Szklarnia

Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Szklarnia

Post autor: Kris Kelvin »

No więc zbudowałem w końcu szklarnię do tej bazy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak na wielkość bazy to jest trochę mała i w sumie najlepiej byłoby zrobić takie dwie, ale to wymagałoby solidnego powiększenia całego terenu na co mam średnią ochotę. No ale zobaczymy.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
LePrzemo
Posty: 832
Rejestracja: 18 sty 2014 16:41
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szklarnia

Post autor: LePrzemo »

Bardzo fajna szklarnia :)
Hej Kolego Klocki Lego To Zabawa Na Całego
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Szklarnia

Post autor: dzidek1983 »

A jakie Koale jedzą tyle bambusa na Marsie? Podoba mi się, pasuje do całości. A czy w takiej bazie to nie postawiliby raczej na uprawę bez gleby? Wieźliby ziemię na Marsa? Czy na miejscu kopali? Z punktu widzenia sci-fi to raczej bym zrobił wiszące uprawy roślin z korzeniami w korytach z płynem do którego dolewają nawozów. Oczywiście pytanie skąd płyn. No raczej stąd skąd mają wodę pitną.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Szklarnia

Post autor: Jaskier »

Łooo!
Piękne, panie Krisie.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Szklarnia

Post autor: Innos »

Ładnie to wygląda. Teraz sobie uświadomiłem, że sam coś takiego chętnie bym zbudował i chyba dlatego namiastkę tego typu eksperymentalnej szklarni wstawiłem w jednym z moich fragmentów na klubowej makiecie miasteczka (tak niewielką jednak, że przy umiejscowieniu mojej parceli dokładnie na środku wsi i tak chyba prawie niezauważalną :D).
dzidek1983 pisze:A czy w takiej bazie to nie postawiliby raczej na uprawę bez gleby? Wieźliby ziemię na Marsa? Czy na miejscu kopali? Z punktu widzenia sci-fi to raczej bym zrobił wiszące uprawy roślin z korzeniami w korytach z płynem do którego dolewają nawozów. Oczywiście pytanie skąd płyn. No raczej stąd skąd mają wodę pitną.
Marsjanina to Ty raczej nie czytałeś ani nie oglądałeś, co? ;)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Johan
Posty: 177
Rejestracja: 13 gru 2015 19:57
Rok urodzenia: 1993
Kontakt:

Re: Szklarnia

Post autor: Johan »

dzidek1983 pisze:A jakie Koale jedzą tyle bambusa na Marsie?
Oczywiście na kolonizowanej planecie w układzie Alfa Centauri (która wbrew pozorom nie jest tym samym miejscem co Mars, natomiast niewątpliwie podobnie jak Mars nie jest też Ziemią) jeszcze nie występują koale. Natomiast nawet gdyby występowały, prawdopodobnie jadłyby eukaliptus. Można natomiast podejrzewać, że bambus jest pożywieniem dla pand. Jest to mylny pogląd, gdyż pandy również nie zostały jeszcze sprowadzone do tej kolonii.

Natomiast bambus jest uprawiany z szeregu różnych powodów, a najważniejszym z nich jest jego tempo wzrostu. Niektóre gatunki bambusa potrafią rosnąć nawet 91cm w ciągu doby, co czyni je jednymi z najszybciej rosnących roślin. Zastosowania bambusa są wielorakie: od żywności dla kolonistów, poprzez produkcję biopaliw aż po materiał konstrukcyjny. Z uwagi na lekkość i wytrzymałość, bambus nadaje się idealnie jako materiał do wykonania stelaży dla namiotów, które po uszczelnieniu i wypełnieniu powietrzem staną się kolejnymi modułami roboczymi prężnie rozwijającej się kolonii. W modułach tych zapewne powstaną następne szklarnie z uprawami bambusa. Również wszelkie obiekty inżynieryjne, takie jak mosty, zostaną wykonane z bambusa. W sytuacji braku obecności przemysłu górniczego każdy kilogram stali, aluminium czy innych metali musi być sprowadzany z Ziemi, co czyni go niezwykle cennym. Bambus jest hodowany lokalnie i idealnie nadaje się na wiodący materiał okresu przejściowego młodziutkiej kolonii, pierwszy krok w drodze do jej samowystarczalności. Nie zdążyłem nawet wspomnieć o możliwości wykorzystania tkanin bambusowych, papieru bambusowego czy bambusowych mebli.
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Szklarnia

Post autor: tybort »

[Na stronie] Nie wiem, ile zarabia rzecznik prasowy misji Alfa Centauriańskiej w KKSA ale przy tym poziomie kompetencji i umiejętności miażdżenia krytyki, stanowczo za mało! Taki człowiek to skarb.

Rupert Dogmat, Krakowski Przegląd Galaktyczny. Oczywiście szklarnia pięknie się prezentuje. Jako miłośników energii naturalnego pochodzenia, naszych czytelników na pewno ucieszy zastosowanie siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu - są one wydajniejsze i bezpieczniejsze dla zwierząt latających (czyżby brano to pod uwagę w trakcie planowania misji?) a przy okazji doskonale się prezentują w folderach. W projekcie widać również dbałość o przestrzeganie wyśrubowanych do kosmicznych, rzekłbym, poziomów norm BHP - żeby wspomnieć tylko o szerokim korytarzu głównym i zwielokrotnionej syrenie świetlnej (najprostsze rozwiązania są najlepsze!).

Pomimo, jednakże, bardzo dobrego ogólnego wrażenia, jakie projekt wzbudza, zrodziło się we mnie kilka wątpliwości. W trosce o jak najrzetelniejsze poinformowanie naszych czytelników, bardzo proszę o ich rozwianie poprzez odpowiedź na kilka, nie ukrywajmy, dosyć podstawowych pytań:

1. Jakie warunki atmosferyczne panują na docelowej planecie? Czy w ogóle występuje tam jakakolwiek atmosfera (najwyraźniej, skoro zastosowano siłownie wiatrowe)? Zakładając nachylenie osi obrotu planety do płaszczyzny orbity z grubsza podobne do ziemskiego, na jakiej szerokości geograficznej planowane jest posadowienie bazy a, co za tym idzie, jaki jest średni czas ekspozycji na światło? Wszystkie te pytania zmierzają do jednego, ostatecznego: czy ekspozycja na światło słoneczne (alfa-centauriańskie?) w ciągu dnia uzasadnia zastosowanie przezroczystych (a co za tym idzie, droższych, trudniejszych w produkcji, transporcie, uszczelnieniu i utrzymaniu) elewacji, a jednocześnie, czy ekspozycja ta w ciągu dnia alfa-centauriańskiego nie jest, w przypadku szczątkowej lub braku atmosfery, niebezpieczna dla wzrostu roślin?
2. W jaki sposób szklarnia będzie połączona korytarzami technicznymi (czy w ogóle?) z pozostałymi pomieszczeniami bazy? Na zdjęciach zamieszczonych w prospekcie widać po jednych drzwiach umieszczonych centralnie na obu krótszych ścianach obiektu. Od strony talerza anteny satelitarnej zainstalowano również na zewnątrz schodki dla obsługi, co sugeruje, iż drzwi te mają pozwalać na opuszczenie pomieszczeń bazy. Czy w związku z tym wyjście to nie powinno być zaopatrzone w śluzę, a więc dwie pary drzwi z niewielkim pomieszczeniem przejściowym pozwalającym na bezpieczne wyrównanie ciśnienia i odfiltrowanie gazów znajdujących się w alfa-centauriańskiej atmosferze potencjalnie szkodliwych dla upraw, tak jak to zrobiono po drugiej stronie?
3. W jaki sposób nawadniane będą uprawy? Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że widzę wśród wielu urządzeń zamontowanych pod dachem zraszacze. Czy w warunkach ograniczonej dostępności do wody jest to najefektywniejszy sposób nawadniania? Powtarzając pytanie kolegi z Mieleckich Skrzydeł, czy rozważano w ogóle montaż instalacji hydroponicznej, a jeśli tak, co zdecydowało o jej odrzuceniu? A może obiekt jest przystosowany również i do takiej formy hodowli roślin?
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Szklarnia

Post autor: jetboy »

To już nie potrzebujesz mistrza fotoszopa? ;)
Fajna szklarnia. Pasuje do reszty, ale faktycznie najlepiej by wyglądała gdyby były dwie, albo cztery ;)
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szklarnia

Post autor: Kalais »

Mi też się podoba, fajne detale i ogólny design.

Z jakiś uwag to mam wrażenie, że dla szyb lepiej by pasował Trans-Clear niż ten Trans-Light Blue.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Szklarnia

Post autor: goldsun »

1. Wygląd modelu
Bardzo fajnie wygląda, trudno się do czegoś przyczepić.
Drzwi są otwierane?

2. Idea modelu
Mam chyba podobnie jak przedpiszący
- widzę, że zraszacze są tylko nad tymi kawałkami, nad którymi powinny być
- farmy wiatrowe na dachu rozumiem, że mają wytracać tlen, albo wilgoć do szklarni?
- brak śluzy to duży minus (tzn. brak podwójnego wejścia, żeby jakieś zanieczyszczenia z atmosfery planety nie wlatywały sobie przy każdym otwarciu drzwi do środka). No chyba, że chcesz potem zbudować model "baza alfacentaurańska po 40 latach", gdzie zarodki roślin ziemskich ze szklarni wydostały się i zmutowały na zewnątrz? ;-p
- różnorodność roślin też jakaś słabiutka. Wiem, że mało miejsca, ale jednak dałoby się tu więcej nasadzić IMHO.
- te "klimatyzatory" wyglądają, jakby nie miały którędy wpuszczać zklimatyzowanego powietrza do środka, albo ja nie zauważyłem?

P.S. Ten wał Kardana Cię nie ugryzł jak go użyłeś? ZTCP to Ty się Technicowymi klockami brzydzisz? ;-p No, chyba, że to dlatego, że on i tak nie działa, więc niedziałające technice używasz? ;-p
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
ODPOWIEDZ