BWSM 80 Czyli hybryda GAZa 53 i DT 75

samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

BWSM 80 Czyli hybryda GAZa 53 i DT 75

Post autor: samolot »

BWSM 80 był prototypem pojazdu "sanitarnego" powstałym z połączenia układu gąsienicowego spychacza DT 75 z szoferką GAZa 53.

Obrazek
Obrazek

Wyszperałem jego zdjęcie w RU-necie już ładnych parę lat temu, ale długo czekał na swoją kolej w folderze z inspiracjami.
Kiedyś musiało się pojawić pomarańczowe Porsche abym mógł zbudować Ziła 130 teraz z niebieskiego Bugatti zrobiłem Gaza 53. Ciekawe czy powstała nowa świecka tradycja?

Obrazek Obrazek

Trzy tygodnie wakacji na wsi wystarczyły na zbudowanie tego 60 cm maleństwa.
Wyzwań przy budowie było kilka.
Waga, model nie mógł być zbyt ciężki bo musiał się podnosić i jeździć na gąsienicach. To zdeterminowało całą konstrukcję. Nie mogłem zastosować zbyt wielu PFów, skomplikowanego zawieszenia, silnika pod maską i detali wnętrza. Tak powstało największe wyzwanie czyli jak przy pomocy dwóch PF-L opanować napęd w trzech wariantach.
1 Tylko koła
2 Tylko gąsienice
3 Koła i gąsienice równocześnie
Parę zarwanych nocy i się udało. Dla dobrego wyważenia silniki i Battery Pack znajdują się na końcu pojazdu. Przed silnikami znajduje się układ trzech skrzyń rozdzielczych dwie z nich przenoszą napęd z L-ek bezpośrednio na gąsienice lub na tylne koła (jeden silnik) i na skręt przedniej osi (drugi silnik).
Prawy silnik jest jednak spięty z drugą skrzynią znajdującą się przed kołami napędowymi gąsienic. Przy jej pomocy można napędzić prawą gąsienicę "od przodu" równocześnie z kołami.
Do pełni szczęścia brakuje jeszcze napędu lewej gąsienicy.
Do tego służy czwarta skrzynia umieszczona pod kątem 90 stopni do pozostałych i wykorzystująca niebieską zębatkę z Bugatti. Ona właśnie przenosi moc z prawego silnika na lewą gąsienicę.

Całe to ustrojstwo obsługuje się z tyłu paki przy użyciu trzech cięgien i jednego pokrętła.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Całkiem innym wyzwaniem było sprawienie, że ten 2,5 kilogramowy model będzie się unosił i sprawnie poruszał na stosunkowo krótkich gąsienicach. Uzyskanie odpowiedniej sztywności wymagało naprawdę wielu testów masowych. Model podnosi do góry pojedyncza PF mka dzięki zdwojonej przekładni ślimakowej z kołami zębatymi z 40 i dwoma sprzęgłami z 24.

Kolejną trudnością był fakt że podczas podnoszenia układu trzeba kompensować kołem napinającym zmieniający się naciąg gąsienicy. Uzyskałem potrzebny efekt dzięki układowi który w trakcie przesuwania głównego ramienia podnoszącego o 9 studów przesuwa oś koła napędowego jedynie o 5 studów. Dodatkowo naciąg wspomagają cztery małe amortyzatory.

Aby pojazd był lekki zdecydowałem się na uproszczenie zawieszenia i zastosowanie resorów "piórowych" nie ma też ekstrasów takich jak makieta silnika pod maską czy wnętrze kabiny.
Dodałem jedynie światła z przodu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Mam nadzieję, że się spodoba i czekam na komentarze.

Film

https://www.youtube.com/watch?v=L22HmQLz4fg" target="_blank

Cała Galeria

https://bricksafe.com/pages/samolot/bwsm-80" target="_blank

Podnoszenie 1x PF M
Napęd 2x PF L
Sterownia 2x PF IR
Światła 1x PF LED

Waga 2,5 KG

Długość 60 cm
Szerokość 21 cm
Wysokość 25 cm
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: BWSM 80 Czyli hybryda GAZa 53 i DT 75

Post autor: jetboy »

Bardzo ciekawa konstrukcja! Brawo za coś tak oryginalnego.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: BWSM 80 Czyli hybryda GAZa 53 i DT 75

Post autor: Jaskier »

Niesamowite.
Masz talent do wynajdowania takich dziwactw i składania ich z klocków.
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: BWSM 80 Czyli hybryda GAZa 53 i DT 75

Post autor: syzygy »

Totalny odjazd, coś wspaniałego! :D
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3904
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: BWSM 80 Czyli hybryda GAZa 53 i DT 75

Post autor: pit »

No ja jestem pod wrażeniem.
Cieszę się również, że widziałem go na żywo, bo z opisu mechanizmów pewnie niewiele bym zrozumiał. :)

Swoją drogą, takie niebiesko-białe malowanie szoferki nieodmiennie kojarzy mi się z Ził-em 130 (chyba), których całkiem sporo kiedyś u nas jeździło. A ostatnio, w sąsiedniej wsi, nawet widziałem takiego na chodzie.
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: BWSM 80 Czyli hybryda GAZa 53 i DT 75

Post autor: SERVATOR »

Samolot znów odleciał. ;)
Co tu dużo pisać. Te Twoje „zabawki” są rewelacyjne.
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: BWSM 80 Czyli hybryda GAZa 53 i DT 75

Post autor: samolot »

Dziękuję za ciepłe przyjęcie.
ODPOWIEDZ