Mercedes-Benz Tankpool Racing Truck

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mercedes-Benz Tankpool Racing Truck

Post autor: Sariel »

Obrazek
Dane techniczne:
Wymiary: dł. 45s / szer. 18s / wys. 19s
Waga: 1.355 kg (1.535 kg z kamerą)
Napęd: 4 x silnik RC z szybszego wyjścia z przełożeniem 1:1.66 na tylną oś
Zawieszenie: przód - niezależne z pozytywnym casterem, tył - brak
Zasilanie: 2 x BuWizz 2.0

Skromny MOCyk popełniony w 3 dni po tym jak napatrzyłem się na liście w parku i pomyślałem, że fajnie byłoby śmigać przez nie czymś szybkim w zwolnionym tempie na filmie. Padło na ciężarówkę wyścigową dostępną w Forzie Motorsport, przy czym skupiłem się raczej na szybkości i solidności niż na wiernym odwzorowaniu oryginału. Stąd pewne odstępstwa w postaci świateł przednich (bo fajne), białej kabiny (bo jakoś bardziej mi pasowała od jasnoszarej) czy delikatnego wydłużenia podwozia (o 2 study, żeby zmieścić BuWizzy za przednią osią). Dużo pracy włożyłem w nalepki, po części bazując na screenach z gry, a po części dodając elementy z prawdziwej ciężarówki której malowanie zmienia się w różnych wyścigach.

Od strony technicznej, MOC jest bardzo prosty, to dosłownie masa silników + dwie osie. Cztery silniki RC są spięte szybszymi wejściami i ułożone poziomo pośrodku podwozia, jak najniżej żeby obniżyć środek ciężkości. Napęd na tylną oś przekazywany jest przez knoby, bez dyfra, z przyspieszeniem 1.6:1. Testowałem też przełożenie 1:1, dawało ono zdecydowanie lepsze przyspieszenie ale niższą prędkość maksymalną. Ponieważ zależało mi na możliwie lekkim i solidnym modelu, za którym nie trzeba będzie biegać z szufelką, zrezygnowałem z zawieszenia na tylnej osi. W tego typu ciężarówkach jest ono i tak symboliczne, a uprościło mi to przeniesienie napędu, oszczędziło dużo miejsca z tyłu podwozia, i pozwoliło na mocniejsze podwozie. Przednie zawieszenie to klasyczne podwójne wahacze, ze zwrotnicami wchodzącymi głęboko w przednie koła tak jak w mojej dakarowej Tatrze, bo zauważyłem że przy zastosowaniu tej felgi daje to skręt prawie przez środek koła, a co za tym idzie gładszy skręt i mniejszą tendencję do znoszenia na boki przez luzy w układzie skrętu - a przy dużych szybkościach takie luzy potrafią bardzo ściągać. W odróżnieniu od Tatry, przednie zawieszenie ma też delikatny pozytywny caster, i wydaje się to dobrze wypływać na stabilność przy skręcaniu. Dla dalszej redukcji luzów, PF Servo jest wpięte bezpośrednio w przednią oś i nachylone razem z nią. Ciężarówka jest bardzo stabilna, próbowałem ostrych skrętów przy ok. 15 km/h i kończy się to poślizgiem tylnej osi ale bez rolki. Dodatkowo w kabinie znajduje się kierownica poruszana przez PF Servo, a na koła założyłem opony RC4WD Dirt Grabber w rozmiarze 1.2".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeśli chodzi o prędkość, to wydaje mi się że dałoby się w sprzyjających warunkach przekroczyć 20 km/h, ale jest to dość kłopotliwe. Raz, że ze względu na przełożenie ciężarówka potrzebuje tak z pół boiska żeby się dobrze rozpędzić, dwa że BuWizzy zaczynają się wyczerpywać po kilku minutach. Poza tym kontrolowanie ciężarówki przy takiej prędkości jest naprawdę trudne, każde drgnięcie Serva to zmiana położenia o parę metrów, i w sumie zdecydowana większość filmu jest nakręcona poniżej prędkości maksymalnej. BuWizzy pracowały w trybie fast, czyli z napięciem 9.2V, trybu 11.2V nie sprawdzałem bo raz, że się bałem o Servo, dwa że BuWizzy za szybko się wyczerpywały.
Podsumowując, wiem że napakowanie hurtem tylu silników to żadne osiągnięcie, ale mimo wszystko fajnie jest rozpędzić półtorakilogramowy model do takich prędkości, szczególnie kiedy przy tym ładnie się prowadzi, dobrze reaguje na skręt i zachowuje świetną stabilność.

Galeria: https://bricksafe.com/pages/sariel/mercedes-benz-tankpool-racing-truck

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Mercedes-Benz Tankpool Racing Truck

Post autor: jetboy »

4 silniki RC, jest moc!
Wygląd robią naklejki.
Jest chomik, jest super!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Mercedes-Benz Tankpool Racing Truck

Post autor: Sirius »

Bardzo mi się podoba. Może i naklejki w dużej części robią wygląd, ale skoro tak wyglądają takie ciężarówki to inaczej się nie da. Jako Technicowy laik jestem pod wrażeniem jakie to osiąga prędkości.
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Mercedes-Benz Tankpool Racing Truck

Post autor: Mateusz92 »

Dołączam się do zachwytów. Jestem pod dużym wrażeniem, że w tak krótkim czasie można zrobić tak dopracowany model. Widać Twoje duże doświadczenie w sztuce budowlanej. Mam nadzieję, że kiedyś osiągnę taki etap. Jeśli chodzi o naklejki to jakby nie patrzeć są istotnym elementem w takim właśnie pojeździe. Ich wykonanie stoi na wysokim poziomie i ich ilość wcale mi nie przeszkadza. Zazdroszczę zabawki! :D
ODPOWIEDZ