[MOC] Autosan H9-21

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

[MOC] Autosan H9-21

Post autor: eric trax »

Witam wszystkich zgromadzonych. Od kiedy zobaczyłem Autosana zbudowanego przez Karwika zapragnąłem mieć swój :) Czas więc zaprezentować model który powstawał od Grudnia 2014 roku. Na tak długi czas budowy składało się wiele rzeczy. Co prawda przywiozłem go na wystawę w tym roku ale można powiedzieć był w stanie surowym.

Obrazek

Nie wiem czy jest Polak który nie kojarzy tego pojazdu. Autosan H9-21 to międzymiastowa wersja zmodernizowanej H9tki, której rozstaw osi urósł do 4700mm i rozmiarów jakie każdy pamięta. Pierwsze egzemplarze zjechały z taśmy produkcyjnej w 1980 i były produkowane do 2004 roku. Ciekawostką jest że w 2006 roku produkcja została wznowiona i wyprodukowano jeszcze 30 egzemplarzy na zamówienie polskiej firmy Veolia.

Obrazek

Jak wspominałem rama powstała w grudniu 2014 roku. Model zaplanowany był w skali 1:17 niestety po burzy jaka przetoczyła się na forum LUGPolu za sprawą pewnego jegomościa, którego model autosana a w zasadzie jego wirtualny projekt można znaleźć w internecie postanowiłem zmienić skalę na 1:14. Pociągnęło to za sobą dużo większe koszty niż się spodziewałem. Tutaj z pomocą przyszedł Maciek Drwięga ratując mnie dwoma (czterema?) kołami od Black Cata za co mu serdecznie dziękuję i w końcu będę mógł się rozliczyć :) Inna sprawa, że potrzeba było znacznie więcej klocków co generowało niekończące się zamówienia na BL. Jednak Efekt końcowy jest zadowalający.

Mechanika

Jeśli chodzi o plany motoryzowania autobusu były proste. XL do napędu, medium do sterowania przednią osią, medium do sterowania dwubiegową skrzynią rodem z trialówki (przełożenia 1:4,2 i 1:2,33). Jeździłem nim jeszcze w wersji cabrio bez środka. Więc tym większe było moje zdziwienie kiedy przed nakręceniem filmu nie chciał ruszyć z miejsca. Okazało się że całość waży 10,2kg. Na szczęście dołożenie drugiego XLa wystarczyło i autobus sprawnie jeździ nawet na szybszym biegu. Niestety mimo iż konstrukcja posiada kable do oświetlenia pojazdu nie zdecydowałem się go użyć.

Wygląd

Mimo iż kosztowna i czasochłonna skala 1:13 pozwala na wiele. Można pozwolić sobie na oddanie większej niż tylko te najbardziej charakterystyczne kształtów. Oczywiście i ona ma swoje ograniczenia. Montaż świateł sprawiłby, że przód a tym bardziej klapy silnika nie były by tak dobrze oddane. Za to bardzo naturalnie wyglądają węże pneumatyczne jako uszczelki okien i daszki czy maski city jako siedzenia. Część z was pewnie znajdzie niedociągnięcia. Ja postarałem się zrobić wszystko o czym myślałem przez prawie 3 lata budowy. Niestety argument "trzeba było odstawić go na półkę" będzie nie trafiony :D


Na koniec zdjęcia i skromny film. No i oczywiście podziękowania dla Maćka za te koła :)

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=mEO1GQQVwSs&t=5s" target="_blank
Ostatnio zmieniony 29 paź 2017 18:38 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: DawKub1922 »

Paczam, paczam i napaczeć się nie mogę. Po prostu Bomba przed duże "B". Pierwsze co mi wpadło w oko to klamka w drzwiach =P
Podziwiam i gratuluję wytrwałości w budowie takiego cacka, extra MOC!

POZdrawiam
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: eric trax »

DawKub1922 pisze:Pierwsze co mi wpadło w oko to klamka w drzwiach =P
Klucz grzechotka z lego City pasuje jak ulał mimo, że jest ciut duża :)
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: DawKub1922 »

eric trax pisze:...mimo, że jest ciut duża :)
Wg mnie pasuje idealnie:) Też już o tym myślałem ale w "mojej skali" to niestety jest za duża, jednak prędzej czy później znajdę zastosowanie dla tego elementu.
Jeszcze raz gratuluję.

POZdrawiam
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: jetboy »

Jest super! Dla mnie majstersztyk!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: Kalais »

Bardzo mi się podoba. Dobra robota! :)
Awatar użytkownika
Lusiojad
Posty: 138
Rejestracja: 17 mar 2016 21:33
Rok urodzenia: 2003
Lokalizacja: Lipno

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: Lusiojad »

Super MOC. Zabawne i zarazem smutne jest gdy pracujesz nad modelem 3 lata, a ludzie oglądają go na 3 minutowym filmiku:)
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: Jerac »

Autosana widać w nim od razu na miniaturce, pełen sukces!

No, to teraz oglądam...
Szarnywirk
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: Havoc »

MEGA! Cudne cudo.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Autosan H9-21

Post autor: Innos »

Jak zwykle motoryzacja jakoś szczególnie mnie nie rusza tak tu trudno mi przestać się wpatrywać. Pisać, że świetny, nie muszę, bo pewnie już to wiesz. ;)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
ODPOWIEDZ