Renault Magnum

Awatar użytkownika
Krzosu
Posty: 17
Rejestracja: 19 lip 2013 20:13
Rok urodzenia: 1997
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Renault Magnum

Post autor: Krzosu »

Witajcie.
Wreszcie przyszedł czas na publikacje mej Renówki:
Obrazek
Dane techniczne ciężarówki:
waga: 2,1kg
szerokość: 21st
długość: ok. 40cm
wysokość: 25,7cm
napęd: 1xl sprzężony z dwustopniową skrzynią biegów o przełożeniach 1,4:1 i 3,9:1
zawieszenie: amortyzowane mosty (2 twarde amorki 6,5l na oś)
1 medium do zmiany biegów
1 medium do skrętu
1 medium do blokady zaczepu naczepy (jakaś profesjonalna nazwa tego mechanizmu?)
3 pary świateł
Zasilanie: BB na baterie AAA

Naczepa:
waga:1,1kg
szerokość: 19st
długość: 53,4cm
wysokość: 8,8cm -14,9cm (podczas zaczepienia)
zawieszenie: 3 amortyzowane mosty (2 miękkie amorki 6,5l na oś)
1 medium do podpór
1 para świateł
Zasilanie: BB na baterie AA

Jak się zaczęło.
Najpierw powstał projekt kabiny w LDD. Następnie czekałem do końca roku szkolnego, kiedy to miałem zdobyć fundusze na kupno części. W sumie złożyłem 4 zamówienia na klocki, jedno z Włoch. Cały czas gryzie mnie sumienie, że tyle kasy poszło w Lego :P
Podwozie powstawało w założeniu, że mam upchnąć 4 silniki, skrzynie biegów i amortyzowane mosty. Udało się, ale nie jestem zbytnio zadowolony z jego konstrukcji . Otóż wytrzymałość całości nie stoi na wysokim poziomie. Funkcjonalność też nie jest najlepsza. Rama, mimo iż jest złożona z ramek i technicbricków, lubi się wyginać. Mechanizm zmiany biegów raz działa, raz nie. Dodatkowo jest tak upchnięty w zbiorniku paliwa, że ten często się odczepia. Blokowanie naczepy działało całkiem nieźle, do czasu kiedy pękła oryginalna gumka Lego. Zębatek w tamtym miejscu nie idzie wcisnąć, dlatego zastosowałem nieoryginalną i zdecydowanie za dużą gumkę. Przez to przy zbytnim załadowaniu naczepy nie do końca się blokuje...
Do napędu raczej nic nie mam, ale zawsze dałoby się coś poprawić. Skręt działa trochę za szybko, jednak szczególnie mi to nie przeszkadza. Kombinowałem z upchnięciem ślimaka, ale były za duże luzy i skręt działał z ogromnym opóźnieniem, tak więc zrezygnowałem z tego pomysłu.
Zawieszenie jest chyba najlepszym elementem podwozia :)

Co do wyglądu:
Myślę, że pod tym względem mój najlepszy MOC. Jednak kilka rzeczy bym poprawił: dach, lusterka, interior. Efekty projektowania w LDD nietrudno dostrzec; boki nie są zbyt wytrzymałe, całość również nie najlepiej się trzyma. Można by to poprawić, ale części były zamówione zgodnie z projektem wirtualnym i musiałbym znowu dokupować :/

Naczepa:
Tu niestety widać oszczędność. Marzy mi się przyczepa w stylu Rabena Mrosika, ale białych klocków mam trochę za mało... Dodatkowo mają piękny piaskowy kolor - jak to ktoś kiedyś powiedział. Styl naczepy raczej do ciężarówki nie pasuje, ale pod względem funkcjonalności jest OK. Światła świecą, podpórki działają. Zawiecha też niczego sobie. Jednak patrząc od boku robi się niedobrze - linia boczna jest mocno zaokrąglona. Pewnie jakbym zrobił burty, sztywność byłaby lepsza, ale tilesy zostały mi tylko białe i uznałem, że nie jest to najlepszy kolor. Na szczęście z daleka tego aż tak nie widać :P

Najchętniej zrobiłbym jeszcze jedną wersję cywilną tej Magnumki. Wygląd pozostałby ten sam, ale popracowałbym nad funkcjonalnością. Jednak już napaliłem się na wersję sportową, więc cywilną pozostawię w takim stanie. Liczę, że jeszcze będę budował w tej skali i następne ciężarówki będą ładniejsze i wytrzymalsze. Tymczasem proszę o komentarze i surową krytykę :)

Zapomniałbym...
Galeria BS
Galeria Majhost
(Na majhoście dużooo zdjęć)
Miniaturki:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Film:

Test obciążenia WIPa:

Aparat mam kiepski, a fon w naprawie, dlatego taka jakość filmu :/
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2013 15:32 przez Krzosu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Renault Magnum

Post autor: Jerac »

Ale żeś niefortunną kolorystykę dobrał. Magnumka jest... brzydka jak prawdziwa - potraktuj to proszę jak komplement :)

Nie bawię się w porównywanie ze zdjęciami ale pierwsze wrażenie mówi dokładnie: Magnum. Tyle że czarny jest o tyle paskudnym kolorem w Lego że zatraca się wszelkie szczegóły, bo wszelkie szczeliny czy tekstura po prostu giną. Może podumaj chwilkę nad zrobieniem górnej połowy na jakiś inny kolor? Biały powinien być w miarę tani, albo jasno szary?

Hm, na filmiku widać że z boku wygląda bardzo dobrze. Daj może do zdjęć w poście też jedno z boku?
Szarnywirk
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Renault Magnum

Post autor: jetboy »

Znakomite połączenie wyglądu i funkcjonalności. Nie spodziewałem się aż tylu funkcji!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Mr. Klasa
Posty: 171
Rejestracja: 28 lip 2013 15:52
Rok urodzenia: 1999
Lokalizacja: Luboń koło Poznania
Kontakt:

Re: Renault Magnum

Post autor: Mr. Klasa »

Podzielam wasze zdanie.
Flickr

Mr. Klasa
Awatar użytkownika
Krzosu
Posty: 17
Rejestracja: 19 lip 2013 20:13
Rok urodzenia: 1997
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Renault Magnum

Post autor: Krzosu »

Dzięki za opinie :)
Jerac pisze:Tyle że czarny jest o tyle paskudnym kolorem w Lego że zatraca się wszelkie szczegóły, bo wszelkie szczeliny czy tekstura po prostu giną. Może podumaj chwilkę nad zrobieniem górnej połowy na jakiś inny kolor? Biały powinien być w miarę tani, albo jasno szary?
Osobiście kolorystyka mi się podoba. Myślę, że jakbym miał zmieniać czarny na inny kolor to również resztę musiałbym 'przemalować'.
Choć chyba wybrałem ten kolor głównie ze względów oszczędnościowych :P Obiecuję, że następna ciężarówka będzie w ładniejszym kolorze :)
Jerac pisze: Hm, na filmiku widać że z boku wygląda bardzo dobrze. Daj może do zdjęć w poście też jedno z boku?
Ok, dodałem.
jetboy pisze:Znakomite połączenie wyglądu i funkcjonalności. Nie spodziewałem się aż tylu funkcji!
Dzięki wielkie. Jednak nie udało mi się do końca pogodzić funkcjonalności z wyglądem, o czym wcześniej wspomniałem.
Więc to jest jeszcze do poprawki.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: Renault Magnum

Post autor: Maks »

Świetny model. Zwłaszcza jego wizualna strona, a to do mnie przemawia najbardziej.

Aha, żeby naczepa nie była łysa, wystarczyło zbudować drugą ciężarówkę, która byłaby na niej przewożona :D.

Z atrapą chłodnicy odwaliłeś kawał dobrej roboty.
Awatar użytkownika
Krzosu
Posty: 17
Rejestracja: 19 lip 2013 20:13
Rok urodzenia: 1997
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Renault Magnum

Post autor: Krzosu »

Maks pisze:Aha, żeby naczepa nie była łysa, wystarczyło zbudować drugą ciężarówkę, która byłaby na niej przewożona :D.
Też o tym pomyślałem, może w przyszłości uda się coś takiego zrobić :D
Maks pisze:Z atrapą chłodnicy odwaliłeś kawał dobrej roboty.
Dzięki. Pierwsza wersja atrapy była bardzo wieśniacka, a obecna to 10 minut roboty i kilka plate'ów a efekt o wiele lepszy :)
ODPOWIEDZ