Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: crises »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji prezentuję pierwszy z serii zbudujcowych MOCy przedstawiających znane wydarzenia i osoby z naszej historii.

Przypadła mi w udziale przyjemność przedstawienia jednej z najbardziej wybitnych osób z dziedziny nauki. Maria Skłodowska-Curie, pierwsza kobieta noblistka, jedyna która zdobyła dwa Noble i jedyna osoba, która zdobyła tę nagrodę w dwóch dziedzinach (wspierałem się wiki).

Dorastała i pracowała w czasach, gdy kobietom nie było łatwo. Świat naukowy, zdominowany przez mężczyzn, niechętnie wpuścił w swoje szeregi tak wybitną, ale kobietę. Zdjęcie, na którym widać uczestników jakiejś ważnej konferencji, gdzie Maria siedzi pośród znamienitych naukowców, których nazwiska są nam bliskie z tych wszystkich trudnych prawideł i definicji z podręczników do chemii i fizyki, jest jednym z moich ulubionych.

Pracowała nad radioaktywnością, dzięki niej znamy rad i polon, które nosiła w kieszeni fartucha laboratoryjnego. Podobno jej notatki nadal muszą być przechowywane w specjalnej szafie pancernej, bo nadal są radioaktywne. BHP rulez ;-)

Budując tę scenkę nie miałem na celu oddania rzeczywistego laboratorium, w którym pracowała Maria Skłodowska-Curie. Na podstawie zdjęć archiwalnych stworzyłem sobie obraz takiego miejsca i zbudowałem po swojemu. Wyposażenie i instrumenty też są raczej zmyślone, może oprócz palnika, ale za to fajnie wyglądają ;-)

Informacja dla purystów: włosy są "customizowane" farbą. Dość pisania, zapraszam do zerknięcia na zdjęcia. Pozostałe leżą na flikrze.



AKTUALIZACJA. Za namową kolegów projekt wylądował na LEGO Ideas. Można wspierać i mieć udział powstaniu pierwszego polskiego fanowskiego zestawu LEGO (przy sprzyjających wiatrach): https://ideas.lego.com/projects/99146fd ... 1757e15e95



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: Jaskier »

Łooo panie, co ten piecyk? A gdzie BHP? Komin powinien wystawać z budynku i to zdaje się 2m ponad kalenicę (pamiętam, że przed egzaminem z Ochrony Radiologicznej ktoś pytał, co to jest ta kalenica xD).

Laboratorium mi się podoba. Mimo iż minęło sto lat, to miałem zajęcia w pomieszczeniach o bardzo podobnym klimacie. xD
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: Sirius »

Świetna praca. Oby wszystkie w projekcie trzymały taki poziom. Laboratorium może i nie odwzorowane realistycznie ale wygląda profesjonalnie.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: Innos »

Bardzo estetyczna praca, klimat jest, też znam podobne wnętrza - one się przez te dziesiątki lat nie zmieniały.:) Ale trochę tu za czysto i sterylnie - co to za pracownia chemiczna, w której nic się nie wylało, nie zapaliło, nie wybuchło?

No i brakuje Piotra, który jej z rana może powiedzieć "Kochanie, Ty dzisiaj cała promieniejesz!". :D
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: Jellyeater »

Ten diament jako kolba!
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: glaz_pimpur »

Laboratorium rzeczywiście wygląda jak prawdziwe, chociaż trochę za sterylne. Czy Maria od zawsze była siwa i musiałeś pomalować te włosy?
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
zgrredek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5511
Rejestracja: 09 lip 2013 20:10
Rok urodzenia: 1964
Lokalizacja: Ankh-Morpork
Kontakt:

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: zgrredek »

Cacuszko!!! Nie wiem czy w tych przyrządach laboratoryjnych jest sens i logika, ale wyglądają profesjonalnie.
Koza jest świetna, aczkolwiek trochę za blisko drewnianego mebla. Ze dwa study większy odstęp byłby OK. Komin faktycznie za krótki. Wygląda jakby dym uchodził we wnętrzu. Najlepiej by było, jakby komin wchodził kolankiem w ścianę i po drugiej stronie drugim kolankiem szedł do góry powyżej ściany.
No i brawo za tę wisienkę na torcie jaką są ciekawskie dzieciaki.
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: Kalais »

Co tu dużo pisać - ładne :)
Awatar użytkownika
LePrzemo
Posty: 832
Rejestracja: 18 sty 2014 16:41
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Wrocław

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: LePrzemo »

Bardzo fajna praca i szczegółowa :)
Hej Kolego Klocki Lego To Zabawa Na Całego
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Post autor: crises »

Fajnie, że się Wam podoba. Podstawka sprawdziła się bardzo dobrze, ale dodałem jednak mały akcent kolorystyczny.
Jaskier pisze:Łooo panie, co ten piecyk? A gdzie BHP? Komin powinien wystawać z budynku i to zdaje się 2m ponad kalenicę
zgrredek pisze:Komin faktycznie za krótki. Wygląda jakby dym uchodził we wnętrzu. Najlepiej by było, jakby komin wchodził kolankiem w ścianę i po drugiej stronie drugim kolankiem szedł do góry powyżej ściany.
Chciałem wyprowadzić rurę przez ścianę (brickiem z dziurą), ale akurat na zewnętrznej części w tym miejscu jest ozdoba. Zostawiłem z dymiącym kominem wewnątrz z pełną świadomością, że zwrócicie na to uwagę :-)
Jaskier pisze:Mimo iż minęło sto lat, to miałem zajęcia w pomieszczeniach o bardzo podobnym klimacie. xD
Sirius pisze:Laboratorium może i nie odwzorowane realistycznie ale wygląda profesjonalnie.
Innos pisze:Bardzo estetyczna praca, klimat jest, też znam podobne wnętrza - one się przez te dziesiątki lat nie zmieniały.:)
Też znam takie. Stare meble i charakterystyczny zapach.
Innos pisze:Ale trochę tu za czysto i sterylnie - co to za pracownia chemiczna, w której nic się nie wylało, nie zapaliło, nie wybuchło?
glaz_pimpur pisze:Laboratorium rzeczywiście wygląda jak prawdziwe, chociaż trochę za sterylne.
To jest bardzo profesjonalne laboratorium, nikt tam nic nie wylewał :-) Pomyślę o jakimś kapiącym ze stołu świństwem.
glaz_pimpur pisze:Czy Maria od zawsze była siwa i musiałeś pomalować te włosy?
Mało jest kolorowych zdjęć. Na filmie była blondynką. Mi się jakoś kojarzy z siwizną, tyle chemikaliów musiało zrobić swoje. Wtedy jeszcze chyba nie farbowali włosów.
zgrredek pisze:Nie wiem czy w tych przyrządach laboratoryjnych jest sens i logika, ale wyglądają profesjonalnie.
Cel osiągnięty :-) Raczej nic konkretnego nie starałem się odwzorować, ale te wszystkie drobne klocki, które zazwyczaj leżą niepotrzebne w szufladkach, teraz miały swój wielki moment.
zgrredek pisze:No i brawo za tę wisienkę na torcie jaką są ciekawskie dzieciaki.
Z założenia ta praca jest do oglądania z jednej strony, ale biorąc pod uwagę jej wystawowe przeznaczenie pomyślałem, że jakiś drobiazg się przyda. Ciekawskie dzieciaki znajdą się wszędzie :-)
ODPOWIEDZ