Historia Polski - Stan wojenny

Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Historia Polski - Stan wojenny

Post autor: goldsun »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Jednym z tematów z historii Polski, który wziąłem do zbudowania jest okres stanu wojennego. Od początku wiedziałem, że będę chciał nawiązać do najsłynniejszego zdjęcia z tych czasów, wykonanego przez Chrisa Niedenthala, przedstawiającego zaśnieżony plac, ze stojącym transporterem opancerzonym, przed kinem "Moskwa" i puentującym całe ujęcie plakatem z tytułem filmu - "Czas apokalipsy".

Obrazek

A w trakcie budowy dodałem kilka dodatkowych akcentów nawiązujących do tych czasów.

Sama nazwa kina - MOSKWA, wyszła mi z klocków "tak sobie". W związku z czym, celowo ją popsułem, bo uznałem, że fajniej będzie, jeśli napis "MOSKWA" będą demontować symboliczny górnik z symbolicznym stoczniowcem. Nie zrobiłem zdjęcia pokazującego ładniej górnika (zapraszam do zobaczenia modelu na żywo ;-p), ale bardzo szybko stoczniowiec dorobił się charakterystycznych wąsów, przez co upodobnił się do Lecha Wałęsy. :-) A literka "A" po obróceniu bardzo pasuje na "V" (jak Victory).

Obrazek

Wcześniej w ręce wpadła mi główka z charakterystycznymi ciemnymi okularami. I znowu nie mam zdjęcia pokazującego, że dowodzący oddziałkiem żołnierzy właśnie w ciemnych okularach idzie. A, żeby było ciekawiej - żołnierze idą wprost na grupkę dzieciaków, rzucających w nich śnieżkami, ukryci za śniegowym bunkrem (młodzież aktualnie takich "bunkrów" pewnie w ogóle nie zna. :-) ).

Obrazek

Natomiast co do nawiązania do samego zdjęcia - oryginał.

Obrazek

Makieta

Obrazek

- kino MOSKWA musiałem zmniejszyć, żeby zmieściło się na podstawie 2x2BP, więc nie trzyma skali minifig
- SKOTa zbudowałem podpatrując trochę model zbudowany kilka lat temu przez Karwika. Celowo chciałem go zbudować po swojemu, ale trochę podobny i tak wyszedł. W wieżyczce użyty jest pomalowany klocek (jakby ktoś nie zauważył wcześniej). I ma za wysokie zawieszenie. :-) Ale chyba wyszedł poza tym, w miarę podobny?
Obrazek
- plakat "Czas apokalipsy" jest wydrukowany, nie da się go raczej zbudować w takiej skali niestety.
- drzewka celowo zrobiłem w taki sposób, żeby wyglądały "odpowiednio" do apokalipsy i do zdjęcia, bo na zdjęciu też nie wyglądają zbyt dobrze.
- przed kinem stały dwa posągi lwów, które były dla mnie pewną zagwozdką - jak je zbudować. mam nadzieję, że "jakoś" wyszły. :-) Dłuższe włosy mi żadne nie pasowały ...

Obrazek

To chyba tyle - jakiejś większej filozofii w tej makiecie poza powyższymi - nie ma.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Historia Polski - Stan wojenny

Post autor: Sirius »

Wyszło bardzo fajnie. Praca jest czytelna i od razu wiadomo, o co chodzi. Przynajmniej jeśli zna się zdjęcie, ale zakładam, że jakieś 95% dorosłych zwiedzających je kojarzy.
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1689
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: Historia Polski - Stan wojenny

Post autor: Janek »

Jako przedstawiciel młodzieży wyjaśnię, że owo zdjęcie widnieje w podręcznikach do historii w I klasie liceum. ;)
Praca świetna, bardzo dobrze oddany klimat tego zdjęcia.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Historia Polski - Stan wojenny

Post autor: Jellyeater »

Ładne było to kino. Na pewno ładniejsze niż Europlex. :-)

Praca powoduje u mnie jakiś dziwny dyskomfort. Zdjęcie jest ikoniczne i jest w pionie. A tu jest wszystko takie rozlazłe w poziomie.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
ODPOWIEDZ