Foilpack ALT. BUILDS

Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Foilpack MOD

Post autor: SERVATOR »

Ja to widzę tak:
Na ZT przyjęto, że MOD = Modyfikacja firmowego zestawu.
Firmowym zestawem jest to co zaprojektowało TLG. Modyfikacja tego co zaprojektowało TLG, czyli zrobienie czegoś wg własnego projektu jest modyfikacją firmowego zestawu, czyli MODem.

Oczywiście inni mogą to nazwać modelem B, modelem alternatywnym lub jak to widziałem u Amerykanów "remixem". Widziałem również oznaczenia takich modeli w konwencji [MOC][MOD].

Na Eurobricks tę definicję mają IMO nawet nieco bardziej precyzyjną, bo zamiast słowa "firmowy" jest "oficjalny", czyli: MOD - The Modification of an official LEGO set.
Awatar użytkownika
Kocur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 571
Rejestracja: 16 gru 2014 07:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Foilpack MOD

Post autor: Kocur »

To jak nazwać coś co jest oficjalnym zestawem z na przykład wbudowanym przez AFOLa silnikiem by mogło jeździć? Dla mnie to jest modyfikacja firmowego zestawu, bo na pewno nie jest to MOC skoro użyta została znaczna część firmowej konstrukcji.
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger
- Samael
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Foilpack MOD

Post autor: SERVATOR »

I moim zdaniem się nie mylisz. Na EB takie modyfikacje też tagowane są akronimem MOD.

A na przykład na Reddit nazywają to wszystko REMIXEM. ;)
Taking one or more sets, to create a MOC. The difference to MOC being a specification of sets used for parts.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Foilpack MOD

Post autor: Innos »

SERVATOR pisze:To propozycja czy prztyczek w nos dla obecnego MOD Team ? ;)
Myślę, że prztyczek to nie był, ale tak czy inaczej gwoli wyjaśnienia, moderacja jest od porządku, aktywizacją może się zajmować każdy chętny, mod, ambasador prezes czy "szary żuczek". To tak, żeby ktoś nie pomyślał, że jak nie jest modem to nie może wyjść z jakąś inicjatywą. ;)


A co do dyskusji definicyjnych: zgadzam się z Kocurem. MOD to jest wzbogacona konstrukcja firmowa/oficjalna/zestaw po prostu. Podstawą i główną częścią konstrukcji jest jednak zestaw z instrukcji (albo jego duża część). Zmotoryzowanie, dodanie jakichś bajerów, albo i w drugą stronę, np. Mini Cooper cabrio.
Zresztą, żeby daleko nie szukać:
Słownik PWN pisze:Modyfikacja: «częściowa zmiana czegoś nienaruszająca istoty rzeczy; też: rzecz zmieniona w taki sposób»
Zbudowanie od zera czegoś zupełnie innego z tych samych klocków co zestaw to model C (w Technic), D (w Creatorze :D), B (wszystkie inne serie) lub uniwersalnie model alternatywny. I to jest to co Servator zwykle budujesz, a nie MOD-y, jak twierdzisz. 100% autorski MOC, tyle, że z narzuconym sobie ograniczeniem do asortymentu klocków z danego zestawu (lub kilku, np. z jednej serii, co i samo TLG podpowiadało, z najbardziej klasycznym przykładem Mixeli, ale też z mniej oczywistymi jak PotC).
Przy czym model alternatywny powinien zawierać w sobie istotną część elementów zestawu, czyli mikroskalowa dioramka z 30 elementów pochodzących z modulara z 2k+ klocków to już nie jest model alternatywny tak samo jak zrobienie sobie do salonu stołu z felgi to nie jest ani modyfikacja samochodu ani nawet jego model alternatywny. :P
Zresztą to wydaje się oczywiste także na przykładzie wspominanych z sentymentem konstrukcji firmowych z tyłów pudełek - nazywamy je przecież modelami alternatywnymi, nie modyfikacjami.

A, wobec powyższego łączne oznaczenie [MOC][MOD] jest wewnętrznie sprzeczne, skoro "współautorem" przykładowego zmodowanego Mini jest projektant zestawu to siłą rzeczy samo podrasowanie nie czyni z niego MOC-a. Chyba, że uznamy, że tag [MOD] obejmuje także modele alternatywne, ale biorąc pod uwagę, że i tak są czasem problemy z rozróżnieniem pojęć (jak widać) to uważam, że nie należy mieszać ludziom w głowach. Z drugiej mnożenie tagów, tworzenie jakichś [ALT] itp. żeby koniecznie wszystko szufladkować pewnie też jest niekoniecznie potrzebne, no chyba, że ktoś ma OCD. :P

Mogę się mylić, ale jak się nad tym zastanawiam to mam dziwne wrażenie, że większość osób ogarnia te różnice, tylko że Ty Servator jesteś na tym polu jedną z najaktywniejszych osób w Polsce, więc najwięcej w tej tematyce piszesz używając przy tym terminologii rozumianej na Twój sposób i robisz tym nieco zamieszania. Nie, żeby to jakaś straszna przewina z Twojej strony była, ale wydaje mi się, że nieświadomie mieszasz niektórym w głowach przez co ludzie (szczególnie nowi) gubią się w nazewnictwie.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Kocur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 571
Rejestracja: 16 gru 2014 07:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Foilpack MOD

Post autor: Kocur »

Dzięki Innos, to odpowiedziało na moje pytanie myślę że w pełni :)
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger
- Samael
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Foilpack MOD

Post autor: SERVATOR »

Dobra. Przeryłem internet i patrzyłem jak do tematu podchodzą Grohl, Tomik czy Szabo (AFOLe specjalizujący się w modelach B/C/D/...). Oni zazwyczaj nie tagują swoich modeli w żaden sposób a w opisach używają/używali słowa "alternative".
Patrząc jednak na , oficjalną stronę TLG (na której część z nich się udziela) można byłoby chyba nawet przyjąć, że najwłaściwsza nazwa na takie modyfikacje (od poziomu 0 i z liczbą dodatkowych elementów równą 0), to Remake.
Dla mnie użycie tagu [MOD] było po prostu najwygodniejsze, bo to pozwalało mi wyraźnie zaznaczyć, że jest to MOC powstały z konkretnego zestawu klocków.
No ale od dziś będę chyba używał tagu [REMAKE]. Może się zakorzeni... ;)
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Foilpack MOD

Post autor: Innos »

Remake brzmi nienajgorzej, choć trochę sugeruje inną grupę prac - odświeżone/uwspółcześnione wersje starych klasyków. Czyli trend dla ludzi sentymentalnych ale lubiących nowe klocki i techniki budowania. ;)
Z kolei remix, który wspominałeś wcześniej też słabo działa - to też sugeruje podrasowanie, choć pewnie miało chodzić o przemiksowanie klocków.
Jakby faktycznie jakiś tag miał się utrwalać, to wydaje mi się, że [ALT] by spełniał swoją rolę.

Ale fajnie, że jesteś elastyczny i przemyślałeś sprawę. Było nie było, jak ty zaczniesz używać precyzyjnej terminologii, a to Twój konik więc używasz jej często, to pewnie wtedy łatwo się upowszechni w ogóle wśród ludzi. :)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Foilpack REMAKE

Post autor: SERVATOR »

To niech będzie [ALT]. :)
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Foilpack ALT models

Post autor: Kalais »

ALT rzeczywiście najlepiej brzmi i najlepiej pasuje.

Sam zawsze używałem MOD, ale też się chyba przestawię :)
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Foilpack ALT models

Post autor: Innos »

No i fajnie. Dziękuję za współpracę! :D
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
ODPOWIEDZ