki. Kiedy jednak powstały ciągniki Hen Holland i Fendt trzeba było zrewidować nieco plany.

Obrazek

Miało być to coś czym będzie można operować bezpośrednio z ciągnika. Jako, że w tym przypadku dostępny był tylko WOM najlepszym rozwiązaniem była przyczepa na tandemie z wałkiem napędzającym siłownik kiprujący. Kolejną kwestią było stworzenie do niej instrukcji jako że jest idealnym uzupełnieniem ciągnika z pewnością o taką pojawiła by się masa pytań. Z dostępnych opcji najpopularniejszym jest czerwony stąd właśnie model marki Krampe.

Obrazek

Rama przyczepy
Nie ma tutaj wybitnych rozwiązań. Finalna wersja jest bodaj trzecią. W pierwszym wydaniu przyczepa miała zawieszenie na wzór tych jakie używałem w swoich ciężarówkach do truck trialu. Sprawowało się bardzo dobrze, do momentu kiedy zbudowałem skrzynię. Stosunkowo ciężki kiper sprawił, że trzeba było zrezygnować z zawieszenia i jego kosztem pogrubić ramę z liftarmów. Przy okazji przesunąłem siłownik bliżej zaczepu i zmieniłem punkty mocowania skrzyni do ramy tak aby uzyskać większą siłę przy podnoszeniu. Całość obudowana jest osłonami z klocków systemowych co znacznie podnosi jej walory estetyczne choć sama rama po podniesieniu kipra wydaje się dość masywna.

Skrzynia ładunkowa
Już w założeniach model miał dobrze wyglądać. Wybór nie przypadkowo padł na produkt Krampe. Kształt ścian bocznych idealnie wpisuje się w korzystanie z szeroko dostępnych slope curved. Wszelkie podobieństwa do śmieciarki Żbika są nie przypadkowe, bo to najlepszy sposób oddania wybrzuszonych ścian. Oczywiście pociągnęło to za sobą znaczny ciężar całości, bo ściany do lekkich nie należą. To między innymi sprawiło, że trzeba było pozbyć się zawieszenia a zarazem obniżyło planowaną ładowność, która obecnie wynosi około 1kg w zależności od rozłożenia ładunku. Z drugiej strony gdyby skrzynia była lżejsza to pewnie i tak pozbyłbym się zawieszenia by podnieść jeszcze ładowność. Wiem, że przy użyciu paneli technic waga spadła by do 1/3 obecnej ale przypominam, że to model team :)

Tylna klapa
W oryginale przyczepa w wersji podstawowej ma dwie funkcje. Kiprowanie i hydraulicznie podnoszoną tylną klapę. Dodatkowo można zamówić jeszcze hydraulicznie skręcane i podnoszone wybrane osie. Ja natomiast miałem tylko WOM więc stwierdziłem, że klapa będzie otwierać się automatycznie podczas podnoszenia. Za to odpowiedzialny jest system cięgien, który wypycha klapę ku górze. Niestety nie mogłem oprzeć się na systemach jakie posiadają wywrotki na ciężarówkach gdzie klapa mocowana jest do końców burt i otwiera się pod wpływem grawitacji. Takie mocowanie klapy uwarunkowane jest doposażeniem przyczepy w dodatkowe burty o wysokości 60cm lub 80cm a klapa ma się otworzyć ponad nimi. Takie rozwiązanie daje też możliwość użycia cienkich siłowników pneumatycznych lego i bezproblemowego dołożenia tej funkcji jeśli dysponujemy ciągnikiem z obwodem pneumatycznym.

Taka oto historia prostego modelu w którym nie ograniczały mnie zawarte w środku mechanizmy. Czego by nie mówić to modelka i pozowanie do zdjęć wychodzi idealnie :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


VIDEO:

https://www.youtube.com/watch?v=JZx-ACu-mXY" target="_blank
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: [MOC] Krampe Big Body 550

Post autor: Mateusz92 »

Coraz ładniejsze wychodzą Ci te zabawki Brudera ;)
Awatar użytkownika
gmkkk

Re: [MOC] Krampe Big Body 550

Post autor: gmkkk »

Mateusz92 pisze:Coraz ładniejsze wychodzą Ci te zabawki Brudera ;)
XD

A przyczepka super i ten czerwony kolor dodaje jej niewątpliwie uroku.
ODPOWIEDZ