KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: M_longer »

Obrazek

Dużo tych znaczków w nazwie tematu, nie? Rzućmy na to trochę światła:

Jest sobie taka firma jak KGHM Zanam. Buduje przeróżne wynalazki kopalniane, począwszy od ładowarek, przez wozy odstawcze, na wiertnicach i kotwiarkach kończąc:
http://www.kghmzanam.com/" target="_blank

Omawiana tutaj ładowarka to LKP-0403C
https://www.kghmzanam.com/produkty/masz ... i/lkp0403c" target="_blank

Obrazek

Obrazek

Potocznie nazywana "łyżką", "małą" (a dlaczego mała, trochę niżej):

W sumie to ona była wyprodukowana jeszcze w czasach gdy firma nazywała się Zanam Legmet, ale to pomijalny detal ;)

Zostałem poproszony o zbudowanie modelu ładowarki dla kolegi, który odszedł na emeryturę i przez większość swojej pracy jeździł taką właśnie maszyną.

Oprócz standardowych pasów ostrzegawczych, nazwy modelu i naklejki "nie wsadzać łba między przegub" ma dodatkowo naniesione oznaczenie oddziału elektrycznego na którym pracuję (E-10) i numer boczny, który jest nadawany każdej maszynie. W tym przypadku jest to 46.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kilka detali:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Od strony technicznej jest to do bólu prosty model, stojący na kołach 20x30. Łyżka jest pozowalna i można ją przechylić oraz podnieść całe ramię.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rama jest łamana, jak w oryginale. Po wzięciu pod uwagę tego, że ma docelowo stać na półce, zrezygnowałem z wahliwej osi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Można by dorzucić tutaj jeszcze trochę detali, ale miałem mało czasu na budowę (ogólnie model powstał w 4 dni, łącznie ze szkicem w LDD) a każdy kolejny klocek zwiększał by niepotrzebnie wartość modelu ;)

Całość to oczywiście czyste MT bez funkcji (ale z domieszką kilku elementów Technic tu i tam dla lepszego działania i sztywności.

A dlaczego ta łyżka, mimo bycia prawie 9cio metrowej długości maszyną jest nazywana małą? Dlatego:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak się okazało podczas budowy, 403 jest w prawie identycznej skali 1:20 co Model Teamowa wersja mojego Sandvika LH517L (to jest model którego nigdy nie opublikowałem i chyba trzeba będzie to nadrobić jak poprawię ramię, bo się rozsypuje od kichnięcia).

I chyba tyle, model się podobał, został wręczony w skrzynce, bo tylko tam pasował :)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7103
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: Jaskier »

Dobrze, że zrobiłeś tę koparkę żółtą, to nikt jej nie pomyli z wozem strażackim. ;)
Smigol
Posty: 535
Rejestracja: 05 sie 2013 06:55
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Ziemia

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: Smigol »

Jaskier pisze:Dobrze, że zrobiłeś tę koparkę żółtą, to nikt jej nie pomyli z wozem strażackim. ;)
Za to z pomocą drogową już może :)

A model jest świetny... i do tego w 4 dni.

Rozumiem, że miałeś tylko tyle czasu na budowę, ale dopytam: 4 dni po 2 godziny , czy raczej 4 dni po 24 godziny?
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: M_longer »

Smigol pisze:
Jaskier pisze:Dobrze, że zrobiłeś tę koparkę żółtą, to nikt jej nie pomyli z wozem strażackim. ;)
Za to z pomocą drogową już może :)

A model jest świetny... i do tego w 4 dni.

Rozumiem, że miałeś tylko tyle czasu na budowę, ale dopytam: 4 dni po 2 godziny , czy raczej 4 dni po 24 godziny?
4 dni po 2 godziny brzmi bardziej prawdopodobnie.
W zasadzie to trzeba do tego doliczyć ze dwie godzinki w LDD, bo tam na szybko powstał szkic, który okazał się być na tyle dobry, że został praktycznie niezmieniony do wersji finalnej.
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: Fuku »

Ładny model, choć brakuje mi w nim paru szczegółów jak chociażby lekkiego ścięcia na dachu i mam wrazenie, że to taka wersja beta, ale to pewnie przez tę ekspresową szybkość powstawania
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: M_longer »

Fuku pisze:choć brakuje mi w nim paru szczegółów jak chociażby lekkiego ścięcia na dachu i mam wrazenie, że to taka wersja beta, ale to pewnie przez tę ekspresową szybkość powstawania
Mam w budowie większa maszynę tej firmy i jest w niej ciut bardziej zaawansowana technicznie kabina:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7491
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: Benny80 »

Jaskier pisze:Dobrze, że zrobiłeś tę koparkę żółtą, to nikt jej nie pomyli z wozem strażackim. ;)
Igrasz, kolego, igrasz.. ;')

Model bardzo ładny, jak zawsze zresztą.
Ciekawi mnie za to kwestia jazdy prawdziwym pojazdem, głównie z racji skrętu na przegubie i bardzo długiego nawisu za tylną osią..
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: jetboy »

Benny80 pisze:
Jaskier pisze:Dobrze, że zrobiłeś tę koparkę żółtą, to nikt jej nie pomyli z wozem strażackim. ;)
Igrasz, kolego, igrasz.. ;')

Model bardzo ładny, jak zawsze zresztą.
Ciekawi mnie za to kwestia jazdy prawdziwym pojazdem, głównie z racji skrętu na przegubie i bardzo długiego nawisu za tylną osią..
Większy problem to że tam prawie nic nie widać z kabiny
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
gmkkk

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: gmkkk »

Bo z przodu koparki jest kamera a w kabinie chiński tablet i kierowiec ma widok jak ta lala.
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Post autor: M_longer »

Benny80 pisze:Ciekawi mnie za to kwestia jazdy prawdziwym pojazdem, głównie z racji skrętu na przegubie i bardzo długiego nawisu za tylną osią..
Nawis nie jest jeszcze tak długi, zobacz sobie to:
Obrazek
jetboy pisze:Większy problem to że tam prawie nic nie widać z kabiny
Widać to co trzeba, a to czego nie widać ma nie wchodzić w drogę tym maszynom.
gmkkk pisze:Bo z przodu koparki jest kamera a w kabinie chiński tablet i kierowiec ma widok jak ta lala.
Nie, nie ma. Kamery są tylko w tych z kabiną zamknięta, z klimatyzacją.
ODPOWIEDZ