Doświadczalny reaktor jądrowy EWA

Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Doświadczalny reaktor jądrowy EWA

Post autor: tybort »

Praca na konkurs Co byś zbudował Ty?

Obrazek

W 1958 roku (w tym samym roku, w którym firma LEGO opatentowała klocek 2x4 oraz innowacyjny system umożliwiający jego łączenie z innymi podobnymi) w Świerku (obecnie w granicach Otwocka) uruchomiony został pierwszy w Polsce reaktor jądrowy - EWA (Eksperymentalny Wodny Atomowy). Było to urządzenie doświadczalne konstrukcji radzieckiej. EWA umożliwiła polskim naukowcom prowadzenie badań, naukę oraz produkcję radioaktywnych izotopów. Już w kilka lat po uruchomieniu reaktora zdołali oni dowieść (a następnie wcielić swoje twierdzenie w życie), że EWA może bezpiecznie pracować przy generowanej mocy kilkukrotnie wyższej niż nominalna.

Reaktor EWA został wygaszony w 1995 roku a zużyte paliwo (zgodnie z międzynarodowymi przepisami) częściowo wywiezione do kraju pochodzenia - Rosji. Aktualnie w Polsce działa tylko jeden reaktor jądrowy (również doświadczalny) - MARIA - od 1974 roku, nazwany na cześć Marii Skłodowskiej-Curie.

Oba reaktory, poza umożliwieniem badań i nauki kilku pokoleniom naukowców, wyprodukowały (a MARIA produkuje nadal) duże ilości radioaktywnych izotopów używanych w medycynie - m. in technet-99 stosowany w onkologii. Produkcja tego konkretnego izotopu jest regulowana w skali całego świata a Polska (dzięki MARII) znajduje się w wąskiej grupie jego dostawców (w 2014 roku 18% światowych dostaw - za https://pl.wikipedia.org/wiki/Reaktor_Maria" target="_blank).
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: Doświadczalny reaktor jądrowy EWA

Post autor: rASch »

Świetny pomysł, wykonanie rewelacja. No i zdjęcia super.
Awatar użytkownika
spearhead
Posty: 39
Rejestracja: 15 lut 2018 04:24
Rok urodzenia: 1997
Lokalizacja: Biała Podlaska ~ Lublin

Re: Doświadczalny reaktor jądrowy EWA

Post autor: spearhead »

Słodki, lubię MOC-e z playsetową strukturą. Przypomina trochę te zestawy z Ideas forsujące kobiety nauki. Zastanawia mnie czy pręty są ruchome na jakichś clipach w środku reaktora (play feature!) czy siedzą sztywno?
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Doświadczalny reaktor jądrowy EWA

Post autor: tybort »

rASch pisze:Świetny pomysł, wykonanie rewelacja. No i zdjęcia super.
Dzięki. Nie wiem, czy zdjęcie takie super, ale spośród moich klockowych fotografii to faktycznie chyba raczej lepsze niż gorsze.
spearhead pisze:Słodki, lubię MOC-e z playsetową strukturą. Przypomina trochę te zestawy z Ideas forsujące kobiety nauki. Zastanawia mnie czy pręty są ruchome na jakichś clipach w środku reaktora (play feature!) czy siedzą sztywno?
Dziękuję.
Niestety, wprawdzie nie siedzą sztywno, ale też nie ruszają się tak, jak powinny. Cały ten wieniec trzyma się na jednym roboarmie więc mamy do dyspozycji aż dwa stopnie swobody, ale uzyskany ruch nie zachodzi w pionie. Początkowo reaktor miał być na 60 klocków i nie starałem się dodawać bawialności - później zaś, gdy uświadomiłem sobie, że absolutnie nie zmieszczę się ze wszystkim w limicie części, nie pomyślałem aby dodać możliwość poruszania prętami. A nie byłoby to trudne.
ODPOWIEDZ