Ford Raptor Trophy Truck

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ford Raptor Trophy Truck

Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 42s / szer. 20s / wys. 18s
Waga: 0.997 kg
Zawieszenie: przód - niezależne z pozytywnym casterem, tył - oś pływająca
Napęd: RWD, 2 x silnik RC bezpośrednio z szybszego wyjścia

MOC powstały w ramach kaca moralnego po moim ostatnim trophy trucku który miał skopane proporcje i po mojej Dakarowej Tatrze która ładnie śmigała, ale była za wysoka i się turlała na zakrętach. Moim założeniem było stworzyć coś na tym samym napędzie co Tatra, czyli 2 x Lego RC + 2 x SBrick + 2 x bateria 8878, ale stabilniejszego i na tyle lekkiego na ile to możliwe bez wyglądania jak kupa. Otóż i efekt.

Od strony estetycznej model dość ściśle trzyma się proporcji Forda F-150 Raptora w wersji trophy truck, ale pozwoliłem sobie zapożyczyć kilka elementów z innych ciężarówek. Nalepki to kompletna samowolka i nijak nie nawiązują do oryginału. Uważam, że całość wyszła całkiem zgrabnie i realistycznie, z wyjątkiem maski która wystaje za daleko do przodu, a to przez przednie błotniki. Miałem do wyboru zwężyć maskę tak żeby weszła między nie, co wyglądało dość paskudnie, albo zrobić maskę normalnej szerokości ale wystającą przed błotniki - wybrałem to drugie.

Od strony technicznej model jest mimo swojej prostoty dość ambitny, bo mimo kompaktowych rozmiarów i wagi piórkowej mamy tu pełne zawieszenie niezależne na obu osiach i pozytywny caster w przedniej osi. Przednie zawieszenie to klasyczne podwójne wachacze, przy czym cały moduł zawieszenia wraz z przypiętym do niego PF Servo jest odchylony o ok. 10° do tyłu celem uzyskania pozytywnego castera. Przednie zawieszenie jest dość miękkie i ma skok w granicach 2.5 studa, da się dosłownie dobić kołem do błotnika chociaż wtedy akurat "kończy" się amortyzator i koło nie ociera. Tylne zawieszenie to dość fikuśna oś pływająca trzymająca się na ball joincie obudowanym silnikami RC. Amortyzację zapewniają dwa długie żółte amory, a stabilność dwa cięgna 9L w układzie V. Tak powstałe zawieszenie ma skok prawie 2 studów i jest sporo twardsze od przedniego, co jest o tyle pożądane że większość masy modelu siedzi na tylnej osi.

Model w testach był w stanie osiągnąć 15 km/h, a te stare piankowe opony były zaskakująco przyczepne. Stabilność również była bardzo dobra - kilka rolek na filmie to efekt zjeżdżania po wertepach albo skręcania z maksymalną prędkością ze 120-gramową kamerą na dachu. Dość słabo sprawdziło się natomiast sterowanie, w którym były wyczuwalne luzy mocno utrudniające jazdę dokładnie na wprost. Głowy nie dam, ale porównując model z moją Tatrą która miała podobnie rozwiązany skręt, wydaje mi się że luzy wynikały z dużej odległości między środkiem skrętu a środkiem koła (w Tatrze była ona znacznie mniejsza) i nawet caster tu nie pomógł. Oczywiście w ciężkim terenie była bieda, bo raz że RWD, dwa że bardzo skromny moment.

Z ciekawostek - testowałem w tym modelu wersję beta nowej aktualizacji do apki od SBricka, pozwalającą na sterowanie padem. Póki co problemem są duże opóźnienia, za to na plus wypada łatwa i elastyczna konfiguracja. Dodatkowo do pomiaru prędkości użyłem GoPro 5 z aktywnym GPSem, co pozwala nałożyć bieżący odczyt prędkości na film.

Najbardziej cieszę się, że wagę modelu udało się utrzymać poniżej 1 kg mimo sporej ilości detali, oraz że za bardzo nie ranił oczu wyglądem :)

Galeria

Parę fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Ford Raptor Trophy Truck

Post autor: jetboy »

Fajnie pomyka. I są chomiki! Super :)
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
adijedi
Posty: 74
Rejestracja: 07 lut 2017 00:43
Rok urodzenia: 1988

Re: Ford Raptor Trophy Truck

Post autor: adijedi »

Nice. Nie mogę się doczekać, kiedy chomik podsunie Ci pomysł na jakiegoś super car'a z Forzy Horizon.
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ford Raptor Trophy Truck

Post autor: Sariel »

No Huayra już była :)
ODPOWIEDZ