Zoetrope

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zoetrope

Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 24s / szer. 24s / wys. 18s
Waga: 0.405 kg
Silniki: 1 x PF M

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się jedno z pierwszych urządzeń stwarzających efekt animacji, wyprzedzające (choć nieznacznie) wynalazek kamery filmowej. Zoetropy pojawiły się w XIX wieku jako jedno z kilku istniejących ówcześnie urządzeń dających iluzję ruchomych obrazków. Były to proste otwarte cylindry z pionowymi szczelinami, w których wnętrzu naklejano taśmę z serią obrazków pokazujących kolejne "klatki" animacji. Kiedy kręciło się takim cylindrem, obrazki robiły się rozmyte - ale jeśli patrzyło się na nie przez wirujące pionowe szczeliny w boku cylindra, powstawał efekt stroboskopowy i rozmyte obrazki zamieniały się w serię kolejno zmieniających się obrazków, a więc w prostą animację.

Oryginalne zoetropy były napędzane ręcznie i najczęściej przedstawiały zwierzęta w ruchu. Moją wersję napędza silnik PF M, a animację złożoną z 16 "klatek" tworzą minifigi - w tym przypadku stormtrooperzy, bo to jedyny minifig którego mam 16 sztuk. Jak widać na filmie, konstrukcja pozwala na łatwie wyjęcie "klatek" i upozowanie minifigów. Dodam że kamera nie do końca radzi sobie z uchwyceniem efektu animacji, znacznie lepiej wygląda to na żywo - szczególnie przy pełnowymiarowej figurce zamiast płaskiego obrazka.

Galeria

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Zoetrope

Post autor: Jaskier »

Bardzo fajne. ;)
Awatar użytkownika
Vader
Posty: 217
Rejestracja: 17 sty 2017 19:25
Rok urodzenia: 1994

Re: Zoetrope

Post autor: Vader »

Super. :)
Na warsztacie:
- Budynek - 45 %
Awatar użytkownika
Turnip
Posty: 260
Rejestracja: 13 mar 2016 19:19
Rok urodzenia: 1998
Lokalizacja: Bricksburg

Re: Zoetrope

Post autor: Turnip »

Ty wiesz co robić z klockami ;) Naprawdę świetny, oryginalny pomysł. Bardzo mi się podoba.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Zoetrope

Post autor: jetboy »

Turnip pisze:Ty wiesz co robić z klockami ;) Naprawdę świetny, oryginalny pomysł. Bardzo mi się podoba.
Konstrukcja bardzo fajna i robi wrażenie, ale nie mogę czytać jak wszyscy piszą że to oryginalny pomysł.
Polecam sobie zagooglować "lego zoetrope".
W niczym to nie umniejsza zasług Sariela, tylko jak czytam "oryginalny pomysł", to mam ochotę kupić scyzoryk lugpolu żeby mi się mógł w kieszeni otworzyć :)
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zoetrope

Post autor: Havoc »

Przypomina mi to machinę z filmu 'Dom na przeklętym wzgórzu'. Leczyli tym psychozę czy coś takiego.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Zoetrope

Post autor: Jellyeater »

To by było niezłe na wystawę. Bo kamera nie oddaje w pełni tego zjawiska. Jednak ten rolling shutter przeszkadza. Przydałoby się coś z migawką globalną.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
ODPOWIEDZ