Parowóz Pm36-1

Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Parowóz Pm36-1

Post autor: solic »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Obrazek

Pm36-1 to parowóz bardzo charakterystyczny i niewątpliwie wielu nie tylko pasjonatów kolei kojarzy jego obłe kształty. Może legendarny to za duże słowo, ale niewątpliwie dzięki aerodynamicznej otulinie był konstrukcją wyróżniającą się spośród wielu przedwojennych parowozów.

Zdjęcia pierwowzoru:

Obrazek   Obrazek

Na temat tego parowozu napisano bardzo wiele, podam tylko w skrócie parę podstawowych faktów:

Parowóz został zaprojektowany w roku 1936 w biurze konstrukcyjnym Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce (późniejszy Fablok) w Chrzanowie. Na początku 1937 zakończono prace produkcyjne nad pierwszym egzemplarzem, a łącznie zbudowano całe dwa egzemplarze, z czego tylko pierwszy był wyposażony w aerodynamiczną otulinę.

Ciekawostką jest, że kształt otuliny powstał po testach drewnianego modelu w skali 1:20 w tunelu aerodynamicznym.

Drugi egzemplarz oznaczony Pm36-2 ukończony w październiku 1937 nie posiadał otuliny. Lokomotywy nieco różniły się charakterystykami: Pm36-1 był cięższy o 2,7t, lecz dzięki otulinie rozwijał prędkość o 20 km/h większą –maksymalnie 140 km/h.

Obydwa egzemplarze aż do września 1939 były wykorzystywane przez PKP do prowadzenia planowych pociągów w ramach tzw. eksploatacji badawczej.

W czasie wojny Pm36-1 został bezpowrotnie utracony, natomiast Pm36-2 zwany również „Piękną Heleną” przetrwał wojnę i obecnie znajduje się w skansenie w Wolsztynie.

Dodać należy jeszcze, że lokomotywa Pm36-1 otrzymała złoty medal na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu w roku 1937, co w późniejszym czasie zostało uwiecznione na znaczku pocztowym:

Obrazek





Model:

Obrazek  Obrazek

Obrazek  Obrazek

Obrazek   Obrazek

Model jest w skali około 1:47. Starałem się w miarę dokładnie oddać aerodynamiczne kształty – na tyle na ile pozwalała dostępność klocków w odpowiednim kolorze. Niestety budowa wymusiła pewne kompromisy. Przede wszystkim koła napędowe powinny być większe. Niestety paleta kół kolejowych jest bardzo ograniczona, a nie chciałem sięgać po zamienniki.

Obrazek   Obrazek

Dużym wyzwaniem było połączenie estetyki pierwowzoru i funkcji modelu, a więc wbudowania napędu i możliwości pokonywania standardowych łuków lego. Zastosowałem następujący patent: przednie dwie osie toczne oraz tylna oś parowozu przekręcają się razem z fragmentem osłon. Nie wygląda to zbyt ładnie podczas pokonywania zakrętów oraz konieczne było zostawienie szpar w osłonach. Natomiast jest skuteczne i parowóz bez problemów wpisuje się w łuki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedynie w tendrze udało się zmieścić małe wózki, które obracając się mieszczą się wewnątrz osłon.

Obrazek

Również odstęp między lokomotywą a tendrem powinien być mniejszy, ale znów jest to wymuszone ciasnymi łukami torów lego.

Obrazek



Lokomotywa jest napędzana standardowym wózkiem power functions. Dzięki temu jest szybka, jak na parowóz pośpieszny przystało. Aby być zgodnym z pierwowzorem jedynym miejscem gdzie pasował rozstaw osi wózka napędowego było wstawienie go w miejscu pierwszych dwóch osi tocznych. Baterie znajdują się bezpośrednio nad wózkiem, aby dociążyć go i zwiększyć przyczepność.

Obrazek



Z dodatkowych funkcji lokomotywa posiada elektryczne przednie światła – udało się wmontować standardowe legowe LEDy.

Obrazek



Film:





Galeria Flickr: https://flic.kr/s/aHskBtsbzf

Galeria Brickshelf: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=574459
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: Jellyeater »

Flickr działa równie dobrze jak brickshelf. Po prostu masakra.

Sam parowóz świetny. Tyle co go się dało zobaczyć na miniaturkach.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: rASch »

Piękny ;)
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: Kris Kelvin »

Bardzo, bardzo ładny.
Aczkolwiek trzeba było też zrobić białe naklejki na kołach.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: solic »

Dziękuję, miło, że się podoba.

Kris, z białymi obwódkami na kołach jeszcze bardziej będzie się rzucało w oczy, że koła są za małe, więc raczej zostanę przy całych czarnych.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Ciehoo
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2208
Rejestracja: 12 sie 2013 18:56
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Będzin
Kontakt:

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: Ciehoo »

Jak dla mnie rewelacja:)
---------------------
Mój BRICKSHELF
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: Jaskier »

Świetny model.
Pierwowzór wygląda jak z jakiegoś dieselpunka. :D
Awatar użytkownika
szww
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1820
Rejestracja: 19 wrz 2013 11:16
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: szww »

Chapeau bas !!!

Co tu dużo gadać, piękna praca! Specjalnie się zalogowałem pierwszy raz od ponad miesiąca, żeby to napisać!
Rewelacja!
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: jetboy »

Co z wróciło moja uwagę, to to że logo i paski są za wysoko, i te paski są dłuższe na górze a krótsze na dole, podczas gdy powinno być odwrotnie. No i różnice w długości powinny byc większe.
Reszta mi się podoba,
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Parowóz Pm36-1

Post autor: Sirius »

Świetny model. Zawsze jestem pod wrażeniem jak oglądam tak dobrze wyglądające modele, a potem okazuje się, że są jeszcze w pełni funkcjonalne. Swoją drogą też bardzo ciekawy pierwowzór, nawet dziś robił by wrażenie ze względu na futurystyczny wygląd.
ODPOWIEDZ