LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 31s / szer. 19s / wys. 18s
Waga: 0.888 kg
Napęd: 4x4 bez dyfrów, z dwoma PF L i redukcją 8:1
Zawieszenie: kolebki

Mój skromny projekt na LEGO Ideas. Tak, jest mały i ordynarnie wręcz prosty, co poniekąd było założeniem. Z Ideas odpadła już masa wielkich i skomplikowanych projektów Technic, dlatego myślałem o zgłoszeniu możliwie jak najmniejszego i najprostszego crawlera 4x4 z zawieszką. W końcu od ukazania się 9398 minęło już 6 lat, a z kolei niedawny zestaw 42065 pokazał chyba, że jest miejsce na rynku dla małych zestawów Technic z pełnym zdalnym sterowaniem.

Modelik jest bardzo skromny i pełen kompromisów które nie każdemu przypadną do gustu. Zaczął się od eksperymentu z możliwie małym podwoziem z kolebkami i napędem 4x4. Szukałem alternatywy dla tak dużego elementu jak dyferenjał, i wydało mi się że dla lekkiego modelu napędzanego czymś na tyle szybkim jak PF L akceptowalne jest zastosowanie ślimaków. Drastycznie zmniejsza to wysokość i szerokość kolebek, zapobiega staczaniu się z podjazdów, i - co dla mnie jest naprawdę dużym plusem - wyklucza efekt momentu obrotowego na wale napędowym, czyli gibanie się nadwozia na prawo i lewo kiedy pojazd rusza lub cofa. A kiedy na kolebki nie działa ten efekt, to możemy je oprzeć na bardzo miękkich amorach i uzyskać naprawdę responsywne zawieszenie.

Model napędzają dwa silniki PF L, podczas gdy jeden Medium odpowiada za skręt. Z pewnością nie jest to idealna kombinacja, ale chyba najmniejsza możliwa. Kolebki łączą się z podwoziem przez małe obrotnice, a skręt przekazywany jest przez pusty dyferencjał na wale napędowym. Do tego tradycyjny wielki battery box, bo chyba tylko taki Lego dopuszcza w Technicu. Całość jest bardzo stabilna i ma mnóstwo momentu, mogłaby spokojnie pomykać na jednym PF L, natomiast z minusów mamy kiepski rozkład masy, głównie na tył, oraz wybitnie kiepską kombinację ślimaka z z8 która przy dużych obciążeniach kończy się źle dla zębatki.

Jeszcze słowo o oryginale: Trailcat to taka koncepcyjna wersja Wranglera do której ktoś szalony postanowił wsadzić 707-konny silnik używany w Dodge's Hellcacie. Wymagało to przedłużenia ramy żeby w ogóle silnik zmieścić, a przy okazji podniesiono mosty, założono większe koła i dodano masę ulepszeń. Jest to, mówiąc krótko, samochód dla kompletnych świrów, przyspieszający do setki w 4.6 sekundy, reklamowany jako "najprymitywniejszy współczesny samochód w Ameryce", a brzmi tak:



Jeśli ktoś uzna że mimo kompromisów warto zagłosować, to zapraszam tutaj: https://ideas.lego.com/projects/ba4cebf3-1f80-497d-9ecb-faee2dbc1df3

Galeria

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
parsom
Posty: 666
Rejestracja: 06 sty 2017 12:22
Rok urodzenia: 1978
Kontakt:

Re: LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

Post autor: parsom »

Chyba bijesz jakiś rekord - już ponad 700 głosów.
Rower, rower, ROWER!
SZAFA kontratakuje
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

Post autor: Sariel »

Efekt nowości i ruch z YT, skończy się ;) Jestem pewien że projekty JK mają lepszy start.
parsom
Posty: 666
Rejestracja: 06 sty 2017 12:22
Rok urodzenia: 1978
Kontakt:

Re: LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

Post autor: parsom »

No, i w sumie pewnie dlatego Davies zaprosił go do udziału w książce.
Ale z tego co widzę - na razie masz ponad 10 tys. wyświetleń, więc jakieś 7% z nich zakończyło się głosem. Całkiem nieźle. A zostało jeszcze 180 tys. subskrybentów, którzy póki co nie obejrzeli. Jak 7% z nich zagłosuje...
Rower, rower, ROWER!
SZAFA kontratakuje
Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 810
Rejestracja: 06 gru 2013 09:35
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

Post autor: Migalart »

Dobry zamysł i dobra realizacja i powiem Ci, ze to ma szanse!

99% projektów na LEGO IDEAS jest zbyt klockożernych. Produkt sprzedażowy LEGO musi osiągać efekt małą ilością klocków.

Twój projekt wygląda super, jest zgrabny i ma właściwe funkcje.
Awatar użytkownika
Loghan
Posty: 196
Rejestracja: 18 sty 2017 15:52
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Wielka Metropolia Silesia

Re: LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

Post autor: Loghan »

Mam nadzieję, że wypali - bardzo chętnie bym poszalał tym cudem po podłodze. Trzymam kciuki!
*****
The "h" is silent.
***
ODPOWIEDZ