Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Awatar użytkownika
arwo
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017 14:41
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: arwo »

Witam.

Mój pierwszy post na forum.
Widzę, że znakomita większość konstrukcji to własne pomysły.
Mój natomiast jest w nieco innej tematyce, czyli "Jak wpakować elektronikę do Lego, aby można było tym sterować" :)

Aktualnie ukończyłem jeden projekt oparty na Lego Technic Racer nr. 42065.

Kolejny za który się biorę to Bobcat 4232, ale o tym w innym artykule.

Celem pokazania tego projektu jest także zachęcenie "majsterkowiczów" do szybkiej i prostej nauki elektroniki.
Można dzięki temu dowolnie rozszerzać możliwości własnych zestawów.
Myślę, że szerokie grono tutejszej młodzieży z powodzeniem mogłoby złapać bakcyla i oprócz Lego tworzyć własne układy z mikroprocesorami. Zaczynając od najprostszych konstrukcji opartych na Arduino, aż po bardziej zaawansowane STM32 wraz z przesyłaniem sygnałów bezprzewodowo, czyli tzw. modele RC ;)

Film pokazowy YouTube:


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wszystkie foto:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... zNwMnpkbFk

W skrócie:
Okazyjnie kupiłem zestaw Racer 42065 za ok 80zł bez Power Functions. Chciałem go ożywić i wsadzić własny projekt sterowania pojazdem.

Najpierw wykonałem nadajnik oparty na padzie PlayStation2.
Zasilany jest baterią LiPo 7,4V 700mAh. Sygnał RC jest wysyłany na paśmie 2,4GHz przy użyciu popularnego modułu nRF24L01+

Następnie kombinowałem gdzie umieścić płytkę PCB z elementami w samym pojeździe.
Układ oparty jest na:
- tranzystory do sterowania oświetleniem. Nie chciałem puszczać prądu z mikrokontrolera ze względu na niską wydajność pinów, max 40mA na jednego pina.
- Arduino Nano ATmega 328
- nRF24L01+ do odbioru sygnału z nadajnika
- sterownik dwoma silnikami DRV8833
- dwa silniki typu M
- LEDy zasilane przez tranzystory
- buzzer, jako klakson ;) i sygnał kontrolny włączenia pojazdu. Jest sterowany PWM, aby osiągnąć różne częstotliwości (tony/dźwięki)
- zasilanie LiPo 7,4V (powinno być więcej) 1300mAh
- kilka rezystorów do obsługi LEDów

Pełny opis How-To:
https://www.instructables.com/id/Arduin ... less-24GH/
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2017 14:36 przez arwo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
meler
Posty: 107
Rejestracja: 26 lis 2016 12:20
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: meler »

Superfajoskie, jak powiedziały moje dzieciaki. A zaraz potem, Zrobisz taki? :-)
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: Innos »

arwo pisze:Myślę, że szerokie grono tutejszej młodzieży z powodzeniem mogłoby złapać bakcyla i oprócz Lego tworzyć własne układy z mikroprocesorami.
Myślę, że nawet tutejsza 50-letnia młodzież może się zainteresować jak im dobrze temat przedstawić.;)

Ciekawe, aczkolwiek na pierwszy ogień dałeś raczej dość prosty model (w sensie zestawu Lego, nie elektroniki) i to jeszcze nie pokazuje pełni możliwości takiego majsterkowania. A na pewno nie dość, żeby przerzucić się z gotowych rozwiązań, nawet jeśli nie tańszych to prostszych do rozpoczęcia zabawy przez laika.

Swoją drogą na początku zastanawiałem się, jak masz klocki posegregowane w szufladkach, że masz je na stałe podpisane, skoro u wielu AFOLi system sortowania nigdy nie jest raz na zawsze ustalony i często ewoluuje. Ale po wczytaniu się w podpisy wszystko się wyjaśniło.:)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
arwo
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017 14:41
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: arwo »

@Innos, tak te szufladki to części elektroniczne ;)

Słuchajcie, jak chcecie to mogę przedstawić w kilku postach/artykułach jak zabrać się za "wzbogacanie" własnych zestawów/konstrukcji Lego.
Najpierw można zacząć od prostych tematów - jak dodać oświetlenie, dźwięk, potem sterowanie, np. przez panel (przyciski, dźwignie, przełączniki), następnie łączność bezprzewodowa, aż do sterowania telefonem, sms, montaż kamer itd...

Moim zdaniem to najlepiej by się sprawdziło w klockach z serii Technic oraz pociągi z City. Tam jest ogrom możliwości.
Polecam obejrzeć co ludzie robią na uTube ze swoimi zestawami.

Kupując elementy elektroniczne z Chin np. Aliexpress, to wszystko kosztuje dosłownie grosze.
Jak przeliczałem, to wydane np. 100zł na aliexpressie przekłada się na wydane ok. 400zł w polskich sklepach :) czyli stosunek 1:4. Jedyny minus to dostawa od 2 tyg do miesiąca.
Gwarancja nie jest potrzebna, bo to są proste elementy (diody, tranzystory, układy scalone), które jeśli ulegają awarii to z własnego działania, np. za duże napięcie lub źle przemyślany układ ;)

Polecam elektronikę, bo jest to niesamowita przygoda i cała maaaasa możliwości. Nauki na początek nie jest aż tak dużo. Każdy ogarnie.

Pomysł:
Admini mogą zrobić ankietę, czym forumowicze chcieliby wzbogacić swoje konstrukcje w temacie elektroniki i wówczas bym mógł opisać jak coś takiego wykonać krok po kroku, jakaś seria artykułów.
Także nauka samemu da radę. Zapał do pracy i wytrwałość to podstawa :)

Poradnik:
viewtopic.php?f=22&t=7740" target="_blank
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2017 13:02 przez arwo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: jetboy »

Takie artykuły na pewno będą ciekawe. Sam chętnie poczytam. Czy wiele osób się w to wkręci, tego nie wiem. Osobiście zajmuje się klockami, bo nie wymagają piłowania jak stolarka, bo nie wymagają klejenia jak modelarstwo, bo nie wymagają malowania jak bitewniaki i bo nie wymagają lutowania jak elektronika :) Ale to ja.

Alternatywne oświetlenie jest ciekawe nie tylko w technic ale też w kamieniczkach czy stacjach kosmicznych. Legowe oświetlenie jest oględnie mówiąc beznadziejne i do tego drogie. Samemu można to zrobić znacznie taniej i lepiej. Albo nawet zapłacić komuś kto potrafi żeby nam polutował. Np. Tobie. Zapewne i tak się opłaci.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Olaf RagnaFoL
Posty: 1029
Rejestracja: 09 lut 2014 10:09
Rok urodzenia: 1901

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: Olaf RagnaFoL »

jetboy pisze:Osobiście zajmuje się klockami, bo nie wymagają piłowania jak stolarka, bo nie wymagają klejenia jak modelarstwo, bo nie wymagają malowania jak bitewniaki i bo nie wymagają lutowania jak elektronika :) Ale to ja.
Takiego podejścia do klocków jeszcze nie spotkałem. Ciekawe i dające do myślenia. Serio.

Co do tematu, oczywiście to może być bardzo ciekawe. Z ciekawością będę obserwował jak to się rozwinie na na forum.
"tylko co to wnosi do dyskusji?"
Awatar użytkownika
arwo
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017 14:41
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: arwo »

OK, w jakim dziale mam o tym pisać?
Widzę, że po zalogowaniu jest widocznych więcej kategorii, więc najlepiej, gdyby był widoczny dla wszystkich.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: jetboy »

arwo pisze:OK, w jakim dziale mam o tym pisać?
Widzę, że po zalogowaniu jest widocznych więcej kategorii, więc najlepiej, gdyby był widoczny dla wszystkich.
Myślę że w Nasza Twórczość - w końcu to jest Twoja twórczość. W razie potrzeby pomyślimy gdzie to przesunąć, albo założymy jakiś specjalny dział - jakieś porady, czy coś. Tu będzie widoczny dla wszystkich.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7484
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: Benny80 »

Witaj u nas.
Miło widzieć, że wychodzisz poza standardowe klocki, choć w naszej purytańskiej społeczności wielu podobnych nie ma ;)
Niemniej jest to ciekawe i - choćby ze względu na oświetlenie modeli - może być bardzo pomocne innym w naszej społeczności - zakładam, że nie odmówi kolega pomocy w razie potrzeby.

Co do prezentacji, to buduj i prezentuj dalej. Gdyby doszło do konkretnych porad 'how to', to mamy dział zapytaj nas, gdzie myślę można spokojnie umieścić poradniki.
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Technic Racer 42065 + Własny system zdalnego sterowania

Post autor: Innos »

Olaf RagnaFoL pisze:
jetboy pisze:Osobiście zajmuje się klockami, bo nie wymagają piłowania jak stolarka, bo nie wymagają klejenia jak modelarstwo, bo nie wymagają malowania jak bitewniaki i bo nie wymagają lutowania jak elektronika :) Ale to ja.
Takiego podejścia do klocków jeszcze nie spotkałem. Ciekawe i dające do myślenia. Serio.
Mi się wydaje że to dość częste podejście, ale może to tylko subiektywne wrażenie bo sam tak generalnie myślę. Nie mam nic przeciwko majsterkowaniu ale nie mam do tego smykałki takiej jak niektórzy więc system klocków pozwala mi to obejść. :)

Ale oczywiście miejsce na takie tematy tu jest, są poradniki fotograficzne i inne tematy okołoklockowe, ale dość mocno związane z głównym hobby więc i Ty arwo możesz taki własny poradnik prowadzić, widać, że masz o czym. A ja nawet nie mając takiego zacięcia majsterkowicza chętnie będę śledził.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
ODPOWIEDZ