42081 Model "C" - Ładowarka leśna

Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

42081 Model "C" - Ładowarka leśna

Post autor: M_longer »

Dobry wieczór!
Jedziemy do lasu?

Obrazek

Trzecie podejście do budowania modeli alternatywnych, tym razem moją ofiarą padło Volvo ZEUX:

Obrazek

Model, który standardowo jest ostatecznie czymś innym, niż był w założeniach początkowych.
Użyłem 910 elementów z 1167 dostępnych w 42081. I jak się okazuje w tym zestawie nie ma kilku baaardzo potrzebnych elementów i trzeba było kombinować.
Na przykład nie ma tu kół zębatych. Serio. 2 sztuki połówek z20, 4 sztuki połówek z12, do tego JEDNA czarna z20 i 11 sztuk z12. Prawie tyle co nic, co przy próbach zrobienia czegoś z ponad 1000 elementów było kłopotliwe.
Co do innych elementów powszechnych w zestawach liftarmowych, ZEUX nie ma na przykład ani jednego connectora tego typu:
Obrazek
Dlatego podczas budowy trzeba było się czasem nagłowić jak zbudować coś z niczego ;)

Pierwszym pomysłem na model C dla tego zestawu był skidder, niestety już na początku budowy okazało sie że ze względu na śladowe ilości kół zębatych musiałem zrezygnować z tego pomysłu (lub zbudować go tak jak jest zbudowany Zeux - czyli wszystkie pokrętła bezpośrednio przy siłownikach, co mi osobiście się nie podoba(ło).

Obrazek

Po przeszukaniu na szybko folderu z pomysłami znalazłem wynalazek o nazwie Skogger:

Obrazek

Który od razu wpasował się w ograniczenia nakładane przez pulę elementów z 42081.

Tak więc:

Model posiada trzy funkcje obsługiwane ręcznie, dodatkowo tylna oś jest zawieszona wahliwie. Starałem się rozmieścić funkcje w miarę sensownie, przez co obsługa jest przyjemniejsza niż w przypadku Zeuxa, ale cierpi na tym dosyć wolne podnoszenie ramienia. No ale coś za coś, nie mogłem dołożyć brakującej zębatki, bo to model alternatywny.

Obrazek

Obrazek
Wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ramię opuszcza się prawie do ziemi i podnosi powyżej kabiny. Aby móc puścić wał napędowy od siłownika na wysokości przegubu ramy, musiałem użyć układu dźwigni, który podnosi ramię. Podnosi się i opuszcza poprzez kręcenie z12 wystającą pod kątem z tyłu nadwozia. Sprawdza się nieźle:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest zakończone chwytakiem, który jest obsługiwany przez z12 wystająca z boku ramienia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skręt jest realizowany poprzez cięgno podpięte pod z20 i połączone z drugą częścią ramy przed przegubem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek'

Obrazek

Obrazek

Właśnie w tym mechanizmie użyłem jedynej z20, aby móc mieć redukcję przy pokrętle od skrętu.
Ostatnią funkcją jest tylne zawieszenie:

Obrazek

Obrazek

A działa to wszystko tak:



Dla wszystkich chcących sobie ten wynalazek zbudować stworzyłem instrukcję, którą można standardowo nabyć na Rebrickable i Sellfy:
https://rebrickable.com/users/M_longer/mocs/" target="_blank
https://sellfy.com/m1longer" target="_blank

Instrukcja podzielona jest na szereg modułów, takich jak podwozie, kuper, ramię, chwytak itp.
Przykładowe strony:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lista części:

Obrazek

Obrazek
I próbka instrukcji:
https://bricksafe.com/files/M_longer/42 ... sample.pdf" target="_blank

Galeria ze zdjęciami, próbką instrukcji itd:

https://bricksafe.com/pages/M_longer/42081-log-loader" target="_blank

I kilka zdjęć nazwijmy to, towarzyszących:

Modele alternatywne 42054 i 42081 (oba w teorii do ładownia drewna):

Obrazek

Wszystkie moje dotychczasowe modele alternatywne, czyli dodatkowo 42043:

Obrazek

Jak każdy z moich modeli, ten też miał modele testowe. Jeden zbudowany przeze mnie;

Obrazek

a drugi przez Bricksleya:

Obrazek

Przy okazji udało się zrobić zdjęcia z 42080, za co jestem szczególnie wdzięczny :)

Obrazek

Obrazek

I na koniec blueprint :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: 42081 Model "C" - Ładowarka leśna

Post autor: Sirius »

Ciężko powiedzieć, że ładne, bo i pierwowzór specjalnie urodziwy nie jest. Jednak na pewno można powiedzieć, że oryginalnie i fajnie Ci ten model wyszedł. Chociaż chyba jakoś dużo części zostało? No i albo to kwestia mojego monitora albo Twojego aparatu, bo jakaś taka limonkowa wyszła ta koparka;)
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42081 Model "C" - Ładowarka leśna

Post autor: M_longer »

Sirius pisze:Ciężko powiedzieć, że ładne, bo i pierwowzór specjalnie urodziwy nie jest. Jednak na pewno można powiedzieć, że oryginalnie i fajnie Ci ten model wyszedł. Chociaż chyba jakoś dużo części zostało? No i albo to kwestia mojego monitora albo Twojego aparatu, bo jakaś taka limonkowa wyszła ta koparka;)
Najlepsze jest to że mam aparat na którym można manualnie ustawiać balans bieli, i jest ustawiony pod żarówki które mam. I wychodzi to co widać. Zdjęcie robione komórką na auto wygląda dla odmiany tak:
Obrazek
Następny MOC będzie szaro-biały, więc zobaczymy jak wyjdzie.
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: 42081 Model "C" - Ładowarka leśna

Post autor: Sirius »

I na tym widać, że to jest żółte.
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 42081 Model "C" - Ładowarka leśna

Post autor: SERVATOR »

Kolejny Twój bardzo udany model alternatywny zestawu Technic. Brawo!
Sirius pisze:I na tym widać, że to jest żółte.
Dokładnie. I dzięki temu, jak dla mnie dopiero teraz widać, że to model rzeczywisty a nie render (a tak moim zdaniem wygląda m.in. pierwsze zdjęcie). Takie fotki mi rób. ;)
Awatar użytkownika
ash
Posty: 17
Rejestracja: 12 sty 2019 11:42
Rok urodzenia: 1983

Re: 42081 Model "C" - Ładowarka leśna

Post autor: ash »

Fajne te modele alternatywne. Mam pytanie jak zrobiłeś blueprint? Photoshop czy gotowa funkcja w LDD albo stud.io?
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42081 Model "C" - Ładowarka leśna

Post autor: M_longer »

ash pisze:Fajne te modele alternatywne. Mam pytanie jak zrobiłeś blueprint? Photoshop czy gotowa funkcja w LDD albo stud.io?
Model zrobiony w MLCadzie, każdy rzut to zrzut ekranu z LDView, poprawiony odpowiednio w fotoszopie i następnie naniesiony na obrazek w kratki.
ODPOWIEDZ