TIE Interceptor

Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: TIE Interceptor

Post autor: Fuku »

Siedziałem ostatnio nad swoim Interceptorem i zauważyłem u siebie parę mankamentów, z ciekawości popatrzyłem u Ciebie i też nie wszystko jest tak dobrze jak z początku myślałem... jedna sprawa do skosy na tyłach skrzydeł. Powinny być 2x1, u Ciebie czarny jest 4x1 ale rozumiem że jest tam przez wysokość skrzydeł. Jednak 4x1 można łatwo zastąpić dwoma 2x1. Ogólnie chyba jeszcze nie spotkałem MOCa, który by dobrze oddawał skosy skrzydeł Interceptora. Inną sprawą są skosy z przodu 3x1 są zbyt ostre, ale 2x1 też nie wiem czy by pasowały. Mam pewien pomysł na to, ale nie wiem jeszcze czy wykonalny. Jednak ogólnie kwestia skosów w Interceptorze to ciężka sprawa, z tego co widziałem nawet u Jeraca nie ma dobrych kątów. Kolejna rzecz to środkowa część między górnym a dolnym skrzydłem. U Ciebie jest nieco za duża, powinna być mniej więcej taka jak średnica szybki w kokpicie. Ogólnie skrzydła powinny mieć wyraźnie większą wysokość niż ta środkowa część. Takze proporcje skrzydeł się niezbyt zgadzają, choć wymodelowanie wygląda fajnie. No i jeszcze działka na skrzydłach, nie wiem czemu, ale nie tylko u Ciebie, bo w wielu innych MOCach to zaobserwowałem, działka są źle umiejscowione. Powinny być na spodzie skrzydeł, tak, że patrząc z boku, widać tylko jak wystają z przodu. Co do kokpitu to nie jestem fanem tych w zestawowym stylu. Ogólnie sam model wygląda dobrze i estetycznie, ale odzworowanie nie jest już tak dobre jak chociażby w Bomberze. No i zdjęcia są świetne, MOC wiele na tym zyskuje
Awatar użytkownika
barneius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 183
Rejestracja: 09 sty 2019 22:51
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: barneius »

Konstruktywna krytyka zawsze w cenie, w szczególności, że skłania mnie do dalszej pracy nad udoskonalaniem maszyny.

Skosy tylnych części paneli są rzeczywiście do zmiany i tu pełna zgoda - ten kąt powinien być (i może być bez wielkiego uszczerbku dla stabilności) mniejszy. Tym się zajmę.



Podwójne działka na panelach to był świadomy wybór. Wiem, że powinny być po wewnętrznych stronach paneli. To już kwestia stylu. Świadomie zrobiłem to odstępstwo, aby dać priorytet spójności w budowie. Uważam, że są miejsca, gdzie można to robić. Pytanie oczywiście jak daleko można się posunąć. Tylko hardkorowi pasjonaci (jak Ty, ja…) zorientują się, że te działka powinny być po drugiej stronie a model dzięki takiemu rozwiązaniu w sensie konstrukcyjnym (spójność, stabilność) zyskuje. Ale… po Twoim poście jednak spróbowałem z opcją zdecydowanie bliższą oryginałowi (foto), i na razie tak zostaje - muszę się oswoić i zdecydować co wolę :)

Jeśli zaś chodzi o wysokość środkowych części paneli to się nie zgodzę. Ich wysokość jest większa niż średnica szyby tylko o grubość dwóch płytek - wystają po jednej płytce ponad obrys szyby na górze i z dołu, czyli tak jak ma być. Z kolei górne i dolne części paneli co prawda fizycznie są tylko nieznacznie wyższe od części środkowej ale optycznie do ich części zalicza się też cały zawias. To z czym w mojej ocenie nie dałem sobie rady to ta czarna część środkowych paneli - powinna być nieco niższa i to moim zdaniem zaburza w odbiorze proporcje.

ObrazekInterceptor cannons update by barneius heavy machinery and vessels industries, on Flickr
- barneius heavy machinery and vessels industries -
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: TIE Interceptor

Post autor: Fuku »

Jak dla mnie działka wygladają teraz dużo lepiej. Co do środkowej części paneli, to może na powierzchni 6x4 dać 2 szare płytki a resztę wypełnić czarnymi? (taki mały snocik)
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: Jerac »

Ja tylko dodam że odwzorowanie interceptora może być zwyczajnie niemożliwe, bo nie ma dobrych zdjęć oryginału. Ze względu na to że płaszczyzny i krawędzie są nachylone pod dwoma różnymi kątami, trzeba by znać dokładnie wartości perspektywy dla każdego zdjęcia oryginału, aby stwierdzić jakie kąty są właściwe.

Wzorowanie się na oficjalnych rysunkach, zabawkach, modelach itp jest złym pomysłem; nie trudno zauważyć że zawsze się coś z oryginałem nie zgadza.

No a sam model? Ładny. Wszystko co bym skrytykował krytykowałbym dlatego że jest inaczej niż u mnie, a swojego zrobiłem jak uważam że jest dobrze. Pozwolę sobie więc stwierdzić, że wygląda jak interceptor i już - czyli jest jak należy.
Szarnywirk
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: TIE Interceptor

Post autor: Fuku »

Jerac pisze:Ze względu na to że płaszczyzny i krawędzie są nachylone pod dwoma różnymi kątami, trzeba by znać dokładnie wartości perspektywy dla każdego zdjęcia oryginału, aby stwierdzić jakie kąty są właściwe.
Racja, dokładne określenie kątów może być niemożliwe, jednak można stwierdzić, że ten kąt jest większy niż uzyskiwany w większości MOCy za pomocą skosów 3x1. Gdy patrzymy na skrzydła od boku, ten kąt rzeczywiście wydaje się być najbardziej zbliżony to 3x1. Jednak skrzydło jest pochylone o 30 parę - 40 stopni, więc ten kąt o którym mowa musi być większy. Z ciekawości, próbowałeś w Swoim Interceptorze opcji z takimi slopami zamiast tych wyższych?
Wiadomo, że z klocków nie da się odwzorować modeli w 100%, jednak chyba w większości staramy się, by to zrobić w możliwie największym stopniu i na tym polega cała zabawa.
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: Jerac »

Link nie działa. Nie pamiętam już skąd brałem proporcje, ale to co użyłem to było najlepsze rozwiązanie dla źródła którego miałem.
Szarnywirk
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: TIE Interceptor

Post autor: Fuku »

Chodziło mi o czarnego slopa 4460, wydaje mi się, że byłoby lepiej z 60481 i jestem ciekawy, czy myślałeś o takiej opcji.
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: Jerac »

Naturalnie.

Obrazek

I jeszcze tak próbowałem:
Obrazek

I jeszcze kilka pomysłów miałem ale nawet nie spisanych, w tym z takim fajnym skosem ze studami na przeciwprostokątnej, ale musiałem go odrzucić bo jest za rzadki.
Szarnywirk
Awatar użytkownika
Liwnik
Posty: 126
Rejestracja: 25 sie 2016 22:12
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Warszawa Jelonki
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: Liwnik »

Jerac pisze: I jeszcze kilka pomysłów miałem ale nawet nie spisanych, w tym z takim fajnym skosem ze studami na przeciwprostokątnej, ale musiałem go odrzucić bo jest za rzadki.
Tym?
6044
Pozdrawiam, Liwnik
-------
https://www.instagram.com/liwnik/
ODPOWIEDZ