Maszyna do puszczania baniek mydlanych

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Maszyna do puszczania baniek mydlanych

Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 38s / szer. 14s / wys. 18s
Waga: 0.419 kg
Napęd: 1 x PF M, 1 x 2838

Taka mała bzdura, na którą pomysł chodził za mną już od dawna, a przy okazji miły sposób na spędzenie słonecznego popołudnia. Składa się z kadłuba LEGO użytego w charakterze pojemnika na płyn, gąsienicy z przyczepionymi oponkami 3x3 i dwóch silników, z których jeden napędza gąsienicę a drugi śmigło dmuchające przez oponki. Całość dość sprawnie wydmuchuje bańki mydlane.
Jak widać, MOC prosty jak konstrukcja cepa, chociaż kombinowałem z kilkoma wersjami. Pierwotnie chciałem wszystko zbudować na dużym kubku LEGO, z jedną oponką która byłaby zanurzana i podnoszona do śmigła w podobny sposób, jak puszczałby bańki człowiek. Potem pomyślałem że takie coś będzie puszczać ze trzy bańki na minutę, więc stanęło na produkcji "taśmowej" z wykorzystaniem gąsienicy. Próbowałem napędzać wszystko jednym silnikiem, ale okazało się to niepraktycznie z uwagi na ponad 90-krotną różnicę pomiędzy prędkością obrotową śmigła a gąsienicy. Eksperymentowałem też z wersją gdzie gąsienica porusza się ruchem przerywanym, z każdym kółkiem zatrzymywanym na chwilę przed wiatrakiem, i gdzie sam wiatrak był wbudowany w tunel żeby dmuchał przez wąski otwór, ale takie rozwiązanie wydawało się działać w zasadzie tak samo. A z zasady nie lubię przekombinowywać jeśli nie widać konkretnej różnicy :)

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2018 15:15 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Maszyna do puszczania baniek mydlanych

Post autor: jetboy »

Fajne! Lubie takie nietypowe projekty.

Co to za śmigło? Bo próbowałem różnych i żadne nie dmucha wystarczająco mocno na moje potrzeby. U Ciebie wydaje się ze podmuch jest solidny.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Maszyna do puszczania baniek mydlanych

Post autor: Sariel »

No to: https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =30332#T=C" target="_blank

To jedno z sensowniej ukształtowanych śmigieł, a tu pracuje z przyspieszeniem 3:1 z silnika 2838. Podobną wydajność uzyskasz składając do kupy dwa takie śmigła: https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... P=2952#T=C" target="_blank
Awatar użytkownika
zgrredek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5523
Rejestracja: 09 lip 2013 20:10
Rok urodzenia: 1964
Lokalizacja: Ankh-Morpork
Kontakt:

Re: Maszyna do puszczania baniek mydlanych

Post autor: zgrredek »

Nareszcie jakieś sensowne wykorzystanie technica! Idziesz w dobrym kierunku.
ODPOWIEDZ