Dressta 560E Extra

Awatar użytkownika
Bricksley
Posty: 78
Rejestracja: 24 lip 2013 18:49
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Stalowa Wola

Dressta 560E Extra

Post autor: Bricksley »

Obrazek

Hmm... jakby tu zacząć ;) Jakoś tak 10 lat temu popełniłem już klockową wersję tej ładowarki, dziś raczej wstyd się do niej przyznać. Niemniej w tamtym wątku padły słowa:
Bricksley pisze:Prawdopodobnie nie jest to ostatnia wersja. W planach mam jej budowę całkowicie od zera, niewykluczone, że na większych kołach..
No i tym sposobem we wrześniu 2014 zacząłem budowę na PFach i kołach 94.3. Niestety z różnych względów (także i nieco lenistwa) model powstawał niemal 5 lat. W czasie powstawania zdążyły się pojawić długie siłowniki pneumatyczne, trochę drobnicy którą udało się wykorzystać, niemniej nie zdecydowałem się już zmieniać na pneumatykę - zarys powstał stricte na śrubowych siłownikach i tak jakoś zostało do końca. Obecnie maszyna ta można powiedzieć już nie jest rozwijana, oficjalnie w ofercie także już jej nie ma ;)

Przechodząc już do samego modelu. Ładowarka oparta jest o PFy (niestety tym razem bez screnów bo już nie pamiętam jak w niektórych miejscach mechanizmy są zabudowane by to odtworzyć w ldd ;)):
- napęd: PF L, pełne 4x4 z dyframi na każdej osi, tylna jest wahliwa, do tego jako dodatek napędzany wentylator chłodnicy,
- skręt: PF L, za zginanie przegubu odpowiadają 2 małe siłowniki śrubowe.
- podnoszenie ramienia: PF L,
- obrót łyżki: PF M, jedyny silnik umieszczony na przedniej ramie - tak jak zresztą kabina,
Całość zasilana z akku umieszczonego z tyłu - niestety jest w pełni zabudowany,a le zostawiłem łatwe dojście do włącznika i ładowania.

Do sterowania (napęd) używam pilota kolejkowego - ze względu na możliwość sterowania prędkością i łagodne wkręcenie na obroty - unikamy szarpnięcia przy starcie przy tej masie.

Podczas budowy dość duży nacisk położyłem sobie na wygląd: czyli wszelkiego typu barierki (w zależności od wersji maszyny ich ilość i rozmieszczenie może być nieco inne), schodki, błotniki, detale (np. z przodu udało się zmieścić uszy do podnoszenia maszyny, niestety z tyłu nie było na to miejsca), tylne światła podobnie jak w oryginale mogą zmienić położenie, kabina co prawda nieco z potłuczonego szkła, ale wnętrze jest ;) No i jeszcze parę innych detali, ale to pewnie sami przejrzycie. Malowanie maszyny praktycznie ostatnia wersja jakie wychodziły (w ostatniej klimatyzator na boku kabiny jest czarny, ale mnie żółty bardziej pasował).

Zakres pracy ramienia i łyżki bardzo zbliżony do oryginału - zdaję sobie sprawę że przy kabinie kształt powinien nieco inny być (ale na liftach tego nie zmienię - w końcu ma działać, a nie tylko wyglądać), podobnie z grubością - chciał człowiek mieć okaflowane to nieco się zwiększyła - niemniej myślę optycznie trochę to niknie.

Całość oczywiście działa :)

Trochę fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film: https://www.youtube.com/watch?v=CcdZhdx ... e=youtu.be" target="_blank

Na koniec podziękowania dla Longera, że tyle czasu znosił spamowanie tym modelem ;)
Pozdrawiam, Bricksley :)
Facebook Flickr YouTube
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dressta 560E Extra

Post autor: tybort »

Ładowarka nowa, oczywiście lepsza, ale w tle (teraz filmu, wtedy zdjęć) te same panele - jest ciągłość historyczna :)

Fajnie wygląda (te barierki, uchwyty, osłony naprawdę ją "robią"), nieźle jeździ. Mam wrażenie, że jak skręcasz w miejscu, działa to szybciej niż w ruchu - regulowałeś tu prędkość pilotem? Bo jak nie to bym się spodziewał, że lepiej będzie skręcać w ruchu.

Schodki są dla mnie nieco za masywne, ale nie wiem, jak zrobić, żeby były bardziej filigranowe i jednocześnie ciągle płaskie.

Przód jest wyżej niż tył? Mam na myśli, że rama nie jest równolegle do podłoża. Tak wygląda na zdjęciach. Patrzę sobie na rzeczywistą maszynę i tego nie widzę, ale może to dlatego, że na większości zdjęć ma pełną łyżkę więc może siada przez to.

Szyby są w porządku - nie lubię potłuczonego szkła a tu mnie w ogóle nie razi, więc jest dobrze :)

Miło by było, jakbyś wrzucił zdjęcie/zdjęcia pełnowymiarowej ładowarki żebyśmy mogli sobie porównać z modelem, na którym głównie się wzorowałeś - zwłaszcza, że, jak piszesz, są różnice w detalach i malowaniu pomiędzy wersjami.
Smigol
Posty: 535
Rejestracja: 05 sie 2013 06:55
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Ziemia

Re: Dressta 560E Extra

Post autor: Smigol »

Bardzo przyjemny model. Świetnie wygląda ten wiatrak.
Gratuluję Tobie

i Longerowi :)
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Dressta 560E Extra

Post autor: dzidek1983 »

Przeczytałem ten stary temat i dostałeś raczej pozytywne opinie, nie ma się co wstydzić starej pracy. :)
Nowa oczywiście lepsza, bardziej dopracowana.
Bardzo ładny model.
Gratuluję.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Dressta 560E Extra

Post autor: solic »

Bardzo ładna, mnóstwo detali, miodzio.
Tego paska nie chciałeś zrobić z klocków? Bo naklejka wyszła zielona, a na zdjęciu oryginału pasek jest bardziej niebieski.
Bricksley pisze:W czasie powstawania zdążyły się pojawić długie siłowniki pneumatyczne, trochę drobnicy którą udało się wykorzystać, niemniej nie zdecydowałem się już zmieniać na pneumatykę - zarys powstał stricte na śrubowych siłownikach i tak jakoś zostało do końca
Jeszcze trochę by Ci zeszło i doczekałbyś długich siłowników śrubowych:)
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Dressta 560E Extra

Post autor: Mateusz92 »

Nie znam się na ładowarkach, nie wiem jak to wszystko powinno działać, ale wentylator na pewno działa jak należy i rządzi. Poza tym zrobienie go z płetw nurka to strzał w dziesiątkę.
ODPOWIEDZ