Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: Jellyeater »

Pragnę przedstawić Państwu największy zabytek Klocków Zdroju. Jest nim wczesnobarokowy kościół pod wezwaniem Świętego Piotra i Pawła. Kościół powstał pod koniec XVI wieku z przebudowy wcześniejszej świątyni pod tym samym wezwaniem. Jest to trójnawowa kościół wzniesiony na planie krzyża łacińskiego. Transept zwieńczony jest ośmiokątną kopułą. Monumentalną fasadę zdobią posągi patronów kościoła, a także charakterystyczne dla tego stylu pilastry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nigdy chyba nie budowałem nic tak długo. Zacząłem od projektu kopuły w zeszłym roku. Potem było stwierdzenie, że bez supportu to mnie nie stać. A potem przyszedł support i od października w nowym domu trwała budowa. Nie wiem czy w poprzednim mieszkaniu zdołałbym go zbudować. Kościół wzorowany bardzo mocno na
tym.
http://niasvizh-kasciol.by/pl/galeria" target="_blank

Jest w skali powiedzmy 1/100. Powinien być na 6BP, a nie na dwóch... Kościoły są wielkie.

Kopuła ograniczała mi geometrię. Bok o długości 5 hexagonu pozwolił stworzyć kopułę o całkowitej liczbie studów, dzięki temu dach się domyka.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: jetboy »

Przyznam że jest znakomity. Czyli jednak można coś robić oprócz jęczenia :)
Trochę przypomina Kosciół Świętej Anny w Warszawie, z tym że tam wieża jest większa i po drugiej stronie.
Bardzo bardzo udany model!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: Sirius »

Bardzo ładnie wyszedł. Widać, że długo nad nim pracowałeś i miałeś czas wszystko dobrze przemyśleć, rozplanować i wykonać. Dla takiego efektu było warto. Ładnie wygląda połączenie białego i szarego, nie spodziewałbym się, że to tak dobrze wyjdzie. Fajnie wyszła kopuła. Bryła też bardzo ciekawa. Prosta, ale dobrze się prezentuje.

Mniej podoba mi się tylko ta przybudówka za prezbiterium. Szczególnie jej dach, który odstaje poziomem od reszty. No i św. Piotrowi trzeba było dać klucz a nie kij ;)
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1689
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: Janek »

Bardzo ładny i solidnie wykonany model. Winszuję. ;)
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: Innos »

Ładny, widać, że dobrze przemyślany i zaplanowany, nie ma żadnych nudnych fragmentów. Przypomina mi któryś z krakowskich kościołów (bodajże na Kazimierzu), ale nie mam pojęcia jak się nazywa bo tu kościołów jak psów, pewnie ledwie im tu świętych na patronów wystarcza. :P

Pozostaje tylko pytanie czemu tam na tyłach na rusztowaniu Zbudujcy imprezują? ;)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: Kalais »

Fajne drzwi i kopuła jest extra.

Z jakiś konstruktywnych uwag to moim zdaniem ta wieża obok kościoła jest zbędna i zupełnie nie pasuje designem i wykonaniem.

I tak jak Sirius pisze, ten dach w przybudówce słabo wygląda. Jak by pękł i się zapadły elementy. Mogłeś tam wstawić ekipę naprawczą, to by uratowali sytuację ;P

P.S. "Nigdy chyba nie budowałem nic tak długo." - czyli ile to budowałeś?
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: crises »

Białe klocki, odważnie :-) Chowaj przed słońcem. Kościół bardzo ładny, kopuła faktycznie dopracowana. Ciężo uzyskać takie kształty z klocków bez widocznych dziur albo nierówności. Nad "przybudówką" jest trochę gorzej. Przeszkadza głównie ta buła u góry. Detale w pozostałej części są wyważone, pasują idealnie i nie zakłócają odbioru całości. Bardzo ładne drzwi frontowe.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: Jellyeater »

Dzwonnica luźno inspirowana tą: http://zatrzymacswiat.blogspot.com/2015 ... slica.html" target="_blank Ciosy wapienne i te sprawy. Możliwe, że dało się lepiej. Ciężko oddać brudny wapień w klockach starając się oddać też strukturę ciosów. :-)
P.S. "Nigdy chyba nie budowałem nic tak długo." - czyli ile to budowałeś?
Z pół roku. Rok od rozpoczęcia projektu. Generalnie sporo w tym było zagadek. I sporo przebudowywania. Bo po zaprojektowaniu 3 paneli, okazywało się że 8 już nie pasuje.

Dach na absydzie... Z klocków nie wiem czy da się lepiej. Zrobiłem szablon z papieru i obudowałem jak się dało klockami. Można pewnie było wedge, ale i tak by nie było ładnie, a study by odstawały estetyką od reszty dachów. Generalnie pewne osoby na tym forum, w ogóle nie robią absydy, lub robią ją kwadratową. :-) Chociaż kwadratowe, rzadko, bo rzadko, ale też bywają.
Przeszkadza głównie ta buła u góry.
Najlepsze co udało się zrobić. Nie ma klocków na 1/6 studa. :-) Byłaby masa dziur od schodzących się plate inaczej. To wszystko powinno się łączyć w jednym punkcie. W klockach niewykonalne.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
Vader
Posty: 217
Rejestracja: 17 sty 2017 19:25
Rok urodzenia: 1994

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: Vader »

Czapki z głów. :)
Na warsztacie:
- Budynek - 45 %
Ananas
Posty: 343
Rejestracja: 19 lip 2013 22:15
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Opole

Re: Kościół św. Piotra i Pawła w Klockach Zdroju

Post autor: Ananas »

No to jest kurde świetne.
ODPOWIEDZ