[MOC] Parowóz wąskotorowy Las47

Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

[MOC] Parowóz wąskotorowy Las47

Post autor: solic »

ObrazekLas47_01 by solic -, on Flickr

Ciąg dalszy nadrabiania zaległości w publikacji kolejowych MOCy. Tym razem coś mniejszego, mianowicie parowóz wąskotorowy Las47.

Króciutko o pierwowzorze:
Las (oznaczany także Las47, Ty) - polski parowóz wąskotorowy przeznaczony do pracy głównie na kolejach leśnych. Parowóz został skonstruowany w latach 1947-48 w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Konstrukcyjnie bazował na niemieckim parowozie Ryś. Główną zmianą było zastosowanie trzech osi w miejsce dwóch, przez co nacisk na szyny zmniejszył się i mógł pracować na torach o słabszej podbudowie. Był produkowany w wersjach na tory o rozstawach: 600 mm (wersja podstawowa) oraz 700, 750, 760, 785 mm. Łącznie wyprodukowano około 640 egzemplarzy.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Las47" target="_blank
http://www.parowozy.pl/ekspozycja/lokom ... owe/las47/" target="_blank

Model
Przy budowie tego modelu miałem problem ze skalą. Gdyby przyjąć skalę minifig czyli ~1:44 to średnica kotła (walczaka) powinna być między 3 a 3,5 studa. Naturalną i najprostszą do zbudowania średnicą są 4 study, ale to już nijak się ma do ogólnie przyjętej skali minifig.
Dlatego zdecydowałem się cały parowóz przeskalować do około 1:40 i pozostawić 4 studowy kocioł. Można przyjąć, że jest to skala Jack Stone fig

Model jest typowym pułkownikiem, czyli brak napędu, koła obracają się, ale z oporem. A przy obrocie kołami cięgna i tak pozostają nieruchome.

Więcej zdjęć:
ObrazekLas47_02 by solic -, on Flickr
ObrazekLas47_03 by solic -, on Flickr
ObrazekLas47_04 by solic -, on Flickr
ObrazekLas47_05 by solic -, on Flickr
ObrazekLas47_06 by solic -, on Flickr
ObrazekLas47_07 by solic -, on Flickr
ObrazekLas47_08 by solic -, on Flickr
ObrazekLas47_09 by solic -, on Flickr
ObrazekLas47_10 by solic -, on Flickr


Galeria Flickr

Galeria Brickshelf

Dziękuję za uwagę.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3122
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Las47

Post autor: rASch »

Świetne maleństwo, bardzo udany model ;)
Podpowiem tylko że prawdziwy Las jeździ w sezonie letnim w Rudach. Aczkolwiek mogę się mylić bo któryś z dwóch, tj. Las czy Ryś został oddelegowany do Parku Śląskiego. Kursy parowozami są tylko w niedziele. Taka ciekawostka o której nie wiedziałem, to by na niedziele parowóz był sprawny do jazdy to rozpalanie w kotle zaczynało się około 17/18 w sobotę.
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Las47

Post autor: solic »

Dzięki.

Tym parowozem z Rud parę lat temu miałem okazję się przejechać, znaczy pociągiem ciągniętym przez niego.
I do tej pory nie wiem czemu, ale ten rudzki ma oznaczenie Las49, a nie 47, poza tym różni się paroma detalami, np. ma drzwi do budki maszynisty i jakieś ustrojstwo zawieszone na dymnicy (prądnica?): Foto
Ale niewątpliwie to ta sama rodzina parowozów.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
ODPOWIEDZ