Batpod

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Batpod

Post autor: Sariel »

Batpod

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 48s / szer. 15s / wys. 12s (bez Batmana)
Waga: 0.54 kg (0.625 kg z Batmanem)
Zawieszenie: brak
Napęd: na tylne koło silnikiem PF L
Silniki: 1 x PF L, 1 x PF M

No więc tak: z wszystkich pojazdów Batmana z kultowej trylogii Batmana ten lubię najmniej. Jest naciągany, nierealistyczny, i kiedy oglądam go po Tumblerze, mam taki mentalny zgrzyt. Mimo to kiedy tylko zobaczyłem 76023 po raz pierwszy, wiedziałem że muszę go zbudować. Najbliższe miesiące przyniosą z pewnością niejedną replikę Batpoda, wierną i dopieszczoną wizualnie - ja chciałem zbudować taką, która jeździ.

Mechanicznie pojazd jest banalny - oba silniki siedzą z tyłu, przed nimi znajduje się bateria. Silnik PF L napędza podwójne koło pasowe z oponką, które jest dociśnięte do tylnej opony i w ten sposób przekazuje napęd bezpośrednio na nią, z pominięciem osi na której siedzi tylne koło. Silnik PF M kontroluje mały siłownik śrubowy który skręca przednim kołem. Prawdziwy Batpod jest rzekomo łamany pośrodku, ale w filmie przekonująco tego nie pokazano, a ciężko byłoby zmieścić wszystkie bebechy w dwuczłonowym podwoziu. Obrazu dopełnia zestaw diod Lifelites w działkach z przodu.

Estetycznie od początku było jasne, że taka skala wymusza kompromisy - sama bateria zajmuje prawie połowę podwozia. Dlatego postarałem się w miarę wiernie odwzorować okolice przedniego i tylnego koła, natomiast obszar pomiędzy nimi - który w oryginale wygląda bardzo chaotycznie - wypełniłem mechaniką, przykrytą elementami Hero Factory i Bionicle dla zachowania tej chaotyczności. Skala całego modelu była akurat taka, że zmieścił się na nim Batman z zestawu 4526 - wymieniłem mu tylko kretyńską klockową niby-pelerynę na taką porządniejszą, wyciętą z czarnej flagi.

Gotowy model okazał się bardzo fajny w prowadzeniu, nigdy chyba nie bawiłem się tak dobrze z motocyklem z klocków. No i spojrzenia policjantów którzy mijają Cię o 2 w nocy kiedy jedziesz nim po pustej ulicy - bezcenne :)

Podziękowania dla Misterzumbiego za cenne porady.

Galeria

Parę fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Batpod

Post autor: jetboy »

Fajnie że tak sprawnie jeździ. Bałem się że będzie się wywracał.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 67
Rejestracja: 26 sie 2013 22:48
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Poznań

Re: Batpod

Post autor: Mrosik »

Kawał pojazdu - 48 studow to prawie 40 cm.
Nie miałem do czynienia z nietopertkiem z HF, więc model nie wydawał mi się duży w czasie oglądania filmiku. Dopiero jak wygooglałem sobie oryginał zdalem sobie sprawę z jego wielkości.
Oryginał ma lżejszą sylwetkę, ale coś za coś: albo jeździ albo trzyma w 100% wymiary. Fajnie ukryłeś zasilanie.
Jedyne co mi się nie podoba to nietoperek - szkoda, że nie jest czarny. No, ale na to nie mialeś wpływu.
GrublukTheGrim
Posty: 331
Rejestracja: 03 maja 2014 21:33
Rok urodzenia: 1900
Lokalizacja: Nigdzie

Re: Batpod

Post autor: GrublukTheGrim »

Świetna praca, ale co też ważne - wspaniałe zdjęcia. Dodają właściwego klimatu, scalając pomysł i wykonanie w jedno.
A sam Batman? Wg mnie dość dobrze pasuje do wykonanego modelu. Dzięki dużej ilości czerni na fotografiach kolor jego stroju nie kłuje tak bardzo w oczy.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11464
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Batpod

Post autor: goldsun »

Pomysł na zbudowanie motorka jeżdżącego chodził mi po głowie od jakiegoś czasu (bardziej chciałem zrobić takiego z Terminatora któregoś nowego).
Ale zawsze rozbijał się o kwestię: jak upakować 2 silniczki, wieżę, batboxa żeby to jakoś wyglądało.
Udowodniłeś, że jednak się da :-)
Wygląda i jeździ zdecydowanie bardzo dobrze. Próbowałeś przy okazji na cieńszych oponach? Czy nie było sensu, bo i tak zabudowa w środku by wystawała na boki? Ale chociaż, żeby zobaczyć jak z wywracalnością by na nich było?
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11901
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Batpod

Post autor: Kris Kelvin »

Niezła rzecz, nawet ten koszmarny Batman pasuje. Nie dało się wsadzić chomika na siodełko i jakoś go przykleić taśmą bezbarwną?
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
GrublukTheGrim
Posty: 331
Rejestracja: 03 maja 2014 21:33
Rok urodzenia: 1900
Lokalizacja: Nigdzie

Re: Batpod

Post autor: GrublukTheGrim »

Kris Kelvin pisze: Nie dało się wsadzić chomika na siodełko i jakoś go przykleić taśmą bezbarwną?
No i jeszcze na siłę mu wsadzić tą maskę Batmana. ;-)
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2014 13:01 przez GrublukTheGrim, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Batpod

Post autor: Sariel »

goldsun pisze:Próbowałeś przy okazji na cieńszych oponach? Czy nie było sensu, bo i tak zabudowa w środku by wystawała na boki?
Jestem pewien, że na cieńszych oponach byłaby wywrotka na każdym zakręcie, nawet opony z Tumblera sprawdzały się tylko na idealnie gładkiej nawierzchni. Podłoga owszem, asfalt jeszcze tak, ale już kostka brukowa = padnięcie na bok.
Kris Kelvin pisze:Nie dało się wsadzić chomika na siodełko i jakoś go przykleić taśmą bezbarwną?
Wsadzić pewnie by się dało, tylko paleta kolorystyczna nie ta, i tu rodzi się pytanie skąd wziąć czarnego chomika?
GrublukTheGrim pisze:No i jeszcze na siłę mu wsadzić maskę Batmana. ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Batpod

Post autor: jetboy »

Za PRLu przemalowywali świnie na dziki. Pastą do butów.
Może z chomikiem tez się da?
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11901
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Batpod

Post autor: Kris Kelvin »

jetboy pisze:Za PRLu przemalowywali świnie na dziki. Pastą do butów.
Może z chomikiem tez się da?
Za PRL-u wszystko było lepsze. Nawet Batmany i chomiki.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
ODPOWIEDZ