Loża Masońska

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 59
Rejestracja: 18 maja 2013 01:14
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Loża Masońska

Post autor: misiek »

Witam.

Praca miała swoją premierę na zeszłorocznym Pyrkonie, więc czas pokazać ją na forum.

Do budowy zainspirowała mnie tajemniczość tej organizacji, otoczka jaka wokół niej powstała. Zanim wpadłem na pomysł budowy, szukałem różnych informacji, ciekawostek. Moje zainteresowanie tematem wynikło z wszechobecnych znaków i symboli, umieszczonych na historycznych budynkach.

Koniec historii, przechodzimy do konkretów.

Obrazek

Kod: Zaznacz cały

Świątynia - to wielka sala czworościenna, podłużna, boki jej noszą nazwy czterech stron świata - gdyż według pojęć masońskich, obszar loży - jest obszarem  świata. Najdalsza część, będąca wprost drzwi - zwie się Wschodem. Tam siedzi przodujący, czyli Mistrz loży, inaczej Najprzewielebniejszy Mistrz Katedry (świąty­nię, loże, zwą niekiedy katedrą). Siedzi na estradzie wzniesionej na trzy stopnie ponad podłogę. Na Zachodzie, po dwóch stronach drzwi wzno­szą się kolumny brązowe: na kolumnie z lewej strony skreślona litera J, na prawej - litera B. Wzdłuż ścian bocznych stoją ławki; zasiadają na nich bracia zwykli, tworzący t. zw. "ko­lumnę północną"  i "kolumnę południową".
To taki szybki opis, smaczków jest znacznie więcej. Jeśli ktoś się zainteresuje, to poszuka i znajdzie całą symbolikę. Brakuje jeszcze drobnych smaczków (i elementów custom), ale to powstaną do wystawy Krakowskiej.

Na początek widok Wschodu, czyli najważniejszej części świątyni.
Obrazek

Obracamy głowę i widzimy miejsce, gdzie wszystko się zaczyna.
Obrazek

Wielki Mistrz przy ołtarzu nieruchomym (w tle cyrkiel i węglownica).
Obrazek

Profan przed ołtarzem ruchomym.
Obrazek

I na koniec dwa widoki:
ObrazekObrazek

Wszystkich symboli nie ujawniam, kto ma ochotę niech się doszukuje.
Miało być tajemniczo i elegancko i mam nadzieje, że się udało.

Dziękuje za uwagę i zapraszam do panelu dyskusyjnego :)

Akolada.
ODPOWIEDZ