42054 Model "C" - Ładowarka

Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

42054 Model "C" - Ładowarka

Post autor: M_longer »

Obrazek

Jeeej, pierwszy opublikowany MOC w 2017 roku :D

Tym razem drugie podejście do modelu zbudowanego z jednego zestawu. Tym razem na warsztat trafił 42054, który w wersji z pudełka wygląda tak:

Obrazek

A ja postanowiłem go przerobić na ładowarkę, ponieważ ma fajne koła ;)

Ale po kolei. Model wykorzystuje 1580 klocków z oryginalnych 1976. I przy budowie przysporzył kilku problemów, ale o tym niżej. Na razie skupmy się na wyglądzie.
Który pozostawia nieco do życzenia, ze względu na to że musiałem użyć jednocześnie czerwonego i Lime, a te kolory średnio się lubią. Co widać na zdjęciach, bo mi średnio wyszły :D

Sam model to typowy przedstawiciel gatunku "ładowarka kołowa" (Bricksley twierdzi że to średniej wielkości ładowarka, niech mu będzie), z chwytakiem do drewna (i innych rzeczy).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Choć paleta części w tym zestawie szału nie robi, starałem się aby model miał jednak trochę detali (jak schodki, poręcze, wnętrze kabiny itd):

Obrazek

I jak już wspomniałem wyżej, czerwony nie pasuje do Lime, co najbardziej chyba widać w okolicach tylnego zderzaka. No nic, kształt ponad kolorem ;)

Co do funkcji to mamy tu dwie obsługiwane ręcznie, czyli skręt i chwytak, oraz dwie zmotoryzowane, obsługiwane przez skrzynkę rozdzielczą.

Obrazek
Obrazek

Sam skręt bazuje na obrotnicy, która do spółki z drugą umieszczoną pod nią są miejscem łączenia przedniej części ramy z ciągnikiem. Sam skręt jest zrobiony praktycznie identycznie jak w modelu B 42053, czyli z12>z20>obrotnica.

Całość zaprojektowałem tak, aby przy maksymalnym skręcie w prawo lub w lewo kardany nie strzelały, a światła i inne detale wzajemnie się o siebie nie obijały.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Za ruch chwytaka odpowiada przekładnia ślimakowa:

Obrazek

Dwie funkcje, czyli ruch ramienia i chwytaka są zmotoryzowane. Za ich pracę odpowiada PF M. Przy czym box można załączyć, za kierunek pracy funkcji odpowiadają dwie dźwignie umieszczone za kabiną. One też przysporzyły mi trochę myślenia, ponieważ skrzynia siedzi nisko w ramie, a trzeba było wyprowadzić ruch wodzików dużo wyżej, za kabinę. Skończyło się na układzie dwóch dźwigni.

Obrazek

Najważniejsza rzecz w ładowarce, czyli ruch ramienia przysporzył masy problemów. Po pierwsze, w tym zestawie są tylko trzy siłowniki. MAŁE.

Po drugie, próba zrobienia czegoś co będzie miało sensowny zakres ruchów zajęło cały dzień. No ale jakoś udało się zgrać ten krótki skok siłownika z ruchem ramienia w ładowarce na kołach 107mm.

Obrazek
Obrazek

Największy problem był z ruchem chwytaka, ponieważ skok tego siłownika był zdecydowanie za mały dla standardowego rozwiązania, przez co skończyło się na odwróconym ramieniu i siłowniku umieszczonym niżej niż ramię:

Obrazek

Z innych rzeczy - dostęp do battery boxa jest bardzo prosty - wyciągamy dwa piny i podnosimy klapy:

A działa to tak:

Obrazek


Jako że jest to ładowarka, to przydałaby się w niej łyżka. Niestety TLG nie załączyło w 42054 żadnej łyżki, ale jakby ktoś miał pod ręką łyżkę z Volvo to da się ją tutaj zamocować (aczkolwiek nie zmieni się nagle w 42030, za mały skok siłowników :) )

Obrazek

Aby można było zamocować łyżkę trzeba dodać do niej kilka klocków:

Obrazek

A skoro już wspomniałem o 42030 - tak wygląda w porównaniu z moim modelem (podziękowania dla Bricksleya za zrobienie zdjęć porównawczych)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do tego modelu przygotowałem instrukcję. Tak na wypadek gdyby się komuś spodobał i chciałby go mieć u siebie ;)

Obrazek

Z racji tego że ostatni model alternatywny cieszył się umiarkowanym powodzeniem (ludzie narzekają na MOCPlans, a konkretnie na konieczność bycia zalogowanym), tym razem instrukcja jest dostępna jako PDF. Zobaczymy czy mogę liczyć na ludzką uczciwość :)

Sama instrukcja jest podzielona na moduły, takie jak rama, skrzynia, chwytak, ramię, kabina itd.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Instrukcję można kupić za 10$ na Sellfy.com:
https://sellfy.com/p/fl2O/" target="_blank

I na koniec bonus, związany z samym procesem tworzenia instrukcji, czyli zbudowaniem modelu testowego. Ładowarka w malowaniu Liebherra :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I dwie wersje dodatkowe, z łyżką:

Obrazek

I na kołach 94mm:

Obrazek

Na koniec podziękowania dla Bricksleya za testowanie instrukcji i uwagi co do jej zawartości.
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42054 Model "C" - Ładowarka

Post autor: M_longer »

Zaczyna się robić... interesująco. Wygląda na to że przez przypadek uprzedziłem plany CLAASa, bo właśnie pokazali swoją linię... ładowarek kołowych :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: 42054 Model "C" - Ładowarka

Post autor: Innos »

Żeby Cię o szpiegostwo przemysłowe nie oskarżyli. ;)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 42054 Model "C" - Ładowarka

Post autor: jetboy »

Zgapili od Longera. To on ich może oskarżać ;)
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
ODPOWIEDZ