TIE Interceptor

Awatar użytkownika
barneius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 183
Rejestracja: 09 sty 2019 22:51
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

TIE Interceptor

Post autor: barneius »

Z pewną nieśmiałością, bo moje doświadczenie w budowaniu nie jest duże a to mój debiut na tym zacnym forum, przedstawiam Wam mój projekt TIE Interceptora. Od razu zaznaczę, że jestem wielbicielem imperialnych maszyn klasy TIE w ich klasycznym wydaniu z epizodów IV-VI i zapewne pomęczę Was w przyszłości kolejnymi projektami takowych ;)

Znakomita większość MOCy tego statku (za wyjątkiem między innymi tego autorstwa kolegi Jeraca) ma spory problem z proporcjami. Panele są z reguły za małe (w szczególności środkowe elementy), mają chybione kształty a ich dolne i górne części ustawione są pod niewłaściwym kątem 45 stopni, co wymuszają najczęściej stosowane blokujące się zawiasy. Moim celem było stworzenie modelu w skali minifig po pierwsze stabilnego, po drugie we właściwych proporcjach i wreszcie przy uwzględnieniu jak największej ilości detali.

Kokpit i kadłub powstały wcześniej, bo podczas budowy TIE Fightera, przy konstruowaniu którego posiłkowałem się rozwiązaniami (głównie dotyczącymi paneli) z ostatnich setów LEGO - Fightera pozwolę sobie również przedstawić ale chciałem zacząć od czegoś bardziej oryginalnego. Kokpit mieści swobodnie minifiga, ma otwierany górny właz ale dla mnie akurat wnętrze ma mniejsze znaczenie.
Przy budowie paneli największym wyzwaniem było znalezienie metody, która pozwoli na stabilne ustawienie i zablokowanie górnych i dolnych części pod właściwym kątem przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji części środkowych. Jeśli chodzi o detale to w kilku przypadkach zrezygnowałem z możliwości lepszego odwzorowania oryginału dając priorytet stabilności konstrukcji.

Maszyna stoi na stojaku własnego pomysłu. Można ją swobodnie obracać uzyskując różne kąty. Co do zasady lubię prezentować modele właśnie na stojakach.

A oto efekt mojej dłubaniny. Chętnie poddam się Waszej krytyce :)

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr

ObrazekTIE Interceptor Lego MOC by barneius, on Flickr
- barneius heavy machinery and vessels industries -
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: Jerac »

Cacy!

Zgadza się, ludzie idą na łatwiznę i robią panele pod kątem 45 stopni, i wychodzi kupsko. Proporcje masz na oko wszędzie jak trzeba. Nie trzeba sprawdzać suwmiarką. Działka mi się bardzo podobają, za to fanem kulki czy spodów płytek na panelach nie jestem... no ale to kwestia stylu. Jedyne co może warto by było pokombinować, to spód kokpitu, żeby był bardziej symetryczny z górą. Teraz dół trochę wystaje ponad obrys. Możesz też zamiast czerwonych lampek wsadzić kawałki czerwonego flexa do praleczek, będą lepsze silniki. I widzę że też Ci całość leci na przód... i tak powinno być!
Szarnywirk
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: Jaskier »

Składny i ładnie obfotografowany, ale - kurde - jednak trzeba tam w kokpit wstawiać te ćwiartki półkul, bo to modelowanie slope'ami słabo wygląda.
Awatar użytkownika
barneius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 183
Rejestracja: 09 sty 2019 22:51
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: barneius »

Jerac pisze:Proporcje masz na oko wszędzie jak trzeba. Nie trzeba sprawdzać suwmiarką. Jedyne co może warto by było pokombinować, to spód kokpitu, żeby był bardziej symetryczny z górą. Teraz dół trochę wystaje ponad obrys. Możesz też zamiast czerwonych lampek wsadzić kawałki czerwonego flexa do praleczek, będą lepsze silniki.
O proporcje dbałem nakładając rzuty na dostępne w sieci blueprinty, więc powinno być git +/- jeden stud. Spód kokpitu istotnie powinien być ciut wyżej - i to rzeczywiście z pewnością jest do zrobienia. Kawałki czerwonego flexa do praleczek?
Jaskier pisze:jednak trzeba tam w kokpit wstawiać te ćwiartki półkul, bo to modelowanie slope'ami słabo wygląda.
No to już chyba kwestia stylu i gustu. Lubię modele wygładzone i najchętniej bez spodów płytek ale zarazem podoba mi się, kiedy LEGO wygląda jak LEGO.
Ta kanciastość ma dla mnie wielki urok.

Dzięki Panowie za pozytywny feedback :)
- barneius heavy machinery and vessels industries -
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: Jaskier »

barneius pisze: Kawałki czerwonego flexa do praleczek?
Obrazek
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: jetboy »

Znakomity debiut! Nie tylko świetny model, ale też dobre zdjęcia na których wszystko widać. Czekam na kolejne prace.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: Amal »

barneius pisze:... jestem wielbicielem imperialnych maszyn klasy TIE w ich klasycznym wydaniu z epizodów IV-VI i zapewne pomęczę Was w przyszłości kolejnymi projektami takowych
Masz Waść przyzwolenie na znęcanie się nad niektórymi z nas :)
Piękny model! Ja również uważam, że klocki powinny nimi pozostać. Modelowanie kokpitu skosami wyszło Ci świetnie - taka nutka klasyki.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
barneius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 183
Rejestracja: 09 sty 2019 22:51
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: barneius »

Jaskier pisze:
barneius pisze: Kawałki czerwonego flexa do praleczek?
FIRST TIME?

Yep. But I've learned my lesson :)

jetboy, Amal - dzięki - prace nad kolejnym modelem klasy TIE już mocno zaawansowane :)
- barneius heavy machinery and vessels industries -
Martini26
Posty: 62
Rejestracja: 14 kwie 2015 17:44
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Bytom

Re: TIE Interceptor

Post autor: Martini26 »

Barney rządzicie razem z Michałem ;)
---
Marcin-ek
https://www.instagram.com/marcinek_foto/" target="_blank
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: TIE Interceptor

Post autor: rASch »

Przyznam szczerze że też będę trzymał kciuki za kolejne modele. Jak już koledzy wspomnieli, bardzo udany debiut nie dość że MOC hiper to i jeszcze zdjęcia bardzo dobrze zrobione. Brawo.
ODPOWIEDZ